آموزش شهروندی و فرهنگ اجتماعی آموزش‌های عمومی موفقیت در زندگی موفقیت در کار

آموختن را هرگز متوقف نکنیم

چگونه آموختن را متوقف نکنیم

در ابتدا از شما می‌خواهم زندگی یک کودک را تصور کنید، چه انتظاراتی از آنان داریم؟

اینکه راه برود.

صحبت کند.

اعتماد کند.

دوست پیدا کند.

رنگ‌ها را بشناسد.

اعداد را بشمارد.

حروف الفبا را بخواند.

اشکال هندسی را تصویر نماید.

حرکات فیزیکی مناسبی از خود بروز دهد.

این لیست همچنان تا ابد می‌تواند ادامه پیدا کند!

همیشه در حال یادگیری باشید

با شروع سال‌های نوجوانی، نگرش یادگیری شما تا حد تصورناپذیری به شناخت خود معطوف می‌گردد. اطرافیان از شما انتظار دارند مسؤلیت تجارب و تصمیمات خود را بر عهده بگیرید و این موضوع مسبب بسیاری از ناملایمات دوره‌ی نوجوانی است. بعد از سالیان درازی که به ما توصیه می‌شد فلان کار را انجام دهیم و فلان کار را نه، دیگر وقت آن رسیده که تصمیمات زندگی‌ خود را در بوته‌ی عمل بریزیم! چیزی که پتانسیل زیادی برای ایجاد تنش دارد.

طبق تحقیق مجله نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۴ ، برای بیشتر دانشجویان، گذراندن دوره‌ استاندارد تحصیلی ۴ ساله، بیشتر از ۴ سال به درازا می‌کشد که عوامل زیادی هم در آن دخیل می‌باشند. گزینه‌های متعددی که در بدو انتخاب رشته و واحدهای آن در مقابل جوان ۱۸ ساله قرار می‌گیرد، به‌طور معمول سبب اضطراب و اذیت روحی آنان می‌گردد. فراوانی برنامه‌های تحصیلی پیشنهادی که در محیط دانشگاه در معرض دید نوجوانان است و کم بودن تعداد مشاورانی که راه درست انتخاب واحدهای تحصیلی را به آنان بیاموزند از عواملی است که مزید بر علت شده است.

می‌توانید مسئله را درک کنید؟ کودک شما از اینکه با وجود این همه تفاوت ،چگونه قرار است یاد بگیرد، مضطرب می‌گردد.

با وجود اینکه قدرتی اجرایی برای تغییر شرایط تحصیلی در کشور، در اختیار ما نیست، با این حال روش‌هایی را پیشنهاد خواهیم کرد که بهترین استفاده را از بهترین دوره یادگیری زندگی خود کسب کنید. نباید تصور کنید این نکات تنها برای جوانان زیر ۲۰ سال کاربردی هستند، درواقع در هر زمانی که زندگی برای یادگیری بیشتر، برای‌ شما فرصتی را فراهم می‌آورد، این نکات کاربردی خواهند بود، مانند زمان‌های تغییر شغل، یا ارتقای شغلی در شرکتی که در آن کار می‌کنید.

برای کسب بهترین نتیجه، ۳ حوزه‌ی اساسی برای افزایش توانایی یادگیری برای‌ شما ارائه گردیده است.

۱-نقاط قدرت و ضعف خود  و  هدفی که باید روی‌ آن تمرکز کنید را بشناسید

همان‌طور که در بالا اشاره شد، هنگامی‌که جوان هستید، تمام هم و غم شما باید کشف استعدادها و نقاط ضعف خود باشد. تحصیلات آکادمیک، به شما کمک می‌کند که مدرکی به‌دست آورید ولی توانمندی‌هایی هم در وجود‌ شما هست که با مدرک تحصیلی سنجیده نخواهند شد. لازم نیست به رزومه‌ی کاری خود نگاه بیندازید تا بفهمید در چه زمینه‌ای مستعد پیشرفت هستید. به‌دنبال شور و شوق و جست‌وجوی استعدادهای غریزی خود باشید تا بفهمید واقعاً در چه حرفه‌ای استاد هستید.

در مسیر کشف ویژگی‌ها، تعدادی موفقیت و تعداد زیادی شکست نصیب‌ شما خواهد شد. امید خود را از دست ندهید! هر شکستی درسی به شما خواهد آموخت و پروسه‌ی پشت‌سر نهادن مشکلات و ضعف‌ها در مسیر شکوفایی توانمندی‌ها، شما را برای رسیدن به هدف بعدی آماده‌تر و کاراتر خواهد نمود.

۲-در حرفه‌ خود مهارت کسب کنید

ورود به کار و حرفه دردوره جوانی، یکی از بهترین راه‌هایی است که برای یادگیری بهتر (آموزش عمل‌گرا) به‌کار خواهید برد که منجر به بهبود بخشیدن توانایی‌ شما به یک نقطه‌‌ی قوت دائمی در طول زندگی خواهد شد. با کشف زمینه‌هایی که در آن‌ها استعداد ذاتی دارید؛ همچنین زمینه‌های جانبی که  به‌وسیله آن، استعداد شما شکوفاتر می‌شوند توجه کنید. ترکیبی از توانایی‌های خود را در قالب شغلی بریزید که به شخصی چون شما نیازمند است و خود را متعهد سازید و تا جایی که ممکن است در مورد شغل خود، دانش و آگاهی کسب نمایید. چه مدارسی برای شخصی با توانمندی‌های شما وجود دارند و بهترین‌ آن‌ها کدام است؟ چه اطلاعات مهمی برای رسیدن به هدف خود نیاز دارید؟ کجا می‌توانید به خلاقیت برسید؟ و در چه زمینه‌ای قادر خواهید بود چیزی کامل و جدید ( brand new ) تولید نمایید؟

۳-با گذشت زمان و کشف توانمندی‌های خود، به یک سطح رشد مداوم خواهید رسید

کلید نهایی برای گسترش و بهبود توانایی یادگیری، نهادینه کردن عادت‌هایی مثبت است که منجر به کسب نتایج موفقیت‌آمیز می‌گردد. توانایی گوش‌دادن را در خود ارتقا دهید، چرا که اطراف شما پر از دانش و آگاهی است. عادت کنید سؤالاتی قابل توجه بپرسید، زیرا مردم تا زمانی که از آن‌ها سؤال نشود پی به دانش اصلی خود نخواهند برد. سخت‌کوشی را در وجود خود نهادینه سازید، چرا که سبب می‌شود از توده‌ی مردم پیشی بگیرید. نظم و مدیریت شخصی را فرا بگیرید، زیرا اگر پی به خطاهای‌ خود نبرید، دیگران شما را اصلاح خواهند نمود. لیست عادات مثبت زندگی، بسیار فراتر از چیزی است که در اینجا بدان اشاره شد، وظیفه‌ شما این است که به دنبال کشف اطلاعات و گسترش استعداد‌ها در نهاد خود باشید.

بارها اشاره شده است که مراقب گفتار خود باشید که نگرش شما را تعیین می‌کند؛ به نگرش خود توجه کنید زیرا اعمال شما را تعیین می‌کند؛ اعمال خود را کنترل کنید چرا که عادات زندگی شما را شکل می‌دهند؛ به عادات زندگی خود نیز توجه کنید برای اینکه شخصیت شما را می‌سازند و شخصیت خود را نیز پایش کنید زیرا این شخصیت شما است که آینده‌ را شکل می‌دهد.

  مبحث اصلی ما این است که یادگیری مؤثر، فرصتی را برای‌ شما فراهم می‌آورد تا پی ساختمانی را در ذهن خود بسازید که با شکوفا شدن هر استعداد و بنا شدن روی آن، شما را به تعالی نهایی یاری رساند.

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها