استارتاپ موفقیت در شغل و کسب و کار

۵ کلید طلایی موفقیت درکسب و کار از دیموند جان

زمانی که صحبت ازموفقیت درزمینه تجارت و کسب وکار می‌گردد به عنوان یکی از اشخاص موثر و موفق در این حیطه نام دیموند جان در اذهان تداعی می‌شود. دیموند جان یک کارآفرین، سرمایه‌گذار، نویسنده و مجری معروف در شبکه‌های تلویزیونی است. برنامه تلویزیونی مخزن کوسه‌ها به تهیه کنندگی او درباره سرمایه خطرپذیر و دارای ریسک در آمریکا است.

دیموند جان متولد سال ۱۹۶۹ در آمریکا است و ثروت او هم اکنون مبلغی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برآورد شده. دیموند جان را بیشتر به عنوان سرمایه گذار و مالک شرکتی به نام FUBU می‌شناسند.

دیموند جان نه تنها جان هر چیزی را که کارآفرین‌ها آرزوی آن را دارند انجام داده، بلکه تبدیل به یک رهبر در اشتراک گذاشتن تیزهوشی در کسب وکار شده است.

ما در مجموعه طراح باشی یکی از گفت‌وگوهای انجام شده با جان در مورد تمام آن چیزی که برای راه اندازی یک کسب و کار موفق قبل از کار شروع لازم است را برای شما منتشر می‌کنیم.

کلیدهای موفقیت دیموند جان

دیموند جان

۱- اشخاصی که پشت یک شرکت هستند همواره ضامن موفقیت آن خواهند بود.

جان  به شخصی که سازنده شرکت است توجه می کند نه خود شرکت. جان می‌گوید: شخصی که در حال رفتن به شرکت برای انجام کار  است چگونه انسانی است، من قبل از این که اعتبار را به مارک‌ها و برچسب‌ها بدهم شخصی را که در حال انجام دادن کار است را در نظر می‌گیرم.

او همچنین از اشخاصی که در محیط شرکت کار می‌کنند می‌پرسد که چه مدتی برای کار به شرکت می‌روند و این موضوع را که آیا آن افراد دارای اشتیاق وعلاقه برای انجام کار در شرکت هستند و یا نه فقط دنبال طی کردن یک روند کاری و به دست آوردن پول هستند را بررسی می‌کند.

جان کارمندان خود را از لحاظ ابتکار و خلاقیت و میزان سابقه در کسب وکارمورد امتحان قرار می‌دهد. او می‌گوید: من می‌خواهم بدانم که آیا کارمندان به اندازه کافی یادگرفته‌اند که چه کاری را انجام دهند و چه مواردی جزو خط قرمزها است ونباید انجام دهند.

اغلب گفته می‌شود که افراد مشغول به کار در یک شرکت، نشانه‌ای بسیار بزرگتر برای موفقت بالقوه شرکت هستند. پس بهترین ایده‌ها با یک شروع اشتباه می‌تواند از بین برود. در مقابل این نکته هم صادق است: بنیانگذار بزرگ می‌تواند بیش از یک ایده ساده ارائه کند.

اگر شما می‌خواهید که یک کسب و کار موفق راه اندازی کنید به همان اندازه‌ای که روی شرکت تمرکز می‌کنید روی خودتان هم تمرکز کنید.بعد ازهمه آنچه برای کسب و کار لازم است، خود شما برای راه اندازه یک کسب و کار موفق یک دارایی حیاتی محسوب می‌شوید.

۲-کسب و کار خود را در زمان دریابید

در این گفتگو با جان، او تجارب گذشته خود  و چگونگی تعیین نقاط خاص را در شرکت FUBU (یک شرکت پوشاک که جان مالک و موسس آن بود) که او مدیر عامل آن بوده را بیان کرده است.

به عنوان مثال چند سال پیش رشد شرکت FUBU کند بود. بنابرین یک نام تجاری مد در اطراف علامت ۵ ساله در نظر گرفته شد. (ازنظر جان برند محصول نوعی کارت ویزیت محسوب می‌گردد)

جان می‌گوید: بعد از کمی تحقیقات در بازار متوجه شدم که شایعاتی در مورد آن چه شرکت می‌فروشد وجود دارد و این باعث بازخورد منفی در بین اکثر مردم نسبت به محصولات فعلی شده‌است. شایعه این بود که شرکت FUBU تنها شلوار جین گشاد می‌فروشد.

او می‌گوید: در آن زمان مهم بود که مشکل شرکت را درک کنیم و به جای خرج کردن پول بیشتر و هزینه کردن برای تبلیغات نام تجاری، به دغدغه‌ها و مشکلات رسیدگی کنیم.

ما می‌توانستیم با تبلیغات آینده شرکت را بخریم. ما مجبور بودیم به پرسش‌ها و چیز‌هایی که مردم بیان می کردند پاسخ بدهیم. پس در درجه اول ما باید می‌گفتیم”که تولید شرکت تنها شلوار جین گشاد نیست”و با فهماندن این قضیه، شرکت  FUBU قادر بود به طور موثر به کار خود ادامه بدهد.

هنگامی که کسب و کار جدید را شروع کردید و یا کسب و کار شما در حال پیشرفت و رشد کردن است و یا زمانی که کسب و کار در روال عادی خود در حال پیشرفت است، به یاد داشته باشید که چرخه کاری را همیشه مهم تلقی کنید و به آن اهمیت بدهید.بدانید کسب و کار شما در چه مرحله ای است و در حال حاضر به چه چیز بیشتر نیاز دارد؟

۳-همیشه به اعداد نگاه کنید

اگراعداد برایتان معنی نداشته باشند، دیگر چیزی اهمیت ندارد. بهترین نام های تجاری در جهان امروز نمی‌توانند یک شرکت ورشکسته را بازسازی کنند .

جان می‌گوید: این خیلی به صرفه و بهتر است که ما یک کسب و کار یک میلیون دلاری را انجام دهیم و نصف یک میلیون دلار بازده مثبت داشته باشیم تا اینکه ۱۰ میلیون دلار کسب کار انجام دهیم در حالی که ۲ میلیون دلار بازده منفی کسب کنیم.برخی از مردم برای رسیدن به موفقیت این اشتباهات را انجام می‌دهند و تازه این کل قضیه هم نیست.

به گفته جان یکی دیگر از دام‌هایی که کارآفرینان مشتاق با آن روبه رو می‌شوند، فکر کردن بیش از حد در مورد جزءجزء کار قبل از این است که راه اصلی بدست آوردن سود را پیدا کنند. آنها به جای پاسخ دادن به این پرسش که “چگونه با انجام دادن این کار به پول برسیم؟”به دنبال جذب کاربر، تبلیغات و حتی استنباط نام تجاری هستند.

۴- از امکانات خود استفاده کنید

یکی از نمونه‌هایی که جان در آخرین کتابش با نام قدرت شکست بیان می کند و از آن برای پیشبرد موفقیت خود استفاده کرده‌است، یک کودک با یک صفحه اینستاگرام است که ۱۰۰۰۰۰ مخاطب دارد. آن کودک یک تیشرت منحصر به فرد را در هر دوشنبه طراحی می‌کرد و تنها ۲۴ساعت برای فروش تی‌شرت زمان می‌گذاشت.

جان می‌گوید:در روز سه شنبه او برای چاپ طرح به نزد چاپگر محلی می‌رفت و روز چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه، همه‌ سفارش‌های دریافتی رابه اشخاص تحویل می‌داد.

او دوشنبه هفته آینده دوباره این کار را تکرار می‌کرد.

جان می‌گوید: او برای بدست آوردن ۱٫۲میلیون دلار در سال برنامه‌ریزی کرده بود.

این یک مثال کامل از استفاده درست از توانایی‌ها و امکانات است، تسلط به توانایی‌ها و دسترسی به مخاطب می‌تواند بهترین ایده ها را خلق کند و به بزرگترین موفقیت‌ها منجر شود. از استعدادهای خودتان استفاده کنید و چیزی با ارزش ارائه بدهید.

۵- قدرت نام تجاری

مسلما مهم‌ترین بخش در توصیه‌های جان داشتن یک نام تجاری مناسب است .

جان به طور مداوم اهمیت صداقت را در نام تجاری گوشزد می‌کند. او معتقد است نام تجاری شما هر چه باش،د باید در عمل صداقت و درستی آن را ثابت کنید.

جان معتقد است: اگر شما یک نام برای حرفه خود انتخاب می‌کنید، واقعا باید تلاش کنید تا معنای واقعی آن را به همگان ثابت کنید. با این کار تجارت شما توسط مردم دیده می‌شود و آنها از شما حمایت خواهند کرد. قبل از انتخاب یک نام تجاری، به این سولات پاسخ دهید که هدف شما چیست و چگونه می‌خواهید برند شما شناخته شود؟

جان به صداقت داشتن و نشان دادن واقعیت حرفه و اهداف در تجارت اعتقاد راسخ دارد. این عبارت به این معنی است که شما بابت کاری که مدت زیادی در گذشته انجام داده اید به خودتان افتخار کنید. با این کار شما موفقیت را ملموس‌تر حس می‌کنید.

تمامی این حرف‌ها با تظاهر کردن کاملا متفاوت است. شما نباید تظاهر کنید بلکه باید در واقعیت صداقت خود را به همگان ثابت کنید.

برند شما و شرکت شما سهم مهمی در تداوم شما در دنیای تجارت است و در موفقیت هر کسب و کار و سرمایه گذاری بسیار حیاتی است. اما اگر انتخاب یک نام تجاری برای کسب و کار خود را جدی نگیرید و نامی را انتخاب کنید که با اهداف و ماموریت شما هم تراز نیست، شما به سمت شکست حرکت می‌کنید.

پس در آغاز کار صادق باشید و هر چه هستید خود را نشان دهید.

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طلوع

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها