خانواده و دوستان مهارت های زندگی

چگونه فرزندان جوان خود را مستقل کنیم؟

چگونه فرزندان جوان خود را مستقل کنیم؟

آیا فرزند شما به سنی رسیده است که بتواند مستقل زندگی کند؟ آیا خانه برای او به یک هتل رایگان تبدیل شده است؟ اگر تصمیم گرفته‌اید تا فرزند خود را مستقل کنید و آنها این خواسته شما را رد می‌کنند، نکاتی که در این مقاله بیان شده است را دنبال کنید!

بخش ۱ بررسی اینکه آیا فرزند شما در حال سوءاستفاده از شرایط است.

get-your-adult-children-to-move-out-1

 1. ارزیابی وضعیت

به عنوان والدین، ممکن است احساسات متناقضی نسبت به استقلال فرزند خود داشته باشید. از یک سو شما از این که فرزندتان کنار شما است لذت می برید و از سوی دیگر ممکن است ترس از عدم استقلال و خودکفایی او داشته باشید. شما باید ابتدا همه‌ی جوانب‌ را بررسی کنید و سپس با فرزند خود صحبت کنید.

 

 1. بررسی دلایل

به راستی ممکن است صحبت در مورد این موضوع برای شما ناراحت‌کننده باشد و شما از این موضوع ناراحت باشید؛ اما برخی دلایل مانند بی‌حرمتی‌ها، اختلاف سلیقه‌ها و حریم خصوصی و یا حتی پایان دادن به شستن لباس‌های او، شما را راضی به این کار کند.

 • بررسی کنید که آیا واقعاً دلیل قانع‌کننده‌ای برای مستقل نشدن فرزند شما وجود دارد یا خیر. گاهی اوقات والدین بی‌دلیل این کار را نمی‌کنند چرا که فرزند آنها، امکان تأمین زندگی خویش را دارد. در بیشتر موارد فرزندان شما به سادگی ظرفیت و امکان یک زندگی مستقل را دارند و فقط نیاز به کمی صرفه‌جویی و گذشتن از خواسته‌های خود را دارند. در صورتی که فرزند شما باید از خانه به یک زاغه برود او را نزد خود نگه دارید.

get-your-adult-children-to-move-out-3

 1. جاسوس نباشید.

اینکه فرزند شما حس می‌کند نمی تواند به تنهایی زندگی کند به اندازه کافی بد است و نشان از عدم اعتماد به نفس وی دارد. هرگز به حریم خصوصی فرزند خود وارد نشوید. او هم به اندازه‌ی شما بزرگ شده است و همه چیز را به خوبی درک می‌کند.

بخش ۲ – پرداختن به نیازها

get-your-adult-children-to-move-out-4

 1. نظر متحد

طبیعی است که مادران از استقلال فرزند خود  ناراحت هستند و در عوض پدران این استقلال را می‌خواهند( ویا حتی بالعکس). اما این اتلاف سلیقه و نظر را در مقابل فرزند خود مطرح نکنید و نظر خود را هماهنگ با هم نشان دهید.

get-your-adult-children-to-move-out-5

 1. نظر فرزند شما

این یک سؤال بسیار ساده است که شما از فرزند خود می‌پرسید که چرا مستقل نمی‌شود و احتمالاً در پاسخ به این سؤال دلایل مختلفی را می‌شنوید. تمامی دلایل بیان شده و حتی دلایلی که در ذهن خودتان دارید را بررسی کنید. یک از دلایلی که که واضح است مسائل اقتصادی است، اما شما باید او را با حقایق زندگی روبرو سازید:

 • فرزند شما به شما می‌گوید که به دنبال کار است. اما آیا او واقعاً این کار را انجام می‌دهد و مصرانه به دنبال کار است و یا به دنبال یک شغل رویایی می‌گردد؟ آیا او حاضر است با حداقل درآمد، زندگی مستقل خود را آغاز کند؟
 • فرزند شما می‌گوید که توانایی اجاره‌ی یک خانه را ندارد. آیا این به واقع درست است و یا او به دنبال یک خانه بزرگ و راحت است؟ و یا به دنبال خانه‌ای در همسایگی شماست تا بتواند همچنان روی کمک شما حساب کند؟
 • او می گوید می‌خواهم برای خانه، خودرو و … پول ذخیره کنم. این یکی از دلایل معمول است که زیاد شنیده می‌شود. اما به راستی هدف نهایی او چیست؟ فرزند شما در گذشته چقدر پول ذخیره کرده است؟ چقدر از پول خود را صرف خرید فیلم و و بازی‌های رایانه‌ای کرده است؟ اگر واقعاً قصد کمک به وی را دارید می‌توانید از او بخواهید گزارشی از پول‌های ذخیره شده ی خود و یا اطلاعات حساب بانکی خود را به شما بدهد تا شما نیز به او کمک کنید. به یاد داشته فرزندتان بزرگ شده است و شما می‌توانید یک رابطه کاملاً جدی با او برقرار کنید.

بخش ۳ تعیین مهلت

get-your-adult-children-to-move-out-6

 1. اعلام ضرب الاجل در صورت آمادگی

اگر فرزند شما آماده‌ی شروع کردن یک زندگی مستقل است برای او مهلت نهایی تعیین کنید. به فرزند خود بگویید که ضرب الاجل او آغاز شده است و در صورت مستقل نشدن باید سهم خود از هزینه های آب، برق و … را بپردازد. اجبار در این موارد می تواند کارآمدترین روش باشد.

get-your-adult-children-to-move-out-7

 1. نزدیک شدن به ضرب الاجل

وقتی به زمان تعیین شده نزدیک شدید وسایلی مانند میز، مبل و تخت که مورد احتیاج است و او می‌تواند با خودش از خانه ببرد را مرور کنید.

get-your-adult-children-to-move-out-8

 1. پایان مهلت

در صورت پایان ضرب الاجل تعیین شده، مسأله را جدی کنید. صورتحساب مخارج او را به خودش ارائه دهید و در صورت عدم توجه ، سرویس‌هایی مثل تلفن، اینترنت و … را برای او حذف کنید.

get-your-adult-children-to-move-out-9

 1. راه حل پایانی

در صورتی‌که به بهانه‌های مختلف، فرزند شما از مستقل شدن، طفره رفت، از او برای اتاقش اجاره بخواهید. ادامه‌ی این روش باعث می‌شود او کم‌کم خود را مستقل کند.

 

نکات مهم:

 • پایان دوره‌ی دبیرستان زمان مناسبی برای استقلال فرزندان است. حضور یک هم اتاقی می تواند به پرداخت اجاره و دیگر موارد کمک کند. این کار ،آنها را به کار مجبور می‌کند و به آنها چیزهای مهمی می‌آموزد.
 • گاهی اوقات استقلال، خواسته فرزندان است. برخی والدین پس از بازنشستگی به شهرهای کوچک و مکان‌های آرامی می‌روند که برای فرزندان خوشایند نیست. علاوه بر این شما ممکن است خانه کوچکتری را در محل جدید داشته باشید و این موضوع  می‌تواند به استقلال فرزندان کمک کند.
 • پیش از تصمیم‌گیری به صحبت‌های فرزند خود گوش دهید و دلایل خود را به او بیان کنید. این کار به تعامل و تصمیم درست شما کمک می‌کند.
 • اگر توان مالی دارید می‌توانید در تهیه برخی موارد به فرزند خود کمک کنید. پرداخت بخشی از اجاره و یا کمک‌های دیگر، او را به داشتن زندگی مستقل تشویق می‌کند و هزینه‌های اولیه او را کاهش می‌دهد. این یکی از بهترین راه‌ها برای استقلال فرزندان است تا با کمی کمک کردن، راه برای عبور از سختی‌های زندگی او باز شود.

هشدارها:

 • از روحیات فرزند خود آگاه شوید و مطمئن شوید تنهایی باعث افسردگی او نمی‌شود. بیماری‌های روحی به فرزند شما آسیب‌های جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند.
 • پیش از اعمال تصمیمات سخت‌گیرانه مثل تعویض قفل می‌توانید قوانینی را در خانه وضع کنید تا به فرزند خود در جهت استقلال کمک کنید.
 • به یاد داشته باشید که شرایط اقتصادی حال حاضر بسیار سخت است؛درآمد، پایین و هزینه‌ها بالاست؛ بنابراین سطح توقعات خود و فرزندتان را پایین بیاورید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها