عکاسی

۵ نکته برای انتخاب لوکیشن در عکاسی پرتره

انتخاب مکان برای عکاسی پرتره

یکی از مهمترین موارد در عکاسی پرتره، انتخاب منظره‌ مناسب است. انتخاب لوکیشن مناسب می‌تواند تمام اتفاقات بعدی در عکاسی مانند نورپردازی، لباس و ژست سوژه را تحت تاثیر قرار دهد.
انتخاب منظره‌ای با زمینه ساده در آتلیه خیلی بین عکاسان محبوبیت دارد ولی می‌تواند گران هم باشد. از طرفی این نوع عکاسی میلیون‌ها بار قبلا انجام شده‌ است، اما شما با کمی تخیل و انتخاب محلی غیر عادی برای عکاسی چهره، می‌توانید عکس های خارق‌العاده‌ای بگیرید.

مکانی متناسب با موضوع عکاسی انتخاب کنید

انتخاب محل نزدیک و راحت کار بسیار آسانی است. برای مثال؛ اگر نزدیک پارک پر از شاخ‌ و برگی زندگی می‌کنید، انتخاب آن بعنوان منظره معمول شما امری طبیعی است. اگرچه این پارک ممکن است جذاب به نظر بیاید ولی همیشه بهترین انتخاب نیست.

انتخاب مکان برای عکاسی پرتره
محلی را انتخاب کنید که شخصیت سوژه شما را منعکس می‌کند.

هر موضوعی ویژگی‌های منحصر بفرد خود را دار و این همان دلیلی است که آنها را جذاب می‌کند. شما باید این موضوع را در تمامی عکس‌هایتان مدنظر قرار دهید که انتخاب محل مناسب یکی از مهمترین بخشهای عکاسی از چهره است.
کمی وقت بگذارید تا سوژه عکاسی خود را بشناسید و با سرگرمی‌ها و مکان‌های موردعلاقه او آشنا شوید. اگر آنها را شناخته‌اید او را به محل موردنظر ببریدکنید و از او عکس  بگیرید.
با انتخاب محلی که برای سوژه‌تان  اهمیت دارد عکس‌های به مراتب بهتری خواهید گرفت و در ضمن آنها تصاویر طبیعی‌تری در عکس‌ها از خود نشان می‌دهند.

از نورپردازی طبیعی استفاده کنید

بیشتر عکاسان زبردست دنیا معمولا  از فلش استفاده نمی‌کنند و از نور طبیعی بهره می‌گیرند.

انتخاب مکان برای عکاسی پرتره
منظره‌ای انتخاب کنید که دارای نورطبیعی و ملایم کافی باشد.هنگامی که در فضاهای باز عکاسی می‌کنید، بهتر است تا زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و سایه‌ای نیز در عکس شما بوجود نیاید. به دنبال مکانی باشید که از سایه درختان پوشیده شده‌ است و یا دارای صندلی‌های آفتاب‌گیر است، زیرا در این صورت عکس‌های زیباتری خواهیدگرفت. بنابراین عکاسی خود را هنگام طلوع یا غروب خورشید انجام دهید، زیرا در این اوقات خورشید نور زیادی ندارد.
اما اگر می‌خواهید در فضای بسته عکاسی کنید نزدیکترین مکان به پنجره را انتخاب کنید تا بیشترین مقدار نور طبیعی را داشته باشید. شما می‌توانید با توجه به هزینه و جیب خود، نور مصنوعی باکیفیتی برای عکاسی فراهم کنید.

یک سرپناه در نزدیکی محل عکاسی درست کنید

اگر می‌خواهید بیرون از شهر یا فضای باز از پرتره عکاسی کنید، همیشه امکان بهم ریختن منظره عکاسی شما بخاطر تغییرات آب‌وهوا وجوددارد. هیمشه باید امیدوار بود که هوا آفتابی بماند ولی لازم است تا مجهز به یک سایه‌بان باشید تا در مواقع بارانی از آن استفاده کنید.

انتخاب مکان برای عکاسی پرتره
اطلاع از گزارشات پیش‌بینی وضع هوا به معنای آن است که شما نه تنها می‌توانید از خراب‌شدن عکس خود جلوگیری کنید بلکه می‌توانید از آن در عکاسی خود استفاده کنید.

محلی را پیدا کنید که سرپناهی دارد. پل، رستوران و استیج مکان‌هایی از این قبیل هستند. این مناظر به شما کمک می‌کنند تا در هنگام بارندگی وسایل‌تان را خشک نگهدارید. اگر لازم است برای این کار پولی نیز بپردازید، حتما آن را خرج کنید.
اگر هوا ابری شد، بهتر است وسایل خود را زیر سایه‌بان ببرید. انتخاب سایه‌بانی با کناره‌های بدون محافظ می‌تواند شما را از نور طبیعی کافی بهره‌مند کند و عکس‌های باکیفیتی بگیرید. در این صورت دیگر کسی به شما نمی‌تواند بگوید که عکاسی شما گاملا در فضای باز نبوده‌ است

محل خلوت و ساکتی انتخاب کنید

مکان‌های شلوغ مانند پارک‌ها و فضای سبز در زمره بدترین مکان‌ها برای عکاسی به حساب می‌آیند. زیرا باید منتظر باشید افراد  از کادر خارج شوند و به علاوه فرد موردنظر شما نیز باید برای تمرکز همیشه کلی صبر کند.

انتخاب مکان برای عکاسی پرتره

در فضاهای ساکت و خلوت عکاسی کنید تا سوژه‌عکاسی شما راحت باشد و از مزاحمت‌های احتمالی در امان باشید.
یافتن فضایی خلوت و ساکت آنطور که بنظر می‌آید سخت نیست. اگر بدنبال عکاسی از شهر هستید، چندین متر آنطرف‌تر مکان ساکتی می‌توانید پیدا کنید تا هم شما و هم سوژه‌عکاسی‌تان از دست مزاحم‌ها راحت باشد.
بطورکلی بهتر است تا از عکس‌برداری در شهرها دوری کنید و فضاهای سبز و جنگل‌ها را برای این کار انتخاب کنید. با انتخاب این مناظر می‌توانید عکس‌برداری از مناظر دنج و دست‌نخورده همراه با پشت‌صحنه‌های فوق‌العاده با ژست‌های مختلف را تجربه نمایید.

نگذارید منظره‌ از سوژه سبقت بگیرد

انتخاب محل مناسب مقوله مهمی است اما نباید اجازه داد منظره تاثیرگذاری بیش‌تری از سوژه داشته باشد. مرتبا عکس‌هایی که گرفته‌اید را چک کنید و اگر تصویر  منظره فوکوس بیشتری از چشم می‌کشد،‌ احتمالا تاکید بیش‌ازحدی بر روی منظره داشته‌اید.

انتخاب مکان برای عکاسی پرتره
منظره موردنظر هیچگاه نباید توجه شما را بیشتر از سوژه‌ جلب کند.

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها برای انجام این کار، باز کردن دریچه لنز دوربین است. این کار باعث می‌شود تا منظره موردنظرتان فوکوس کمتری داشته باشد و علاوه بر ایجاد حس عمق بیشتر در عکس، چشم بیننده  به سمت سوژٰه هدایت شود.

انتخاب منظره‌ چشم‌نواز  در عکاسی پرتره کاری است که هم زمان می‌برد و هم فکر را مشغول می‌کند ولی باید این کار را درست انجام داد. با انجام درست این کار، شما می‌توانید داستان خود  را از طریق عکس بیان کنید و شخصیت فرد درون عکس را بهتر نشان دهید و  در نتیجه عکس‌های باکیفیتی بگیرید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها