آموزش‌های عمومی روانشناسی مهارت های زندگی

چگونه با افسردگی غروب جمعه کنار بیاییم؟

انسان‌ هرچقدر هم هفته طلایی را سپری کند، نمی‌تواند با افسردگی جمعه بعدازظهر مقابله کند.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده، حدود ۷۸ درصد این پدیده را افسردگی جمعه بعدازظهر نامیده‌اند که ۴۷ درصد باقی‌مانده، آن را پدیده‌ای واقعاً بد توصیف کرده‌اند.

هنگامی‌که انسان احساس کند خوشی‌های آخر هفته او رو به اتمام است، افسردگی سراغ او می‌آید. آقای استیون مِیِرز، روانشناس و استاد دانشگاه شیکاگو، معتقد است: به‌خاطر گسترش تکنولوژی و انجام کارهای رایانه‌ای، افراد نسبت به دهه‌های گذشته دیگر رغبتی به حضور در محل کار خود  ندارند.

اما این پدیده هرچقدر هم منفی است، نباید آخر هفته‌های شما را خراب کند. در ادامه ۵ راه‌کار علمی و اثبات‌شده وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید، بر این حس غلبه کنید.

استراحت کنید و بی‌خیال باشید

بیشتر اوقات بهترین راه‌کار برای حل یک مشکل، فراموش کردن آن است. آقای مِیِر می‌گوید: هنگامی‌که انسان به انجام کاری مشغول نیست، خشم و افسردگی به سراغ وی می‌آید. بنابراین باید کارهایی کنید که از آن‌ها لذت می‌برید.

گردش با دوستان، مطالعه، ورزش و …، ازجمله فعالیت‌هایی است که باعث می‌شوند شما احساس غمگینی نکنید.

شما باید زمان افسردگی خود را یادداشت کنید تا در موقع مناسب با آن مقابله کنید.

احساس خود را یادداشت کنید

اگر هنوز هم نتوانسته‌اید بر این حس غلبه کنید، موارد آزاردهنده‌‌ی خود را بنویسید. آقای جیمز کمپ‌بل کوییک، استاد دانشگاه تگزاس می‌گوید: اگر احساسات خود را روی کاغذ یادداشت کنید، مانند این است که آنها را همواره در مقابل دیدگان خود قرار داده‌اید و اگر با کمی دقت آنها را مشاهده کنید، درخواهید یافت که بسیاری از آن‌ها اصلاً ارزش فکر کردن را هم ندارند.

آقای مِیِر نیز ادامه می‌دهد: اگر با برنامه‌ریزی پیش بروید و مواقع افسردگی را بنویسید، به‌راحتی می‌توانید در آن زمان مشخص‌شده، خود را با کار و فعالیت دیگری مشغول کنید.

بی‌خیال کار کردن شوید

به علت بیکاری در روزهای تعطیل و به‌خصوص جمعه‌ها، بسیاری از انسان‌ها برای شروع هفته کاری خود وسوسه می‌شوند. پیشنهاد ما این است که حتی اگر زمان کافی برای کار کردن دارید، از تصمیم خود منصرف شوید.

آقای جُوانی رووگ،‌ معاون شرکت مانستر از مثال جالبی استفاده می‌کند و می‌گوید: آخر هفته‌ها فرصت بسیار خوبی است تا انرژی از دست  رفته خود را بازیابید و باتری وجود خود را دوباره شارژ کنید.

برنامه داشته باشید

آقای مِیِر معتقد است که نباید تمام سرگرمی‌های خود را به آخر هفته موکول کرد و می‌بایست برای هفته آتی خویش برنامه مدونی داشته باشیم.

او ادامه می‌دهد: تماشای تلویزیون، بیرون رفتن، فوتبال بازی کردن و …، فعالیت‌های کوچکی هستند که می‌توان هرکدام از آنها را در روزهای مختلف هفته انجام داد.

در پایان، به‌سوی موفقیت حرکت کنید

اگر می‌خواهید در هفته پیشرو موفقیت‌های چشم‌گیری کسب کنید، باید از پنج‌شنبه برنامه‌ریزی کنید تا در جمعه دیگر به کار فکر نکنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها