سفر و طبیعت

زیباترین پارک های ملی هندوستان

یکی از جاذبه‌های گردشگری در جهان، پارک‌های ملی هر کشور هستند. پارک‌های ملی محدوده ای است جاذبه های طبیعی آن کشور مانند جنگل، دشت، آب، کوهستان و بیشه‌ها و … را نشان می دهند. در حقیقت این مناطق، حفاظت شده هستند و بستری مناسب برای پرورش جانوران شده اند. هندوستان با داشتن حیات‌وحشی غنی، یکی از بکرترین و زیباترین پارک‌های ملی‌ را دارد، که ما قصد داریم در این مطلب به ۶ پارک‌ ملی زیبای این کشور اشاره کنیم. با طراح‌باشی همراه باشید.

۱٫ پارک ملی جیم کوربت ، اوتاراکند (Jim Corbett National Park, Uttarakhand)

هایلی به عنوان قدیمی‌ترین و مشهورترین پارک ملی هند شناخته می شود که در سال ۱۹۳۶ در اوتاراکند تاسیس و برای حفاظت از ببر بنگال که در معرض خطر و منقرض شدن است بنا شده است. این پارک شامل تپه و چمن‌زارهای وسیعی است که برای علاقه‌مندان به حیات وحش بهشت روی زمین است.

۲٫  پارک ملی کازیرانگا ، آسام (Kaziranga National Park, Assam)

این پارک ملی در ایالت آسام هند قرار دارد و چهار رودخانه از جمله رودخانه برهمابوترا در آن واقع شده است و زیستگاه ایده‌آلی برای کرگدن یک شاخ‌ است. این میراث جهانی نیز یک بهشت برای پرندگانی است که در زمستان به این منطقه کوچ می‌کنند.

۳٫ سونداربانس (Sunderbans National Park, West Bengal)

جنگل سونداربانس هندوستان در مرز این کشور و بنگلادش واقع شده است که سالیانه گردشگرای زیادی را به سوی خود می کشاند. در این جنگل حیوانات بسیاری از گونه های مختلف به ثبت رسیده است که مهم‌ترین آن ببرهای آسیایی یا همان ببرهای بنگال هستند.

۴٫ پارک ملی گیر (Gir National Park)

پارک ملی گیر، سرزمین شیرهای آسیایی است که در آن به راحتی می‌توانند به حیات خود اداه بدهند. این منطقه حفاظت شده در گجرات هند واقع شده است و جنگل‌های انبوه این منطقه مأمنی برای حیوانات وحشی از جمله بز کوهی، آهوی خال‌خال و نیلگاو می باشد.

۵٫ پارک ملی کلادو (Keoladeo National Park)

پارک‌های زیبا و توریستی صرفا محلی برای استراحت گردشگرها نیستند؛ بلکه در این پارک‌ها سعی شده است که حیات‌وحش نیز گنجانده شود ، تا بازدیدکنندگان، این پارک‌ها را بخاطر بسپارند. جاذبه این پارکعلاوه بر گیاهان منحصر به فرد، پرنده‌های زیبا و چشم نواز نیز است. بیش از ۲۳۰ گونه از پرندگان در این پارک نگهداری می‌شوند که در حال حاضر کمیاب و در حال انقراض هستند. این پارک در سال ۱۹۷۱ به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شده که در فهرست آثار یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

۶٫ پریار (periyar)

پارک ملی پریار در کرالای هند واقع شده است که بسیاری از حیوانات ازجمله ببر بنگال، فیل هندی و جانوران وحشی دیگری در آنجا حیات دارند. این پارک جاذبه‌های زیادی برای علاقه‌مندان به طبیعت دارد. مساحت این پارک ملی به ۹۲۵ کیلومتر مربع می‌رسد. در این پارک گیاهانی با گونه‌های متفاوت دیده می‌شودکه درخت آلوچه، درخت بلسان بنفش، درخت صندل و مزارع قهوه و چای از جمله آنان است. حیوانات بسیاری با گونه های مختلف از جمله ببر بنگال، خوک وحشی و نیلگیری لانگور نیز اینمحل را مأمنی امن برای خود قرار داده اند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها