خانواده و دوستان روانشناسی و موفقیت مهارت های زندگی

۷ راه برای ساختن خاطرات زیبا از لحظات زندگی

چگونه از همه لحظات زندگی خاطرات خوش بسازیم؟

شما این توانایی را دارید که اوقات خوشی را با افرادی که به آن‌ها علاقه دارید، بگذرانید. ولی بدانید که این اوقات خوش، تصادفی به وقوع نمی‌پیوندند بلکه برای تحقق آن، نیاز به برنامه‌ریزی دارید. در متن زیر به هفت نکته‌ی کلیدی برای رقم‌زدن خاطراتی به‌ یاد ماندنی، اشاره شده است.

هفت راه شگفت‌انگیز برای ساختن خاطره‌های ماندگار

۱- ابتکار عمل را به‌دست بگیرید و کاری شگفت‌انگیز انجام دهید

همان‌طور که لوییس کرول اشاره کرده ” فقط یک ذهن ضعیف می‌تواند به تجربه‌های تکراری دل‌خوش کند.” شما فقط یک‌بار فرصت زندگی کردن دارید. اما با وجود دانستن این حقیقت، بسیاری از افراد هستند که انرژی و زمان خود را صرف جستجو در گذشته‌ می‌کنند. شما می‌توانید با انجام کارهای جدید، ابتکار عمل را در دست بگیرید یا این‌که رسومات جدیدی را پایه‌گذاری کنید و نگذارید که زمان به هدر برود بدون این‌که بهترین استفاده را از آن برده باشید.

۲- زمان را کنترل کنید

اگر حواس ما جمع نباشد، زندگی تکراری می‌شود و کلیشه‌های روزمره، خوشی‌های ما و خوشی‌های کسانی که دوستشان داریم را از بین خواهد برد. سعی کنید که در غالب لحظات عمر خود، فرصتی کافی برای همراهی با کسانی که آن‌ها را دوست دارید قرار دهید. دقیقاً به همان شکلی که برای کارهای‌ خود برنامه‌ریزی می‌کنیم، باید برای خوشی‌های خود نیز، برنامه بریزیم. مراقب باشید مشغله کاری زیاد، هرگز شما را از وقت‌گذرانی با دوستان و خانواده‌ی خود محروم نکند.

۳-برای اهداف خود برنامه بریزید

بیشتر مردم کنترلی بر زندگی خود ندارند. در حقیقت سکان هدایت آن، بر دستان عوامل دیگری است. آن‌ها فقط با شرایط زندگی خود کنار می‌آیند. بدانید که در زندگی مشغول چه کاری هستید و برای همه‌ی جزئیات آن، برنامه ریزی کنید و به آن نیز، پایبند باشید.

چگونه از همه لحظات زندگی خاطرات خوش بسازیم؟

۴-برای کاری که قرار است انجام دهید خلاقیت به خرج دهید

بدون شک در اوقات فراغت خود می‌توانید در خانه نشسته و به تماشای مسابقه‌ی فوتبال بپردازید. ولی خب قسمت هیجان‌انگیز آن را از قلم انداخته‌اید. نسبت به زمان‌های تفریح خود ،خلاق باشید. پارسال در عید شکرگزاری، ما به نیویورک رفتیم و این فرصت را یافتیم تا از نزدیک بالن‌های غول پیکری که هنگام عید در این شهر به پرواز در می‌آیند را از نزدیک نظاره‌گر شویم. خب خاطره‌ی فوق العاده‌ای بود. چیزی که بسیاری از مردم آرزوی دیدنش را دارند، ولی ما توانستیم با هزینه‌ای مناسب، این آرزو را به واقعیت تبدیل کنیم. با این‌که هوا بسیار سرد و همه‌جا یخ‌بندان بود ولی ما در کنار هم خاطراتی گرم و به یاد ماندنی را رقم زدیم. پس کمی خلاقیت را هم چاشنی لحظات خود کنید.

۵-خاطرات و تجربیات مشترک بسازید

چگونه از همه لحظات زندگی خاطرات خوش بسازیم؟

همه با هم در رقم زدن یک خاطره، سهیم باشید. لحظات به یاد ماندنی وقتی به یاد ماندنی‌تر می‌شوند که آن‌ها را با کسی که عاشقش هستید به اشتراک بگذارید. به این فکر کنید که اطرافیان شما از چه چیزی بیشتر لذت می‌برند و با تحقق بخشیدن به آن، شادی و شعف را به کانون دوستان یا خانواده‌ی خود بیاورید. ممکن است به یک رستوران عالی بروید یا در یک کنسرت گوش‌نواز شرکت کنید. خلاصه هر ایده‌ای که در ذهن شما باشد اگر همگی با هم آن را نجام دهید فوق‌العاده‌تر خواهد بود.

۶- ثابت کنید که در حال رقم زدن لحظات درخشان هستید

به واقع هرکاری که امروز انجام می‌دهید تا هفته‌های بعد به‌دست فراموشی سپرده خواهد شد. به فراموشی رفتن یک عمل انجام شده در گذشته، بسیار سریع خواهد بود؛ مگر این‌که توسط عوامل کمکی مانند عکس‌های یادگاری یا ثبت در دفتر خاطرات این فرآیند کند‌تر گردد. از ماجراجویی‌های خود عکس بگیرید. سوغاتی از آن جا تهیه کنید و … تا خاطرات زنده بمانند.

7- هر از گاهی در مورد خاطرات گذشته‌ حرف بزنید

در گفت‌وگوهای خود، گذری هم به خاطرات بزنید. داستان‌ها را مرور کنید و با بیان این خاطره‌ها آن‌ها را دوباره به دنیای خود فرا خوانید؛ این کار باعث نشاط روحی و روانی شما خواهد شد. از خود بپرسید ماجراجویی‌ها و جهان‌گردی‌های گذشته، چه چیزهایی به من آموختند و نیز کدام بخش‌ها مورد علاقه‌ی من بودند.
تا به حال با خود فکر کردید که مزیت خاطرهای ما چیست؟ و آنان چه معجزه‌ای با رابطه‌ها می‌توانند انجام دهند؟ خاطرات به این دلیل ارزشمند و دارای معنا هستند که قلمرو عظیمی از قدرت‌ذهنی و نشاط روحی، برای کسانی که در ساخت آن‌ها نقش داشته‌اند را فراهم می‌آورند. با بیان خاطرات، یک حس صمیمیت شکل می‌گیرد که نشأت گرفته از آن عمل است و این حس نزدیکی فقط و فقط بین افرادی است که در شکل‌دادن به آن نقش دارند.

این فرصت را از دست ندهید. فرصت لذت بردن از زندگی با کسانی که آن‌ها را دوست دارید. مشغله‌ها و پروژه‌ها می‌آیند و می‌روند. (گذرا هستند) ولی خاطرات تا ابد در ذهن‌ها باقی می‌مانند. آنان به شکل معجزه آسایی ما را به‌هم نزدیک نگه می‌دارند. پس بکوشید همواره از این موهبت الهی بهره‌مند شوید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها