مهارت های زندگی

هدف‌گذاری در زندگی؛ شرط رسیدن به موفقیت

افراد موفق
چگونه در زندگی و کار موفق شویم

حس هدفمندی را در خود پرورش دهید

رؤیاهای خود را به صورت اهدافی مشخص و روشن روی کاغذ بیاورید. شاید بزرگ‌ترین کشف در تاریخ بشر این باشد: «شما همان می‌شوید که اغلب به آن فکر می‌کنید.» دو عاملی که بیش از هر چیز در زندگی شما تأثیر می‌گذارد یکی این است که اغلب اوقات به چه چیز فکر می‌کنید و دوم اینکه چگونه به آن فکر می‌کنید. افراد موفق بیشتر اوقات به اهدافشان فکر می‌کنند، در نتیجه، مدام به اهدافشان نزدیک‌تر شده و اهداف نیز مرتباً به آنها نزدیک‌تر می‌شوند.

هر آنچه بیشتر اوقات به آن فکر کنید در زندگی‌تان رشد می‌کند. اگر در مورد اهداف‌تان فکر کرده یا صحبت کنید و یا آنها را در ذهن‌تان تجسم کنید، موفقیت شما بسیار بیشتر از کسی خواهد بود که اغلب در مورد نگرانی‌ها و مشکلاتش فکر و صحبت می‌کند.

۷ مرحله ساده برای هدف‌گذاری

در اینجا یک فرمول سادۀ هفت مرحله‌ای برای هدف‌‌گذاری و نحوۀ دست‌یابی به آن ذکر می‌شود که می‌توانید برای میلیونر شدن از آن استفاده کنید.

  1.  دقیقاً مشخص کنید در هر حوزه از زندگی به خصوص در مورد وضعیت مالی‌تان چه می‌خواهید؟ اغلب مردم هرگز چنین کاری نمی‌کنند.
  2. خواسته‌های خود را به صورت اهدافی مشخص و روشن یادداشت کنید. با انجام این کار، واقعۀ شگفت‌آوری بین مغز و دست شما اتفاق می‌افتد.
  3. برای دست‌یابی به هر یک از اهداف، زمان خاصی را معین کنید. اگر هدفی بزرگ باشد، آن را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید و برای انجام هر یک مهلتی تعیین کنید.
  4. لیستی از کلیه اقداماتی که برای دست‌یابی به هدفتان ضروری است تهیه کنید و ایده‌های جدیدی را که به فکرتان خطور می‌کند مرتباً به لیست اضافه کنید تا تکمیل شود.
  5. لیست تکمیل شده را بر حسب درجۀ اهمیت، اولویت‌بندی کنید تا برنامه کاری‌تان به دست آید.
  6. بر اساس این برنامه بلافاصله کار را شروع کنید. تعداد اهداف و برنامه‌های بزرگی که به علت تنبلی و تأخیر هرگز به ثمر نمی‌رسند حیرت‌انگیز است.
  7. از همه مهمتر اینکه هر روز کاری کنید که شما را حداقل یک گام به مهم‌ترین هدفتان نزدیک‌تر کند. در هر کاری که مصمم به انجام آن باشید تعهد به عمل روزانه موفقیت‌های درخشان به بار می‌آورد.

یک تمرین عملی برای هدف‌گذاری در زندگی

در بالای یک برگ کاغذ بنویسید «هدف‌ها» و تاریخ روز را نیز اضافه کنید. سپس لیستی از ده هدف مربوط به ۱۲ ماه آینده تهیه کنید. اهداف را به زمان حال بنویسید، درست مثل اینکه یک سال گذشته است و به آنها دست یافته‌اید. هر هدف را با کلمۀ «من» شروع کنید تا به شخص شما مربوط شود. با تهیه این لیست شما در زمرۀ یک اقلیت ۳ درصدی در اجتماع قرار خواهید گرفت. واقعیت اسفناک این است که ۹۷ درصد از افراد بالغ اجتماع هرگز در زندگی‌شان لیستی از اهداف خود تهیه نکرده‌اند.

پس از تهیۀ لیست ده هدفی، آنها را مرور کنید و این سؤال را از خودتان پرسید: دستیابی به کدام یک از این اهداف بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی من خواهد گذاشت؟ یک دایره دور پاسخ این سوال بکشید و آن را مهم‌ترین و اولین هدف خود در آینده قرار دهید. برای رسیدن به این هدف، زمانی خاص و برنامه‌ای معین کنید. براساس این برنامه عمل نمایید و هر روز اقداماتی انجام دهید که شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند. از این پس همیشه در مورد این هدف و چگونگی دستیابی به آن فکر و صحبت کنید و همۀ اقداماتی را که در جهت تحقق آن ضروری است مدنظر قرار دهید. با این تمرین، خلاقیت شما تحریک می‌شود، انرژی‌تان افزایش می‌یابد و توانایی‌های بالقوه‌تان بیش از پیش شکوفا می‌شود.

تمرین روزانه هدفمندی در زندگی

همیشه روی کاغذ فکر کنید. به آرامی بنشینید و شروع به نوشتن اهدافتان و برنامه‌ای برای دستیابی به آنها بکنید. همین تمرین به تنهایی می‌تواند از شما یک میلیونر خود ساخته بسازد.

کسی که هدفی روشن داشته باشد حتی در ناهموارترین راه ها به جلو می‌رود. شخص بدون هدف در هموارترین راه‌ها هم پیشرفتی نخواهد داشت.

توماس کارلایل


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها