مدیریت و رهبری موفقیت در کار

توصیه به مدیران: رضایت شغلی کارکنان را جدی بگیرید

رضایت شغلی

رضایت شغلی کلید موفقیت سازمان

کارکنان هر سازمانی با یکدیگر متفاوتند و اهداف متفاوتی را  نیز دنبال می‌کنند. شناسایی رفتار سازمانی به دلیل اهمیت تفاوت‌های فردی میان کارکنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
مدیریت رفتارسازمانی یک رشته  مطالعاتی، پژوهشی و کاربردی است که در آن رفتار افراد در سه سطح فردی، گروهی و سازمانی به منظور افزایش بهره‌وری، شناسایی، پیش‌بینی و هدایت می‌شود. مبانی مدیریت رفتار سازمانی شامل علوم روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی وسیاست است.
بیشتر مدیران بر این باورند که رضایت شغلی یعنی پرداخت حقوق موردنظر کارکنان، درحالیکه این نوع از رضایت نگرش کلی فرد در مورد شغل او را دربرمی‌گیرد و صرفا عوامل مالی نیستند که براین نگرش اثر می‌گذارند.
پس بهتر است برای درک صحیح رضایت شغلی موارد زیر را مطالعه کنید.

job-satisfaction2
عوامل مؤثر بر رضایت شغلی:

۱- عوامل مالی:

حقوق و مزایای کارکنان در صورتیکه متناسب با عملکرد، میزان تلاش، دشواری کار و مهارت افراد باشد، رضایت شغلی را افزایش می‌دهد.

۲- عوامل غیر مالی :

۲/۱ شغل:

شرایط فرد شاغل سنجیده  و متناسب با آن شغل طراحی شود، یعنی بین شغل و شاغل تناسب وجود داشته باشد.

۲/۲ ایجاد فرصت‌های پیشرفت در سازمان

در بیشتر سازمان‌ها سیستم ارتقاء شغلی براساس نظام ارشدیت ( سن و سابقه کار) تنظیم شده، ولی مدیران موفق باید بدانند  اگر پیشرفت در سازمان با توانایی‌های فرد و تلاش او ارتباط داشته باشد، رضایت شغلی افزایش می‌یابد.

۲/۳ روش مدیریت

اگر مدیر با کارکنان خود مشورت کند و ارتباط دوطرفه‌ای میانشان برقرار شود، کارکنان به مدیر اعتماد می‌کنند و به تبع آن از کار خود نیز رضایت خواهند داشت.

۲/۴ گروه‌های کاری و همکاران مساعد:

وقتی کارکنان در گروه‌های دوستانه قرار می‌گیرند، درسایه حمایت اعضا، باهم مشورت و مشارکت می‌کنند و نیازهای اجتماعی و ارتباطی آن‌ها برآورده می‌شود و از شغل خود راضی خواهند بود.

۲/۵ محیط فیزیکی:

تحقیقات نشان داده  که شرایط محیط کار از قبیل: سروصدا، نور، گرما و سرما و …. برروی رضایت شغلی اثر می ‌گذارد.

job-satisfaction3

شاید در ظاهر نارضایتی شغلی تنها اثرات روحی و جسمی بر روی کارکنان داشته باشد اما واقیت این است که اگر کارکنان رضایت شغلی داشته باشند، عملکرد و بهره‌وریشان افزاش می‌یابد. این نکته به خصوص بر افراد سطوح بالای سازمان تأثیر زیادی دارد، زیرا آن‌ها از فکرشان استفاده می‌کنند، در صورتیکه کارکنان سطوح پایین عملکردشان تحت تأثیر دستگاه است. علاوه بر این رضایت شغلی باعث کاهش غیبت و جابه‌جایی کارکنان می‌شود و آن‌ها منظم‌تر سرکار خود حاضر خواهند شد.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طاهره بهادر

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها