عکاسی

۷ نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید

7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید

عکاسی یک سرگرمی فوق‌العاده با ارزش و لذت‌بخش و البته حرفه‌ای است. اما زمانی که شما وارد این عرصه می‌شوید می‌تواند دلهره‌آور باشد. موارد زیادی برای یادگیری هست و باید تصمیم‌های مهمی بگیرید. اما نگران نباشید زیرا این تقریباً همه‌ی آماتورها این ترس را دارند و با شما همدرد هستند. به مرور زمان تمامی افراد با تمرین یاد می‌گیرند و پیشرفت می‌کنند.

در اینجا ۷ نکته مهم در زمینه یادگیری بهتر عکاسی برای شما بیان شده است.

7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید
7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید

برنامه آموزش

قدم اول دانستن این مساله است که یادگیری هر کار جدید نیازمند برنامه‌ریزی است، پس اول باید بدانید که می‌خواهید به چه هدفی برسید. برای خودتان یک جدول زمانی و حتی دستور کار تهیه کنید تا بدانید که چگونه و کجا به یادگیری بپردازید. در هفته، زمان خاصی را برای مرور آموخته‌هایتان اختصاص دهید تا از پیشرفت خود مطمئن شوید.

بخش بزرگی از برنامه‌ی شما در این راه این است که یک هدف سازماندهی شده داشته باشید و اهداف خودتان را به اهداف قابل کسب کوچکتر، تقسیم کنید.
از خودتان بپرسید:
• امیدوارم چه چیزی به‌دست آورم؟ (مثلاً سرگرمی جدید یا شغل جدید)
• چه مراحلی را برای رسیدن به این هدف باید طی کنم؟
• چگونه باید ابزار لازم برای یادگیری را پیدا کنم؟
سازماندهی اولیه می‌تواند ترس شما را کم کند و احتمال ترک این هنر را به حداقل برساند.

یافتن دوره خوب یا معلم خصوصی

گاهی اوقات هیچ جایگزینی برای یادگیری در کلاس درس وجود ندارد. نیاز به پاسخ به شخصی دیگر معمولاً کار را سختتر می کند و اطمینان از انجام وظایف شما را به دنبال دارد. و این بدان معناست که شما بهانه‌ای برای کم کاری‌هایتان ندارید. خبر بزرگ این است که گزینه‌های زیادی برای شما وجود دارد، از دوره های دانشگاهی آنلاین تا استخدام یک عکاس که به شما این توانایی را آموزش می‌دهد. مهم این است که تحقیق کنید و از یافته‌ی خود مطمئن شوید.

7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید
الهام گرفتن از دیگران

این نکته در مورد هر حرفه‌ای مطرح می‌شود، اما باید بدانید که در عکاسی بیش از دیگر کارها باید خلاق بود. هرقدر بیشتر با مردم تعامل داشته باشید، تحسین از کارتان بیشتر می‌شود و در نتیجه در موقعیت‌های سخت می‌توانید پیشرفت کنید. بنابراین عکاسانی که دوست دارید دنبال کنید، مجلات و ژورنال‌های عکاسی را بخرید و عکس‌های زیبا را در محیط کارتان آویزان کنید. همه این عوامل می‌تواند شما را وادار به کار و یادگیری در زمان دشواری‌ها نماید. فراموش نکنید که شما می‌توانید با برقراری ارتباط با عکاسان مورد علاقه‌تان از آن‌ها در زمینه‌های گوناگون راهنمایی و مشاوره بگیرید. بیشتر آن‌ها از طریق ایمیل این کار را انجام می‌دهند – شاید چون رایگان است.

7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید
تمرین مداوم

کتاب‌ها، مجلات، و اینترنت در این روزها منابع بزرگی از یادگیری هستند، اما نمی‌توانند جایگزینی برای تمرین باشند. هرچه بیشتر عکاسی کنید، بهتر می‌شوید. اما قطعاً همیشه در ابتدا، همه‌چیز دشوار است. برای خود اهدافی تعیین کنید، زمانی را برای عکاسی از آن‌ها اختصاص دهید، عکس‌ها را مرور کنید، از اشتباهاتتان درس بگیرید و سپس این کار تا حد امکان تکرار نمایید تا اعتماد به نفس کافی را به‌دست آورید و از نتایج راضی باشید. برای مثال ممکن است سوژه شما عکاسی از مردم باشد و شما از این موضوع خجالت بکشید، هدف خود را این‌گونه تعریف کنید که هر بار از خانه بیرون می‌روید از یک شخص عکس بگیرید و زمانی که این کار را انجام دادید تعداد را به دو نفر افزایش دهید تا زمانی که این کار برای شما آسان شود.

7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید
یادگیری ویرایش عکس

این یک سؤال بزرگ است که آیا عکس‌ها پس از عکاسی باید پردازش شود یا خیر. حامیان این رشته می‌گویند، خیر، شما باید به موقع عکاسی کنید، این یک توانایی است. پس از آن می‌توان هر عکسی را به شکل دلخواه پردازش کرد. پاسخ مشخصی در اینجا وجود ندارد و این بستگی به نظر شخصی شما دارد که در این زمینه با توجه به علایق خود تصمیم بگیرید.
اکثر افراد در این زمینه میانه‌رو هستند، یعنی برخی ویژگی‌های عکس را پردازش می‌کنند. آن‌ها معمولاً پردازش اصلی را بر روی نور، سایه، کنتراست و کمی هم روتوش انجام می‌دهند. عکس‌ها بر اساس علایق شخصی پردازش می‌شوند، بنابراین یادگیری نرم‌افزار را نیز در اهداف خود جای دهید. Adobe Lightroom و Photoshop نرم افزارهای استاندارد در این زمینه هستند که اکثراً توسط عکاسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای یادگیری این نرم‌افزارها دوره‌هایی زیادی با شهریه‌ی رایگان، وجود دارد و بستگی به سطح نیاز یادگیری شما دارد.

7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید
مطالعه کتاب راهنمای کاربر

ممکن است این کار خسته‌کننده به نظر برسد اما باید بدانید که این کتابچه، منبع بزرگی برای یادگیری تجهیزات دوربین است و می‌تواند به شما کمک بسیاری نماید. ضمناً شما چگونه می‌خواهید بدون دانستن نحوه‌ی استفاده از تجهیزات عکاسی کنید؟ بنابراین با مطالعه این کتاب و تمرین توانایی‌های ذکر شده به خوتان کمک کنید. قطعاً از میزان یادگیری خودتان شگفت‌زده خواهید شد.

لذت بردن

فرآیند یادگیری یک مهارت جدید، لذت‌بخش است و شما را به مراتب در جهت پیشبرد دشواری‌ها متمایل‌تر می‌کند. بنابراین لذت‌بردن را فراموش نکنید، آزمایش کنید، عکاسی از سوژه‌های لبخند‌آور، به اشتراک گذاشتن عکس ها و ایجاد شور و اشتیاق شما را در فرآیند یادگیری یاری می‌نماید.

7 نکته برای اینکه واقعا عکاس شوید
یادگیری عکاسی در دنیای دیجیتال امروز ساده نیست، منابع بسیاری از اطلاعات برای کمک به پیشرفت شما در راه یادگیری این هنر با ارزش وجود دارد. اما باید به یاد داشته باشید که یادگیری مهارت جدید نیازمند سخت‌کوشی است.
آیا نکاتی دیگری را در مورد عکاسی و راه‌های یادگیری آن در ذهن خود دارید؟ آن‌ها را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها