سفر و طبیعت

در مسافرت مراقب خودتان باشید!

سفر به کشورهایی که جنگل و طبیعت زیبا دارند، برای کسانی که اهل طبیعت و ماجراجویی هستند بسیار لذت بخش است. اما باید درنظر داشته باشید که در این سفرها باید آمادگی لازم برای مقابله با برخی اتفاقات را داشته باشید. آفتاب‌ سوختگی،‌ دردهای عضلانی ناشی از کوهنوردی و پیاده‌روی،‌ و ارتفاع‌زدگی در مناطق مرتفع از جمله مواردی است که مسافران در تورهای طبیعت‌گردی با آن مواجه می شوند.

در این مقاله، ما در طراح‌باشی،‌ قصد داریم راه‌های مقابله با آسیب های احتمالی را به شما یادآور شویم.

آفتاب‌سوختگی

اگر تهران و لایه آلودگی دائمی که مانع آفتاب سوختگی می‌شود ر فراموش کنیم، باید گفت در دیگر نقاط دنیا، اگر مدت زمان طولانی را در مقابل اشعه فرابنفش قرار بگیریم،‌ پوست ما دچار آفتاب سوختگی می‌شود. جالب است بدانید که آفتاب سوختگی حتی در هوای ابری هم اتفاق می‌افتد و لزوما نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشید.

اگرمدت زمان طولانی را زیر نور خورشید به سر می بیرید بهتر است در فواصل دو ساعته از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگر پوست روشن دارید از کرم‌هایی با ۳۰ SPF یا بالاتر استفاده کنید. دقت کنید که از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر اشعه خورشید در بیشترین حد قرار دارد و کسانی که پوست روشن دارند، در ۱۵ دقیقه دچار آفتاب سوختگی می شوند.

سر و گردن و گوش و چشم خودتان را همیشه از اشعه آفتاب مخصوصا در ارتفاعات، بپوشانید. جو در مناطق مرتفع  رقیق‌تر است و اشعه ماوراء بنفش خورشید بیشتر با بدن شما در تماس است و این مساله احتمال آفتاب سوختگی را بالا می برد.  اگر به ساحل دریا یا ارتفاعات کوه سفر می کنید، باید بدانید که برف و شن احتمال آفتاب سوختگی را بیشتر می‌کند، و دلیل آن نعکاس نور است. برای جلوگیری از این مساله لباس‌های مخصوصی وجود دارند که برای گردش در طبیعت طراحی شدند و دارای درجه‌بندی spf هستند. البته لباس‌های ضخیم نیز می‌توانند از پوست شما محافظت کنند.

کدام کرم ضد آفتاب بهتر است؟

کرم‌های که هم در برابر اشعه‌ UVA و هم اشعه‌ی UVB از پوست محافظت می‌کنند انتخاب مناسبی هستند. برای کسب اطلاعات می توانید روی جعبه و یا راهنمای داخل جعبه را مطالعه نمایید. عینک آفتابی شما نیز باید استاندارد باشد و در برابر دو اشعه فوق محافظ باشد.

نکته: اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

درمان آفتاب سوختگی

کرم‌هایی که در ترکیب خود آلوئه‌ورا دارند می‌توانند در درمان آفتاب سوختگی مفید باشند. اگر آفتاب سوختگی شما انقدر شدید شد است که علائمی مانند تب و لرز و تهوع دارید،‌ باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تاول

تاول بر اثر اصطکاک پوست با کفش و لباس ایجاد می‌شود. با توجه به اینکه معمولا در سفر پیاده روی انجام می شود، امکان تاول در پاها بیشتر است. پس باید همیشه به فکر پیشگیری از تاول باشیم.
پیشگیری از تاول در سفر

حتما کفشی مناسب و راحت انتخاب کنید. جوراب‌ها نیز مهم هستند و باید تمیز و در سایز مناسب انتخاب شده باشند. اگر پیاده‌روی طولانی دارید، حتما دو جفت جوراب بپوشید که یکی از آنها نازک دیگری ضخیم‌باشد و از تماس پوست پا با کفش جلوگیری کند.

تاول ها را نادیده نگیرید. به محض اینکه احساس کردید در قسمتی از پا احساس سوزش می‌کنید، به دنبال رفع مشکل باشید،‌ زیرا اگر تاول را جدی نگیرید، سفر خودتان را خراب می کنید. با استفاده از  چسب زخم روی تاول را بپوشاید تا سایش پوست با لباس یا کفش کاهش یابد.
تاول چند نکته‌ی مهم:

درمان تاول در سفر

اگر سابقه تاول زدن دارید، قبل از سفر، محل هایی که مستعد تاول زدن هستند را با چسب‌های مخصوصی که می توانید از داروخانه تهیه کنید، بپوشانید. اگر محل تاول عفونت و باد کرده است، می‌توانید با چاقو یا تیغ، آن را خالی کنید و سپس با پماد یا محلول ضدباکتری آن را ضد عفونی کیند. در آخر نیز روی تاول چسب برنید تا محل زخم آلوده نشود. بهتر است اطرف زخم را با پنبه و گاز استریل نیز بپوشانید تا از  تماس آن با کفش و لباس جلوگیری کنید.

درد بدن

یکی دیگر از مشکلاتی که در سفر پیش می آید، دردهای مفصلی، کشیدگی عضلانی و سردرد و خستگی بدنی است.

بهتر است قبل از هر فعالیتی، بدن خود را گرم کنید و حرکات کششی انجام بدهید. با این کار گردش خونت خود را بالا می‌ برید و عضلات خود را  آماده انجام حرکات مشکل می کنید.  این کار را با پیاده‌روی یا دویدن آهسته انجام بدهید یا اینکه با حرکات کششی که به‌صورت درجا انجام میشوند، بدن خود را گرم کنید.

اگر از کوه بالا می‌روید، بهتر است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با سرعت متوسط حرکت کنید. قبل از کوه‌نوردی بد نیست کمی روی حرکات کششی پا تمرکز کنید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید که از توان بیش از حد مصرف نکنید! سفر هنوز ادامه دارد و شما باید انرژی خود را تقسیم کنید.

درمان درهای عضلانی و مفصلی در سفر

ماساژ بهترین روش برای درمان دردهای عضلانی و بدن درد است. برای سردرد نیز از قرص‌ها و مسکن‌هایی مثل آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنید. البته استراحت را نیز فراموش نکنید. دردهای مفصلی بر اثر فعالیت‌های زیاد ایجاد می‌شود و با روش های فوق قابل درمان است. اگر مفصل شما درد دارد، یکی از راه ها بالا نگه داشتن آنها است. گلوکوزامین نیز یک نوع مکمل غذایی است که می‌تواند برای ترمیم غضروف‌ها استفاده شود و از درد شما بکاهد.

ارتفاع‌زدگی

ارتفاع‌زدگی، کوه‌گرفتگی یا کوه‌زدگی نام هایی است که این مشکل را می نامند. ارتفاع زدگی در مناطق با ارتفاع ۲۴۰۰ متر و بالاتر اتفاق می‌افتد. یعنی اگر در همین تهران تا هتل شیرپلا بالا بروید ممکن است دچار ارتفاع زدگی شوید، دلیل این مساله فشار هوا و اکسیژن کمتر در ارتفاعات است. علایم این بیماری بی‌اشتهایی، سرگیجه، تهوع، افزایش ضربان قلب، احساس کند بودن، بی‌حسی و تنگی نفس هستند. در حالت عادی مصرف نمک، خرما و مواد شیرین می‌تواند به شما کمک کند، اما در موارد حاد ممکن است همه انرژی لازم برای صعود را بگیرد و حتیمنجر به مرگ شود.

برای جلوگیری از کوه‌زدگی بهتر است خیلی سریع بالا نروید تا به اصطلاح هوا به هوا نشوید. مثلا کوه‌نوردانی که می‌خواهند به دماوند یا حتی اورست صعود کنند،‌ همیشه هفته‌های قبل از صعود، حداقل تا قله توچال بالا می‌روند تا ریه ها و بدنشان به ارتفاع عادت کند.

اما اگر در سفر هستید،‌ بهتر است در طول مسیر استراحت کنید تا بدن شما به شرایط جو رقیق عادت کند. در ضمن می‌توانید روز قبل از صعود در دامنه کوه کمپ بزنید.

بهتر این است که به آرامی ارتفاع خود را افزایش دهید تا به شرایط جدید عادت کنید. می‌توانید قبل از شروع کوهنوردی، یک روز یا بیشتر در یک کمپ مرتفع اقامت کنید. داروی استازولامید (acetazolamide) می‌تواند به شما کمک کند تا در ارتفاع به کمبود اکسیژن عادت کنید.

درمان ارتفاع‌زدگی

پایین آمدن از کوه و کم کردن ارتفاع بهترین روش درمان ارتفاع‌زدگی است. ب محض احساسا ارتفاع زدگی، ارتفاع خود را کاهش دهید چرا که ممکن است در صورت تشدید علائم نتوانید راه بروید.آسپیرین نیز برای رفع سردرد می‌تواند کمک بزرگی باشد.

اگر مشکلات تنفسی شدید دارید وسرفه‌های خونی می‌کنید باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

همه سفر کردن را دوست دارند و شاید اگر شرایط کار و زندگی اجازه می‌داد، همه عمر خود را سفر می‌کردیم. اما فراموش نکنید تنها چیزی که باعث لذت سفر می شود، سلامتی است. پس همیشه قبل و در حین سفر مراقب خود باشید تا سفری خاطره‌انگیز را تجربه کنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها