آموزش‌های عمومی خانه‌داری

چگونه یخچال را جابجا کنیم؟

چگونه یخچال را جابجا کنیم

اگر در حال تغییر محل زندگی و اسباب کشی هستید، جابجایی لوازم‌خانگی سنگین مثل یخچال، از سخت‌ترین کارهای شما خواهد بود. دراین جابجایی‌ها معمولا هم شما دچار مشکل می‌شوید و هم لوازمتان  آسیب می‌بینند، اما با یک برنامه‌ریزی درست نه شما صدمه خواهید دید و نه یخچال.

قسمت اول

آماده‌سازی یخچال پیش از جابجایی

  • محتویات یخچال را خالی کنید

قبل از جابجایی، بهتر است هرچه در یخچال و فریزر دارید، بیرون بیاورید. یخچال شما باید از هرگونه غذا، ادویه، قالب‌های یخ و همه موادی که ممکن است تکان بخورند یا به وزن یخچال اضافه کنند، خالی باشد. از قسمت بیرونی یخچال نیز غافل نشوید و حتی آهن‌رباهای روی در را هم جدا کنید.

چگونه یخچال را جابجا کنیم
آموزش جابجایی یخچال در هنگام اسباب کشی یا خانه تکاتی

اگر موادغذایی فاسدشدنی دارید بهتر است آن‌ها را هرچه زودتر مصرف کنید، اگر هم راهی برای استفاده همه آن‌ها وجود ندارد، چاره‌ای جز دورریختن بقیه غذاها ندارید.
برای جابجا کردن یخچال در محدوده آشپزخانه و مکان خود، فقط چیزهایی که دور و بر آن هستند را بردارید و روی میز قرار دهید. شما می‌توانید از غلطک‌های کوچک استفاده کنید که زیر یخچال قرار می‌گیرند و با هل دادن یخچال آن را در مکان موردنظرتان بگذارید.

  • قفسه‌های یخچال را بیرون بیاورید

تمام وسایل جابجاشونده مانند قفسه‌ها، سینی‌ها و… را از درون یخچال بیرون بیاورید. حوله‌ای را دور قفسه‌ها بپیچید.
ممکن است ترجیح بدهید قفسه‌ها را با چسب و نوار، در جای خود محکم کنید، ولی بهتر است آن‌ها را بیرون بیاورید و جداگانه بسته‌بندی کنید(البته این کار بستگی به یخچال شما دارد). اگر احساس می‌کنید  محکم‌کردن قفسه‌ها در داخل یخچال آسیبی به آن نمی‌زند، همین کار را بکنید تا از ریخت و پاش ناشی از جابجایی اجتناب کرده باشید.

چگونه یخچال را جابجا کنیم

  • یخچال را از برق بکشید

دوشاخه‌ برق یخچال را لای تکه پارچه‌ای بپیچانید و اطمینان حاصل کنید که در حین جابجایی، صدمه‌ای نمی‌بیند. اگر یخچال شما مجهز به دستگاه یخ‌ساز است، آن را هم از منبع آب جدا کنید.

  • برفک یخچال را بگیرید

اگر مقدار قابل توجهی برفک درون یخچال وجود دارد، آن‌ها را قبل از جابجایی از بین ببرید. این کار ممکن است ۶تا۸ ساعت به طول بینجامد، پس قبل از آن مطمئن شوید که زمان کافی دارید. بهترین کار این است که عملیات یخ‌زدایی یخچال را شب قبل انجام دهید و صبح روز بعد، محتویات یخچال را خالی کنید.
زمان زیادی را صرف تمیزکردن یخچال نکنید. در حالی که پروسه‌ یخ‌زدایی در حال انجام است، طبقات و قفهسه‌های یخچال را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

  • در یخچال را ببندید

در یخچال و فریزر را با طناب ببندید. اگر یخچال-فریزر شما دو در دارد، هر دوتا را با هم ببندید. از محکم‌بستن در یخچال-فریزر خودداری کنید، زیرا ممکن است به آن آسیب جدی برساند.
اگر فکر می‌کنید جابجایی یک روز تمام طول می‌کشد، مدتی در را باز نگهدارید تا از بوجود آمدن بخار در آن جلوگیری شود.

  • کمک بگیرید

از آنجایی که یخچال باید به سمت بالا حرکت داده شود، جابجاکردن آن بصورت تک‌نفره از میان درهای خانه، گوشه‌ها و پایین‌آوردن از پله‌ها، می‌تواند خطرناک باشد.

 

قسمت دوم

جابجایی یخچال

  • از چرخ‌دستی کمک بگیرید

یکی از بهترین وسایلی که می‌توان از آن در جابجایی یخچال استفاده کرد، چرخ‌دستی است؛ وسیله‌ای که وزن یخچال را به راحتی تحمل می‌کند و باعث سهولت کار می‌شود؛ بخصوص زمانی که باید یخچال را از پله‌ها پایین بیاورید.
هر چرخ‌دستی یا کمربندی می‌تواند این کار را انجام بدهد، ولی از بزرگ بودن کمربند برای قراردادن یخچال روی آن اطمینان حاصل کنید. بزرگ‌بودن کمربند نکته‌ بسیار مهمی است، زیرا برای بلند کردن یخچال به آن نیاز دارید تا از نشت‌ مایع خنک‌کننده جلوگیری شود.

چگونه یخچال را جابجا کنیم
یکی از روش‌های حمل بخچال، استفاده از کمربندهای مخصوص حمل وسایل سنگین است

اگر  برای جابجایی یخچال چرخ‌دستی ندارید، باید قرض بگیرید. اگرچه براساس راهکارهای علمی، استفاده از کمربند برای قراردادن آن روی کمر شما راه آسانتری است، اما خرید کمربند و استفاده از آن می‌تواند گرانتر و خطرناکتر از چرخ‌دستی باشد. پس به فکر آن نباشید که یخچال را به تنهایی جابجا کنید و از چرخ دستی استفاده کنید.

  • یخچال را بلند کنید

جابجایی یخچال با چرخ‌دستی کار آسانی است. یخچال را با استفاده از طناب و تسمه روی چرخ‌دستی قرار دهید. یخچال را به صورت کج بلند کنید و سپس روی چرخ‌دستی قرار دهید. در حین بلندکردن، مراقب باشید روغن درون لوله‌های خنک‌کننده چکه نکند.

هشدار ۱

هرگز یخچال را از کنار یا پشت جابجا نکنید، زیرا ممکن است روغن موجود در کمپرسور در لوله‌های خنک کننده نشت کند و زمانی که یخچال را در حالت ایستاده قرار می‌دهید، مقداری روغن در لوله‌ها باقی بماند و موتور درست کار نکند.
اگر هیچ راه دیگری جز جابجاکردن یخچال به پهلو وجود ندارد، طوری آن را جابجا کنید که روی زاویه‌ سمت راستِ بالا قرار بگیرد. یک جعبه سنگین روی سقف یخچال قرار دهید تا بیشتر آن را بسمت بالا نگهدارد.

  • یخچال را با شیب‌ ملایم حرکت دهید.

هنگامی که یخچال را روی چرخ‌دستی گذاشته‌اید، آن را به آرامی به سمت ماشین باربری ببرید. حرکت‌دادن یخچال در خلاف جهت شیب برای حفظ ایمنی بسیار اهمیت دارد. از یک نفر برای حرکت‌دادن و راهنمایی برای عبور از موانع کمک بگیرید.
برای پایین‌آوردن یخچال از پله‌ها، از راهنمای خود کمک بخواهید. اگر دونفر از جلو و یک‌نفر از عقب چرخ‌دستی را مهار کنند و با صدای بلند همدیگر را راهنمایی کنند و آرام آن را پایین بیاورند، همه چیز می‌تواند در ایده‌آل‌ترین شکل خود جلو برود.

  • یخچال را درون ماشین باربری قرار دهید.

اگر می‌خواهید یخچال را درون ماشین قرار دهید، آن را به پشت بخوابانید و سپس جاسازی کنید. بهترین کار این است که یخچال را ایستاده قرار دهید، وگرنه برای خواباندن آن به احتیاط بیشتری نیاز است.
برای بلندکردن یخچال از زمینِ اتاقکِ ماشین باربری، حداقل به دونفر نیاز دارید تا از داخل آن را بلند کنند و دونفر هم باید از بیرون آن را بگیرند. بلندکردن یخچال و هل‌دادنِ همزمان آن درون ماشین به وسیله چرخ دستی و به کمک دو نفری که بیرون هستند، بهترین راه‌حل است. اگر یک‌نفر دیگر باشد تا از افتادن یخچال روی شما، جلوگیری کند، عالی است.
یخچال را در وانت، به حالت ایستاده قرار دهید و اگر می‌توانید با چرخ‌دستی در کامیون بگذارید، این راه‌حلی مطمئن است که امنیت و استحکام را افزایش می‌دهد. اما اگر نمی‌توانید این کار را کنید، آن را به دیگر وسایل ببندید یا با طناب محکم کنید.

قسمت سوم

قراردادن یخچال در جای جدید

یخچال را پایین بیاورید و هنگامی که آن را از ماشین بیرون می‌کشید، در جای جدیدش قرار دهید.

هشدار  ۲

یخچال را بعد از جابجایی به برق نزنید

بعد از حرکت دادن یخچال باید حداقل سه ساعت صبر کنید و بعد آن را به برق بزنید. این کار باعث ثابت‌شدن مواد مایع در کمپرسور و عدم آسیب‌رسانی به آن می‌شود.

این نکته را درنظر داشته باشید که حداقل سه‌روز طول می‌کشد تا یخچال شما به حالت ایده‌آل و دمای ثابت خود برسد و درست کار کند.

هشدار ۳

نکاتِ راهنمای محصول را بخوانید

نکات راهنمای جابجایی یخچال را در دفترچه‌ راهنمای آن به دقت بخوانید که باعث امنیت بیشتر در هنگام جابجایی می‌شود.
اگر از جمله افرادی هستید که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند، می‌توانید از راهنمایی‌های افراد ماهر استفاده کنید.

هشدار ۴

هرگز تنها اقدام نکنید

هرگز به تنهایی برای جابجایی یخچال اقدام نکنید، زیرا ممکن است در صورت افتادن یخچال روی شما، صدمه‌ی زیادی به اعضای‌ بدنتان وارد شود. از اینکه افراد قدرتمندی هستند تا به شما برای جابجایی یخچال کمک کنند اطمینان حاصل کنید؛ بخصوص زمانی که نیاز به بالا یا پایین آوردن وسیله‌ خود از پله‌ها دارید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها