عکاسی

عکاسی از خیابان در شب

عکاسی در شب از ماشین‌ها

عکاسی در شب از وسایل نقلیه در حال عبور

ترافیک شبانه اگرچه ممکن است روی اعصاب‌تان باشد، اما اگر به عکاسی علاقه‌مند باشید، می‌توانید با گرفتن عکس‌های حرفه‌ای از ماشین‌های در حال عبور، عاشق شب‌های شلوغ شهر شوید. برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای در خیابان‌های تاریک باید حواس‌تان به سرعت شاتر دوربین باشد: سرعت کمتر، حرکت ماشین‌ها را تارتر و خطی نشان می‌دهد و سرعت بالاتر شاتر ماشین‌ها را واضح‌تر نشان می‌دهد.

عکاسی در شب از ماشین‌ها ۱

چقدر حرکت‌ها را تار کنیم؟

مردم اغلب فکر می‌کنند که هرچه حرکت وسایل نقلیه تار و مبهم‌تر باشد، عکس بهتر است، اما همیشه اینطور نیست. سرعت کم شاتر و باز نگه داشتن طولانی مدت دیافراگم در ترافیک کم، تصویر را غمگین‌تر نشان می‌دهد (که البته ممکن است هدف شما همین مباشد) اما اگر می‌خواهید هیاهو و جنب و جوش یک شهر شلوغ را نشان دهید، این روش خوبی نیست.

عکاسی در شب از ماشین‌ها ۲

سرعت شاتری که انتخاب می‌کنید، بستگی به ساعت شب و تنظیماتی دارد که با آن کار می‌کنید. اگر از قبل میزان معینی از دیافراگم را برای رسیدن به بهترین عمق میدان برای عکس‌تان در نظر گرفته‌اید، پس باید تا آن ساعت از غروب که نور مناسب سرعت شاتر شماست صبر کنید تا رنگ آسمان تغییر کند و میزان تارنمایی ماشین‌ها به اندازه کافی تغییر کند.

یافتن مکان عالی

یافتن مکان صحیح و پر تردد دشوار است. باید شهر را به خوبی بشناسید یا حداقل اطلاعاتی از شاهراه‌های شلوغ داشته باشید. اما به طور کلی این مکان‌ها برای عکاسی در شب عالی هستند:

 • چهارراه‌ها
 • پل‌ها از نمای بالا یا زیر
 • روگذرهای بزرگراه‌ها
 • گوشه خیابان‌ها
 • دو راهی‌ها
 • سربالایی‌های پر پیچ وخم
 • تابلوهای ایست
 • ایستگاه‌های اتوبوس

عکاسی در شب از ماشین‌ها 7

مقایسه سرعت شاتر‌ها

در سه عکس زیر تاثیرات درجه سرعت شاتر بر حرکت ماشین‌ها از روی پل، در ساعات مختلف شب را مشاهده می‌کنید. سایر تنظیمات ثابت هستند (f/13, ISO 400)

سرعت شاتر ۰٫۶ ثانیه
عکاسی در شب از ماشین‌ها ۳
سرعت شاتر ۰.۶ ثانیه

سرعت شاتر ۳٫۲ ثانیه
عکاسی در شب از ماشین‌ها ۴
سرعت شاتر ۳.۲ ثانیه

سرعت شاتر ۱۰ ثانیه
عکاسی در شب از ماشین‌ها ۵
سرعت شاتر ۱۰ ثانیه

هیچ‌کدام از این سرعت‌های مختلف شاتر، وحی منزل یا اشتباه نیستند، و همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد. پس دوربین‌تان را بردارید و بدون توجه به مدل آن، شال وکلاه کنید و لوکیشن دلخواه خود را در خیابان‌ پیدا کنید.

عابران را فراموش نکنید

شهر های بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد و شیراز، چهارراه معروف و بزرگی دارند که در آنها آدم‌ها و ماشین‌ها از همه جهت رفت و آمد دارند.

عکاسی در شب از ماشین‌ها ۶
نمای شهری از عابران پیاده

در این مکان‌ها می‌توانید بهترین عکس‌ها را از شور و هیجان شهر بگیرید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

علی شهبازی

کپی رایتر, مدیر تولید محتوا و آهنگساز،
Copywriter, Content manager , video marketer and musician

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • برای عکاسی درشب حتما به سه پایه نیاز هست یا نه؟ اگر هست ایا روش دیگه ای هم پیشنهاد میدید که بشه بدون سه پایه درشب عکاسی کرد؟

  • سه روش برای این کار است: ۱_به دیوار یا یک شی ثابت تکیه دهید ۲_یک دست زیر لنز و دست دیگر روی دکمه شاتر قرار بگیره و آرنجها به بدن بچسبند ۳_بند دوربین رو دور مچ دست بچرخانید تا دور دستتون محکم ثابت بشه.
   همچنین میتونید دوربین رو روی میز یا ماشین بگذارید

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها