نرم افزار و اپلیکیشن

با این ۲۰ نکته همه چیز را در گوگل پیدا می‌کنید!

در طول روز افراد زیادی از گوگل استفاده می‌کنند. دانش‌آموزان برای فعالیت‌های مدرسه، تاجران برای تحقیق درباره بازار و بسیاری دیگر برای سرگرمی از آن بهره می‌برند. اما آیا می‌دانستید این تمام ظرفیت گوگل نیست؟ با این ۲۰ روش، بیشترین بهره را از گوگل خواهید برد.

از تمامی نوارهای موجود استفاده کنید

اولین نکته، استفاده از نوارهایی است که در بالای صفحه جستجو وجود دارند. نوارهایی با عنوان وب، تصاویر، اخبار و… . با این نوارها می‌توانید مشخص کنید بدنبال چه نوع جستجویی هستید. مثلا اگر تصاویر موضوع مورد نظرتان را می‌خواهید، از نوار تصاویر استفاده کنید و اگر می‌خواهید آخرین اخبار و وقایع را بدانید، از گزینه اخبر بهره جویید. البته بسیاری از مردم از این امکان آگاه بودند و از آن استفاده می‌کردند ولی اگر شما از چنین قابلیتی خبر نداشتید، پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را در جستجوهای خود بکار ببرید.

google_use_tab

از نشانه‌های نقل قول (“‌‌  “) استفاده کنید

هنگامی که می‌خواهید مطلب مدنظر را محدودتر نمایید، از نشانه‌های نقل قول در سرچ خود بهره ببرید زیرا وقتی شما جمله یا کلمه مورد بحث خود را در این نشانه‌ها می‌گذارید، گوگل تمام عبارات با آن مضمون را نمایش خواهد داد. مثلا اگر عبارت Puppy Dog Sweaters را جستجو کنید، محتواهایی را خواهید دید که این سه کلمه را در خود جای داده‌اند ولی اگر این کلمات را بصورت “Puppy Dog Sweaters ” جستجو نمایید، عبارت مخصوص به آن را برایتان نمایش خواهد داد. این نوع از سرچ می‌تواند اطلاعاتی که به اشتباه دسته‌بندی شده‌اند را نمایان سازد.

google_use_double

از خط فاصله (-) برای مشخص کردن منظور خود استفاده کنید

ممکن است برای شما رخ داده باشد که دنبال کلمه‌ای بوده‌اید که دارای دو معنی است. مثلا کلمه Mustang، دارای دو مفهوم است؛ یکی نوعی خودرو و دیگری نوعی اسب. ولی وقتی این عبارت را به تنهایی جستجو کنید، گوگل همه موارد از هر دو نوع را ارائه می‌دهد پس اگر می‌خواهید فقط یکی از آنها را ببینید، از خط فاصله استفاده نمایید. در ادامه مثالی ارائه کرده‌ایم تا با این مطلب بیشتر آشنا شوید.

Mustang –cars، این نوع از سرچ به گوگل می‌گوید عبارات mustang مربوط به خودرو را نشان دهد. پس با این روش، نتایج نامربوط به این عبارت را حذف نمایید. این ترفند زمانی به کار انسان می‌آید که دنبال اطلاعات خاصی در مورد یک کلمه با دو معنی است.

google_use_dash

از دونقطه (:) برای نمایش نتیجه جستجو در یک سایت خاص استفاده کنید

ممکن است بدنبال کسب اطلاعات درباره یک عبارت در سایت خاصی باشید. راهکار بسیار ساده‌ای برای حل این مشکل وجود دارد.

مثلا با سرچ عبارت tablet site:menegin.com، می‌توانید تمام تبلت های موجود در سایت menegin.com پیدا کنید. بنابراین اگر در سایت خاصی دنبال اطلاعات مدنظرتان هستید، این روش کوتاه‌ترین راهکار است.

google_use_colon

صفحه‌ای را بیابید که با لینک پیج دیگری در ارتباط است

این روش کمی نامفهوم است. اگر می‌خواهید اطلاعاتی در مورد کسی که مقالات روزنامه نیویورک تایمز را در سایت خود قرار داده است آگاه شوید، از این روش استفاده کنید.

با بهره‌گیری از عبارت link:nytimes.com، می‌توانید تمامی صفحاتی که مقالاتی از این روزنامه در سایت خود گذاشته‌اند را زودتر پیدا کنید. اما بد نیست بدانید که اگر از این روش استفاده نمایید، نتایج کمتری عایدتان خواهد شد. بنابراین اگر شخصی را می‌شناسید که چنین راهکاری او را کمک می‌کند، حتما این روش را به وی پیشنهاد دهید.

google_use_link

از علامت ستاره (*) برای بخش‌هایی که نمی‌دانید استفاده کنید

این روش‌ یکی از کاربردی‌ترین راهکارها در این لیست است و زمانی بکارتان می‌آید که ممکن است تمامی حروف بکار رفته در عبارت یا کلمه را یه یاد نداشته باشید. مخصوصا هنگامی که متن آهنگی را می‌خواهید جستجو نمایید.

مثلا با جستجوی “Come * right now * me”، گوگل تمامی عباراتی که این مضمون را دارند، نشان می‌دهد. پس اگر این عبارت را سرچ نمایید، خواهید فهمید که این بخشی از متن آهنگ

“Come Together” گروه Beatles است.

google_use_star

با “:related” سایت‌های مشابه را پیدا کنید

از این روش بسیار منحصربفرد، همه افراد می‌توانند بهره گیرند. فرض کنید، به وب‌سایتی علاقه‌مند هستید ولی بعد از زمان طولانی که از استفاده کرده‌اید، ممکن است مقداری خسته شده باشید و به دنبال سایت‌هایی باشید که شبیه آن هستند. باید از این راهکار استفاده نمایید تا به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

با جستجوی عبارت related:amazon.com، تمامی وب‌سایت‌هایی که در زمینه خرید و فروش فعالیت دارند را خواهید یافت. این یکی از بهترین راهکارهاست که می‌توانید بوسیله آن، سایت‌های جدیدی پیدا کنید.

استفاده از ماشین حساب تخصصی گوگل

اگر دانشجوی رشته‌های مربوط به ریاضی هستید، به جرأت می‌توان گفت این راه، بهترین روش برای حل معادلاتتان است. توضیح این روش کمی سخت است زیرا از راه‌های مختلفی می‌توان آن را انجام داد. البته باید بدانید که این روش همه معادلات را حل نخواهد کرد ولی برای برخی از آنها کاربردی است.

مثلا اگر عبارت (۸*۵)+۵ را جستجو کنید، عدد ۴۵ را بعنوان جواب خواهید داشت ولی اگر عبارت planck’s constant را سرچ نمایید، مقدار این عبارت را نشان خواهد داد. پس گوگل هم مسئله ریاضی حل می‌کنند و هم مقدار عددی برخی از عبارات ریاضی را نشان می‌دهد.

google_use_math

چندین کلمه را همزمان پیدا کنید

گوگل می‌داند که شما ممکن است با سرچ یک کلمه به نتیجه مدنظر خود نرسید پس امکانی فراهم آورده است که با استفاده از آن چندین مفهوم را به یکباره خواهید یافت. با استفاده از این راهکار می‌توانید یک کلمه را سرچ کنید و همزمان دومین عبارت موردنظرتان را هم پیدا کنید که باعث می‌شود دقیق‌ترین نتیجه ممکن را بدست آورید.

برای مثال با سرچ این دو عبارت،

“Best ways to prepare for a job interview” “or” “How to prepare for a job interview”

می‌توانید تمامی راهکارها با این مضامین را بیابید ولی علامت (”  “) را فراموش نکنید. این روش با استفاده از کلمه Too (همچنین) هم قابل استفاده است.

google_use_or

چند عدد را جستجو کنید

یکی دیگر از امکاناتی که فکر نمی‌کنیم افراد زیادی از آن بهره ببرند، این راهکار است. برای افراد علاقه‌مند به آمار و پول، روش فوق‌العاده‌ای است. بخاطر داشته باشید که عدد موردنظر خود را پس از دو نقطه بنویسید تا گوگل بداند شما دنبال عدد خاصی هستید.

مثلا با جستجوی What teams have won the Stanley Cup ..2004 ، گوگل، شما را با تیم‌هایی آشنا می‌کند که فقط در سال ۲۰۰۴ برنده این جام شده‌اند نه بعد و نه قبل از این سال.

google_use_double_dot

در جستجوی خود از عبارات ساده استفاده کنید

گوگل می‌داند که افراد دنبال چه نوع اطلاعاتی هستند و اصلا نیازی نیست تا دقیق و محدود سرچ کنید. مثلا اگر می‌خواهید نزدیکترین پیتزا فروشی را پیدا کنید، بهتر است عبارت

 Pizza places nearby را سرچ کنید. گوگل جایی که هستید را تشخیص داده و رستوران‌های نزدیک‌ شما را نمایش خواهد داد.

عبارات مدنظر خود را به چند بخش تقسیم کنید

ممکن است اتفاق افتاده باشد که گوگل نتایج مدنظرتان را نشان نداده باشد. پس در چنین شرایطی جستجوی ساده را توصیه نمی‌کنیم. بنابر توصیه گوگل، فرآیند سرچ تدریجی برای این مورد بهتر است. مثلا اگر می‌خواهید عبارت:

 Best ways to prepare for a job interview

را جستجو نمایید، اینگونه سرچ کنید:

دفعه اول: job interviews

دفعه دوم: prepare for job interview

دفعه سوم: how to prepare for a job interview.

این شیوه، نتایج کمتر و بهتری فراهم می‌کند.

دلیل اینکه بسیاری از افراد دفعه سوم را مستقیم جستجو می‌کنند این است که امکان دارد با حذف دفعه دوم، عبارت مدنظر خود را پیدا نکنند. سایت‌های بسیاری هستند که عبارات را به شیوه‌های مختلف قرار می‌دهند ولی با این روش می‌توانید بهترین اطلاعات را بیابید.

از کلماتی استفاده کنید که وب‌سایت‌ها آنها را بکار می‌برند

متاسفانه بسیاری از افراد کلمات را همانگونه سرچ می‌کنند که در محاوره بیان می‌کنند. باید بدانیم که سایت‌ها از شیوه زبانی پیشرفته بهره می‌برند. برای مثال به جای جستجوی عبارت

“I have a flat tire”، بهتر است از ترکیب “repair a flat tire” استفاده کنیم یا بجای سرچ

“My head hurts”، عبارت “headache relief” را پیدا کنیم. در واقع بهتر است بجای جستجوی مشکلات خود، راه‌حل‌های آنان را سرچ نماییم.

البته در این روش هم به یاد داشته باشید که کلماتی را جستجو کنید که سایت‌های معتبر از آنان بهره می‌برند تا نتایج قابل اعتمادی دریافت کنید.

فقط  کلمات مهم را در جستجو استفاده کنید

شیوه کاری گوگل، یافتن کلمه کلیدی مرتبط با عبارت مدنظر شماست. هنگامی از کلمات زیادی برای جستجو استفاده کنید، نتایج شما را محدود می‌کند که باعث می‌شود زمان بیشتری را برای رسیدن به هدف خود صرف کنید. بنابراین بهترین راه جستجوی کلمات مهم است.

مثلا از عبارت طولانی

Where can I find a Chinese restaurant that delivers food استفاده نکنید و بجای آن عبارت Chinese restaurant near me یا Chinese restaurant nearby را بکار ببرید. پس بخاطر داشته باشید که همیشه مختصر و مفید سرچ کنید.

از میانبرهای گوگل بهره ببرید

راه‌های بسیاری وجود دارند که شما را سریع‌تر به نتیجه مورد نظر می‌رسانند. مثلا با استفاده از مثال مذکور، گوگل نتایج بهتر و مفیدتر را در اولین لینک‌های ارائه شده نشان خواهد داد. این روش از کلیک بر روی لینک‌های نامربوط جلوگیری می‌کند.

مثلا با سرچ weather Tehran، می‌توانید از وضعیت جوی این شهر آگاه شوید یا با استفاده از relationship Leonardo Dicaprio، از روابط زندگی افراد مشهور باخبر شوید یا برای آشنا شدن با معنی کلمه ambiguous، می‌توانید از روش Definition ambiguous استفاده نمایید.

این راهکار جستجوهای پیچیده را بسیار ساده می‌کند و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

google_use_special

نیازی به دقیق نوشتن در گوگل ندارید

گوگل طی سال‌های اخیر، پیشرفته‌تر شده است. امروزه نیازی به صحیح نویسی برای جستجو در گوگل نیست. فقط کافی است تا کلمه‌ای که سرچ می‌کنید، به عبارت موردنظر نزدیک باشد. مثلا؛ زمانی که دیکته صحیح یک کلمه را فراموش کرده‌اید، گوگل گزینه‌های مختلف و درست آن را نشان می‌دهد تا شما از بین آنها کلمه مورد نظر را انتخاب کنید.

از کلمات توصیفی استفاده کنید

برای مثال عبارت life hack را جستجو نمایید. همه می‌دانیم که کلمه hack در انگلیسی، به معنای خواندن اطلاعات افراد به شیوه‌های نامناسب است ولی اگر از این کلمه در ترکیب life hack استفاده کنید، گوگل شیوه‌ها و راه‌های موفقیت در زندگی را به شما نشان خواهد داد. پس اگر نتوانستید با سرچ، پاسخ مورد نظر خود را بیابید، پرسش خود را با کلمات دیگری مطرح کنید و مطمئنا جواب خود را خواهید گرفت.

یک فایل مخصوص را پیدا کنید

یکی از قابلیت‌های فراموش‌ شده گوگل، ویژگی جستجو برای یافتن فایل‌های مخصوص است. این راهکار زمانی کاربرد خواهد داشت که می‌خواهید فایل پی‌دی‌اف یا پاورپوینتی را برای پروژه خود پیدا کنید. برای این کار می‌توانید عبارت sport:PDF را جستجو کنید تا گوگل پی‌دی‌اف‌های مربوط به ورزش را به نمایش در بیاورد یا بجای PDF، عبارات مختلف دیگری مانند Powerpoint یا Word را سرچ کنید تا در زمینه مورد نظر، فایل دلخواه، جستجو شود. این راهکار برای تحقیقات دانشگاهی مناسب است.

google_use_file

با موتور تبدیل واحد‌ گوگل واحدهای پول و انرژی را تبدیل کنید

گوگل براحتی این کار را انجام خواهد داد. موارد استفاده از این قابلیت، آگاهی از اختلاف چند واحد پولی یا تبدیل واحدهای مختلف انرژی به اعداد ریاضی است. با استفاده از ترکیب miles to km، می‌توان فهمید که هر مایل، چند کیلومتر است و یا با قرار دادن اعداد در کنار این واحدها، می‌توانید به رابطه این واحدها پی ببرید. و با استفاده از ترکیب USD to Tomans، می‌توان اختلاف ارز ایران و آمریکا را بدست آورد. همانند مثال قبلی با اضافه کردن عدد به این واحدها، مقدارهای زیادی از این دو واحدِ پول را محاسبه کنید. این قابلیت برای دانشجویان رشته ریاضی یا کارهای تجاری بسیار کاربردی است.

google_use_convert

بسته‌های پستی خود را پیگیری کنید

آخرین راهکار برای استفاده بهتر از گوگل،‌ استفاده از قابلیت پیگیری محموله‌هاست. برای مثال می‌توان عدد بسته خود را در یکی از سایت‌های UPS، USPS یا Fedex tracking وارد کرد و اطلاعات آن را دریافت نمود که این راه بسیار آسان‌تر از مشاهده اطلاعات مد نظر در سایت‌های متفرقه است. برای این قابلیت هیچ مثالی وجود ندارد زیرا کار بسیار آسانی است. فقط کافیست شماره بسته خود را وارد نمایید.

خلاصه

گوگل، موتور جستجوی بسیار قدرتمندی است که با استفاده از نکات گفته شده می‌توان به قدرت آن پی برد. در گوگل می‌توان به هر آنچه که نیاز است رسید حال فرقی نمی‌کند شما بدنبال پاسخ معادله خود هستید یا می‌خواهید متن آهنگ موردعلاقه‌تان را ببینید فقط کافی است از گوگل این اطلاعات را بخواهید تا او به شما ارائه دهد.

پس همچون یک کارشناسِ گوگل جستجو کنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها