مدیریت و رهبری موفقیت در شغل و کسب و کار

۴ ویژگی شخصیتی که شما را به مدیری تأثیرگذار تبدیل می‌کند!

مدیر خوب کیست؟ چه ویژگی‌های مثبتی دارد؟ قطعاً هر سازمانی معیارهایی برای انتخاب مدیران خود دارد؛ اما چه تفاوتی در این معیارها وجود دارد؟

تحققیات نشان می‌دهد که کارمندان و کارفرمایان در هر سازمانی نگاه یکسانی در مورد شخصیت مدیران دارند. در اینجا ما چهار ویژگی اصلی و غیرقابل ‌انکار مدیر خوب را بیان می‌کنیم:

۱- صداقت

نتایج تحقیقات نوامبر ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که ۸۴ درصد از ۱۸۳۵ شرکت‌کننده در نظرسنجی تحیقیاتی ادارات، صداقت را مهم‌ترین ارزش شخصیتی یک مدیر می‌دانستند. صداقت در مدیریت فقط به کلام محدود نبوده و به عمل نیز بستگی دارد. این دسته از مدیران باعث رشد تیم کاری خود می‌شوند. آنها می‌دانند مدیریت قوی بر پایه درستی است و درنتیجه آن پویایی تیم کاری را به‌دنبال دارد. این صداقت باعث بهبود روابط کاری میان مدیران و کارمندان می‌شود و نگاه ریاست و کارمندی را از بین می‌برد.

۲- آزادی فکری

این ویژگی یکی از ۵ وجه شخصیتی انسان محسوب می‌شود که روانشناسان به آن اشاره می‌کنند. این صفت به کسی اطلاق می‌شود که آماده کسب تجربیات جدید با آزادی فکری میان کارمندان در راه موفقیت است.

در سال ۲۰۱۴، جک زنگر و جوزف فلکمن بررسی‌هایی را بر روی ۳۳ مدیر سازمانی رشته‌ی ارتباطات به‌جهت نگارش یک مقاله در زمینه‌ی شخصیت مدیران انجام دادند. برخی از یافته‌های آنها بدین‌صورت بود: فرهنگ‌سازی جذب (کسب ایده‌ها از هر منبعی)، تعیین هدف (کسب اهداف از پیش تعیین‌شده با فکر پویا)، تأثیر سرعت (تشویق برای آزمایش ایده‌های نو)؛ درحالی‌که این نتایج توسط این دو کارشناس از ۳۳ مدیر در یک حوزه به‌دست آمد؛ اما در ادامه بررسی‌ها، این نتایج را در مورد دیگر مدیران نیز تأیید کرد.

مدیران خوب به ایده‌های خوب اهمیت می‌دهند و با آزادی فکری به استقبال آینده می‌روند.

۳- قاطعیت

مدیران همیشه باید انتخاب‌های بدون اشتباهی داشته باشند. تصمیم یک مدیر باید همیشه به سود سازمان و کارمندان باشد. افراد همیشه به‌دنبال پیروی از کسانی هستند که تمامی جوانب کار را در نظر دارند. برطبق تحقیقات زنگر و فولکمن افرادی که ترس کمتری دارند، موفق‌تر هستند؛ به‌بیان‌دیگر مدیران موفق همیشه به بهترین تصمیم‌ها را با اعتمادبه‌نفس می‌گیرند.

۴- وجدان

تحقیقات نشان می‌دهد که سازمان (۶۷ درصد) و دلسوزی و مروت (۵۷ درصد) از دغدغه مدیران است. این دو مورد هر دو جزئی از وجدان کاری محسوب می‌شوند. وجدان، مقدار نظم و فکر و آینده‌نگری هر فرد است. مدیران خوب علاوه بر اینکه این صفات مثبت را دارند، آن را نیز، به تیم کاری خود تزریق می‌کنند؛ این‌گونه مدیران با کارکنان خود هم‌فکری می‌کنند و از نظرات آنها در جهت پشتیبانی از تیم کاری برای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت یک پروژه که از پیش تعیین‌شده است استفاده می‌کنند.

بیل گیتس می‌گوید: “وقتی به قرن آینده نگاه می‌کنیم، مدیران ،قدرت خود را از دیگران به دست می‌آورند.” مدیران خوب در فعالیت‌ها از کارکنان پیشی گرفته و با ایجاد یک رابطه صادقانه، تشویق برای داشتن ایده‌های خلاقانه و ایجاد اعتمادبه‌نفس برای داشتن برنامه‌ها و پروژه‌های بزرگ‌تر که می‌تواند در آینده‌ی نزدیک اتفاق بیفتد، انگیزه مضاعفی را در خود و کارکنان خود ایجاد می‌نمایند.

به نظر شما مدیر خوب کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها