آموزش‌های عمومی سفر و طبیعت

مثل حرفه‌ای‌ها لاستیک عوض کنید – آموزش پنچرگیری ماشین

آموزش پنچرگیری

اگر این پست برایتان جالب است، می‌توانید مطلب  چگونه پارک دوبل کنم را هم بخوانید.

اگر برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی می‌کنید، حتما تجهیزات فنی خود را هم چک کنید. سفرهای بین شهری همیشه می‌تواند همراه با حوادث پیش‌بینی نشده‌ای باشد که اگر برای مقابله با آنها از قبل آماده نباشید، می‌تواند سفر شما و همراهانتان را تلخ کند. یکی از معمول‌ترین اتفاقات در حین رانندگی، پنچر شدن خودرو است و اگر تا امروز لاستیک ماشین خود را عوض نکرده اید، اکنون بهترین فرصت برای یاد گرفتن آن است.
پس اگر در ایام عید و در منطقه‌ای دورافتاده و دور از دسترس تیم‌های امداد ماشین‌تان پنچر شد، اپلیکیشن طراح‌باشی را باز کنید و مرحله به مرحله آموزش عوض کردن لاستیک را دنبال کنید

 

۱

ماشین را روی زمینی مسطح و بدون شیب پارک کنید. سعی کنید دور از جاده توقف کنید و چراغ‌های چشمک‌زن ماشین را روشن کنید.

ChangeTire

۲

ترمز دستی را بکشید و ماشین را روی دنده یک یا دنده عقب بگذارید. اگر ماشین‌تان اتوماتیک است آن را روی حالت پارک (P) بگذارید.

ChangeTire1

 

۳

یک جسم سخت مثل سنگ یا چوب جلوی لاستیک‌های جلو و عقب بگذارید

ChangeTire2

 

۴

لاستیک زاپاس، جک و آچار را از ماشین دربیاورید. جک را زیر نوار آهنی لبه ماشین و نزدیک لاستیکی که می‌خواهید آن را عوض کنید بگذارید.

 • نوار حاشیه بعضی ماشین‌ها پلاستیکی است. در این مواقع برای پیدا کردن محل مخصوص جک، می‌توانید دفترچه راهنمای ماشین خود را مطالعه کنید.
 • در ماشین‌های مدرن با بدنه یک تکه، قسمت خاصی مخصوص جک وجود دارد که  پشت چرخ‌های جلو و همچنین نزدیک چرخ عقب است.

ChangeTire3

 

۵

جک را بالا ببرید تا جایی‌که وزن ماشین از روی لاستیک برداشته شود، اما لاستیک از زمین جدا نشود. این کار مانع حرکت چرخ در حین باز کردن پیچ‌ها می‌شود. چک کنید که جک در جای خود بی‌حرکت باشد و ماشین به سمت دیگر خود و نه جلو یا عقب خم شده باشد.

ChangeTire4

 

۶

اگر پیچ‌ها سرپوش پلاستیکی دارند آنها را با دست درآورید. سپس با آچار پیچ‌ها را در جهت خلاف حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید. در صورتی که پیچ‌ها خیلی سفت باشند، می‌توانید از نیروی پاها و یا وزن خود برای چرخاندن آچار استفاده کنید. پیچ‌ها را در نیاورید و فقط آنها را تا حدی شل کنید که با دست باز شوند.

 • برای بالانس ماندن لاستیک، پیچ‌ها را بصورت ضربدری باز کنید. به این صورت که بعد از باز کردن هر پیچ، به سراغ پیچ مقابل آن در ضلع مخالف بروید و نه پیچ کنار آن.

 

 

ChangeTire5

۷

جک را بالا ببرید تا لاستیک از زمین جدا شود.

 • مطمئن شوید که جک در جای خود محکم ایستاده باشد. اگر لغزش و یا حرکتی در جک وجود داشت، سریعا جک را پایین بیاورید.
 • در صورت امکان جک زاپاس کوچکی به همراه داشته باشید و آن را در کنار جک اصلی نصب کنید تا ماشین حرکت نکند.

 

ChangeTire6

۸

پیچ‌ها را با دست شل کنید. بعد از اینکه همه آنها را شل کردید آنها را باز کنید. در بعضی ماشین‌های عهد عتیق، پیچ‌ها در جهت برعکس شل می‌شوند. اگر چنین ماشینی دارید، به جای عوض کردن لاستیک به فکر تعویض ماشین باشید!

ChangeTire7

 

۹

لاستیک پنچر را در بیاورید و آن را  به صورت خوابیده زیر ماشین و کنار جک قرار دهید. در صورتی که در هنگام جا زدن لاستیک، جک از جا در برود، این لاستیک کهنه مانع برخورد ماشین با زمین یا صدمه دیدن شما می‌شود.

ChangeTire8

 

۱۰

لاستیک زاپاس را جا بزنید. برای اینکه آن را برعکس جا نزنید، دقت کنید که دریچه باد لاستیک باید رو به بیرون باشد.

ChangeTire9

۱۱

پیچ‌ها را با دست ببندید. در این مرحله هم باید پیچ‌ها را بصورت ضربدری ببندید تا لاستیک بالانس باشد. کمی که سفت شدند، آنها را با آچار سفت کنید، اما برای اطمینان از بالانس ماندن لاستیک فعلا آنها را خیلی سفت نکنید. همچنین فشار بیش از حد می‌تواند باعث جدا شدن جک شود. نگران نباشید!‌ بعد از پایین آوردن جک می‌توانید پیچ‌ها را سفت کنید.

ChangeTire10

۱۲

جک را تا حدی پایین بیاورید که لاستیک روی زمین قرار گیرد اما تمام وزن ماشین روی لاستیک نباشد. حالا پیچ‌ها را تا جایی که می‌توانید محکم‌ کنید.

ChangeTire11

۱۳

جک را به طور کامل پایین بیاورید و آن را از ماشین جدا کنید. پیچ‌ها را کاملا سفت کنید و در صورت داشتن سرپوش پلاستیکی روی پیچ‌ها، ‌آنها را با دست سرجای خود محکم کنید.

ChangeTire12

۱۴

لاستیک کهنه را دور نیاندازید. به اولین تعمیرگاه مراجعه کنید و آن را تعمیر کنید.

ChangeTire13


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام و احترام
  ممنونم از مطلب آموزنده و خوبی که روی سایت قرار دادید من تازه ماشین خریدم و بلد نبودم چطوری پنچری ماشین رو میگیرن واقعا خیلی خوب تونستم با دیدن آموزش شما این کار رو انجام بدم ممنونم از لطفتون

 • سلام ما وسط جاده تو بیایون گیر کردیم پیچ ای لاستیک به هیچ عنوان باز نمیشن باید چیکار کرد؟؟؟ مشکل کجاست؟؟؟ هیچ کس به دادمون نمیرسه

 • سلام میخواستم بدونم در حالتی که جک پنچرگیری ماشین رو برده ، میشه رفت زیر ماشین یا خطر داره ممنون

  • با سلام و تشکر از دیدگاهتون
   دوست عزیز بسیار خطرناکی است لطفا تا جایی که امکان داره این کار را انجام ندهید سعی کنید از دیگر اتومبیل ها یا رهگذرها درخواست جک کنید.

 • دستت درد نکنه ساعت ۳ نصفه شبه گوشه خیابون با راهنمایی شما اعویض کردم تا حالا تعویض نکرده بودم خیلی خیلی ممنونم

  • با سلام و تشکر از دیدگاهتون
   خداروشکر که تونستیم با مطلب آموزشیمون به شما کمک کنیم.
   پیروز باشید.

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها