آموزش‌های عمومی خانواده و دوستان روانشناسی و موفقیت

چگونه یک مادر خوب باشیم

چگونه یک مادر خوب باشیم
چگونه یک مادر خوب باشیم

می‌گویند خوشحالی مادر‌ به‌اندازه‌ی خوشحالی غمگین‌ترین بچه‌ی اوست. به‌عنوان یک مادر شما زندگی می‌کنید ، نفس می‌کشید و فداکاری می‌کنید برای این‌که بچه‌هایتان در وضعیت خوبی باشند. دیدن موفقیت آن‌ها بهترین چیز در جهان است و مشاهده‌ی ناراحتی آن‌ها شما را ناراحت می‌کند. اما عشقی که شما روی فرزندانتان سرمایه‌گذاری می‌کنید قطعاً نتیجه‌ی متفاوتی در بر خواهد داشت حتی اگر شما در ابتدای کار نتیجه‌ی  آن را نبینید.

اما چگونه یک مادر نمونه باشم؟

حمایت‌کننده باشید

هیچ‌گاه به سرگرمی‌ها‌، علاقه‌مندی‌ها و حتی دوستان کودکتان نخندید. به‌جای خندیدن به فرزندتان کمک کنید تا علایق و آرزوهای خود را دنبال کند. با ارایه‌ی پشتیبانی‌ها و حمایت‌های لازم و تشویق کردن و البته دادن فرصت به وی. آیا دختر شما قصد ندارد که به تحصیل در زمینه‌ی پزشکی و تجربی بپردازد و در آینده یک دکتر شود؟ اصلاً عصبانی و ناراحت نشوید این زندگی فرزند شماست و خودش باید بتواند برای زندگی‌اش تصمیم بگیرد. این را درک کنید که این موضوع که فرزندتان متفاوت با شما فکر کند کاملاً عادی است و به‌خاطر این موضوع ناراحت نشوید زیرا این طبیعی است که آن‌ها نظر متفاوتی با شما داشته باشند.
چه کسی اهمیت می‌دهد که دختر شما موسیقی پاپ گوش میدهد؟ دختر شما هنوز هم دختر شماست. ممکن است که آن‌چه را بچه‌هایتان انجام می‌دهند شما انجام ندهید اما این تصمیم متعلق به آن‌ها هست نه شما ، با این حال شما همچنان هم تأثیر بسیار زیادی در زندگی آنها دارید. مثلاً شما تعیین می‌کنید که آن‌ها در چه مدرسه‌ای درس بخوانند و تحصیل نمایند، شما هستید که باید تعیین کنید موقع و ساعت خوردن شام چه زمانی باشد و شما هستید که میزان پول توجیبی در هر هفته را مشخص می‌کنید .
پس افراط نکنید

صبور و بردبار و پرحوصله باشید

مادر بودن گاهی اوقات کمی چالش‌برانگیز است اما خونسردی خود را حفظ کنید و تلاش کنید که خویشتن‌دار و بردبار باشید. سعی کنید این مشکل را حل کرده و سراغ مشکلات دیگر بروید، خونسرد باشید و آرامش خود را حفظ کنید. دلایل عملی نبودن یک کار و این‌که چرا شما نمی‌خواهید آن‌ کار را انجام دهند را برای فرزندانتان توضیح بدهید.

به علاقه‌مندی‌های بچه‌هایتان علاقه‌مند باشید

اگر پسر شما موسیقی دوست دارد برایش یک گیتار خریداری کنید و نواختن موسیقی‌اش را تماشا کنید. سؤالاتی بپرسید مثلاً :
چه نوع موسیقی مورد علاقه تو هست؟
چه آهنگ و ترانه ای را بیشتر می پسندی؟و غیره
اگر دخترتان به مد علاقه‌مند است وی را با خود به خیابان ببرید و از مغازه‌ها خرید کنید.
ازش بپرسید که خرید مورد علاقه‌اش در رابطه با مد چیست؟
از پرسیدن و سؤال کردن نترسید فقط با زور و تحمیل نباشد و ایراد نگیرید.
همین‌طور وقتی شما فرزندتان را صدا می‌کنید و با صدای بلند و دیوانه‌وار در جواب شما میگود :”چی؟” در این حالت فقط پاسخ دهید هیچی مهم نیست و زمانی با آن‌ها به گفتگو بپردازید که آن‌ها عصبانی به نظر نمی‌رسند. در بعضی اوقات وقتی آن‌ها با این لحن عصبانی فریاد می‌زنند :”چی؟” شما باید از آن‌ها سؤال کنید که چه مشکلی هست؟!
مشکلی پیش آمده ؟؟!! و اگر آن‌ها در پاسخ بگویند که “هیچ” به معنی این‌ است که شما نیاز دارید که خود را جای آنها بگذارید تا بفهمید که چه مشکلی پیش آمده است اما گاهی نیز اجازه دهید تا خودشان پیش شما بیایند و مشکلشان را با شما مطرح کرده و در میان بگذارند

در مورد خرج کردن پول تنگ‌نظر نباشید

بله خرج کردن‌های پی‌در‌پی قطعاً کار درستی نیست اما به‌طور اتوماتیک به هر درخواستی که کودکتان می‌کند پاسخ نه نگویید. اگر شما همیشه پاسخ نه بدهید و آن‌ها را با یک سخنرانی در ضرورت پس‌انداز پول، تحت پیگرد قرار دهید شما به‌عنوان یک مادر خسیس شناخته می‌شوید که اصلاً هیچ‌گاه هیچ‌چیز نمی‌خرد – چه خرید یک چیز کوچک باشد و چه الآن و چه در زمان‌های بعد از آن- حتی پیشنهاد دادن خرید یک آب‌نبات یا چیپس می‌تواند یک حس متفاوت ایجاد نماید. چه الآن چه بعد خرید یک چیز بزرگ که شما مطمئن باشید که کودکتان نیاز دارد خریداری نمایید. به عنوان مثال خرید یک آیپاد با رنگ مورد علاقه وی یا اگر نوجوان باشد از یک کامپیوتر زیبا لذت می‌برند. در هنگام سالگرد تولدها سخاوتمند باشید مثلاً برایشان چیزی را بخرید که قبلاً به آن‌ها اشاره داشتند همچنن شما می‌توانید آن‌ها را بیرون ببرید و یک شام مخصوص یا یک فیلم سینمایی یا انتخاب یک هدیه زیبا به دلخواهشان و یا دریافت یک هدیه زیبا به انتخاب شما داشته باشید.

شنونده‌ی خوبی باشید

سعی کنید که همواره خود را به خوب توجه کردن و شنونده‌ی خوب بودن عادت بدهید . آگاهی از این که آن‌ها می‌توانند برای رابطه‌ی دوستانه، کمک در انجام تکالیف و مشق و یا فقط در آغوش گرفتن کودک در هنگام راه رفتن طولانی به سراغ مادر خود بیایند بسیار مهم است. نداشتن یک همدل و هم‌زبان که کودکان بتوانند با او صحبت کنند می‌تواند موجب شود تا آن‌ها منزوی و گوشه‌گیر شوند . پس مرتباً درباره این‌که آن‌ها چه احساسی دارند با آن‌ها به گفتگو بنشینید.

اشتباه خود را بپذیرید و عذرخواهی کنید

شاید کار سخت و دشواری باشد اما قطعاً بهترین گزینه است در صورتی‌که شما اشتباه خود را بپذیرید و به خاطر آن عذرخواهی نمایید، این کار باعث می‌شود تا خطر یک دنده به نظر رسیدن شما را در نظر دیگران کم کند و علاوه بر آن شما به خاطر این کار به طور غیر مستقیم به فرزاندانتان درس می‌دهید که اشتباه کردن طبیعی است و به همان اندازه عذرخواهی به‌خاطر انجام اشتباه اهمیت دارد.
خیلی ساده و راحت است؛ ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید یک ارزیابی از وضعیتی که در آن قرار دارید بکنید. آن اشتباهی را که مرتکب شده‌اید مشخص نمایید سپس عذرخواهی کرده و توضیح دهید که چرا و چگونه شما آن عمل را انجام داده‌اید. یک روش خوب برای شروع عذرخواهی شاید این‌طور باشد :”من مایل هستم تا به خاطر کاری که پیشتر انجام دادم عذرخواهی نمایم و می‌دانم که این کار اشتباه بوده است” سپس به ادامه صحبت بپردازید .

اجازه دهید فرزندتان دیگران را هم دوست داشته باشد

شما نباید نسبت به علاقه فرزندتان نسبت به پدر مادربزرگ ،پدربررگ ،عمه ،عمو ،دایی ،خاله، برادر ،خواهر و یا دوستان حسودی کنید.

بچه‌هایتان را بیش از هر چیز دیگر دوست داشته باشید

بدون دوست داشتن آن‌ها، این معنی را دارد که شما هیچ کار در زندگی برایشان نکرده‌اید. دوست داشتن یا دوست نداشتن آن‌ها توسط شما تأثیر بسیار عمیقی در قلب آن‌ها خواهد گذاشت و ارتباط مستقیم با این دارد که آنها بعداً خود شما را دوست داشته باشند یا خیر.

احساس خاص بودن را به بچه‌های خود تلقین کنید

به کودکانتان بوس‌های شب بخیر و بغل کردن هدیه کنید اجازه دهید آن‌ها بر روی زانوهای شما بنشینند. عشق و علاقه خود را با بیان خاطرات  و تأکید بر کلماتی مانند عسل – عزیزم – فشنگم و … به آن‌ها نشان دهید


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها