آموزش‌های عمومی مهارت های زندگی

چگونه خودروی خود را به بهترین شکل تمیز کنیم؟

شستشوی ماشین

شستشو و نظافت ماشین

مقاله‌ی زیر یک سری روش‌های کاری قدم به قدم را برای‌ شما ترتیب داده تا با کمک آن ،خودروی خود را به بهترین شکل ممکن تمیز نمایید. انجام مناسب این تکنیک‌ها منجر خواهد شد تا خودرو‌ی شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شکلی باور نکردنی برق بزند! برای کسب نتیجه‌ی بهتر، خودرو‌ی خود را در روز ابری یا در محیطی دور از تابش مستقیم نور خورشید بشویید تا اثرات قطرات آب تبخیر شده روی خودرو‌ی شما ردّی را باقی نگذارد.

تمیزکاری بیرون خودرو

۱: تمامی ادوات مورد نیاز برای تمیزکاری خودرو را در جایی نزدیک به خود مرتب کنید،طوری‌که در کوتاه‌ترین زمان، به همه‌چیز دسترسی داشته باشید و بدانید جای هر وسیله‌ای کجاست.

۲: خودرو را در سایه پارک کرده و بگذارید کاپوت ماشین سرد شود.

۳: کمی صابون یا پودر تمیزکننده را در داخل سطل آب قرار دهید و شلنگ را در آن بگذارید تا از آب پر شده و کف‌دار و حباب‌دار شود. می‌توانید از هر نوع پاک‌کننده‌ی دیگری هم بهره‌ ببرید.

۴: زیر خودرو و قسمت گلگیرهای آن را، به‌دقت بشویید تا آن را از هرگونه چرک، گردوغبار و دوده پاک کرده باشید.

۵: یک ابر نرم را به داخل سطل آب مخلوط با ماده تمیزکننده وارد نمایید و هر قسمت از خودرو را جداگانه و قدم‌به‌قدم توسط آن تمیز کنید. می‌توانید از بالای خودرو، تمیزکاری را شروع کرده و به پایین و رینگ‌های خودرو برسید.

۶: قبل از شروع تمیزکاری بخش جدید،  هیچ‌وقت فراموش نکنید که اسفنج یا پارچه مخصوص تمیزکاری خود را با آب و صابون تمیز کنید زیرا مانع از پخش آلودگی به سایر بخش‌ها می‌شود.

۷: بعد از این‌که همه‌ی خودرو را با کف پاک‌کننده، تمیز کردید؛ با شلنگ پرفشار آب، هرقسمت آن را کاملاً شستشو دهید تا کف‌ها نیز شسته شود.

۸: با آب و صابون و یک پارچه زبر و مخصوص، رینگ‌ها را نیز با دقت تمیز نمایید.

۹: سپس با شلنگ فشارقوی آب، تمامی قسمت‌ها را با آب شتسشو دهید.

۱۰: با حوله یا پارچه‌ای تمیز، سپر، بدنه، شیشه‌ها و سایر بخش‌ها را از وجود آب خشک کنید.

۱۱: اگر از دستگاه بافرپد(دستگاهی که توسط دورهای متوالی و سریع، سر خود را که متصل به اسفنج و پاک کننده است چرخانده و بدین وسیله سبب تمیز کردن خودرو می‌شود) استفاده می‌کنید، برای اطمینان از اینکه تمام اکسیداسیون‌ها و غبارهایی که روی قطعات خودرو شما باقی مانده‌اند و توسط پاک‌کننده‌های معمول نیز تمیز نمی‌شوند، از بین بروند، از پولیش‌ها و واکس‌های مخصوص استفاده کنید و از آن بر روی دستگاه خود  بهره ببرید. افراد کمی هستند که صاحب بافرپد باشند. اگر شما نیز یکی از آنان هستید برای تمیزکاری هرچه بهتر و بیشتر از آن استفاده کنید، هرچند که انجام آن اجباری نیست. می‌توانید به ترفندهای دیگر مراجعه کنید.

۱۲: جلادهنده‌های تایر را به‌کار ببرید و حواستان باشد در جلادادن زیاده‌روی نکنید.

۱۳: یک اسپری محافظ تمیزی (از نمونه‌های موجود در بازار) تهیه کنید و به‌کار ببرید.

تمیزکاری داخل خودرو و کنسول سرنشینان

clean-your-car-step-17

۱: تمام زیرپایی‌ها، صندلی‌ها را جاروکشی کنید، از سر باریک جارو برای دسترسی به نواحی دشوارتر و جاروکردن آن نواحی بهره ببرید.

۲: شیشه‌ها را با شیشه‌شوی‌های غیرآمونیاکی اسپری کنید و سطح شیشه را با پارچه‌ای خشک از آلودگی‌ها بزدایید. کمی شیشه را پایین بدهید تا به سطح آلوده‌ی فوقانی شیشه نیز دسترسی داشته باشید و آن‌ را نیز تمیز کنید. بعد از اینکه شیشه کاملاً خشک شد می‌توانید از روزنامه‌ی مچاله شده نیز برای پاک کردن کامل شیشه استفاده نمایید.

۳: داشبورد، فرمان و تهویه‌های داخلی را با کمک یک تکه پارچه‌ی لباسی تمیز یا هر دستمال دیگری تمیز نمایید. همچنین می‌توانید از وسایلی چون گوش‌پاک‌کن برای زدودن غبارات فضاهای بسته مانند محل نگهداری سکّه‌ها استفاده کنید.

۴: می‌توانید از شامپو‌های بلا‌استفاده برای از بین بردن لکه‌های روی داشبورد استفاده کنید.

دقیقاً به مانند زمانی که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید و از خمیردندان استفاده می‌برید، می‌توانید از همان خمیردندان یا یک شامپوی بلااستفاده برای برق انداختن سینه و داشبورد استفاده کنید. سعی کنید پاک‌ کردن را به شکل دایره‌وار انجام دهید زیرا صرفاً چپ‌ و راست کردن دستمال به صورت افقی نتیجه‌ی دلخواه را به همراه نخواهد داشت.

۵: صندلی‌های خودرو را پولیش نمایید.

برای برق انداختن صندلی‌ها از یک ماده‌ی پرقدرت و پاک‌کننده مرغوب، به همراه یک اسفنج استفاده کنید. این‌کار صندلی‌های‌ شما را مثل روز اول نو خواهد کرد.

نکات مهم

  • اگر بخواهید بدون صرف هزینه‌ی اضافی برای تهیه‌ی شیشه پاک‌کن، شیشه‌ها را برق بیاندازید، محلولی حاوی نصف آب، نصف سرکه تهیه کرده و شیشه‌هارا با کمک روزنامه مچاله شده تمیز کنید، این کار شیشه‌های‌ شما را برق خواهد انداخت.
  • هرگز از دستمال‌های مرطوب برای تمیزکردن صندلی‌ها استفاده نکنید، این‌کار وضع را بدتر خواهد کرد.
  • می‌توانید جهت دست‌یابی به خودرویی تمیزتر، از ظرف‌های کوچک زباله که به عقب صندلی‌ شما وصل می‌شوند استفاده کنید.
  • هنگام تمیزکاری بیرون خودرو، حواستان باشد که تمام نقاط‌ کور خودرو را تمیز کرده باشید، مثل زیر چراغ‌های جلو، یا اطراف مه‌شکن‌ها را.
  • به‌جای خرید شامپوهای مخصوص تمیزکاری خودرو، می‌توانید از هر شامپویی که مایل بودید استفاده کنید، کاری که ۲/۳(دو سوم) بودجه شما را  ذخیره خواهد کرد.
  • هنگام استفاده از شلنگ، آب را در تمام نقاط ریز و درشتی که می‌بینید هدایت نمایید این کار هر آلودگی دور از دسترسی را تمیز خواهد نمود.

امید داریم با به‌کار بستن نکات زیر خودرویی همواره پاکیزه داشته باشید…!


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها