عکاسی

نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

دیدن کهکشان راه شیری به‌صورتی واضح و با چشمانی غیرمسلح تجربه‌ای است که توصیف بی‌بدیل و نفس‌گیر بودن، کمترین چیزی است که در مورد آن می‌توان بیان کرد. تنها مشکل این است که باید در تاریکی مطلق آن را تماشا کنید. با وجود این‌که ستارگان حتی در محیط‌های دارای آلودگی نوری هم قابل دیدن هستند ولی زیبایی کهکشان راه شیری و چشم نوازی آن، که به‌دلیل  تراکم ستارگان، گازها و غبار‌های کیهانی‌ ظاهر و محو می‌شوند، در محیط های دارای آلودگی نوری قابل تشخیص نیستند.

نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

قبل از این‌که در مورد نحوه‌ی عکاسی، مطالعه و تمرین کنید، لازم است نکاتی را در مورد شمایل کهکشان راه شیری بدانید.

 • قسمتی از کهکشان که قصد دارید از آن عکس‌برداری کنید، مرکز کهکشان است و در تمام طول سال نیز قابل دیدن نیست. در نیمکره‌ی شمالی بهترین زمان برای رصد آن، بین ماه‌های آپریل و سپتامبر است. بین آپریل تا می، کهکشان تقریباً موازی افق است(بهترین زمان برای رصد شفق‌های قطبی). درحالی‌که در ماه‌های ژوئن تا سپتامبر کهکشان بیشتر حالت عمودی به خود می‌گیرد(این‌گونه دیده می‌شود).
 • برخلاف عکس‌برداری از ستارگان دنباله‌دار، زمانی که از کهکشان راه شیری عکس‌برداری می‌کنید، هدف شما ثبت تصویری بی‌نهایت شارپ است، حالتی که ستارگان به‌صورت نقاطی کاملاً واضح نمایان می‌شوند نه لکه‌های محو و تار شده‌ای از نور.
 • در آغاز فصل رصدکردن راه شیری، این کهکشان شب هنگام در امتداد افق بالا می‌آید. با گذشت زمان و عبور از ماه‌های اولیه، این پدیده‌ی صعود کردن کهکشان زودتر و زودتر از شب هنگام رخ می‌دهد.
 • برای ساختن یک تصویر بی‌نقص از راه شیری، نیاز بسیاری به ادیت کردن و ویرایش افکت‌های تصویر خود خواهید داشت.

برنامه‌ریزی‌هایی برای ثبت تصاویر

قبل از اینکه بار سفر خود را ببندید و برای ثبت تصاویر آماده شوید برای کارتان نیاز به برنامه‌ریزی خواهید داشت.

 • محل کمپ کردن و ثبت کردن تصویرتان را با وسواس انتخاب کنید(هیچ اقدامی بدون برنامه‌ریزی جواب نخواهد داد) فاکتور‌های بسیاری را برای این کار باید انتخاب کنید اما از همه‌ی آن‌ها مهم‌تر، شما به یک موقعیت کم‌نور(تاریک) و جایی که تا حد امکان بدون آلودگی نوری باشد احتیاج دارید. این نکته را به‌خاطر بسپارید که آلودگی‌های نوری یک شهر می‌تواند شب هنگام از فواصلی بسیار دور هم مشکل‌ساز شود پس تا حد امکان از هر منبع نوری دوری کنید. درواقع هرقدر که موقعیت کمپ شما عاری از آلودگی‌ها باشد، تصویرتان واضح‌تر و فوق‌العاده‌تر خواهد بود.
 • به نظرتان آیا یک عکس واضح و ویرایش شده به بهترین شکل از کهکشان راه شیری کارتان را جذاب و بی‌نقص خواهد کرد؟ پاسخ منفی است. بخش‌هایی از تصویرتان را به‌عنوان نقاط جذاب جانبی کارتان اختصاص دهید و برای آن با دقت بافت‌ها را انتخاب و پیاده سازی کنید. باید یک پس‌زمینه عالی داشته باشید تا عکس نهایی‌تان جذب‌کننده و بی‌همتا جلوه کند. برای عکستان یک درخت تنومند، یک تعداد صخره‌ی باصلابت، برکه یا دریاچه یا هر چیز دیگری را بیابید که به عکس‌تان عمق و زیبایی ارزانی بدارد. پس‌زمینه‌ای را برگزینید که با راه شیری مطابقت و یا سنخیتی داشته باشد.
 • در مورد شرایط آب و هوایی و وضعیت‌های ماه در روزهای پیش رو اطلاعاتی به‌دست آورید. برای ثبت یک تصویر خوب  به یک آب و هوای خوب و تمیز نیاز دارید! بهتر است زمانی  را برای عکس‌برداری انتخاب کنید که ماه در آسمان شب قابل دیدن نباشد و اخبار آب و هوا هم تراکم ابر را برای ساعات آینده پیش‌بینی نکند. رطوبت بالا هم برای عکس‌برداری شما مضر است، چرا که ممکن است روی لنز‌های شما میعان بیابد، متراکم شود و درنتیجه باعث ثبت عکس های غبارآلود و محو گردد.
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

ابزار و ادوات سفرتان را فراهم نمایید

قبل از این که قدم در راه این ماجراجویی بگذارید از برداشتن این ادوات اطمینان حاصل نمایید:

 • یک دوربین DSLR که باتری‌هایش کاملاً پر باشند. اگر راستش را بخواهید باکمال تأسف، دوربین‌های DSLR یا بدون آینه برایتان آنقدرها هم مفید نخواهند بود. شما لااقل نیازمند یک دوربین با ایزو ۲۰۰۰ (iso) خواهید بود.
 • یک مموری کارت با حافظه‌ی بالا نیاز دارید. ثبت تصاویر در حالت RAW یا مسلسل‌وار برای ویرایش‌های آتی یک پیش‌نیاز است.
 • یک لنز با زاویه دید بالا واید(wide). هرچیزی که بین ۱۰ تا ۲۰ میلی‌متر باشد نتایج قابل‌قبولی به همراه دارد. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید با دوربین‌های غیر واید عکس‌برداری را انجام دهید ولی خب نتایج هم آن‌چنان مورد پسندتان نمی‌شوند. همچنین برای دست‌یابی به iso کم، داشتن لنز واید یک لازمه است.
 • یک سه پایه‌ی محکم و ثابت. هنگامی‌که سه‌پایه را آماده به‌کار می‌کنید اطمینان حاصل نمایید که بادهای منطقه نتوانند دستگاه‌تان را به لرزش درآورند.
 • یک ریموت کنترل نیز می‌تواند در به‌دست آوردن تصاویر شارپ یاری‌تان دهد اما این خرید و انجام این گزینه حالتی سلیقه‌ای دارد، اجباری درکار نیست. به‌جای ریموت حتی می‌توانید طوری به دوربین‌تان برنامه بدهید تا عکس را در حالت تأخیری و به‌صورت تایمردار (مثلاً بعد از ۲ ثانیه) ثبت کند.
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

و بالاخره ! شروع به کار !

گزینه‌های ثبت تصویر در یک قاب (تک چارچوب)

ممکن است علاقه‌مند باشید تا همه‌ی راه شیری را تا جایی که می‌توانید نمایش بدهید، ولی حقیقت این است که نمی‌توانید همه‌ی کهکشان را در یک قاب جا دهید. اگر مایل باشید عکستان حداکثر تأثیرش را روی مخاطب بگذارد، عکس شما باید به یک پس‌زمینه چشم‌نواز به عنوان یک تکیه‌گاه، تکیه کند. اگر بخواهید تا تمام راه شیری را در یک قاب بگنجانید، شاید تنها راه‌حل این مسئله این باشد که عکس تان را پانوراما بگیرید.

 تهیه پانوراما بسیار دشوار است، حتی در مواقعی هم غیر ممکن است که فرایند فشرده‌سازی با تصویر پانوراما را به‌خوبی و در تاریکی محض انجام دهید. پس چاره چیست؟ پیشنهاد ما این است که قبل از شروع شب و هنگامی‌که روشنایی نفس‌های آخرش را می‌کشد! پا به منطقه‌ی عکس‌برداری بگذارید، نه زمانی که همه‌جا در تاریکی محض فرو رفته است. به یاد داشته باشید که آخرین دقایق روز بهترین فرصت برای عکس‌برداری و ترکیب‌بندی تصاویر برای ساخت پانوراما است. اما برای این‌که بدانید در لحظات اولیه شب موقعیت کهکشان راه شیری کجاست (تا ادوات دوربین خود را روی آن متمرکز و آماده کنید) یکی از بی‌شمار نرم‌افزارهای رصد آسمان را نصب و استفاده نمایید تا محل یابی‌تان را سرعت بخشد.

نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

اولین عکس خود را از پس‌زمینه‌تان شکار کنید. در اینجا دوحالت پیش می‌آید. اگر مایل باشید تا پس‌زمینه‌تان فقط شبحی محو در کنار راه شیری باشد، همین عکسی که برداشتید این کار را به نحو احسن انجام خواهد داد. اما اگر تمام جزییات پس‌زمینه را می‌خواهید، نیازمند یک قاب روشن خواهید بود. برای به‌دست آوردن یک قاب روشن چند راه پیش رو دارید:

 • یک چارچوب (فریم) عکس را در هنگام گرگ و میش هوا تهیه کنید تا هنگام ادیت‌ پس از عکس‌برداری، محو و کاملاً غرق در بافت عکس شود.
 • یک iso بالا و یک دیافراگم باز بکار ببرید و عکس‌برداری را طولانی‌تر کنید.
 • از یک منبع نورانی خارجی مانند یک فلش استفاده کنید.

کاری که اینجا قرار است انجام دهیم این است که یک پس‌زمینه عالی برای عکس اصلی تهیه کنیم که با سوژه‌ی اصلی هماهنگ شوند. برای رسیدن به این هدف می توانید از گزینه‌های دیگر هم استفاده کنید. هر زمان که از نتیجه احساس رضایت داشتید، آنگاه وقت رفتن به مرحله بعدی فرا رسیده است.

درحالی که لنز خود را وصل کرده‌اید، دوربین خود را روی وایدترین و گشادترین دیافراگم ممکن تنظیم نمایید. بالاترین مقدار iso که دوربین قادر به تحمل آن است، فوکوس دستی، روی بی‌نهایت و آهسته‌ترین سرعت ممکن برای شاتر که با درنظر گرفتن چرخش زمین آماده کرده‌اید را تنظیم کنید.

انتخاب مناسب‌ترین حالت برای سرعت شاتر

 • اگر مدت زمان عکس‌برداری و باز ماندن شاترتان بیش از حد به درازا بکشد، چرخش زمین شروع به تأثیرگذاشتن روی عکس‌تان می‌کند و ستارگان در عکس شروع به قوس خوردن می‌کنند.
 • برای این که کند‌ترین زمان ممکن برای سرعت شاتر را تنظیم کنید و در عین حال ستارگان نیز واضح و شارپ در تصویر ثبت شوند قانون ۵۰۰ را بکار ببرید. این قانون شامل بررسی طول کانونی است، برای دانستن اینکه چه زمانی ستارگان شروع به حرکت در عکس شما می‌کنند. محاسبه این قانون به این صورت است که عدد ۵۰۰ را تقسیم بر فاصله کانونی کرده و عددی که به‌دست می‌آید، مدت زمان باز ماندن دهانه‌ی شاتر دوربین است. این محاسبه برای دوربین‌های فول فریم است.(دوربین‌هایی که لنز، کاملاً به اندازه فریم دوربین است) برای دوربین‌هایی که اصطلاحاً کراپ سنسور هستند(سنسور لنز بزرگ‌تر از فریم است و از لبه‌های آن بیرون زده است) برای افزایش فاصله کانونی باید عدد بیرون‌زدگی از فریم را هم در محاسبه لحاظ کنید که در دوربین های ۶/۱Canonدر دوربین های۵/۱Nikon است.

به مثالی در این زمینه توجه کنید:

زمانی‌که از یک فاصله کانونی ۱۰ میلی‌متری روی یک سنسور فول فریم بهره می‌برید: ۵۰۰/۱۰ = ۵۰  یعنی شما می‌توانید سرعت بسته شدن شاتر را نهایتاً تا ۵۰ ثانیه تنظیم کنید.

هنگامی‌که از یک فاصله کانونی ۱۰ میلی‌متری روی یک سنسور کراپ فریم بهره می‌برید ۵۰۰/۱.۶*۱۰ = ۳۱.۲۵ یعنی می‌توانید سرعت شاتر را نهایتاً تا ۳۱ ثانیه تنظیم کنید.

گزینه‌های ثبت تصویر پانوراما

نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

برای ثبت این تصویر نیازی به تغییر تنظیمات دوربین خود ندارید.

ممکن است شما بخواهید شمایل راه شیری را لحاظ کنید( هرچند مقدور نیست) که در این‌صورت اگر راه شیری در آسمان تقریباً افقی به‌نظر برسد، زمان خوبی برای ثبت تصویر پانورامای واید خواهد بود تا راه شیری را از یک گوشه‌اش تا گوشه‌ی دیگر به‌تصویر بکشد. اما اگر راه شیری عمودی به‌نظر برسد بهتر است پانورامای خود را به وقت دیگری موکول کنید.

در عکس‌برداری پانوراما توصیه می‌شود که حدود ۳۰٪ هم‌پوشانی نمایید، مثلاً اگر در زمانی مانند شب مشغول عکس‌برداری باشید تشخیص هم‌پوشانی و رعایت آن کمی دشوارتر می‌شوند. پس شاید اگر بیش‌تر از ۳۰٪ نیز هم‌پوشانی نمایید مشکلی پیش نیاید و جانب احتیاط رعایت شود. در واقع بهتر است کمی محتاط باشید تا این‌که پس از اتمام عکس‌برداری متوجه شوید در میان تصاویرتان شکاف‌ها و سیاهی‌های بدون عکس است.

اگر بخواهید راه شیری را به‌صورتی عمودی و با حالت پانوراما شکار کنید، برای این کار نیاز به تعداد بیشتری فریم (نسبت به حالت افقی) خواهید داشت و آسمان بیشتری نیز در عکستان خواهید دید و شانس این‌که کل راه شیری را با تعداد عکس‌های بیشتری شکار کنید زیادتر خواهد شد.

ویرایش نرم‌افزاری عکس‌های راه شیری‌تان

بگذارید صادق باشم، راه شیری نیاز به مقادیر فراوانی از ویرایش دارد، ولی هرچه باشد به زحمتش می‌ارزد! راه‌های زیادی برای ادیت عکس‌ها پیش روی‌تان است و  تفاوت این راه‌ها بیشتر مربوط به نرم‌افزاری است که برحسب سلیقه خود  از آن استفاده می‌کنید.

می‌توانید از نرم افزار lightroom  و یا نرم‌افزار photoshop استفاده کنید. هنگام آغاز کار با این برنامه‌ها می‌توانید از قابلیت dehaze (واضح‌سازی تصویر و از بین بردن کدری آن) و clarity (واضح‌سازی تصویر)، تغییر تون تصویر، saturation (اشباع شدگی) و  noise reduction (نویز زدایی) استفاده کنید. بعد از رسیدن به بهترین عکسی که انتظارش را می‌کشیدید، وقت انتشار و آرشیو تصویر فرا رسیده !

نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری
نکاتی در عکاسی از کهکشان راه شیری

نوبت شما فرا رسیده است!

تابه حال عکسی از راه شیری گرفته‌اید؟ نظراتتان را با در میان بگذارید، و عکس‌هایتان را برایمان بفرستید.

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها