خانواده و دوستان روانشناسی و موفقیت مهارت های زندگی

چه دوچرخه‌ای برای کودکان بخریم؟

چگونه برای بچه ها دوچرخه بخریم

وقتی فرزند شما بزرگ می‌شود، مشاهده‌ی او در حال دوچرخه‌سواری می‌تواند لحظه‌‌ی لذت‌بخشی برای شما و فرزندتان باشد. خرید یک دوچرخه‌ مناسب اهمیت زیادی دارد. بامطالعه‌ این مقاله و خرید دوچرخه‌ی مناسب ، لذت تماشای دوچرخه‌سواری فرزندتان برای شما چند برابر خواهد شد.

بخش ۱- پیش از خرید

buy-a-kids-bike-1

 1. خرید کلاه ایمنی

خرید یک کلاه ایمنی از مهم‌ترین کارها پیش از خرید دوچرخه است. کلاهی را برای فرزند خود انتخاب کنید که اندازه‌ی سر او باشد و احساس راحتی کند.

buy-a-kids-bike-2

 1. خرید دیگر وسایل ایمنی

بوق و چراغ نیز از وسایل مورد نیاز هر دوچرخه است. از دیگر وسایل امنیتی دوچرخه سواری، می توان به زانوبند، محافظ آرنج و دستکش اشاره کرد.

buy-a-kids-bike-3

 1. جنس دوچرخه

دوچرخه هر چقدر ارزان‌تر باشد، از مواد درجه پایین‌تری تولید شده است و در نتیجه سنگین است و پدال زدن را برای کودکان سخت می کند؛  چرا که قطر لاستیک دوچرخه‌ی کودکان کمتر است. در هنگام خرید دقت کنید که جنس دوچرخه، فولادی بوده و استیل نباشد.

buy-a-kids-bike-4

 1. انتخاب ترمز

کودکان زیر پنج سال نمی‌توانند از ترمز دستی استفاده کنند و دوچرخه‌ی آنان باید ترمز پدالی داشته باشد. در صورتی‌که دوچرخه‌ی خریداری شده، ترمز دستی دارد، از سلامت و نرمی آن مطمئن شده و نحوه‌ی استفاده را برای جلوگیری از خطرات به کودک خود آموزش دهید.

buy-a-kids-bike-5

 1. دوچرخه دنده دار

دوچرخه‌هایی که دنده دارند به کودک شما اجازه می‌دهد تا در سطوح مختلف، دوچرخه‌سواری کند. پیش از خرید این نوع دوچرخه‌ها از توانایی فرزند خود در استفاده و مهارت اولیه‌ی دوچرخه‌سواری آگاه شوید.

buy-a-kids-bike-6

 1. خرید دوچرخه‌ی دست دوم

با توجه به اینکه کودکان در سن رشد هستند، شما می‌توانید با جستجو در فروشگاه‌های آنلاین، یک دوچرخه‌ی دست دومِ با کیفیت و تمیز برای فرزند خود تهیه کنید.

بخش ۲- انتخاب اندازه‌ی دوچرخه

buy-a-kids-bike-7

 1. اندازه‌ی چرخ

معیار انتخاب دوچرخه، بدنه و ارتفاع آن نیست، بلکه به قطر چرخ بستگی دارد. واضح است که چرخ‌هایی که قطر کمتری دارند برای کودکان مناسب‌تر است و بالعکس. پس با توجه به اندازه‌های ذکر شده،  در انتخاب دوچرخه‌ی مناسب فرزند خود دقت نمایید.

 • سنین ۴ تا ۵: قطر چرخ ۱۲ اینچ، اندازه‌ی بدنه دوچرخه  ۱۴-۱۷ اینچ است.
 • سن ۶ : قطر چرخ ۱۶ اینچ، اندازه‌ی بدنه دوچرخه ۱۸-۲۱ اینچ است.
 • سنین ۷-۸ : قطر چرخ ۲۰ اینچ؛ اندازه‌ی بدنه دوچرخه ۲۲-۲۵ اینچ است.
 • سنین ۹+ : قطر چرخ ۲۴ اینچ، اندازه‌ی بدنه دوچرخه کودک ۲۶+ اینچ است.

buy-a-kids-bike-8

 1. اندازه مناسب

اندازه‌ی دوچرخه باید به گونه‌ای باشد که کودک به راحتی سوار و پیاده شود. در هنگام دوچرخه‌سواری دست‌ها و بازوها باید به راحتی روی فرمان جای بگیرد و زانوها نباید به فرمان برخورد کنند.

buy-a-kids-bike-9

 1. عدم انتخاب برای سن بالاتر

کودکان در سن رشد هستند و اگر شما دوچرخه بزرگ‌تری را برای سنین بالاتر او انتخاب می‌کنید به دلیل آنکه بزرگ و سنگین است، حفظ تعادل برای او سخت شده و این عامل می‌تواند باعث آسیب به فرزند شما شود. پس فرزند خود را در چنین موقعیتی قرار ندهید.

بخش ۳ انتخاب دوچرخه

buy-a-kids-bike-10

 1. کنترل ترمزها

ترمزها مهم‌ترین بخش دوچرخه هستند. از سلامت آنها با کنترل کردن مناسب مطمئن شوید. در صورتی که ترمز دستی است، سلامت ترمز را روی چرخ‌های عقب امتحان کنید.

buy-a-kids-bike-11

 1. کنترل چرخ جلو

از چرخش صاف و بدون اشکال چرخ جلو مطمئن شوید. چرخ نباید به طرفین تاب داشته باشد. یک چرخ با کیفیت، قاب فلزی و پره مناسب دارد.

buy-a-kids-bike-12

 1. کنترل بدنه

بدنه‌ی دوچرخه نباید با دست خم شود. از تراز بودن اجزای دوچرخه اطمینان حاصل کنید به طوری‌که لاستیک و بدنه در یک خط باشد.

buy-a-kids-bike-13

 1. کنترل قسمت‌های دیگر

قطعات پلاستیکی مانند فلز، محکم نیستند. قطعات ساخته از استیل مانند رینگ، سنگین است.

 • در صورتی‌که قصد خرید دوچرخه‌ی دسته دوم را دارید، از صحت کارکرد آن مطمئن شوید. در مورد تعمیرات و تعویض زنجیر سؤال کنید و ساییدگی ترمزها را نیز بررسی نمایید.

buy-a-kids-bike-14

 1. استفاده از چرخ کمکی

استفاده از چرخ کمکی، خود یک بحث جداگانه است. برخی والدین برای تشویق فرزند خود به یادگیری سریع‌تر و بالا رفتن توانایی آن از چرخ کمکی استفاده نمی‌کنند. البته عدم استفاده از آن می‌تواند باعث بروز حادثه در صورت عدم تسلط کودک شود.

 • چرخ‌های کمکی را دقیق و با اندازه مناسب نصب کنید. این چرخ‌ها برای ایجاد حس تعادل در کودک است و باید باعث پیشرفت او شود. پس برای جداکردن آن از دوچرخه به کودک خود فشار نیاورید.

نکات مهم:

 • برای خرید دوچرخه فرزندتان را به همراه ببرید. این کار علاوه بر انتخاب اندازه مناسب به او اجازه می دهد تا با سلیقه خودش دوچرخه را انتخاب کند.
 • کودک را مجاب به استفاده از کلاه ایمنی کنید.

 

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها