خانه‌داری

پاک کردن لکه روغن و چربی – آموزش پاک کردن لکه ۲

آموزش پاک کردن لکه چربی و روغن

از بین بردن لکه چربی کار بسیار دشواری است و گاهی شاید مجبور باشید برای پاک کردن لکه چربی یا روغن از چندین روش استفاده کنید. در این مطلب چگونگی پاک کردن لکه روغن و چربی مورد بحث قرار می گیرد.

۷ روش‌ برای پاک کردن لکه روغن و چربی

اگر لکه روغن و چربی بروی سطح فرش و یا موکت است لطفا با کلیک بروی لینک زیر مقاله چگونه لکه های روغن را از روی فرش یا موکت پاک کنیم را مطاله کنید: چگونه لکه های روغن را از روی فرش یا موکت پاک کنیم

پیش از هر کاری بهتر است مقدار چربی یا روغن باقیمانده بر روی سطح لباس را با کمک دستمال کاغذی و به‌صورت ضربه‌ای به آرامی پاک کنید. سپس یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید.

  1. روی لکه را با مقداری مایع ظرفشویی قوی بپوشانید. چند دقیقه صبر کنید. سپس به منظور جذب بهتر مواد شوینده در تاروپود پارچه، با یک برس یا مسواک نرم، محل موردنظر را به خوبی بشویید.
  2. استفاده از محلول نمک و الکل برای پاک کردن لکه‌های چربی بسیار مناسب است. همچنین می‌توانید از محلول الکل یا هر پاک‌کننده دیگری که ماده اصلی آن از الکل باشد و یا  حتی خود الکل سفید نیز استفاده کنید. پس از بی‌رنگ شدن لکه، لباس را بشویید.
  3. پودر تالک، پودر بچه و پودر ذرت نیز برای پاک کردن لکه روغن و چربی بسیار موثرند. در این روش می‌توانید یکی از پودرهای ذکر شده را انتخاب کرده و مقداری از آن را روی لکه بریزید. پودر باید کاملا روی لکه را بپوشاند. حدودا ۱۲ ساعت زمان لازم است تا پودر مقداری از چربی را به خود جذب کند. سپس با یک دستمال خشک، پودر را کاملا از روی پارچه پاک کنید. در انتها لباس را در ماشین لباسشویی بیاندازید تا با آب گرم شسته شود.
  4. با استفاده از یک تکه اسفنج و مقداری تتراکلرورکربن محل لکه را بشویید و سپس با آب ولرم و صابون آن را به طور کامل پاک کنید.
  5. صابون چوب نیز ماده موثری در از بین بردن لکه روغن از روی هر چیزی از جمله پارچه است. اگرچه از صابون چوب برای تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه استفاده می‌شود اما اگر لکه ایجاد شده بر روی پارچه را به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه در ماده تمیز کننده چوب فرو ببرید، به بی‌رنگ شدن آن کمک می‌کند.
  6. کوکاکولا هم در تمیز کردن لکه چربی می‌تواند شما را یاری دهد. مقداری کوکاکولا را روی قسمت لک شده بریزید و سپس آن را با آب و پودر لباسشویی به خوبی بشویید.
  7. پودر ماشین لباسشویی نیز لکه چربی را به خوبی از بین ‌می‌برد. پس از بیرنگ شدن لکه، لباس را به خوبی بشویید تا اثر لکه چربی از روی آن محو شود.

آموزش پاک کردن لکه چربی و روغن

پاک کردن لکه‌های قدیمی چربی

برای از بین بردن لکه‌های قدیمی می‌توانید از آب اکسیژنه بی‌رنگ استفاده کنید. پس از پاک شدن لکه آن را خوب با آب بشویید.

پاک کردن لکه چربی از روی پارچه ابریشمی

برای این کار ابتدا روی قسمت لک شده را کاملا با دستمال کاغذی بپوشانید. سپس اتوی داغ را محکم روی آن بفشارید تا لکه چربی با حرارت اتو جذب دستمال کاغدی‌ها شود آنگاه خواهید دید که لکه به راحتی از بین می‌رود.

پاک کردن لکه روغن ماشین

  • اگر پارچه لباس شما از جنس ابریشم یا کتان است و در حین تعمیر و یا تعویض روغن ماشین کثیف شده است، می‌توانید روی لکه‌ موردنظر را روغن مالیده و پس از گذشت حدودا ۱۲ ساعت آن را با بنزین پاک کنید و سپس لباس را به خوبی بشویید.
  • وازلین در پاک کردن لکه روغن از روی لباسهای چرمی بسیار موثر است. در این روش می‌توانید مقداری وازلین را روی لکه مالیده و پس از حدود ۱ ساعت آن را با تتراکلرورکربن پاک کنید. پس از اتمام کار با یک تکه پارچه ابریشمی سطح موردنظر را به خوبی جلا دهید.
  • کوکالا این بار هم می‌تواند شما را یاری دهد. لباسی که با روغن ماشین چرب شده در مقداری کوکاکولا بخیسانید و سپس آن را با پودر ماشین لباسشویی و مقداری آب بشویید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

هانیه امینی

استاد ادبیات فارسی و نویسنده سرویس اجتماعی در رادیو و مطبوعات

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها