آموزش شهروندی و فرهنگ اجتماعی مهارت های زندگی

چگونه در محل کار از زندگی شخصی خود صحبت نکنیم؟

برملا نکردن رازهای شخصی، باعث پیشرفت در ارتباط شما با همکارانتان می‌شود در حالی‌که اگر از  زندگی شخصی خود حرفی بزنیم، می‌تواند تأثیرات بدتری روی شغل‌ ما بگذارد. با راهکارهای مختلفی می‌توان به دیگران نشان داد که در محل کار فقط از مسائل شغلی صحبت کنند.

راهکار اول

مشخص کردن حریم شخصی در محل کار

۱٫ مسائلی که نمی‌خواهید درباره آنها صحبت کنید را مشخص نمایید.

اولین قدم برای صحبت نکردن درباره زندگی در محل کار، مشخص کردن حد و حدود است. البته این بستگی به اخلاقیات افراد و فضای موجود در محل کار دارد. با هر شیوه‌ای می‌توان این راهکار را عملی کرد ولی برای شروع، بهتر است لیستی از مسائلی که علاقه‌مند به صحبت درباره آنها نیستید، تهیه کنید.
این لیست می‌تواند شامل روابط زناشویی، عقاید و دیدگاه‌های سیاسی باشد.
این لیست را در معرض دید عموم قرار ندهید ولی در ذهن خود آنها را به‌یاد داشته باشید تا در مواقع ضروری، درباره هر چیزی حرف نزنید.

۲٫ سؤالاتی که همکاران اجازه صحبت درباره آنها ندارند را بدانید.

قانون، سؤالاتی را مشخص کرده است که کارمندان اجازه پرسیدن آنها را ندارند. این سؤالات مربوط به سابقه‌ی کاری و شیوه‌ی زندگی هستند. مثلاً دیگران اجازه ندارند بپرسند چند ساله هستید یا نباید بپرسند مجرد هستید یا متأهل؟ اگر کسی از شما این اطلاعات را خواست، این حق شماست تا به او پاسخی ندهید.
دیگر پرسش‌هایی که نمی‌توان درباره آ‌نها حرف زد، عبارتند از:
ساکن کدام محله هستید؟
پیرو کدام دین هستید؟
آیا فرزند دارید یا خیر؟
نژاد شما از کدام منطقه و قوم است؟

۳٫ تماس‌های شخصی خود را در محل کار پاسخ ندهید

ایمیل‌ها و تماس‌های مرتبط با زندگی شخصی را در محل کار مطرح نکنید البته تماس‌هایی مانند تعیین وقت برای دندانپزشکی از این قاعده مستثنی هستند اما اگر همیشه درباره اطلاعات شخصی با کسی حرف می‌زنید، همکاران به خود اجازه می‌دهند تا درباره آنها از شما سؤال کنند. همچنین، پاسخ دادن به تماس‌های مرتبط با زندگی شخصی، باعث گمان بد به شما خواهد شد و رئیس شرکت ممکن است فکر کند که کار خود را به‌خوبی انجام نمی‌دهید و تمرکز کافی ندارید. پس برای جلوگیری از به‌وقوع پیوستن این مشکل، از افراد خانواده بخواهید در ساعات کاری به شما زنگ نزنند.

۴٫ امور مربوط به هر محل را در همان‌جا انجام دهید

باید مسائل شخصی خود را در خانه و امور کاری را در اداره انجام دهید و شخصیت خانه و محل کار را کاملاً از هم متمایز کنید. برای مثال، قبل و بعد از کار، پیاده‌روی کنید. این روش باعث می‌شود روی امور خانه و کار تمرکز بیشتری داشته باشید. فراموش نکنید که اگر با چهره ناراحت و خسته وارد محل کار شدید و با همسر خود  هم در حال مجادله بودید، دیگران قطعاً از شما درباره مشکلتان سؤال خواهند کرد.

راهکار دوم

روابط خوبی با همکاران داشته باشید

۱٫ شخصیت دوست‌داشتنی از خود نشان دهید

اگر دوست ندارید در مورد برخی مسائل مختلف صحبت نمایید، حداقل شخصیت قابل تحملی داشته باشید. یافتن موضوع برای شروع گفت‌وگو در محل کار، امری بسیار ساده است اما باید توجه داشت که امور و جریانات خانه را مطرح نکنید. اگر کسی برای زندگی شخصی‌ خود راهنمایی خواست، کاملاً محترمانه از او معذرت خواهی کرده و از صحبت کردن با او پرهیز نمایید.
صحبت درباره مسابقات ورزشی، سریال‌ها و اخبار روز، از شما فردی دوست‌داشتنی در ذهن دیگران می‌سازد.

۲٫ مؤدبانه رفتار کنید

اگر کسی درباره مسائل شخصی زندگی سؤال کرد، بهتر است محترمانه از پاسخ دادن به آن تفره رفته و بحث را عوض کنید. به‌جای گفتن (شرمنده؛ به شما ربطی ندارد)، بهتر است بگویید (مسئله مهمی نیست و خودم حلش می‌کنم). این شیوه باعث می‌شود شخصیت دوست‌داشتنی خود را حفظ کرده و درباره موضوعات دلخواه صحبت شود.
پس اگر موضوع گفت‌وگو را عوض کنید دیگران با علاقه بیش‌تری در بحث شرکت خواهند کرد.
ممکن است برخی اوقات همکاران برای صحبت درباره زندگی شخصی شما اصرار کنند. شما در این مواقع به آنها بگویید (می‌دانم که شما به من اهمیت می‌دهید ولی ترجیح من این است تا این مسائل را اینجا مطرح نکنم).

۳٫ از خودتان انعطاف نشان دهید

اگرچه باید انسان در زندگی و محل کار خود شخصیت متفاوتی داشته باشد و مرزهایی را برای آن مشخص نماید، ولی برای جلوگیری از بروز دلخوری میان همکاران، بهتر است برخی مسائل کم اهمیت درباره‌ی خانه را در محل کار مطرح نمایید البته این بدان معنا نیست که رازهای مهم خود را به دیگران گزارش دهید.
اگر همکاران از شما برای نوشیدن قهوه دعوت کردند، آن‌ را قبول کنید ولی سعی داشته باشید تا درباره مسایلی حرف بزنید که به آنها علاقه‌مند هستید.

راهکار سوم

ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی

۱٫ از فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی آگاه باشید

امروزه بزرگ‌ترین مشکل افرادی که سعی بر جدا کردن مسائل خانه و کار خود دارند، فعالیت در فضای مجازی است. افراد به راحتی اطلاعات محرمانه خود را در این رسانه‌ها به اشتراک می‌گذارند ولی نمی‌دانند که افراد بسیار زیادی از همین راه برای آنها مشکلاتی ایجاد می‌کنند. اولین قدم برای مقابله با این مشکل این است که از اطلاعاتی که در این صفحات می‌گذاریم آگاه باشیم. پس برای جلوگیری از برملا شدن رازهای شخصی، باید مراقب بود تا هر نوع اطلاعاتی را در این فضاها قرار ندهیم.
این اطلاعات شخصی شامل تصاویر، فیلم‌ها و عکس‌های شخصی‌ می‌شوند. به‌یاد داشته باشید که نباید درباره همکاران و اداره خود پستی بگذارید. ممکن است بخواهید چندین حساب کاربری برای خود داشته باشید ولی باید مراقب باشید زیرا برخی از همکاران نیز در این رسانه‌ها فعالیت می‌کنند.

۲٫ تنظیمات امنیتی خود را جدی بگیرید

برای حضور در رسانه‌های اجتماعی هم، می‌توان بدون بلاک کردن دوستان فعالیت کرد. برای این کار تنظیمات امنیتی را به‌گونه‌ای فعال کنید که شما را برای اشتراک‌گذاری محدود کنند و مشخص کنید که چه افرادی به آنها دسترسی داشته باشند.

۳٫ از یک ایمیل برای کار و از ایمیل دیگری برای کارهای منزل خود استفاده کنید

بسیاری از کارهایی که در اینترنت انجام می‌دهیم، با ایمیل انجام می‌شوند. پس برای ایمنی در این زمینه، بهتر است از دو آدرس ایمیل مجزا استفاده نماییم. برای انجام کارهای خود، ساعتی را مشخص کرده و در زمان معین آنها را انجام دهید.
هر مدیری معمولاً قادر است تا فعالیت کارکنان خود را رصد کند پس بهترین راه آن است تا برای کارهای شخصی خود، از ایمیل شخصی و برای کارهای اداری از ایمیل رسمی بهره ببرید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها