عکاسی

نکاتی برای عکس‌برداری سیاه و سفید

امروزه که دوربین‌های دیجیتال عکس‌های با کیفیتی می‌گیرند، عکس‌برداری سیاه وسفید به‌دنبال آن است تا افق تازه‌ای برای خود ترسیم کند. عکاسان فکر می‌کنند تنها چیزی که برای این نوع عکس‌برداری نیاز است، منظره سیاه و سفید است؛ اما این هنر آن‌قدر هم آسان نیست. این نوع عکس‌برداری هم مانند دیگر کارها به تمرین نیاز دارد و گرنه عکس‌های بی‌کیفیتی خواهید گرفت.

عکس‌برداری سیاه و سفید

عکس‌برداری سیاه و سفید قبل از فشردن دکمه برای عکس گرفتن انجام می‌شود؛ پس برای عکس‌برداری بهتر، به نکات زیر توجه کنید.
مانند هر عکس دیگر، پس‌زمینه در این هنر هم بسیار مهم است. زمان عکاسی خود را به‌خوبی تنظیم نمایید و مطمئن شوید دیگران به سمت دوربین نگاه می‌کنند.
در این نوع عکس‌برداری، نور اهمیت بسیاری دارد. از وجود نور کافی اطمینان داشته باشید؛ مثلاً وجود سایه در تصویر شما تأثیر بسیار زیادی در نتیجه کارتان دارد.
ابرها باعث زیبایی در عکس می‌شوند، ولی نباید جلوی نور خورشید را بگیرند؛ همان‌طور که گفته شد،‌ نور بسیار مهم است و اگر نور،‌ طبیعی باشد تصویر بهتری خواهید داشت.
به‌جای اینکه مناظر را رنگی ببینید،‌ در عکس‌برداری سیاه و سفید،‌ آنها را سایه فرض کنید. هرقدر بیش‌تر تمرین کنید،‌ کار برایتان آسان‌تر می‌شود؛ مثلاً زمان زیادی نخواهد برد تا آسمان آبی را ابری فرض کنید و بعد عکس خود را بگیرید. بهترین عکس در این هنر آن است که رنگ‌ها تأثیر منفی روی منظره مورد نظر نداشته باشند.

تنظیم دوربین‌های دیجیتال برای عکس‌برداری سیاه و سفید

بسیاری از عکاسان معتقدند برای عکس‌برداری سیاه و سفید،‌ بهتر است از فرمت RAW استفاده شود و سپس قبل از ویرایش با فتوشاپ، با استفاده از نرم‌افزار RAW Editor، آن را به سیاه و سفید تبدیل کنید؛ البته عکاسانی نیز هستند که دوربین را روی گزینه تک‌رنگ ‌‌تنظیم می‌کنند و عکس می‌گیرند؛ ولی تصاویر آنها کیفیت مطلوبی ندارند.
اگر در مناظری عکاسی کنید که نور کافی ندارند، تصویر بسیار بی‌کیفیتی خواهید داشت.

از چه فیلترهایی باید برای عکس‌برداری سیاه و سفید استفاده کرد؟

استفاده از فیلترها در عکس‌برداری سیاه و سفید، برای جداسازی رنگ‌های مشابه کاملاً ضروری است؛ مثلاً رنگ‌های سبز و قرمز به هم شبیه هستند؛ ولی با استفاده از فیلترها می‌توان این شباهت را به حداقل رساند.
فیلترهای درجه‌بندی شده برای این کار فوق‌العاده هستند.
فیلترهای قرمز، آسمان را تیره و فضای تاریکی خلق می‌کنند.
فیلترهای سبز برای ایجاد تفاوت بین سبز کم‌رنگ، پررنگ و… مناسب‌ هستند.
فیلترهای آبی برای شرایط مه‌آلود کاربرد دارند.
مناطق روستایی مناسب، برای عکس‌برداری سیاه و سفید هستند.
برای اینکه تصویری باکیفیت از این نوع عکس‌برداری خلق کنید، فضایی را پیدا کنید که سایه، رنگ و نور کافی دارد.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها