خانه‌داری

۴ روش برای پاک کردن موی حیوانات خانگی

پاک کردن موی حیوانات خانگی

اگر شما هم حیوان خانگی دارید ممکن است موی آن را در میان لباس‌های خود، فرش، مبلمان و اثاثیه و دیگر لوازم منزل پیدا کنید. این بدان معنا نیست که شما نباید حیوان خانگی داشته باشید.

شما می‌توانید به‌راحتی این موها را پاک کنید. راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد ولی برخی از راه‌های ساده این کار، عبارت است از استفاده از رطوبت، چسب‌ها و جذب مغناطیسی است. با این روش‌ها می‌توانید با یک مشکل بزرگ مبارزه کنید.

روش ۱ – استفاده از رطوبت

remove-pet-hair-1
۱)کف دست خود را در یک کاسه‌ی آب، خیس کنید. موها را با یک حرکت رو به پایین، پاک کنید و دست خیس خود را روی آن بکشید. این کار باعث می‌شود موها خیس شده و درنتیجه سنگین‌تر شود و در پی آن با توجه به الکتریسیته ساکن، به شلوار و دیگر سطوح این‌چنینی نچسبد.

remove-pet-hair-2

۲)قسمت‌هایی که به‌سختی پاک می‌شود به‌سادگی با یک اسفنج تمیز می‌شود. از یک اسفنج برای پاک کردن موها از فرش‌های کم پرز استفاده کنید و البته پیش از آن باید فرش را جارو کنید. پارچه، اثاثیه و  فرش نیز با این روش قابل پاک‌سازی است. اگر پر هم وجود دارد باید آن را در میان اسفنج جمع کنید.

روش ۲- چسب

remove-pet-hair-3

۱) از بیگودی‌ها‌ی چسبنده برای جمع کردن موها استفاده کنید. اگر درون بیگودی فلزی است می‌توانید برای گوشه‌ها استفاده کنید.

remove-pet-hair-4

۲) استفاده از چسب نیز می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر باشد. فقط باید پس از این کار دور دست‌های خود را نیز با یک تکان تمیز کنید.

روش ۳ – جاذبه‌ی مغناطیسی

remove-pet-hair-5

۱)دستکش لاتکس بپوشید و با آن بر روی سطح مورد نظر بکشید. موها به آن می‌چسبد. این کار را می‌توانید با دستکش‌های لاستیکی و یا دستکش پارچه‌ای نیز انجام دهید. یک شیء آهنی بر روی جارو نیز می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. مرطوب کردن دستکش در این کار به شما کمک می‌کند.

remove-pet-hair-6

۲) یک بادکنک باد کنید. آن را بر روی سطح مورد نظر بکشید. موها توسط بادکنک جذب می‌شود. شما می‌توانید این کار را بارها تکرار کنید.

remove-pet-hair-7

۳) می‌توانید از یک جارو استفاده کنید. این روش برای موهایی که به راحتی جدا نمی‌شوند مؤثر است و به برس جارو می‌چسبند.

remove-pet-hair-8

۴) از کفی لاستیکی استفاده کنید. می‌توانید از یک جفت کفش که کفی لاستیکی دارد برای این کار استفاده کنید. ساده‌ترین راه، پوشیدن کفش و راه رفتن بر روی فرش است. مشاهده می‌کنید که به‌راحتی موها به فرش می‌چسبند و شما به‌راحتی می‌توانید موها را به داخل سطل زباله انتقال دهید.

remove-pet-hair-9

۵) یک پارچه نرم می‌تواند به راحتی موها را از نقاط خشک جمع آوری کند. همچنین شما می‌توانید پارچه نرم را خیس کرده و بر روی سطح مورد نظر بکشید.

روش ۴ – پیشگیری

remove-pet-hair-10

۱) شما باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهید. باید لباس‌های خود را در محلی دور از حیوان خانگی‌ خود نگه‌ دارید. همچنین باید فرش‌ها و مبلمان‌های خود را  در اسرع وقت جارو کرده و فرش‌ها را بشویید.

نکات مهم:

• پرزگیرهای چسبنده نیز برای این کار مفید است. در این روش می‌توانید چسب را دور دست خود پیچیده و بر روی سطح مورد نظر ضربه بزنید.
• استفاده از چسب پوششی که ارزان است و شما می‌توانید آن را  از سر و ته بهم چسبانده و سطح خود را تمیز کنید.
• از کفش ورزشی استفاده کنید و تأثیر آن را مشاهده کنید.
• برس‌های پرزگیر قرمز و مشکی برای جمع کردن مو کارآمد است.
• در دفتر کار برچسب‌ها می‌تواند وسیله مؤثری برای این کار باشد.
• رژیم غذایی و رسیدگی به حیوان می‌تواند از ریزش بی رویه مو جلوگیری کند. در مورد سگ‌ها، شستن بیش از یک‌بار در ماه باعث ریزش موهای آن می‌شود.
• آلرژی پوست سگ بر روی پارچه  بیشتر است.
• رسیدگی روزانه به حیوان را فراموش نکنید.
• لباس‌ها را می‌توانید در ماشین لباسشویی بشویید.

هشدار:

• برخی افراد به شوره‌های مخفی در موهای حیوانات آلرژی دارند. اگر شما نیز از آن دسته هستید مراقب خود باشید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها