عکاسی

۵ پیشنهاد ویژه برای عکاسی سیاه و سفید!

آموزش عکاسی سیاه و سفید

عکس‌برداری سیاه و سفید (B&W) برای من، یکی از جذاب ترین و الهام بخش ترین جنبه‌های هنر عکاسی است. چرا که از طریق آن علایق و شور و اشتیاق خود را بروز می‌دهم. این ( شیوه عکس برداری) ، سرد و نپخته و لطیف، طبیعی و غیرعادی، پی‌پروا و دقیق، مرموز و واضح، احساسی و بی عاطفه، سیاه و سفید و هرچیزی که در آن است برای من تلقی می‌شود. عکس‌های تک رنگ (مونوکروماتیک) از زمان آغاز عکس‌برداری همراه آن بوده اند، اما چیزی که در ابتدا تنها حالت عکس برداری بود هم اکنون تبدیل شده به هنری بسیار عمیق و مفهومی.

آیا مایل هستید که وارد عرصه عکس‌برداری سیاه سفید شوید؟ در این مقاله ۵ ویژگی کاربردی برای شما ذکر شده تا در مسیر درستی به انجام این هنر بپردازید.


آموزش عکاسی سیاه و سفید

۱-تمرین تمرین و تمرین !!!

یک عکاس حرفه ای در زمینه سیاه و سفید، قدرت دیدن دنیای بدون رنگ را در خود دارد. آنان ذهن خود را به افزودن کنتراست و وضوح درعین جلوگیری از ایجاد اختلال توسط رنگ ها، عادت داده اند. این مهارت چیزی نیست که بتوان در مدت کوتاهی بدست آورد، بلکه مهارتی است که در طول زمان به طور ذاتی ظهور می یابد. من نمی گویم که به اندازه کافی با استعدادم که دید تک رنگ دارم، بلکه قدرت این را یافته ام که مناظر و اشیایی را تشخیص دهم که توانایی تبدیل شدن به سیاه و سفید را دارند.

یک ترفند برای عادت دادن ذهن خود برای ثبت این تصاویر، یا به بیانی دیگر ثبت تصاویر سیاه و سفید، تمرین کردن است.

Trever ،یک نجار ساده، هنگامی که رقابت های ماه اکتبر را آغاز کرد یک مثال عالی برایمان آورد. او مصمم شد که به مدت یک ماه تمام عکس برداری های خود را به سیاه و سفید محدود کند، خیلی ساده ! انجام این کار به او فرصت آن را داد که از سطح متوسط شروع به کار کند و از اشتباهات خود درس بگیرد. او در گزارش های پروژه اش بیان کرده بود: “من در روز های اخیر متوجه شده ام که درحین تصور و عکس برداری از سوژه هایم، تاثیر ترکیب رنگ های سیاه و سفید را می‌بینم.”

۲-روی کنتراست تمرکز کنید

عکاسی سیاه و سفید عبارت است از رنگ سیاه، رنگ سفید و همه  حالت های میان آن دو. دیدگان انسان ساخته شده که دو چیز را شناسایی کند: شدت نور و رنگ . وقتی رنگ ها را حذف کنید، چشمانتان نسبت به شدت نور حساس‌تر می شوند. برای ما معمولا نقاط با کنتراست بیشتر،  توجه بیشتری جلب می‌کنند و این شیوه ای است که به کمک آن اشیا را از هم تشخیص می‌دهیم. به عنوان یک عکاس سیاه سفید، وظیفه و هدف اصلی شما این است که نقطه اصلی عکس خود را با سایه‌های خاکستری نمایان کنید. از کنتراست برای نشان دادن این که چه چیزی مهم است یا چه چیزی مهم نیست بهره ببرید تا مخاطبانتان به آن پی ببرند. سوژه هایی را بیابید که ذاتا نشانه های از کنتراست بالا را در خود دارند تا عکس هایتان از همان ابتدا متقاعدکننده به نظر بیایند.

آموزش عکاسی سیاه و سفید

هنگامی که روی ویرایش و ادیت کردن عکس سیاه و سفید خود کار می کنید، از تکنیک های فوتوشاپ مانند سطح ها، خمیدگی ها و ترکیب لایه ها استفاده کنید چرا که به شما فهرستی متنوع از انتخاب ها برای ایجاد عکس نهاییمی‌دهند. علاوه بر این، تکنیک روشن‌تر ویا تاریک‌تر ساختن عکس‌ها یکی از راه های بسیار موثر در افزودن کنتراست است. ویژگی بسیار مثبت این تکنیک آن است که به شما اجازه می دهد که ویرایش خود را معطوف به یک قسمت از تصویر کنید در حالی که بقیه قسمت بدون تغییر بمانند.

 

۳-بر روی بافت عکس (texture) تمرکز نمایید

بافت عکس درحقیقت نوعی از کنتراست است. اما به گونه ای دیگر تعریف می گردد. اگر در مورد آن فکر کنید، بافت یک الگوی منظم یا نامنظم از سایه ها و نقاط برجسته و آشکار است که در انواع شدت‌ها قرار گرفته اند. عکس های سیاه سفید، خود بر بافت عکس تکیه دارند. چرا که رنگ به تنهایی سطح دیگری از پیچیدگی را ایجاد می کند، بدین ترتیب که بیشترین بافت نامحسوس را نیز می سازد. به محل هایی که بافت مستعدی برای عکس برداری دارند توجه کنید تا بتوان عکس ها را با میزان کردن نقطه بر روی سطوح خاص و جستجوی الگوهای کنتراستی ثبت کرد.

کارهایی که هنگام ویرایش ثانویه انجام می دهید می تواند در تغییر بافت عکس بسیار موثر باشد. در طول مدت تغییر دادن عکس به سیاه و سفید، برحسب انتخاب طرح ظاهرسازی می‌توانید بافت را در سطح موردنظر خود تغییر دهید. در عکس‌های دیجیتالی، رنگ های آبی و قرمز عموما شلوغی و اختلال بیشتری نسبت به سبز دارند، پس ادواتی چون میکس کننده و تغییردهنده لایه های سیاه و سفید در فوتوشاپ به جرات می توانند آن بافت‌های جاسازی شده و پنهان را برجسته نمایند.

آموزش عکاسی سیاه و سفید

 

۲-عکس خود را رنگی بگیرید

این راهکار بخصوص در مورد عکس های دیجیتالی کارساز است. اگر دوربین شما قابلیت عکس برداری سیاه سفید را در خود دارد، هیچ گاه در این حالت عکس برداری نکنید. دوربین درحقیقت عکس رنگی را در ابتدای کار گرفته سپس آن را تغییر می دهد. برنامه های ویرایش تصویر می توانند کار تغییر رنگ را بسیار بهتر انجام دهند، درعین حال شما هم گزینه های بیشتری برای تغییر و ایجاد عکس نهایی خود خواهید داشت. بسیار شگفت انگیز است که یک عکس، به تنهایی و فقط با ابزار های ویرایش تصویر، می تواند این اندازه متفاوت به نظر برسد! پس بهترین کار ممکن این است که خود را فقط محدود به دوربین و امکاناتش نکنید، به جای آن که خود شما عکس تان را ویرایش نمایید.

تنها استثنا در این راهکار این است که مایل باشید بدانید هنگامی که سوژه شما به عکس تک رنگی تبدیل می شود حدودا چه شکلی می شود،  یک پیش نمایش از کار را ببینید. این کار ممکن است یاریتان دهد که عکس های سیاه سفید مناسب را سریع تر تشخیص دهید، امّا به محض آن که سوژه موردنظر خود را شناسایی نمودید، حالت سیاه سفید دوربینتان را خاموش کنید و تصویر رنگی خود را تهیه نمایید.

Front Doors of New York

۵-از فیلترهای رنگ بهره  ببرید

عکاسان عکس‌های سیاه و سفید از فیلترهای رنگ برای تغییر تون (tone) در عکس‌هایشان بهره می‌برند. تاحالا شده که عکس های تک رنگی که با آسمان تیره و ابرهای سفید باد کرده در آن وجود دارند را دیده‌اید؟ این عادی نیست و نیاز به فیلترهای رنگ دارد تا افکت مورد پسند را ایجاد کند. بکار بردن یک فیلتر رنگ حقیقی بر روی دوربین دیجیتال بسیار مورد قبول است و لیاقت و ارزش استفاده را دارد، ولی لزوما مورد نیاز نیست. نرم افزارهایی چون فوتوشاپ قابلیت این را دارند که فیلترهای غیرمخرب رنگ را بکار ببرند.

فیلترهای non-destructive color همچنین قابلیت آن را دارند که نتیجه کاری مشابه عمل فیلترهای رنگ حقیقی طی عکس برداری سیاه و سفید را داشته باشند. کسانی که از فوتوشاپ cs3 استفاده می کنند، متوجه خواهند شد که قابلیت سیاه و سفید این برنامه، فیلترهای از پیش تعیین شده متعددی دارد که می توانند به کار برده شوند و آن قدر تغییر داده شوند تا برای عکس شما مناسب و مطابق شوند.

آموزش عکاسی سیاه و سفید

اگر شما علاقه‌مند هستید کمی از هنر عکاسی سیاه سفید را فرابگیرید، درمورد این هنر عمیقا تفکر کنید؛ قبل از انجام آن، درحین آن و بعد از عکس برداری. هرکسی این توانایی را دارد که عکس سیاه سفید بسازد، امّا برای اینکه یک عکس سیاه سفید زیبا و بی نقص بسازید به مقدار اندکی فکر، استعداد و تلاش نیاز خواهید داشت.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها