عکاسی

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟

عکاسی از رعد و برق بسیار مشکل است و به صبر و شکیبایی و شانس بستگی دارد. اما با این حال می‌تواند یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و باارزش‌ترین نوع عکس‌برداری باشد.

چالشی به‌نام عکاسی از رعد و برق

عکاسی از رعد و برق یکی از مشکل‌ترین انواع عکاسی است. هرچند این کار سرگرم‌کننده است، اما شما به مقداری شانس نیاز دارید تا بتوانید از صحنه‌ی به‌ وجود آمده به‌خوبی عکس‌برداری کنید. نکته کلیدی در این مورد، آماده‌سازی قبلی و تنظیمات مناسب دوربین است. پس از آن صبر و شکیبایی و تعداد عکس کافی برای یک یا دو عکس مناسب، مورد نیاز است.

how-to-photograph-lightning 2تجهیزات

پیش از جستجو در مورد طوفان آینده به تجهیزات زیر نیاز دارید:
دوربین دیجیتال SLR
دوربین‌های کوچک در برابر این نوع عکاسی بسیار کند عکس‌العمل نشان می‌دهند. بنابراین شما به یک دوربین تک لنز دیجیتال (DSLR) برای این کار احتیاج دارید.
سه پایه‌ی محکم
شما می‌خواهید از یک پدیده طولانی‌مدت عکس‌برداری کنید (شاید سی ثانیه و حتی بیشتر) بنابراین این یک پشتیبانی ضروری از دوربین است.
کابل / ریموت شاتر
فشردن کلید شاتر به‌صورت دستی موجب لرزش و تاری عکس می‌شود. برای حل این مشکل از کابل یا ریموت شاتر استفاده کنید.
لنز
رعد و برق را می‌توان با استفاده از فاصله‌ی کانونی لنز، عکس‌برداری کرد. اما زوم زاویه‌ باز (حدود ۲۸-۱۵۰ میلی متر) طیف خوبی را به ما می‌دهد. از امکان تغییر حالت فوکوس از خودکار به دستی مطمئن شوید تا بتوانید فوکوس را در بی‌نهایت قفل کنید.

مکان

شما باید در فاصله ۶ تا ۱۰ مایل از طوفان، فاصله داشته باشید. فاصله نزدیک‌تر می‌تواند خطرناک باشد و کار را برای عکاسی دشوار کند. عکاسی در فاصله‌ی دورتر، عکس نهایی شما را کوچک و غیر‌واقعی جلوه می‌دهد.

how-to-photograph-lightning 4
ساده‌ترین راه برای اندازه‌گیری، شمارش میان صاعقه و تندر است. در فاصله ۶ مایلی این زمان، برابر با ۳۰ ثانیه است.
سعی کنید در زاویه مناسبی از طوفان قرار بگیرید تا طوفان از روبروی شما عبور کرده و به‌سوی شما حرکت نکند. این کار علاوه بر امنیت، طوفان را در دید بهتری نسبت به شما قرار می‌دهد و شانس بیشتری برای عکاسی می‌دهد.
در صورت امکان در یک مکان سرپوشیده قرار بگیرید تا علاوه‌بر حفظ خود در برابر خطر، تجهیزات شما خشک بماند.
برای حفظ امنیت در فاصله‌ی ۵۰ فوتی اجسام بلند مثل درخت، کابل برق و یا اجسام فلزی قرار نگیرید. برای عکس‌برداری فاصله کمتر از ۶ مایل بهتر است؛ این کار را از روی یک خودرو یا ساختمان انجام دهید.

تکنیک

صاعقه در عرض چند ثانیه رخ می‌دهد و این بسیار عجیب است که عکاسان و دوربین‌ها چگونه با عکس‌العمل سریع این لحظه را ثبت می‌کنند. همان‌طور که مشخص است آن‌ها نمی‌توانند هر صاعقه‌ی ابتدایی را ثبت کنند و صاعقه‌های بعدی را به‌عنوان فرصتی برای عکس‌برداری انتخاب می‌کنند.
کار خود را با قرار دادن دوربین بر روی سه‌پایه و اتصال آن به کابل یا ریموت شاتر آغاز کنید. دقایقی طوفان را نظاره کنید و نقاطی که فعالیت صاعقه، بیشتر است را یادداشت نمایید. جهت حرکت طوفان را نیز دنبال کنید.
دوربین خود را بر روی نقطه‌ای که بیشترین صاعقه‌ها اتفاق می‌افتد متمرکز کنید. در اینجا می‌توانید کمی بالاتر از نقطه را هدف قرار دهید تا بتوانید حرکت صاعقه را دنبال کنید. با نگاه از دریچه‌ی دوربین، فاصله‌ی کانونی که فریم رعد و برق را می‌دهد انتخاب کنید تا به یک ترکیب مناسب برسید.
با استفاده از فوکوس خودکار یا دستی، بر روی یک نقطه دور متمرکز شوید. اگر لنز شما دارای فوکوس بی‌نهایت است، از این قابلیت بهره بگیرید. شما می‌توانید این کار را به‌صورت دستی انجام دهید که باعث توقف تنظیم فاصله‌ی فوکوس، توسط دوربین و سرعت عکس‌العمل دوربین در زمان فشردن کلید شاتر می‌شود. سپس صبور باشید، انگشت خود را بر روی کابل شاتر قرار داده و با دقت به آسمان نگاه کنید؛ به‌محض مشاهده‌ی صاعقه، عکس‌برداری را آغاز کنید و اگر خوش‌شانس باشید، صاعقه‌ی دوم را ثبت کرده‌اید.

عکس‌برداری رعد و برق در شب

 

این کار ساده‌ترین نوع عکس‌برداری است و بهترین حالت برای آزمایش توانایی شماست.

how-to-photograph-lightning 3
دوربین خود را در حالت بالب (bulb) که معمولاً با علامت B نشان داده شده است قرار دهید. در این حالت شاتر به مدتی که انگشت شما بر روی کلید قرار دارد، باز می‌ماند. از ISO پایین (۱۰۰-۲۰۰) و دیافراگم حدود f/5.6 برای شروع کار استفاده کنید.
وقتی برق صاعقه را مشاهده نمودید، کلید شاتر را نگه داشته تا باز بماند. انگشت خود را تا زمانی‌که برق صاعقه‌ها را می‌بینید نگه‌داشته و سپس رها کنید. در هنگام شب می‌توانید شاتر را تا دو دقیقه باز نگه دارید. ولی معمولاً تا حدود ۳۰ ثانیه عملکرد بهتری ارایه می‌دهد.
بعد از گرفتن چند عکس، جزئیات را از طریق نمایشگر بررسی کنید. اگر عکس‌ها بیش از حد تاریک بود می‌توانید دیافراگم را عریض‌تر انتخاب کنید و یا تنظیمات، ISO را افزایش دهید. اگر عکس بیش از حد روشن بود، عکس این عمل را انجام دهید.
با توجه به حرکت ابرها به‌دلیل باد در شب، به تاری عکس‌ها توجه کنید. اگر این اتفاق افتاد زمان عکس‌برداری را کاهش دهید. همچنین زمان برای شما در هنگام عکاسی در نزدیکی شهر به دلیل جلوگیری از تأثیر نور شهری کاهش می‌یابد.

عکس‌برداری رعد و برق در روز

این نوع عکاسی نسبت به‌حالت شب، دشوارتر است چرا که شما باید از معرض دید خود در محیط اطراف مطمئن شوید. دوربین را در حالت اولویت (priority) قرار دهید. سرعت شاتر را از ۱.۱۵ تا ۱.۴ و ISO را در پایین‌ترین سطح ممکن(۲۰۰-۱۰۰) قرار دهید. چند عکس به‌جهت تنظیم سرعت شاتر بگیرید تا صحنه به‌درستی در معرض دید قرار گیرد.
به‌یاد داشته باشید هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد، عکس‌برداری مشکل‌تر است. پس سرعت را به‌میزان زیادی افزایش ندهید.
با استفاده از یک فیلتر پلاریزه یا ND، معرض دید را از ۱ تا ۳ تنظیم کنید که به شما اجازه استفاده از سرعت کمتر شاتر را می‌دهد. پس از یافتن تنظیمات مناسب، تکنیک‌های ذکر شده را به‌کار گرفته و منتظر صاعقه مانده و سپس شاتر را باز کنید. تفاوت اصلی این نوع عکاسی با عکس‌برداری در شب، معرض دید است.
این کار باعث عکس‌برداری خوبی از صاعقه می‌شود، اما نگه‌داشتن مداوم نیز در نهایت عکس خوبی به شما می‌دهد.

عکاسی خودکار از رعد و برق

how-to-photograph-lightning 1
شما می‌توانید با استفاده از ابزار خودکار، عکاسی را کاملاً اتوماتیک انجام دهید. این کار توسط یک سنسور متصل به دوربین و کابل شاتر که به‌محض مشاهده‌ی نور در آسمان عکس‌برداری می‌کند انجام می‌شود.
این سیستم خودکار بسیار عالی است و البته بسیار گران‌قیمت نیز است و مناسب افرادی است که در این زمینه مصمم به عکاسی می‌باشند. یکی از شرکت‌های تولیدکننده این سیستم Stepping Stone lightning trigger است.
عکاسی از رعد و برق، ساده نبوده و نیازمند صبر و شکیبایی و مقداری خوش‌اقبالی است. نکات ذکر شده در این مقاله به شما کمک بسیاری برای شکار لحظه‌های جذاب می‌کند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها