روانشناسی روانشناسی و موفقیت مهارت های زندگی موفقیت در زندگی

چگونه به هر چیزی که می‌خواهید در زندگی برسید؟

چه چیزی در زندگی خود می‌خواهید؟ آیا یک هدف بزرگ دارید؟ یک شغل خوب، یک ماشین فانتزی و یا یک خانه مناسب؟ اگرچه شما نمی‌توانید به معنای واقعی کلمه به همه‌چیز در زندگی دست یابید؛ اما دستیابی به اهداف بالا، رویایی دست‌یافتنی است. شما باید به یک برنامه روشن که تعهد، نظم و انضباط و احساس رسیدن به هدف را نشان دهد داشته باشید. رویاهای شما از طریق افکار پوچ و واهی به حقیقت نمی‌پیوندد.

بخش ۱- طراحی یک برنامه

۱- خواسته‌های خود را ارزیابی کنید.

قدم اول، دانستن چیزهایی است که در زندگی می‌خواهید. صحبت ما فقط در مورد مادیات نیست بلکه اهداف، خواسته‌ها و احساسات را نیز شامل می‌شود. به درون خود نگاه کنید و از خود بپرسید که به چه چیزی تمایل دارید.
•آن چیزی که در زندگی می‌خواهید و از همه‌چیز مهم‌تر است را طلب کنید. سعی کنید اولین پاسخی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید و آنها را ارزیابی نکنید.
• تا حدودی، اهداف خود را مشخص انتخاب کنید. ” من پول زیادی می‌خواهم.” می‌تواند یک شروع باشد اما ” من می‌خواهم در سن ۵۰ سالگی، امنیت مالی داشته باشم و بازنشسته شوم.” بهتر و خاص‌تر است.
• آیا خواسته‌های شما امکان‌پذیر است؟ آیا واقعی است؟ آیا در مورد شماست؟ خواسته‌های شما باید این‌گونه باشند. ممکن است شغل خوبی داشته باشید، اما آیا می‌توانید بازنشستگی زودهنگام را مدیریت کنید؟ چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید؟

۲- بر روی چیزهایی که در زندگی شما مهم و قابل دستیابی است تمرکز کنید.

واقع‌بین باشید : ممکن است شما نتوانید به همه‌ی چیزهایی که در زندگی خود می‌خواهید برسید. خودرو، لباس، ثروت عظیم و تجملات  این خواسته‌ها تلاش و انرژی بیش از حد را می‌طلبد. چیزهایی که برای شما اهمیت بیشتری دارد در اولویت قرار دهید و تلاش کامل خود را انجام دهید.
• به فهرست خواسته‌های خود دوباره نگاه کنید و مجدداً آنها را ارزیابی کنید. کدام‌یک در اولویت است؟ آیا امنیت مالی و بازنشستگی زود هنگام مهم‌ترین خواسته‌ی شما در زندگی است؟
• دوباره از خودتان بپرسید که آیا خواسته شما امکان‌پذیر است؟ آیا مطمئن هستید از پس این کار بر می‌آیید یا تنها دارید برنامه‌ی شکست خود را می‌ریزید؟
•سعی کنید واقع‌بین و روشن‌فکر باشید. یک رویای بیش‌ازحد بلند پروازانه را انتخاب نکنید، اگر در انجام آن شک دارید.

۳- یک هدف بلندمدت برای خود تعیین کنید.

یک هدف بلندمدت شما را بر روی جاه‌طلبی‌ها و احساساتتان متمرکز کرده و شما را از موانع احتمالی آگاه می‌سازد. به‌طور مثال، زندگی خود را در آینده چگونه می‌بینید؟ سبک زندگی مورد انتظارتان چیست؟ چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید؟
•هدف بلندمدت خود را شناسایی کنید. دوباره تلاش کنید و آن را یادداشت کنید و تا حد امکان، هدفی مشخص انتخاب کنید. ” من می‌خواهم در ۵۰ سالگی بازنشسته شوم.” به‌اندازه ” می‌خواهم بدهی نداشته باشم، خودم خانه داشته باشم و در صورت امکان در ۵۰ سالگی با درآمدی معادل حداقل ۵۰۰۰۰ دلار بازنشسته شوم.” مشخص و دست‌یافتنی نیست. چراکه در مورد دوم، معیارهای موفقیت یهتر دیده می‌شود.
• سعی کنید با استفاده از هم‌افزایی فکری، راه‌های رسیدن به موفقیت را ترسیم کنید. چگونه می‌توانید به آنجا برسید؟ چه کارهایی در این زمینه باید انجام دهید؟ به چه میزان پس‌انداز در سال نیاز دارید؟

۴- یک طرح تنظیم کنید.

یک هدف بلندمدت نیاز به چشم‌انداز بلندمدت دارد. بایستی ایده‌ای شفاف برای رسیدن از نقطه A به نقطه B داشته باشید. در این راه مسیرهای بی‌راهه‌ای که از C و D می‌گذرند را نیز در نظر بگیرید. شما همچنین نیاز به جدول زمانی و معیار دارید.
• اهداف خود را به اهداف کوچک‌تر خرد کنید. این کار باعث کاهش دلهره، افزایش انگیزه و رسیدن تدریجی به اهداف می‌شود.
• همچنان در مورد زمان و آنچه در زمانی خاص می‌خواهید به‌دست آورید نیز، مشخص فکر کنید. برای مثال به‌جای اینکه فقط بگویید: ” بازنشستگی در سن ۵۰ سالگی”، مواردی چون ” در سن ۳۰ سالگی می‌خواهم ۲۰۰۰۰۰ دلار سرمایه رو به رشد داشته و در سن ۴۰ سالگی می‌خواهم ۷۵ درصد اهداف مالی خود را طی کرده باشم.” را نیز در نظر بگیرید. بلند پروازانه است؟ بلی، اما دست‌یافتنی است.
• می‌توانید حتی مراحل را به زیر مرحله‌ها، با اهداف مشخص تقسیم کنید. به‌طور مثال چگونه قصد دارید قبل از ۳۰ سالگی ۲۰۰۰۰۰ دلار درجایی سرمایه‎‌گذاری کنید؟ شما باید پول کافی را پس‌انداز کرده، با مشاوران مالی مشورت کرده و طرح خود را توسعه دهید

بخش ۲- اجرای طرح

۱- طرح خود را اجرا کنید.

حالا زمان مرحله‌ی اول است. طرح خود را در عمل قرار دهید. با افرادی که می‌توانند به شما کمک کنند مشورت کنید، منابع را پیدا کنید و فعالیت رسیدن به هدف بلندمدت خود را آغاز کنید. اینها همه کارهایی است که تاکنون باید انجام داده باشید.
• به دنبال یک راهنمای متخصص باشید. برای مثال، اگر شما برای رسیدن به فرم ایده‌آل بدنی خود مصمم هستید، با یک مربی شخصی مشورت کنید. اگر هدف شما مالی است، با یک مشاور مالی صحبت کنید.
• اطلاعات خود را افزایش داده و از منابع استفاده کنید. شما می‌توانید چیزهای زیادی در مورد سرمایه‌گذاری به خودتان آموزش دهید. به‌طور مثال، تحقیقات شخصی انجام دهید و یا در دوره‌های آموزشی شرکت کنید.
• و مهم‌تر از همه، فعال باشید. رویاهای شما با افکار پوچ به حقیقت نمی‌پیوندد.

۲- اراده‌ خود را افزایش دهید.

بر روی چشم‌انداز بلندمدت خود تمرکز کنید. ممکن است شما نیاز به فداکاری‌هایی در این راه داشته باشید و در این راه شما باید منظم باشید. اراده، یک توانایی برای مقاومت در برابر وسوسه‌های کوتاه‌مدت برای رسیدن به اهداف بزرگتر است. شما باید برای تمرین این کار، به‌جای استراحت به باشگاه بروید و در پخش موردعلاقه‌ خود کار کنید.
• منظم باشید. به‌طور مثال مطالعات نشان می‌دهد که دانش آموزان، اراده‌ی بیشتری دارند، کارایی بیشتری ارائه می‌دهند. از تنبلی اجتناب می‌کنند و اولویت‌های کوتاه‌مدت دارند.
• قرار گرفتن در روال به شما برای پیشرفت کمک می‌کند. برای نمونه سلامت جسمی با تمرین آسان‌تر است. اگر هدف شما مالی است، برنامه‌ریزی بودجه می‌تواند مثال مناسبی باشد.
• عاداتی که شما را در مسیر اهداف خود نگه می‌دارد افزایش دهید. برای مثال اگر به خریدهای بی‌برنامه عادت دارید به بازار نروید. تنظیم سریع عادات می‌تواند شما را در رسیدن به اهداف خود یاری کند.

۳- پیشرفت خود را کنترل کنید.

همان‌گونه که در مسیر اهداف قرار دارید، به چگونگی انجام کارها نیز نظارت کنید. آیا معیارها را مشاهده می‌کنید؟ آیا برنامه‌ی زمانی خود را دنبال می‌کنید؟ به چه اهداف کوتاه‌مدتی دست‌یافته‌اید؟ شناخت رسیدن به اهداف می‌تواند شما را در رسیدن به اهداف و ماندن باانگیزه، یاری کند.
• برای یک‌چیز، میزان پیشرفت، به شما اجازه‌ی برنامه‌ریزی لازم را می‌دهد. اگر یکی از معیارها شکست خورد چه بکنیم؟ شما به‌سختی تلاش کردید ولی ۱۰۰۰۰۰ دلار در ۳۰ سالگی دارید. شما باید خود را به اهداف بلندمدت نزدیک کنید که این کار می‌تواند با تعویق سن بازنشستگی یا پس‌انداز بیشتر، امکان‌پذیر باشد.
• ممکن است دریابید که برنامه‌ی شما نیازمند تغییرات است. شاید هدف اولیه شما بیش‌ازحد بلندپروازانه باشد. خانه، بیمه و هزینه‌های خانواده، بیش‌ازحد انتظار و برنامه‌ریزی باشد و ممکن است این به معنای آن باشد که بازنشستگی زودهنگام ،عملی به نظر نرسد.
• پیشرفت یک محرک قوی است. با دیدن حرکت به‌سوی اهداف کوتاه و بلندمدت، می‌توانید ازلحاظ روانی تقویت شوید.

۴- موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید.

راه رسیدن به رویاهای خود در زندگی، طولانی است. همان‌گونه که پیشرفت‌های خود را می‌بینید، از موفقیت‌های کوچک خود مغرور باشید. موفقیت‌های کوچک و بزرگ  خود را جشن بگیرید و خود را تجدید انرژی نمایید.
• کاری را که شروع کرده‌اید با توقف، انعکاس و بررسی بشناسید. آیا شما درنهایت یک ماراتن کامل را اجرا کرده‌اید؟ و یا ممکن است شما یک ارتقاء ویژه در هدف خود داشته باشید. یک شام ویژه به‌عنوان جشن داشته باشید.
• این موفقیت‌های کوچک، پیشرفت را نشان می‌دهد. موفقیت‌ها حرکت آهسته‌ی شما را در راه رسیدن به هدف نشان می‌دهد که به شما در رسیدن به اهداف بلندمدت خود کمک می‌کند.

بخش ۳- غلبه بر موانع

۱- موانعی که به وجود می‌آید را شناسایی کنید.

بررسی پیشرفتT شما را از هرگونه مانع در رسیدن به اهداف بلندمدتتان آگاه می‌سازد. چیزی که مهم است تشخیص علت این موانع و مقابله با آنهاست. انفعال‌ها تلاش شما را نشان می‌دهد.

• سعی کنید به پایین بودن پیشرفت هر مسأله‌ای نگاه کنید. علت چیست؟ با خودتان صادق باشید. به خودتان بگویید که به میزان کافی پس‌انداز نکردید. آیا مسأله درآمد است – آیا شما پول کافی به دست نمی‌آورید؟ و یا پول زیادی خرج می‌کنید؟ و یا ممکن است موضوع زمان مطرح باشد و شما نیاز به زمان بیشتری داشته باشید.
• راه رسیدن به هدف را حل‌وفصل کنید. اگر با موانع عمده‌ای روبرو هستید، طرح خود را ارزیابی کنید و سعی کنید دوباره آن را تنظیم کنید.
• برخی چیزها خارج از کنترل ما هستند، ممکن است شما بیمار شوید، مشکل کاری یا خانوادگی داشته باشید که شما را با موانعی در اهداف بلندمدت روبرو کند؛ با کنترل، سعی در تمرکز داشته باشید.

۲- سازگار باشید.

وجود موانع در راه رسیدن به رویاها، یک فرصت خوب است. درحالی‌که دلسرد شده‌اید، این چالش‌ها به شما اجازه خروج از راه هدف را نمی‌دهد. منعطف بودن در این راه مهم است. مردم سازگار توانایی کنترل، کشف جایگزین‌ها و حرکت با عبرت از موانع گذشته را دارند.
• در ابتدا، عصبی نشوید. شکست دشوار است اما به معنای پایان دنیا نیست. به یاد داشته باشید که انتظارات معقول داشته باشید و از فرصت‌های به‌دست‌آمده از شکست‌ها استفاده کنید.
• با برنامه هماهنگ شوید. با خود بگویید که رویای اصلی از دست نرفته است. شما پول کافی برای بازنشستگی در ۵۰ سالگی را ندارید، اما آیا این برای شما خطرناک است؟ آیا شما می‌توانید به مدت ده تا پانزده سال به‌صورت نیمه‌وقت کار کنید و پول پس‌انداز کنید؟ در این شرایط نیز شما در سن مناسبی برای بازنشستگی قرار دارید.
• داشتن برنامه‌ی پشتیبان، ایده مناسبی است. امیدواریم شما در حالات مختلف موانع را پیش‌بینی نمایید. داشتن یک طرح روشن ،B یک انتخاب هوشمندانه است. آیا می‌توانید به کار ادامه دهید؟ آیا تغییر شغل می‌تواند به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند؟

۳- از شکست‌ها درس بگیرید.

شکست را یک راه یادگیری بدانید. افراد باانگیزه از شکست‌ها برای پیشرفت و حرکت روبه‌جلو استفاده می‌کنند. سعی کنید هوشمندانه عمل کنید و بیشترین عبرت را از شکست‌ها بگیرید.
• اشتباهات را ارزیابی کنید. ابتدا به برنامه‌ی خود نگاه کنید. آیا موانع، پیش‌بینی نشده بود؟ آیا به خودتان زمان کافی ندادید؟ آیا این شکست خارج از کنترل شما بوده است؟
• به آماده‌سازی خود دقت کنید. با خودتان شکست مالی را که سبب آمادگی برای شرایط اضطراری بوده است را بازگو کنید. آیا این شکست اجتناب‌ناپذیر است؟ و یا شما درآمد کافی برای بودجه اضطراری را نداشته‌اید؟
• اجرای خود را ارزیابی کنید. سعی کنید عادلانه قضاوت کنید. آیا اجرای شما مناسب بوده است؟ آیا شما در مراحل، اشتباهی انجام دادید و یا عوامل خارجی موجب شکست بوده است؟
• پس از تلاش در جهت ارزیابی، سعی در یادگیری و استفاده از این شکست نمایید. روبه‌جلو حرکت کنید، از عدم تکرار اشتباهات و پیش‌بینی مشکلات مشابه مطمئن شوید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

علی بلوری

نویسنده، کپی‌راتیر، مترجم و مدرس زبان انگلیسی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها