آموزش‌های عمومی خانواده و دوستان روانشناسی و موفقیت

آیا بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان مفید است

آیا بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان مفید است

دسته‌ی بازی‌ها، رابط کاربر با دنیای درون مسابقه‌هاست. این رابط می‌تواند شما را به غار، زمین فوتبال، پازل، سرزمین‌های ناشناخته و… ببرد و پس از حضور طولانی درفضای مسابقه و دست‌وپنجه نرم‌کردن با موانع، ممکن است پیروز شوید و نفس راحتی بکشید.
با حل یک پازل می‌توانید هم احساس شادی کنید و هم باهوشی.
با بسیاری از بازی‌ها، کودکان می‌توانند مهارت‌های زندگی از جمله تصمیم‌گیری، استقامت در برابر مشکلات، فکرکردن در مواقع حساس و برنامه‌ریزی را یاد بگیرند.
البته در این‌جا، والدین هم باید به نکاتی توجه کنند. آن‌ها باید قبل از خرید بازی‌ها، آن‌ها را در مرکز جهانی امتیازدهی به بازی‌های رایانه‌ای (ESRB) بررسی نمایند. این مرکز بازی‌ها را بر اساس محتوا و سن متناسب با آن به هفت دسته تقسیم می‌کند:
EC: بازی‌های مناسب برای کودکان سه‌سال به بالا
E: بازی‌های مناسب برای کودکان شش‌سال به بالا
+۱۰E: برای کودکان ۱۰سال به بالا
T: برای افراد ۱۳سال به بالا
M: برای افراد ۱۷سال به بالا
AO: برای افراد ۱۸سال به بالا
RP: بازی‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، هنوز بررسی نشده‌اند و به تازگی تولید شده‌اند.
آموختن مهارت‌های زندگی در اجتماع برای هرکس،‌ امری بسیار ضروری است و این مهارت‌ها در بازی‌های کودکی افراد، بهتر آموخته می‌شوند. مثلاً هنگام بازی‌های دسته‌جمعی، وقتی کودکان به شکل نوبتی بازی می‌کنند، احترام به یکدیگر را می‌آموزند. بازی‌های مسابقه‌ای و ورزشی، به کودکان مهارت‌ عادلانه رفتار‌کردن را آموزش می‌دهند. بسیاری دیگر از بازی‌ها بر اساس تنظیم هدف و رسیدن به آن تولید شده‌اند. همچنین بسیاری از بازی‌های آنلاین وجود دارند که کودکان می‌توانند از طریق اینترنت با دیگر کاربران در سطح جهان تیم تشکیل دهند و بازی کنند. این نوع مسابقه به کودکان می‌فهماند که یک حرکت از جانب آن‌ها، تمام اقدامات گروه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
مهارت حل مشکلات در بسیاری از بازی‌ها گنجانده شده‌ است و به کودکان آموزش می‌دهد تا با استفاده از راه‌ها و روش‌های مختلف، آن‌ها را حل کنند. برای مثال بازی‌ The Legend of Zelda کودکان را با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌سازد که باید با استفاده از سرنخ‌هایی که در مراحل مختلف به‌دست آورده‌اند، آن چالش‌ها را رفع کرده و به هدف خود برسند. همچنین این بازی به خاطر وجود مسایل مرتبط با ریاضی، کودکان را در حل مسائل مختلف درس‌هایشان، کمک می‌کنند.
بازی‌ Portal2، که بر اساس مرکز ESRB برای دسته E+10 مناسب است، به کودکان می‌آموزد با کمترین امکانات به اهداف بزرگی برسند. مهارت‌هایی همچون استقامت و شکیبایی، در این بازی دیده می‌شوند. اگر کودکان چالش‌های موجود در بازی را با موفقیت بگذرانند، فردی با صدای خودش حرکت‌ آن‌ها را تأیید و آن‌ها را تشویق می‌کند. پس با چنین بازی‌هایی، نه‌تنها ذهن کودکان باز می‌شود بلکه اعتمادبه‌نفسشان را هم بالا می‌برد.

هر اقدامی در بازی‌ها، نتایجی دارد

امروزه در بسیاری از بازی‌ها، کاربران مجبور به استفاده از استراتژی‌هایی می‌شوند که در پایان، نتایج آن‌ها را خواهند دید. تقریباً در تمام بازی‌هایی که کودکان نقش کاراکتر یک بازی را می‌پذیرند، باید مراحلی را پشت‌سر بگذارند که فضاهای صعب‌العبوری دارند و دشمنان بسیاری منتظر ایجاد دردسر برای آن‌ها هستند. در این بازی‌ها کاربران می‌توانند با پشت‌سر گذاشتن راه‌های میان‌بُر هم زودتر به مقصد برسند و هم سرزمین‌های ناشناخته را کشف کنند ولی ممکن است به بیراهه هم کشانده شوند.
بازی‌های Dragon Quest و Final Fantasy که برای گروه E+10 مناسب است، به کودکان اجازه‌ی عبور از مسیرهای پیچیده و کشف راه‌های ناشناخته را می‌دهند.
در این دسته از بازی‌ها، قدرت تصمیم‌گیری کودکان افزایش یافته و آن‌ها را برای رویارویی با هرنوع مشکلی آماده نگه‌ می‌دارد.
بازی‌های شبیه‌ساز The Sims هم به کودکان اجازه‌ی مدیریت مجازی خانواده را می‌دهند. آن‌ها می‌توانند در این بازی‌ها روابط کاراکترهای خود را با دیگر شخصیت‌های موجود در بازی ارتقا دهند. در این بازی به کودکان فهمانده می‌شود که اگر مدت طولانی سرکار خود حاضر نشوند، اخراج خواهند شد و اگر به‌خوبی کار کنند، می‌توانند ارتقا یافته و زندگی خوبی برای خود مهیا کنند.
به‌نظر می‌آید که کودکان از این بازی لذت ببرند ولی مدیریت خانه و خانواده می‌تواند سخت و استرس‌زا باشد. در واقع این بازی تلاش والدین برای فراهم‌آوردن امکانات زندگی برای فرزندانشان را به‌خوبی نشان می‌دهد. البته نسخه‌های دیگری هم برای این بازی ساخته شده ولی داستان اصلی همه‌ی آن‌ها یکی است.
این کتمان‌شدنی نیست که بازی‌های رایانه‌ای تأثیر منفی دارد ولی نمی‌توان گفت هیچ سودی ندارند. درواقع می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب، کودک، هم در دنیای مجازی و هم در دنیای واقعی با دوستان خود بازی کند.
آیا بازی‌های رایانه‌ای کودکان را چاق می‌کنند؟
بازی‌ها رایانه‌ای معمولاً بخاطر کم‌تحرک‌بودن توسط افراد زیادی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند ولی در پاسخ باید گفت که تماشای بیش از حد تلویزیون و بازی بیش از حد با کامپیوتر، برای هر کسی مضر است. بازی‌های زیادی وجود دارند که کاربران فعالیت فیزیکی انجام می‌دهند مثلا بازی‌های شرکت Wii و Xbox 360، از این دسته هستند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها