فریلنسینگ

رازهایی برای تبدیل‌شدن به یک فریلنسر موفق

رازهایی برای تبدیل‌شدن به یک فریلنسر موفق
رازهایی برای تبدیل‌شدن به یک فریلنسر موفق

دلیل خواندن این مطلب این است که شما می‌خواهید فریلنسر موفقی شوید. پس هدف خود را هم حتما قبلا انتخاب کرده‌اید.

آیا حاضرید اولین پروژه خود را تحویل بگیرید و کارتان را شروع کنید؟
یکی از دیدگاههایی که انسانها در مورد فریلنسرها دارند این است که در خانه باید بنشینند تا کار به سراغشان بیاید در حالی که نگرشی کاملا اشتباه است.”هیچ چیز خوبی آسان بدست نمی‌آید و باید برای رسیدن به آن تلاش کرد” بنابراین باید بگویم فریلنسر بودن یعنی کار کردن.باید این نکته را مدنظر داشته‌باشید که فریلنسر بودن کار آسانی نیست و باید برای رسیدن به موفقیت در آن تلاش کرد.
در این جا لازم می‌بینم چند نکته برای موفقیت در این شغل بیان کنم زیرا افراد بسیاری هستند که شغل اصلی خود را رها کرده و به سراغ فریلنسری رفته‌اند.
ممکن است روزهای اول، کار شما مقداری سخت و طاقت‌فرسا باشد. پس فکر نکنید که اولین روز شروع به انجام این کار می‌تواند برای شما درآمدزا باشد و شما را موفق کند.

با تمام کسانی که می‌شناسید مشورت کنید

اولین اقدامی که در این راه بسیار مهم است، مشورت با دیگران و آگاه‌کردن آنان از تصمیم‌تان است. به آنها بگویید بدنبال شغلی هستید تا پروژه‌ها را بطور مستقیم خودتان دریافت کنید و آنها را انجام دهید.
سه دلیلی که برای انتخاب شغل‌ آزاد وجود دارند، تجربه، ارتباط و معرف.
اگر تصمیم گرفتید که کار آزاد را انتخاب کنید باید هرچه زوتر به آن عمل کنید. هر چه تجربه بیشتری بدست آورید، راحت‌تر کار خود را پیش خواهیدبرد. اگر پروژه‌ای به شما پیشنهاد می‌شود ولی به آن علاقه ندارید، بخاطر کسب تجربه آن را انجام دهید و اگر برای قبول آن دچار شک و تردید شده‌اید، این جمله را بیاد آورید که می‌گوید: “راه‌اندازی تجارت و پیداکردن کار، دو روی متفاوت یک سکه است”.
هیچ وقت برای گسترش کسب‌وکار دیر نیست و اگر تلاش زیادی برای مطرح‌نمودن خود کرده‌اید، بدانید اولا به هدف خود می‌رسید و دوما مردم شما را بعنوان فریلنسری حرفه‌ای خواهند شناخت.

خود را به عنوان نام تجاری، برند کنید

حقیقت این است که شما بعنوان فریلنسر، خودتان نام برند خودتان هستید.
منظور  این است که هنگامی که متن ترجمه‌شده‌تان را به کارفرما تحویل می‌دهید، در واقع بخشی از دانش، توانایی، وقت و هنرتان‌ را به آنها می‌فروشید.
برای شناساندن خود به دیگران می‌توان از رسانه‌های اجتماعی استفاده کرد. مثلا در فیسبوک، یوتیوب، گوگل پلاس، لینکداین، توییتر و… تمام اطلاعات مربوط به خودتان را به اشتراک بگذارید و به گروه‌هایی بپیوندید که در زمینه تخصص شما هستند و نمونه‌ کارهای خود را ارایه دهید.
قدم بعدی که می‌توان انجام داد، مراجعه به شرکت‌های فعال در تخصص شماست که می‌توانید برای معرفی خود به آنها نیز مراجعه کنید. اگر فردی هستید که به رسانه‌های اجتماعی اعتقادی ندارید، باید بدانید که برای معرفی خود در فضای مجازی، زمان کمتری نیاز دارید و علاوه بر آن، می‌توانید با افراد بیشتری به گفت‌وگو بپردازید.
پس اگر در فضای مجازی فعالیت بیشتری داشته‌ باشید، چند مزیت وجود دارد، مانند:

  1. راحت‌تر دیده خواهیدشد.
  2. در ذهن همه خواهید ماند.

اگر مثلا در توییتر نتوانستید ۱۰۰۰ دنبال‌کننده داشته باشید، ناامید نشوید زیرا کیفیت مهم‌تر از کمیت است. پس در مسیر خود ثابت‌قدم باشید و ناامید نشوید.
بنا به توصیه بزرگان ” اگر فقط روی رسانه‌های اجتماعی تاکید کنید،راه اشتباهی را در پیش گرفته‌اید زیرا باید به دیگران نشان دهید که در دنیای واقعی هم فعال هستید و کارت‌های تبلیغاتی‌تان را به آنها ارایه کنید”.

برنامه‎‌ریزی کنید

هرگز و هیچ وقت زمان صرف‌شده برای برنامه‌ریزی را نادیده نگیرید.
برای تک‌تک روزهایی که قصد شروع کار خود را دارید، برنامه مدونی داشته‌باشید. مثلا یک روز با یک مشاور متخصص صحبت کنید، یک روز برای افزایش تعداد دنبال‌کنندگان‌ خود تلاش کنید و یک روز فعالیت خود را به چند نفر معرفی کنید.
در برنامه خود، سختی و آسانی کار خود را بنویسید تا بدون شناخت نسبت به هدف خود حرکت نکنید. همچنین برنامه‌ها و دستاوردهای موردنظرتان را یادداشت کنید تا برای رسیدن به هدف‌تان موفق‌تر عمل کنید. لازم است برنامه خود را بر اساس محدودیت‌های موجود تنظیم کنید زیرا این کار، مقداری ریسک‌پذیر است.
می‌توان از نظرات مشاوران استفاده کرد و از آنها این سوالات را پرسید:

  •  چقدر برای آغاز تجارت خود باید بپردازم؟
  • چگونه مشتریان خود را پیدا کنم؟
  • چقدر این تجارت ریسک و خطر دارد؟

با استفاده از این سوالات می‌توانید در طول یک ماه، با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم مهارت خود را در کار افزایش دهید و هم چگونگی کسب فرصت کار را آموزش ببینید.

تحقیق کنید و به بازار کار رقابتی توجه کنید

با هر ابزاری که در اختیار دارید، تحقیقات خود را تا جایی که ممکن است کامل کنید.
البته تحقیق در مورد یک موضوع یکسان در طول یک‌روز، کار بسیار خسته‌کننده‌ای است، ولی در آخر روز اطلاعات ارزشمندی خواهیدداشت که نشان می‌دهد باید خود را برای این کار کاملا اماده کنید.
با مشاهده سه فعالیتی که دیگران انجام می‌دادند، به سه نتیجه مهم خواهیم رسید:

  1. اگر چه در تمام دوران تبلیغات برای کار خود، نتوانستید افرادی را برای آغاز فعالیت پیدا کنید ولی باید بدانید که پیداکردن‌ هدف به مقداری تلاش از طرف شما و کمی زمان از طرف مشتریان نیاز دارد، زیرا افرادی که دنبال شما هستند تا برای انجام پروژه‌شان شروع به کار کنید، از شما انتظار دارند تا در زمان و مکان مناسب در دسترس باشید. البته برای انجام این کار می‌توانید با استفاده از ادبیاتی جذاب در دنیای مجازی، مشتریان خود را پیدا کنید.
  2. ممکن است برای انجام کارهایتان تجربه کافی را نداشته‌ باشید ولی این نکته در نمونه‌کارهای شما دیده نخواهدشد زیرا باید بهترین نمونه‌کارتان را در معرض دید عموم قرار دهید تا مشتریانتان را بیابید.
  3. در دنیای فریلنسری، جایی که رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کنند، باید “دوستانتان را نزدیک و دشمنانتان را با دوستانتان جذب کنید“. با وجود چنین شرایطی، نسبت به کار خود دلسرد نشوید و به فعالیت خود ادامه دهید تا با استفاده از دانشتان، به جایگاهی بالاتر برسید.

کار فریلنسری، بر عکس دیگر مشاغل که افراد با دوستان خود در مورد کارشان مشورت می‌کنند، شغلی است که در آن تنها هستید.

مربی خودتان باشید و مشتری‌هایتان را جذب کنید

یکی از بهترین نصیحتهایی که بعنوان یک فریلنسر می‌توان دریافت کرد، “هیچ پلی را نسوزانید” و یا می توان گفت پل های پشت سر خود را خراب نکنید.
اگر فریلنسر آزاد هستید، باید بدانید هر ارتباط شما با مشتریان، می‌تواند در ادامه راه بسیار تعیین‌کننده باشد. اگرچه کسی دوست ندارد تا از فرد دیگری چیزی بخواهد، ولی برای موفقیت باید از رییس شغل قبلی‌تان خواسته‌هایی داشته باشید زیرا او می‌تواند بعنوان پلی باشد تا شما را به افراد زیادی معرفی نماید.
در این راه افرادی بوده‌اند که حتی بعنوان کارآموز کارهای رییسشان را انجام‌ دادند ولی بخاطر اراده راسخی که داشتند، توانستند از مدیر خود تجربه کسب کنند و افراد زیادی را برای معرفی‌شان بعنوان فریلنسر ماهر، استفاده نمایند.
پس اگر هدفی دارید، دست از تلاش برندارید.
اگر در شغل گذشته‌تان کسی را می‌شناسید که همه چیز را می‌داند، بهتر است از او شروع کنید. شما می‌توانید مهارت‌های خود را در زمینه‌های مختلف از جمله تجربه‌های شخصی خود را بیان کنید و از همکارتان بعنوان معرف استفاده کنید.
پس می‌توان با اثبات خود به دیگران، تلاش و اعتماد به نفس کافی، بعنوان یک فریلنسر کاربلد، فعالیت خود را آغاز نمود.
برای آموختن، هیچ تفاوتی وجود ندارد که مربی یا مدرس شما چه کسی است زیرا همین افراد می‌توانند، بیشترین تاثیر را بر زندگی شما داشته‌باشند. برای آغاز این فعالیت بهتر است به جمله ریک لوماس اشاره کنیم. او می‌گوید:

” همیشه خود را حرفه‌ای بدانید و مطمئن باشید روزی رییس شرکت خود خواهید شد”.

نکته پایانی

تنها کسی که می‌تواند در این راه برای شما درآمد کسب کند و برایتان کار کند، خودِ شما هستید.
اگر بدنبال نصیحتی هستید تا از دیگران بشنوید و بتوانید از آن درآمد کسب کنید، باید بدانید که آن وجود ندارد.
پس بهترین نصیحت این است که بدانید چرا وارد این عرصه شده‌اید و بدنبال چه چیزی هستید و با تکیه بر توانایی‌هایتان، به هدف والای خود برسید.
فریلنسر آزادبودن، شغلی است که باید بخواهید و برای آن آماده باشید تا انجام شود. نتیجه آن نیز، تغییر سبک زندگی و حس آزادی است. حسی که در دیگر کارهای دنیا معمولا وجود ندارد.
بنابراین آماده شوید، کار کنید و سپس برای ارزشهای‌ شخصی خود زندگی کنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها