عکاسی

۶ تکنیک عکاسی میان کوه‌ها در ساعات طلایی

6 تکنیک عکاسی در ساعات طلایی
6 تکنیک عکاسی در ساعات طلایی

عکاسان حرفه‌ای معتقدند که راز خلق یک پرتره معرکه در فضای باز،‌ بیشتر از اینکه به مکان انتخاب شده برای عکاسی ربط داشته باشد، به میزان خلاقیت و مهارت‌های فنی عکاس مربوط است.

در این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه بهترین استفاده را  از ساعات طلایی طلوع آفتاب در کوه‌، ببرید.

ساعت جادویی  یا ساعت طلایی دو بار در طول روز به وجود می آید؛ ساعتی بعد از طلوع آفتاب و ساعتی قبل از غروب.  اما از آنجا که خورشید برای هیچ کس صبر نمی‌کند، همیشه باید در آن ساعات عکاسی کنید زیرا در این زمان‌ها ایده‌آل‌ترین نور را برای عکاسی در فضای باز داریم و عکاسی پرتره یا منظره در این ساعات فوق العاده است. پس به یاد داشته باشید  که اگر می‌خواهید همه جادوی ساعات طلایی طلوع را بیرون بکشند، باید زود از خواب بیدار شوید.

۱-قبل از خورشید برسید

بسیاری از عکاسان قبل از طلوع آفتاب بیدار می‌شوند و به سرعت به محل عکاسی می‌روند؛ یعنی درست لحظه‌ای که خورشید در افق قرار دارد. در حالی که همین کار به تنهایی عکس‌های بی‌نظیری را خلق می‌کند، بهتر است زمان اضافی داشته باشید تا بتوانید جزییات عکس‌ها را قبل از طلوع در نظر بگیرید. در واقع نوشتن یک لیست از عکس‌ها  و ایده‌هایی که می‌خواهید، به شما کمک می‌کند تا خلاقیت خود را به حداکثر برسانید و تا جایی که ممکن است بدون اینکه ایده‌هایتان تمام شود از “جادوی”  آن ساعت استفاده ببرید.

قبل از خورشید برسید
قبل از خورشید برسید

۲-تجهیزات‌تان را عاقلانه انتخاب کنید

به جای بالا رفتن از کوه و کمر و حمل کردن یک نیکون D800 و یا نیکون D4 سنگین، از دوربین Nikon D7100 و یا دوربین‌های کوچک‌تر استفاده کنید.، زیرا هرچه کوله پشتی شما سبک‌تر باشد، عکاسی راحت‌تری خواهید داشت.

بهتر است فقط سه نوع لنز با خودتان حمل کنید:

۷۰-۲۰۰mm  f/4 ، ۵۰mm  f/1.8 ، ۱۰-۲۴mm  f/3.5-5.6 که نه تنها وزن زیادی ندارند بلکه ویژگی‌های بسیار خوبی دارند.

۳-لنزهای مختلف را امتحان کنید

برای نشان دادن تفاوت در عکس‌ها، باید مدام لنزها را عوض کنید. تغییر عمق میدان خلاقیت عکاس ر ا بالا می‌برد و عکس‌ها را متفاوت  می‌کند.با عوض کردن لنزها، خودمان را مجبور می کنیم تا متفاوت ببینم. هدف شما از این کار، گرفتن عکس هایی با دیافراگم باز، متوسط و بسته است.

لنز ها را جا به جا کنید
لنزها را مدام جا‌به‌جا کنید

۴-نور، ترکیب و لحظه‌

عکاسان حرفه ای همیشه ۳ نکته را در خاطر دارند. دقت به وضعیت نور، یعنی فکر کردن به مسیر و کیفیت منبع نور، چگونگی برخورد آن به سوژه و تاثیرات آن در همه جوانب عکس. ترکیب و لحظه جزییاتی هستند که در کنار هم می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند. برای مثال، برای گرفتن پرتره‌های کوهنوردی، باید در نظر بگیرید که وقتی پای کوهنوردان در هوا است عکس بگیرید یا وقتی روی زمین است؟ در واقع مجبورید که هم ترکیب عکس را در ذهن داشته باشید و هم لحظه را.

۵-روی زمین بنشینید و بخوابید

تنبل نباشید و از نشستن یا خوابیدن روی زمین نترسید. تغییر سطح شما از سوژه، منظره جدیدی به شما می‌دهد.

۶-با سوژه ارتباط برقرار کنید

برای گرفتن عکس زیر، عکاس و سوژه‌ها صبح خیلی زود از خواب بیدار شدند و سرما را به جان خریدند تا عکاسی کنند. در حالیکه عکاس می‌توانست بدون درگیری سوژه‌ها هم عکس‌هایی فوق‌العاده جذاب خلق کند ( مخصوصا هنگام عکاسی با لنز ۲۰۰-۷۰ میلی‌متری‌اش) اما اگر عکاس هیچوقت سوژه‌هایش را تشویق یا درگیر عکاسی نمی‌کرد، شاید آنها خسته و بی‌انگیزه می‌شدند.

وقتی همه کارها انجام شد، به دنیای بیرون بروید، خلاق باشید، به خودتان فشار بیاورید و در این فرایند حسابی خوش بگذرانید.

با سوژه ی تان ارتباط برقرار کنید
با سوژه ارتباط برقرار کنید


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مینا شهانی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها