خانواده و دوستان روانشناسی سبک زندگی مهارت های زندگی

چگونه در کودکان حس اعتماد و اطمینان ایجاد کنیم؟

آیا کودکتان به شما اعتماد دارد؟

این مقاله به شما ترفندهایی را آموزش می‌دهد که با استفاده از آن فرزندتان به شما اعتماد خواهد داشت.

۱-همه‌چیز را به فرزند خود آموزش دهید.

هنگامی‌که فرزند شما زبان باز می‌کند، سعی کنید در مورد چیزی که بچه‌ها از آن بی‌اطلاع هستند آموزش دهید. اگر نسبت به چیزی علاقه‌منداست و اطلاعی از آن ندارد به او در مورد آن موضوع اطلاعات مفید بدهید. در این حالت در نظر بچه‌ها شما برای آنها یک منبع قابل‌اعتماد از اطلاعات خواهید بود.

  • متناسب با علاقه کودک خود  با او تعامل داشته باشید. برای مثال، اگر دختر شما دوست دارد در مورد موضوعات تاریخی بداند، یک داستان در مورد انقلاب و جنگ برای او بگویید.
  • کتاب‌ها و فیلم‌های موردعلاقه آن‌ها را خریداری کنید.برای مثال اگر پسر شما نقاشی کردن را دوست دارد یک کتاب رنگ‌آمیزی برای او تهیه کنید.

۲- همیشه سر وعده‌ها و قول‌های خود بمانید

خوش‌قولی برچسب قابل‌اعتماد بودن را به شما می‌چسباند و این یعنی کودک شما به این باور می‌رسد که در هر زمان می‌تواند روی شما حساب باز کند.

  • اگر شما نسبت به اجرا کردن قول‌های خود مطمئن نیستید هرگز به کودکتان وعده ندهید.
  • اگر شما مجبور به شکستن وعده و قول خود  می‌شوید در مورد اینکه چه اتفاقی افتاده که نتوانسته‌اید وعده‌‌ی خود  را عملی کنید به کودکتان توضیح دهید و صادقانه از او عذرخواهی کنید.

۳- با کودکان خود دوست باشید

به آنها احترام بگذارید، بر سرشان فریاد نکشید و مقتدرانه با آنها رفتار نکنید( مگر در موارد ضروری). با آنها به‌طور شایسته و دوست‌داشتنی رفتار کنید این‌گونه آنها از بودن در کنار شما لذت می‌برند.

۴-گوش بدهید

هنگامی‌که بچه‌ها صحبت می‌کنند، شما با اشاره کردن سر خود  و تعامل در موضوع گفتگو (حتی اگر آن موضوع موردعلاقه شما نیست)، نشان دهید که شما به آنچه آنها فکر می‌کنند اهمیت می‌دهید. شما در این صحبت‌ها به دنبال داوری و اصلاح نباشید.

  •  از آنها بخواهید تا در مورد روز خودشان صحبت کنند و شما به آن‌ها گوش دهید.
  •  احترام بگذارید به احساسات آنها (حتی اگر احساسات آنها با آنچه شما می‌خواهید در تضاد است). این نشان می‌دهد که شما به آنها اهمیت می‌دهید.
  • فضولی ممنوع. اگر آنها نمی‌خواهند در مورد چیزی به شما بگویند،آن را بپذیرید و به آنها بگویید که شما در کنار آنها خواهید بود اگر آنها به شما نیاز داشتند، با این رفتار، آنها بیشتر آمادگی برای بازگو کردن مشکل خود  و در میان گذاشتن آن با شما را پیدا خواهند کرد.

۵-زمانی را با بچه‌های خود بگذرانید

شب‌ها، زمان خوبی است تا یک رابطه‌ی سرشار از اعتماد را با کودک خود برقرار کنید. زمانی را برای باهم بودن صرف کنید؛ این کار یعنی شما به آنها اهمیت می‌دهید  و این زمان، فرصتی است برای ایجاد پیوند اعتماد. شما می‌توانید با آنها به پیاده‌روی یا به یک زمین‌بازی بروید و یا با هم، کارهای هنری و صنایع‌دستی انجام دهید و با سرگرمی موردعلاقه‌ی فرزند خود، تعامل برقرار کنید.  همچنین می‌توانید کتاب بخوانید و با آنها در رویدادهای محلی حضور پیدا کنید.

۶- مشکلات را با همدیگر حل کنید

سعی کنید هنگام بروز مشکلات به‌جای مقابله‌ به‌ مثل،آنها راحل کنید. برای مثال، اگر کودک شما فریاد زد و درب اتاقش را محکم به هم زد، از او بخواهید که بگویید چرا چنین رفتاری را انجام می‌دهد و سعی کنید برای حل مشکلات از خود او کمک بگیرید. با این‌گونه رفتار، راهکارهای سازنده‌تری را برای پاسخ به خشم پیدا می‌کنید.

اگر فرزند شما بسیار ناراحت است، قبل از صحبت کردن در مورد مشکلش ، اجازه دهید آرام شود. بگذارید زمانی را در اتاق خود یا گوشه آرام سپری کند.

بالا بردن صدای خود یا مجازات و تهدید فقط اوضاع را بحرانی‌تر کرده و حساسیت آنها را بالاتر می‌برید (به‌عنوان‌مثال شما بارها با تهدید از آنها خواسته‌اید تا یک رفتار یا کاری را ترک کنند اما مجدداً به آن رفتار ادامه داده‌اند).

۷- به سلایق آنها احترام بگذارید

اگر پسر شما رنگ صورتی و بنفش را دوست دارد به او اجازه دهید رنگ صورتی و بنفش بپوشد. شاید او دوست داشته باشد برخی از وسایل خود را به رنگ صورتی و بنفش بخرد. اگر دختر شما مبتلابه اوتیسم است، او را نسبت به علایقش تشویق کنید و به او بگویید که او تنها کودک اوتیسمی نیست. این‌گونه کودکان احساس امنیت و اعتماد بیشتری خواهند داشت.

سعی نکنید درکارهای آنها دخالت کنید مگر اینکه آنها درخطر باشند(به‌عنوان‌مثال موقعیت سیگار کشیدن).

۸- به کودکان خود، ابراز محبت کنید

اجازه دهید آنها بدانند که شما آنها را دوست دارید.این چیزی است که آنها بیشتر به آن اهمیت می‌دهند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طلوع

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها