روانشناسی

آیا من افسرده‌ام؟ تشخیص و درمان افسردگی

آبا من اقسرده‌ام؟
رابین ویلیامز؛ کمدین معروف در اواخر عمر از افسردگی رنج می‌برد.

احساس خستگی یا افسردگی بخش غیر قابل اجتناب زندگی است. اغلب دیگران ما را ناامید می کنند، کارها به خوبی پیش نمی روند و دوستان، معشوق خود و یا رویاهایمان را از دست می‌دهیم. وقتی که احساس اندوه چند هفته یا چند ماه طول بکشد و مانع ارتباطات و لذت بردن شما  از زندگی شود، احتمال دارد که شما دچار نوعی از افسردگی شده باشید.

نگران نباشید؛‌ اگر از اطلاعات کافی؛ کمک‌های پزشکی مناسب و حمایت لازم برخوردار شوید، حتی شدیدترین افسرگی‌ها نیز قابل درمان‌اند.

 

تشخیص افسردگی

به دنبال نشانه های افسردگی باشید. اگر قبل از پیشرفت افسردگی به فکر درمان آن باشید، خیلی کار مهمی انجام داده‌اید. البته نباید به تنهایی وارد این فرآیند شوید. علایم زیادی برای افسردگی وجود دارد که اگر هر کدام از آنها را در خود مشاهده کردید باید با پزشک مشورت کنید.

۱۱ علامت برای تشخیص افسردگی

 1. ناتوانی در لذت بردن از زندگی مانند عدم لذت بردن از فعالیت‌هایی مانند مطالعه، بازی‌های کامپیوتری،نقاشی و همه کارهایی که زمانی آنها را دوست داشتید.
 2. بی حالی، احساس خستگی و اینکه احساس کنید  انجام کارها وقت زیادی از شما می‌گیرد.
 3. ناراحتی مداوم  و عدم کنترل گریه کردن، زود رنج بودن، احساس اضطراب و پوچی.
 4. داشتن احساس اندوه، ناراحتی و غم بیشتر از دو هفته.
 5. احساس بی‌ارزش بودن،سرزنش و ارزش قایل نشدن برای خود.
 6. کاهش و یا افزایش غیرعادی وزن، پرخوری و یا از دست دادن اشتها.
 7. سخت شدن تمرکز فکری، مشوش شدن فکر، ناتوانی در تصمیم گیری قاطع و فراموشی.
 8. بدبینی، داشتن حس ناامیدی، بی هدفی و بی ثمر بودن.
 9. درد بدن،گرفتگی عضلات،مشکلات گوارشی،سردرد و دردهای دیگری که با دارو قابل درمان نیستند.
 10. غیرقابل تحمل بودن یا بی قراری به مدت طولانی.
 11. تلاش و یا فکر کردن برای خودکشی.

درمان افسردگی

۱-از پزشک بخواهید تا دلایل افسردگی را برای شما شرح دهد

برخی از افسردگی ها نشأت گرفته از عوارض جانبی داروها و یا درمان پزشکی هستند. شرایط درمان بسیار اهمیت دارد زیرا اگر درست انجام نشود می‌تواند موجب افسردگی شود. پس حتما همه چیز را با دکتر  در میان بگذارید زیرا می‌تواند شرایط فیزیکی  را که نیازمند درمان خاص هستند را شناسایی کرده و دلایل دیگری را که موجب این وضع شده‌اند را از بین ببرد.

آبا من اقسرده‌ام؟

برخی شرایط پزشکی که منجر به افسردگی می شوند از این قبیل هستند:

 • ناکارآمدی ویتامین‌ها ویا مواد معدنی مخصوصا برای افرادی که رژیم‌های خاص می گیرند. هر چند معلوم نیست مقادیر کم ویتامین B موجب استرس می‌شود یا نه، اما مصرف ویتامین ب در افسردگی تاثیرگذار است. به‌علاوه تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین B تنظیم کننده قدرتمند سلامت است. اگر شما می دانید میزان مصرف ویتامین شما نامناسب است گام اول، تنظیم کردن آن است.
 • مشکلات تیرویید،نامتعادل بودن هورمونی و یابیماری.
 • عوارض جانبی برخی درمان‌ها باعث افسردگی نیز می شود. هشدارهای روی برگه راهنمای دارو  را مطالعه کنید و با دکترتان درباره هر گونه سابقه بیماری خود صحبت کنید.
 • بیماری‌ها، مصرف الکل و موادمخدر، بیماری قلبی، سکته، سرطان، ایدز، دیابت،‌پارکینسون. این بیماری‌ها می‌تواند عامل یا تشدید کننده افسردگی باشند.
 • شرایط خاص زنان  مانند دوران پس از وضع حمل، سندروم قبل از قاعدگی زنان یا بیماری‌های قبل از قاعدگی باعث افسردگی می‌شود.

۲-درباره افسردگی تحقیق کنید تا درک کاملی از آن داشته باشید.

یاد بگیرید که می‌توانید برای افسردگی کاری  انجام دهید. کامل بودن اطلاعاتتان درباره شرایط‌تان شما را قادر می‌کند تا با افسردگی مقابله کنید. آگاهی کلید مهمی برای مبارزه جدی با افسردگی است و دانستن این که راه‌های زیادی برای مقابله با آن وجود دارد به درمان شما کمک می‌کند همچنین درک بهتر از افسردگی کمک می‌کند تا برخی از ترس ها و نگرانی‌هایتان را از خود دور کنید.

 • به کتابخانه محل خود بروید و کتاب‌هایی درباره افسردگی،اضطراب و شادی تهیه کنید. همچنین به بخش‌های روان‌شناسی،کمک به خود، درمان و پزشکی سری بزنید ودنبال کتاب‌هایی که برای جوانان نوشته شده بروید. شما همچنین می توانید به سایت‌های مربوط به افسردگی نیز مراجعه کنید.
 • به منابع آنلاین قابل اعتماد که مقالاتی دراین باره دارند سری بزنید تا به شناخت شما از افسردگی کمک کند.
 • سازمان‌های خصوصی  و دولتی که برای درمان ذهنی ایجاد شده‌اند منابعی قابل اعتماد برای گرفتن اطلاعات هستند.
 • کمک کردن به بهبود افسردگی تحت عنوان “biblio therapy” شناخته می شود.اگر به اندازه ی کافی مصمم هستید تا این راه را انتخاب کنید،این روش مفید خداهد بود.این روش به مناسب افرادی است که همیشه به دنبال جست و جو برای هر چیزی هستند که در زندگی شان اتفاق می افتد.
 • از دانش عمیق تر خود استفاده کنید تا به افراد دور و برخود آموزش دهید شما مشغول به چه کاری هستید.این کار موجب محافظت شما در برابرحرف های تند و غیرقابل تحمل می شود اگر شما حقایق و ظواهر بیشتری از افسردگی را به آنها نشان دهید.

۳-گفتار درمانی را امتحان کنید

یکی از مفیدترین راه‌حل‌ها برای افسردگی شما این است که از پزشک برای روان درمانی استفاده کنید. تعدادی گزینه برای روان درمانی وجود دارد و هر پزشک شیوه منحصر به فرد خود را دارد. اگر با پزشک‌تان راحت شانس درمان شما بیشتر است. اگر پزشکم شخصی ندارید، قبل از انتخاب پزشک با چند نفر مشورت کنید.

آیا من افسرده‌ام؟

۳ روش موثر گفتار درمانی در درمان افسردگی

 • در روش درمانی رفتاری-ادراکی دکتر و بیمار به منظور مشخص کردن و از بین بردن الگوهای انعکاسی منفی با یکدیگر تعامل می‌کنند.
 • درمان CBT که نوعی درمان رفتاری منطقی است که رفتارهای مخرب و ناسالم را هدف قرار می‌دهد و رفتارهای موردنیاز برای رویارویی با مسائل افسردگی را ارایه می‌کند.این روش برای افسردگی‌هایی که در مقابل درمان مقاوم هستند مناسب است.
 • روان درمانی عاطفی که نوعی درمان در زمان محدود است به صورت عملی مورد تحقیق قرار گرفته و برای بیماری های مربوط به خلق و خوی موثر است. این روش بر چگونگی تاثیر نشانه‌های افسردگی بر روابط عاطفی تمرکز دارد. درمان عاطفی برای افسردگی های ملایم تاثیر گذار است.

۴-درمان دارویی

خیلی از دکترها این شیوه را توصیه می کنند.درباره دارو، دوره درمان و عوارض جانبی آن بپرسید و مطمئن شوید که دکتر خود را از عوارض جانبی و چیزهای غیرعادی حین مصرف دارو  آگاه می‌کنید زیرا ممکن است برای درمان نیاز به به تغییر مقدار دارو و یا نوع آن  وجود داشته باشد.

اگر نمی‌خواهید ازداروهای ضد افسردگی استفاده کنید به دکترتان بگویید. می‌توانید از قبل تحقیق کنید و راه‌های جایگزین را با دکترتان در میان بگذارید.

اگر نمی‌خواهید از دارو استفاده کنید به جایگزین‌های ضد افسردگی‌ها نگاهی بیاندازید. سنت جانز ورت یک درمان بویایی است که شامل ماده شیمیایی مناسب برای افسردگی‌های ملایم می باشد. این دارو نباید با داروهای دیگر مصرف شود چراکه موجب ایجاد سندروم سروتوئین می شود.

۵-درمان با داروهای جایگزین

هنر درمانی و طب سوزنی می‌توانند جایگزین مناسبی برای دارو باشند. البته باید برای هر کدام پزشکی ماهر داشته باشید.

art-therapy

 • موسیقی نوع دیگری از درمان است که موجب تغییر خلق و خوی شما می شود. اگر همیشه آهنگ غمگین گوش می‌کنید، کم‌کم شروع به گوش دادن آهنگ‌های شاد کنید.
 • نقاشی، عکاسی و به طور کلی همه هنرهایی که با احساس ارتباط دارند، می‌توانند کمک بزرگی برای رفع افسردگی باشند
 • درمان توسط حیوانات خانگی نیز می تواند کمک کند. حیوانات خانگی حس گوشه‌گیربودن را از بین می برند و انسان را سرحال می‌کنند. اگر حیوان خانگی ندارید می توانید با کسی که حیوان خانگی دارد در ارتباط باشید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها