مهارت های زندگی موفقیت در زندگی موفقیت در شغل و کسب و کار موفقیت در کار

چگونه پول ذخیره کنیم؟

چگونه پس انداز کنیم؟

 

سرمایه‌گذاری ازجمله کارهایی است که در گفتار، بسیار ساده به نظر می‌آید ولی در عمل با مشکلات زیادی همراه است.

کسانی که در سرمایه‌گذاری خبره هستند، هم باید هزینه‌های خود را کنترل کنند و هم درآمد خود را مدیریت. برای آشنایی با این کار بهتر است نکات زیر را مطالعه فرمایید تا از درآمد و سرمایه‌ی خود بیش‌ترین بهره را ببرید.

 

قسمت اول

در مورد سرمایه‌گذاری مسئولیت‌پذیر باشید

۱-به فکر آینده‌ خود باشید.

آسان‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری این است که به فکر آینده باشید و بخشی از درآمد خود را در حساب بلندمدت ذخیره کنید تا هنگام بازنشستگی از آن بهره ببرید. با انجام چنین کاری، پس از مدتی خواهید دید که به‌طور خودکار بخشی از سرمایه خود را در بانک گذاشته‌اید. پس هرچه زودتر این فعالیت را آغاز کنید تا فواید آن را ببینید.

بهترین راه‌کار این است که برای پس‌انداز و هزینه‌های جاری خود حساب‌های جداگانه‌ای داشته باشید تا با مشکلی در محاسبه‌ی سرمایه روبه‌رو نشوید.

اگر نمی‌دانید چقدر باید سرمایه‌گذاری کنید، مقدار مشخصی از درآمد را ماهانه در حساب خود قرار دهید.

۲-وام جدیدی درخواست نکنید.

تقاضای برخی وام‌ها ضروری است. مثلاً تنها افراد ثروتمند می‌توانند خانه‌های گران‌قیمت خریداری کنند و دیگران باید با وام و قرضِ پول، به این مهم دست یابند ولی اگر شما هم می‌توانید بدون اینکه بدهکار شوید نیازهای مالی خود را رفع کنید، این کار را حتماً انجام دهید. پرداخت تدریجی بدهی‌ها بهترین راه‌ برای تسویه‌حساب با وام‌دهندگان است.

اگر برخی مواقع مجبور به گرفتن وام شدید، اقساط بلندمدت را برای بازپرداخت آن انتخاب کنید. هر چه زمان بازپرداخت وام بیش‌تر باشد، نرخ بهره کمتری خواهید پرداخت.

ازآنجایی‌که شرایط اقتصادی افراد متفاوت است، بیشتر بانک‌ها توصیه می‌کنند۱۰ درصد درآمد ماهانه‌ی خود را به پرداخت وام اختصاص دهید و البته این مقدار تا ۲۰ درصد درآمد هم متغیر است. همچنین افرادی که شرایط اقتصادی بهتری دارند، می‌توانند تا ۳۰ درصد درآمد را برای بازپرداخت وام خود کنار بگذارند ولی بیشتر از این مقدار کار غیرمنطقی است.

۳-برای سرمایه‌گذاری خود هدف داشته باشید.

اگر برای سرمایه‌گذاری خود هدف داشته باشید، این کار برای شما آسان‌تر خواهد شد. البته باید توجه داشته باشید که اهدافی انتخاب کنید که بتوانید به آنها دست یابید. ممکن است دست‌یابی به برخی اهداف زمان‌بر باشند مثلاً خرید خانه. در چنین موارد خاصی، باید از برنامه‌ی مشخصی پیروی کنید زیرا با این کار می‌توانید مدت زمانی که برای دست‌یابی به هدف مانده را بررسی نمایید.

اهداف عالیه، زمان‌بر هستند و هنگامی‌که برای رسیدن به این موارد، برنامه‌ریزی کرده‌اید، باید شرایط اقتصادی روز را در نظر بگیرید.

بهتر است برای آشنایی با شرایط اقتصادی روز، پیش‌بینی کنیم تا ببینیم در آینده‌ی مورد نظر چه پیش خواهد آمد؛ برای مثال اکثر اقتصاددانان معتقدند برای زمان بازنشستگی نیاز است که ۶۰ تا ۸۵ درصد درآمد سالانه‌ی امروز خود را برای امرار معاش آن زمان کنار بگذاریم.

۴-بازه‌ی زمانی مشخصی را برای دست‌یابی به اهداف خود مشخص کنید.

مشخص نمودن بازه‌ی زمانی  برای دست‌یابی به اهداف عالیه، راهکار بسیار مناسبی است. مثلاً اگر با خود بگوییم از امروز تا دو سال دیگر برنامه‌ریزی می‌کنم تا صاحب‌خانه شوم، به آن خواهید رسید فقط در نظر داشته باشید که چه مقدار از درآمد ماهانه‌ی خود را باید برای این کار کنار بگذارید.

می‌توان گفت که ۲۰ درصد کل درآمد هرماه بهترین مقدار برای اختصاص دادن به این منظور است.

انتخاب بازه‌ی زمانی برای اهداف کوتاه‌مدت بسیار مهم است؛ مثلاً می‌خواهید بخشی از اتومبیل خود را تعمیر کنید ولی پول کافی ندارید. در چنین مواردی ضرب‌الاجل بسیار کارآمد خواهد بود.

۵-درآمد خود را بودجه‌بندی کنید.

انتخاب هدف، کار بسیار آسانی است ولی اگر بدون حساب و کتاب درآمد خود را خرج کنید، به اهداف خود نخواهید رسید. برای اینکه در مسیر پیشرفت متوقف نشوید، سعی کنید درآمد خود را ماهانه بودجه‌بندی کنید.

کنار گذاشتن بخشی از درآمد برای یک منظور خاص، به شما این اطمینان را خواهد داد که پول خود را هدر نمی‌دهید.

مثلاً درآمد ۱۰۰۰۰۰۰ تومانی را می‌توان این‌گونه تقسیم کرد:

هزینه‌های خانه و اجاره: ۵۰۰۰۰۰ تومان

هزینه‌ی تحصیل فرزندان: ۵۰۰۰۰ تومان

هزینه‌ی خورد و خوراک: ۲۰۰۰۰۰ تومان

هزینه‌ی اینترنت: ۲۰۰۰۰ تومان

هزینه‌ی جانبی (قبوض و …): ۸۰۰۰۰ تومان

پس‌انداز: ۱۵۰۰۰۰ تومان

۶-هزینه‌های خود را یادداشت کنید.

اگر از خرج و مخارج خود یادداشت‌برداری نکنید، در مسیر دست‌یابی به اهداف خود، با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

با ثبت هزینه‌های جاری، می‌توان قسمت‌هاییکه در آن مشکل دارید را شناسایی و برطرف نمود.

اگرچه یادداشت‌برداری از هزینه‌های جاری باید با دقت زیادی انجام شود و ریز مصرف‌ها را ثبت نمود ولی مخارج عظیم مانند اجاره خانه و … را باید در صدر فهرست خود قرار داده و اکثر تمرکز خود را روی هزینه‌های جزیی بگذارید.

اگر همیشه دفترچه یادداشتی با خود داشته باشید، این کار، بهتر انجام خواهد شد.

به یاد داشته باشید که امروزه نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را دانلود نموده و روی گوشی خود نصب کنید تا از قابلیت‌های متعددی بهره‌مند شوید.

اگر فردی هستید که به خرج و مخارج خود توجه ندارید، پایان هر ماه یادداشت‌ها را دسته‌بندی نمایید تا از هزینه‌هایی که کردید متعجب شوید.

۷-هر چه زودتر پس‌انداز را شروع کنید.

به پول‌هایی که در حساب خود می‌گذارید، پس از مدتی سود تعلق می‌گیرد پس بهتر است هرچه زودتر اموال خود را در حساب پس‌اندازی ذخیره کنید تا سود بیش‌تری عاید شما شود.

بنابراین زود سرمایه‌گذاری کردن مزیت‌های بسیاری دارد. حتی اگر ( در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی) دارایی زیادی ندارید، همان مقدار کم را در بانک قرار دهید زیرا مقدار ناچیزی پول، در دراز مدت ارزشمندتر خواهد شد.

مثلاً فرض کنید در سنین جوانی خود مشغول کاری کم‌درآمد هستید و ماهانه ۵۰۰۰۰۰ تومان دریافت می‌کنید و این مقدار را در حسابی پس‌انداز می‌نمایید که سود آن ۴ درصد است. بعد از پنج سال، ۵۰۰۰۰۰ تومانِ شما،‌ ۲۰۰ برابر می‌شود.

۸-به حساب بازنشستگی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در سنین جوانی که فردی بانشاط، پرانرژی و سالم هستید، ممکن است در مورد دوران کهن‌سالی خود اصلاً فکر هم نکنید ولی زمانی که سنین میانسالی شما رو به پایان است و متوجه کاهش نیرو شده‌اید اهمیت تفکر درباره آینده را درک خواهید کرد.

افتتاح حساب برای سال‌های بازنشستگی مقوله‌ای است که باید از همان ابتدای شروع به کسب و کار به آن فکر کرد.

اگر تابه‌حال به سنین پیری خود توجه نداشته‌اید، با مدیر خود صحبت کنید تا برای زمان بازنشستگی کارمندان، حساب باز کرده و درصدی از درآمد  را در آن حساب‌ها ذخیره کند. این کار باعث می‌شود هم خرج اضافه نکنید و هم به صورت اتوماتیک برای خود پول ذخیره کنید.

البته راه‌کار بسیاری از کارمندان این است که هرماه خودشان درصدی از درآمد را در حسابی به‌عنوان حساب بازنشستگی پس‌انداز می‌کنند.

۹-سرمایه‌گذاری شراکتی در بازار را با احتیاط انجام دهید.

اگر پولی دارید که مازاد نیاز شماست، شریک‌شدن در بازار، تجربه‌ای موفق ولی در عین حال با ریسک بالا خواهد بود.

قبل از شراکت، باید توجه داشته باشید که ممکن است سرمایه‌ی شما به خاطر خرید کالا از بین برود مخصوصاً زمانی که در زمینه‌ای سرمایه‌گذاری نموده‌اید که آگاهی زیادی از آن ندارید.

بهترین راه‌کار برای شراکت تجاری، این است که با افراد مطمئن و خبره در این عرصه حضور یابید.

۱۰-از سرمایه‌گذاری دل‌سرد نشوید.

زمانی که توانایی ذخیره پول ندارید، امکان دارد به راحتی دل‌سرد شوید. چنین شرایطی ممکن است ناامید کننده باشد ولی اعتقاد به اهداف بلندمدت، ناامیدی را بی‌اثر خواهد کرد.

هیچ اهمیتی ندارد که چه مقدار سرمایه اولیه دارید؛ چیزی که مهم است این است که هیچ‌وقت برای سرمایه‌گذاری دیر نیست.

در شرایطی که نسبت به اوضاع اقتصادی خود نگران هستید، با افراد آگاه مشورت کنید زیرا بنگاه‌های اقتصادی که وجود دارند، رایگان و یا با قیمت کم، آماده ارائه خدمت به شما هستند.

قسمت دوم

کاهش خرج و مخارج

 

۱-خرید کالاهای گران‌قیمت را از برنامه‌ی خود حذف کنید.

اگر در سرمایه‌گذاری با مشکلاتی مواجه هستید، باید دانست که بسیاری از وسایلی که خریداری می‌کنیم، غیرضروری هستند.

عدم خرید کالاهای گران‌قیمت، اولین گام برای کاهش هزینه‌هاست زیرا این کار بر زندگی شما تأثیر منفی نخواهد داشت.

تصور عدم استفاده از تلویزیون‌های گران قیمت و ماشین‌های آخرین سیستم ممکن است سخت باشد ولی بکارگیری وسایل معمولی، زندگی را سخت‌تر نمی‌کند.

با استفاده از راهکارهای زیر می‌توان مخارج اضافه را کاهش داد:

 • سرویس‌های اینترنت گران‌قیمت را درخواست نکنید.
 • اتومبیل‌های ارزان‌قیمت ولی در عین حال باکیفیت خریداری کنید.
 • وسایل برقی بلااستفاده را بفروشید.

۲-خانه ارزان‌قیمت‌تری بخرید یا اجاره کنید.

خیل عظیمی از انسان‌ها تسلیم هزینه‌های جاری خانه یا اجاره‌نشینی می‌شوند که این مسأله، آن‌ها را از سرمایه‌گذاری برای سنین پیری غافل می‌کند.

اگر در تقسیم درآمد خود برای امور مختلف به‌خصوص خانه مشکل دارید، بار دیگر شرایط جیب خود را سنجیده و سپس منزل مناسب با شرایط مالی‌ خود صاحب شوید.

اگر مستأجر هستید با صاحب‌خانه خود صحبتی داشته باشید تا اجاره را کاهش دهد. از آن جایی که بسیاری از مالکان منازل، نگران از دست دادن مستاجران خود هستند، سعی کنید با رفتار خود، آن‌ها را مجاب کنید تا بار دیگر و با هزینه کمتری منزلشان را به شما واگذار کنند.

اگر در حال پرداخت اقساط وام مسکن هستید با وام دهنده درباره‌ی شرایط مختلف صحبت نمایید تا زمان بازپرداخت را طولانی‌تر کند البته برای آسایش خیال، (اگر توانایی آن را دارید) سعی کنید زمان بازپرداخت را کاهش دهید.

البته همواره نقل مکان به مناطق ارزان‌قیمت بهترین راه‌حل برای کاهش خرج و مخارج مربوط به خانه است.

۳-مواد خوراکی ارزان‌قیمت ولی در عین حال سالم بخورید.

جمعیت زیادی از مردم بیش از نیازشان برای مواد خوراکی هزینه می‌کنند که اگر این عادت بد ترک نشود، می‌تواند هم به سلامت فرد ضرر برساند و هم او را با مشکلات مالی عدیده‌‌ای روبه‌رو سازد.

یک پیشنهاد ساده برای کاهش هزینه‌های خورد و خوراک این است که مواد غذایی که ماندگاری زیادی دارند را به صورت کلی خریداری نمایید.

خوردن یک وعده غذایی در یک رستوران بسیار گران‌تر از مصرف همان وعده در منزل است.

سعی کنید موادغذایی سالم و طبیعی انتخاب کنید و تا جایی که امکان دارد از غذاهای آماده و یا منجمد دوری کنید. بهتر است هزینه‌ی خرید خوراکی‌های طبیعی را با مواد غذایی آماده مقایسه کنید؛ مطمئناً از کاهش هزینه‌ها شگفت‌زده خواهید شد.

از تخفیفات بهره‌مند شوید. بسیاری از فروشگاه‌های موادغذایی در بیشتر ایام سال برای کالاهای خود تخفیفاتی قائل می‌شوند این فرصت‌ها را به راحتی از دست ندهید.

سعی کنید آشپز خودتان باشید. مثلاً خوردن قورمه سبزی در خانه ممکن است حدود ۲۵۰۰ تومان شود ولی سفارش همین غذا از رستوان می‌تواند ۱۰۰۰۰ تومان باشد. مزیت دیگر این کار این است که می‌توان هم مهارت آشپزی را کسب نمود و هم دوستان خود را برای مهمانی دعوت کنید و خوش بگذرانید.

۴-مصرف آب، برق، گاز و تلفن خود را کاهش دهید.

بسیاری از مردم هزینه‌ی قبوض خود را به‌راحتی پرداخت می‌کنند حال آنکه می‌توانند با کاهش مصرف، این هزینه‌ها را کم کنند.

برای این کار هم راه‌حل‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان با رعایت آنها علاوه‌بر کاهش هزینه‌های ماهانه، از آلودگی‌هایی که به طور غیرمستقیم تولید می‌کنیم هم کاست.

توصیه‌ی همیشگی برای کاهش مصرف برق این است که چراغ‌های اضافه را خاموش کنید. هیچ دلیلی وجود ندارد زمانی که در خانه نیستید لامپ‌ها را روشن نگه‌دارید و اگر در این زمینه فرد فراموش‌کاری هستید، یادداشتی برای خود بگذارید تا همیشه به‌یاد داشته باشید.

اگر می‌توان گرما را تحمل کرد، فقط کافی است پنجره‌ها را باز کنید و هنگام سرما، بهتر است چند عدد لباس بپوشید.

البته بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای گرم نگه‌داشتن و سرد کردن خانه استفاده از عایق است که در بلندمدت صرفه اقتصادی آن را متوجه خواهید شد.

راه دیگر نیز این است که اگر می‌توانید سیستم‌های خورشیدی نصب کنید، حتماً این کار را انجام دهید زیرا سالانه از هزینه‌های جاری شما خواهند کاست.

۵-از سیستم حمل‌ونقل عمومی بهره ببرید.

اگر از اتومبیل شخصی خود استفاده می‌کنید، بد نیست بدانید که باید بخش اعظمی از درآمد ماهانه‌ی خود را برای بنزین و دیگر قسمت‌های آن کنار بگذارید.

هر چه بیشتر در ماه از خودروی خود استفاده کنید، باید بیشتر برای آن هزینه کنید پس بهتر است از دیگر وسایل، برای حمل‌ونقل بهره ببرید و علاوه‌بر کاهش مخارج، دیگر در ترافیک گرفتار نشوید.

امروزه هر شهری (بنا بر تعداد ساکنین) اتوبوس، مترو، تاکسی و دیگر شیوه‌های حمل‌ونقل عمومی را دارد که می‌توان برای جابجایی از آن‌ها بهره برد.

با توجه به زندگی ماشینی و کم تحرک انسان‌ها، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری نقش کمرنگی دارند. با استفاده از این دو راه می‌توان هم ورزش کرد و هم با مدیریت زمان به موقع در محل کار حاضر شد.

اما اگر نمی‌توانید از اتومبیل شخصی استفاده نکنید، به‌جای اینکه تک سرنشین باشید، می‌توانید همکاران خود را سوار کنید تا با هم به محل کار بروید و علاوه‌بر این، در طول راه کسی را برای صحبت کردن دارید.

۶-ساده و رایگان خوش‌گذارنی کنید.

بهتر است اوقات فراغت خود را با فعالیت‌هایی پر کنید که هزینه چندان زیادی ندارند مثلاً به‌جای اینکه برای فوتسال یا فوتبال می‌خواهید زمین چمن یا سالنی اجاره کنید، می‌توانید همین ورزش را روی آسفالت یا فنس‌های تعبیه شده تجربه کنید.

امروزه بسیاری از نهادها خدماتی ارائه می‌دهند که قیمت زیادی ندارند. مثلاً بلیط سینما در روز خاصی نیم‌بها است که می‌توان فیلم مورد نظر را در آن روز تماشا کرد.

دیگر راه ارزان برای گذراندن اوقات فراغت با قیمت کم، مطالعه‌ی کتاب است. در مقایسه با تماشای فیلم و بازی‌های رایانه‌ای، خواندن کتاب راه بسیار کم‌خرج‌تری است به خصوص اینکه بخواهید کتاب‌های دست دوم خریداری نمایید. با مطالعه‌ی کتاب علاوه بر کاهش هزینه‌ی خرید فیلم و بازی‌های کامپیوتری، می‌توان چیزهای جدیدی نیز آموخت.

راه‌حل دیگری که می‌توان اوقات فراغت خود را کم‌هزینه و شاد سپری کرد، گشت‌وگذار با دوستان است. مثلاً می‌توانید مسیر مشخصی از شهر را با دوستان پیاده‌روی کنید و در طول راه با هم صحبت کنید.

۷-هرگز به سراغ مواد مخدر نروید.

اعتیاد، دردی است که به‌راحتی نمی‌توان از آن خلاصی یافت. اگر به مواد مخدر خاصی اعتیاد پیدا کردید، باید مقدار قابل‌توجهی از پول خود را برای خرید و مصرف آن کنار بگذارید که البته این نوع اعتیاد علاوه بر خسارت‌های مالی، سلامت شما را هم تهدید خواهد نمود.

اولین قدم برای حرکت در مسیر بی‌پایان اعتیاد، سیگار کشیدن است. امروزه ضررهای سیگار برای همه انسان‌ها شناخته‌شده‌ است و نیازی به تکرار آنها نیست ولی در مورد خسارت‌های مالی آن هم ،همین‌قدر بدانید که خرید سیگار می‌تواند ۱۰ درصد درآمد ماهانه‌ی شما را بسوزاند.

نوشابه کمتر مصرف کنید. همانند سیگار، نوشابه هم ضررهای زیادی به انسان و سلامت او وارد می‌کند و علاوه‌بر افزایش وزن، ابتلا به بیماری دیابت و …، بخش اعظمی از درآمد انسان‌ها را نابود می‌کند.

قسمت سوم

ماهرانه خرج کنید.

 

۱-وسایل مهم و ضروری را خریداری کنید.

هنگام خرج کردن باید اولویت‌های زندگی را مدنظر داشت. مثلاً خوراک، مسکن و پوشاک باید همیشه مدنظر انسان باشند تا درآمد خود را ابتدا صرف این اقلام کند.

بسیار واضح است که هنگام تنگ‌دستی، انسان احساس گرسنگی بیشتری می‌کند بنابراین باید همیشه توجه داشت اگر خوراک انسان کامل نباشد و نیاز وی را برطرف نکند، با مشکلاتی مواجه خواهد شد که مهم‌ترین آن، عدم توانایی کار کردن و کسب درآمد است.

اگرچه مسکن، خوراک و پوشاک جزء نیازهای اولیه انسان‌ها هستند ولی این بدان معنا نیست که همیشه بهترین و گران‌قیمت‌ترین خانه، پوشاک و خوراکی‌ها را خریداری کنید بلکه همان‌طورکه گفته شد باید کمتر در رستوران حضور یافت و در مناطق ارزان‌قیمت شهر، خانه اجاره نمود.

توصیه بسیاری از کارشناسان این است که اجاره یا هزینه‌های ماهانه یک خانه باید حداکثر یک‌سوم درآمد انسان‌ها را به خود اختصاص دهد.

۲-برای روز مبادا پول ذخیره کنید.

اگر تابه‌حال از لحاظ مالی مشکلی نداشته‌اید، بهتر است پس از رفع نیازهای اصلی، حسابی افتتاح کرده و سرمایه‌ی اضافی خود را ذخیره نمایید. به عقیده‌ی برخی از کارشناسان بهتر است انسان همیشه به انداز‌ه‌ی نیاز ۳ تا ۶ ماه خود،  حسابی جدا برای روز مبادا داشته باشد البته این مقدار بستگی به شهر هم دارد مثلاً مخارج در شهرهای کوچک و بزرگ با هم متفاوت است و طبیعتاً برای زندگی در کلان‌شهرها، به پول بیشتری نیاز است.

نبود ذخیره‌ی مالی، می‌تواند شما را با مشکلاتی مواجه کند. مثلاً اگر شغل خود را از دست دادید، به اولین فرصت شغلی پاسخ مثبت خواهید داد حتی اگر درآمد آن کافی نباشد. پس داشتن سرمایه برای روز مبادا، مسأله‌ای بسیار حیاتی و مهم است.

۳-وام‌ خود را پرداخت کنید.

اگر نسبت به اقساط وام خود بی‌تفاوت باشید، مطمئناً در پروسه‌ی ذخیره پول به مشکل خواهید خورد. هرچه بازپرداخت وام را کاهش دهید، باید در دراز مدت سود بیشتری به بانک بپردازید. بر اساس قانونی نانوشته، بهترین و مؤثرترین راه برای ذخیره‌ی پول، پرداخت سریع اقساط وام است.

پس از رفع نیازهای ضروری و ذخیره برای روز مبادا،‌ بهتر است برای بازپرداخت اقساط وام اقدام کنید. البته این سه کار را می‌توان با هم انجام داد ولی باید مدیریت منابع مالی را به‌خوبی فرا گرفته باشید.

اگر نیاز به دریافت چند وام دارید، این کار را انجام ندهید.

بهتر است وامی درخواست کنید که بتواند تمام نیازهای شما را رفع کند زیرا با این کار می‌توانید راحت‌تر اقساط آن را پرداخت کنید چون هر وام، نرخ بهره‌ی خاص خود را دارد و چندین وام می‌تواند، برای شما مشکل ایجاد کند.

البته برای کاهش سودی که وام دهنده از شما می‌گیرد، می‌توان با او صحبت کرد تا این مقدار را کاهش دهد.

۴-گام بعدی، ذخیره‌ی سرمایه مازاد در حساب بانکی جداگانه.

اگر بازپرداخت وام خود را پرداخت کرده‌اید و برای روز مبادا پول کنار گذاشته‌اید، در گام بعدی باید مازاد نیاز خود را در حسابی جداگانه ذخیره کنید.

هرچند ممکن است فکر کنید این کار با کنار گذاشتن پول برای روز مبادا تفاوتی ندارد ولی بد نیست بدانید سرمایه‌ای که این‌گونه ذخیره می‌کنید، برای مخارج کوچک‌تر مانند تعمیر خودرو و … است.

به‌طورکلی به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان و مشاوران اقتصادی،‌ اختصاص ۱۰ تا ۱۵ درصد درآمد ماهانه برای حساب‌های قرض‌الحسنه، امری ستایش شده در سنین جوانی است.

برای بسیاری از افراد،‌ دریافت حقوق، امری وسوسه‌انگیز است تا به سرعت سرمایه خود را خرج کنند. برای اجتناب از چنین اشتباه بزرگی چنانچه اشاره شد، ۱۰ تا ۱۵ درصد درآمد را در حساب قرض‌الحسنه ذخیره کنید.

حتی برای دوری از چنین عمل اشتباهی می‌توان از مدیر خود درخواست کرد که هنگام واریز حقوق، درصد مورد نظر شما را در حساب قرض‌الحسنه واریز کند.

۵-خرید وسایل غیر ضروری ولی در حین حال مهم.

پس از تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام دادید، حال فرصت خرید برخی وسایل است که در نگاه اول ضروری به نظر نمی‌آیند ولی در طولانی‌مدت، تأثیرات شگرفی در زندگی دارند. مثلاً خرید صندلی راحتی برای محل کار امر ضروری نیست ولی اگر به آینده نگاهی بیندازید خواهید دید که هزینه برای چنین وسیله‌ای باعث می‌شود کمر درد به سراغ شما نیاید و هزینه‌ای بابت دکتر و بیمارستان ندهید یا مثلاً تعویض وسایل برقی قدیمی، ایده بسیار مناسبی است زیرا باعث می‌شود در صورت خرابی آن‌ها،‌ هزینه‌‌ی اضافه‌‌ای بابت تعمیر آن‌ها نپردازید.

۶-در مرحله آخر، وسایل گران‌قیمت خریداری نمایید.

ذخیره پول به معنای سخت زندگی کردن نیست بلکه به معنای آن است که پس از رفع نیازهای اولیه، سرمایه‌گذاری و خرید وسایل غیرضروری ولی مهم، مقداری از پول خود را برای وسایل مجلل هزینه کنید البته باید مراقبت باشید خرید چنین وسایلی شما را به افراد مختلفی بدهکار نکنند.

وسایل مجلل، کالاهایی هستند که نه ضروری‌اند و نه مهم و نه در دراز مدت سود و فایده‌ای دارند مثلاً رفتن به رستوران‌های گران‌قیمت، خرید ماشین جدید و ….

نکات راهنما

 • همیشه براساس درآمد خود هزینه کنید.
 • همواره اسکناس‌های خود را خرج کنید و ظرفی اختصاص دهید تا سکه‌ها را ذخیره نمایید زیرا پس از مدتی، با محاسبه آن‌ها متوجه خواهید شد که به‌خوبی در عمل ذخیره کردن موفق بوده‌اید.
 • نسبت به وسایلی که دارید حساس باشید زیرا این‌گونه همیشه مراقب خواهید بود تا آنها خراب نشوند مثلاً اگر همواره وسایل الکتریکی را چک کنید، مواظب خواهید بود تا هزین‌یه اضافه‌ای برای تعمیر آن‌ها متحمل نشوید.
 • هنگام خرید، به بدهی‌های خود توجه داشته باشید تا دوباره بدهکار نشوید.
 • با دریافت حقوق ثابت، راحت‌تر می‌توان درصد مناسبی را برای ذخیره کردن محاسبه نمود در حالی که مشاغل آزاد که مشخص نمی‌کند چه زمانی به پول خواهید رسید، کار شما را برای محاسبه مقدار مناسب برای سرمایه‌گذاری سخت می‌کند.
 • همواره با خود تکرار کنید که من می‌توانم بازپرداخت وام خود را به موقع پرداخت کنم.
 • اگر اتفاقی پولی نصیبتان شد، آن را در حساب قرض‌الحسنه خود ذخیره کنید.
 • اگر تصور می‌کنید به چیزی نیاز دارید، بارها و بارها با خود تکرار کنید که واقعاً این شیء نیاز من را رفع می‌کند؟ در اکثر مواقع پاسخ به این سؤال منفی است.
 • اگر نمی‌دانید با چه مقدار پول سرمایه‌گذاری را شروع کنید، پیشنهاد این است که ۵ درصد درآمد خود را کنار بگذارید. این کار به شما کمک می‌کند ذخیره‌ی پول را یاد بگیرید.
 • اگر نمی‌توانید خود را از خرید وسایل مختلف منصرف کنید، حساب‌های بانکی خود را مسدود نمایید.
 • سرگرمی‌هایی انتخاب کنید که با جیب شما سازگاری بیش‌تری دارند مثلاً اگر ماهانه ۱۵۰۰۰۰۰ تومان درآمد دارید، به دنبال پرواز با کایت یا اسکی نباشید!
 • از تفریحات ساده لذت ببرید. بسیاری از مردم اوقات فراغت خود را با مطالعه، حل جدول، تماشای تلویزیون و گوش دادن رادیو سپری می‌کنند. خب شما هم به‌راحتی می‌توانید از این کارها لذت ببرید.
 • اگر می‌توانید با دوستان خود مبادله‌ی کالا به کالا داشته باشید، این کار را انجام دهید زیرا این کار به اصطلاح از این جیب به آن جیب است یعنی شما با تحویل رادیوی بلااستفاده‌ی خود، کیبوردی برای رایانه دریافت می‌کنید. با این کار همه، از وسایل یکدیگر استفاده می‌کنند.
 • نسبت به ذخیره‌ی پول جدی باشید.
 • سعی کنید کالاهای گارانتی‌دار خریداری کنید تا در مواقع تعویض یا تعمیر،‌ پول اضافه نپردازید.

هشدارها

 • اگر پس از دریافت حقوق خود آن را هدر دادید، ناراحت نشوید و سعی کنید باقی‌مانده‌ی آن را بهتر مصرف نمایید.
 • برای تماشا به بازار نروید زیرا وسوسه خواهید شد چند وسیله برای خود خریداری کنید.
 • به خاطر داشته باشید که وسایل خریداری شده، هدیه نیستند بلکه پول شماست که تبدیل به کالا شده است.
 • هرگز در هزینه برای درمان بیماری‌ها وسواسی عمل نکنید، زیرا ممکن است عدم درمان به‌موقع آن، شما را با هزینه‌های بیشتری روبه‌رو سازد.
 • اگر دوستانی دارید که در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی نمی‌کنند، همیشه بهانه‌هایی برای عدم همراهی آن‌ها داشته باشید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها