مهارت های زندگی

با مسئولیت‌پذیری داستان زندگی خود را بنویسید

با مسئولیت‌پذیری داستان زندگی خود را بنویسید
استیو جابز، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

بازیگر نقش‌ اول داستان زندگی خود باشید

از امروز مسئولیت تمام آنچه که هستید یا خواهید بود را قبول کنید. از بهانه تراشی و سرزنش دیگران به خاطر مشکلات و کمبودهای خود دست بردارید. شکایت از ناملایمات و انتقاد از دیگران را متوقف کنید. تنها خودتان مسئول هستید.

اگر چیزی در زندگی شما هست که از آن ناراضی هستید تغییر و کنترل آن به عهدۀ خودتان است. به جای آن که منتظر وقایع باشید، آنها را به وجود آورید. از امروز شما خود را رئیس زندگی‌تان می‌دانید و کنترل کامل سلامتی، خودکفایی مالی، آینده شغلی، روابط، سبک زندگی، محیط خانه، اتومبیل و همه اجزای زنذگی را در دست می‌گیرید. این همان چیزی است که زیربنای ذهنی میلیونرها را می‌سازد.

آزادی شغلی و مسئولیت‌پذیری

بزرگ‌ترین اشتباه اکثر افراد این است که فکر می‌کنند برای کسی غیر از خودشان کار می کنند. شما رییس خودتان هستید و هر جا که باشید همیشه مدیرعامل شرکت ارایه خدمات شخصی خودتان هستید. وقتی که خود را دارای شغل آزاد یا یک فریلنسر بدانید، ذهنیت کارآفرینی در شما پدید می آید و این باعث استقلال، احساس مسئولیت و خودانگیزشی می‌شود. موفق‌ترین انسان‌ها که تنها سه درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، هنگام معرفی، شغل خودشان را آزاد اعلام می‌کنند.

چرا بعضی افراد در محل کار  بیشتر مورد احترام هستند؟

احتمالا خیلی از افراد به این سوال فکر کرده‌اند که چرا با همه تلاشی که در محل کار دارند، مانند همکار خود محبوب نیستند و در جلسات مهم کاری دعوت نمی‌شوند!

پاسخ سوال این است که هیچ رییسی از کارمندش انتظار  کار بیشتر ندارد و مدیران از کارمندانشان فقط مسئولیت‌پذیری می‌خواهند. افراد مسئول شدیداً نتیجه‌گرا و همیشه پیشگام هستند. آنها  در محیط کار  داوطلبانه مسئولیت‌ها را قبول می‌کنند و همیشه وظایف بیشتری را به عهده می‌گیرند و در نتیجه تبدیل به با ارزش‌ترین و محترم‌ترین فرد در سازمان خود می‌شوند. این افراد مدام خود را برای داشتن موقعیت‌هایی با اختیارات و مسئولیت‌های بالاتر در آینده آماده می‌کنند.

برای ایجاد تغییر،‌شما نیز باید همین طور باشید.

با پاسخ به این سوال، تغییر را آغاز کنید

اگر شما برای فقط یک روز رئیس شرکت‌تان باشید، یا اینکه  مسئولیت کامل  کارهای دیگران را به عهده داشته باشید، چه تغییری  ایجاد می کنید؟

این تغییر ات را، هر چه هست امروز  یادداشت کنید، برنامه ای برای آن تهیه  کنید و همین امروز اجرای آن را  آغاز نمایید. همین عمل به تنهایی زندگی شما را دگرگون می‌کند.

تمرین عملی مسئولیت‌پذیری شغلی

دلایل و بهانه‌های عمده ای را که مانع پرداختن کامل شما به اهداف مالی‌تان می‌شود را شناسایی کنید. آیا در زندگی‌تان کسی یا چیزی هست که آن را مانع پیشرفت خود بدانید؟ هر چه که هست، شما تنها مسئول خلق شخصیت خود در داستان زندگی خود هستید. از این پس هر روزتان را با این جمله از ویلیام هنلی آغاز کنید:

من ارباب روان و سرنوشت خود هستم


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها