مهارت های زندگی

آموزش مقابله با سرما – سرمازدگی در خانه

زمستان در کنار زیبایی، مشکلات و خطراتی را نیز به همراه دارد. خطراتی که نه تنها علاقمندان به طبیعت‌گردی و سفر، بلکه ساکنان شهرهای بزرگ را نیز تهدید می‌کند.
آیا شما تابحال به این فکر کرده‌اید که در هنگام قطعی گاز و برق چگونه می‌توانید جان خود و خانواده‌تان را از سرما نجات دهید؟ آیا می‌دانید در هنگام گرفتار شدن در جاده‌های برفی چه راهکارهایی برای جلوگیری از سرمازدگی باید انجام داد؟
طبق تحقیقات، میزان حوادث منجر به فوت در ایام سرد سال افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد. این حوادث شامل تصادفات جاده‌ای، مصمومیت ناشی از مونواکسید کربن، آتش‌سوزی و در انتها یخ‌زدگی است.
طراح‌باشی در این مطلب قصد دارد روش‌هایی را برای مقابله با حوادث احتمالی در فصل سرما به شما آموزش دهد.

سرمازدگی در خانه

آموزش آمادگی در برابر یخ‌زدگی در خانه

حوادث مربوط به سرمازدگی تنها مختص طبیعت و جاده نیست. اگر شما برای گرم کردن خانه خود از گاز و برق استفاده می‌کنید، قطع شدن آنها, شما را در معرض یک خطر جدی قرار خواهد داد. پس بهتر است همیشه یک یا دو کپسول گاز و یا مقداری نفت در خانه داشته باشید. در این مواقع چراغ‌های خوراک‌پزی قدیمی که در انبار نگه‌داشته‌اید بسیار بدرد‌ بخور هستند. البته هنگام استفاده از آنها مراقب بچه‌ها و یا حیوانات خانگی باشید.

منواکسید کربن؛ بی‌رحم و بی صدا

آموزش حفظ جان در برابر سرمازدگی

هر چقدر هم سردتان شد هرگز از اجاق گاز و یا پیک نیک برای گرم کردن محیط‌های بسته استفاده نکنید. مونواکسید کربن بی‌رنگ، بی‌بو و بسیار سمی است. تنفس این گاز موجب تهوع، سردرد، کما و حتی مرگ می‌شود. گرچه شما می‌توانید با هزینه‌ای کمتر از ۱۰۰ هزار تومان، یک حسگر مونواکسید کربن بخرید تا از میزان گازهای سمی منزل مطلع شوید. همچنین استفاده از پلوپزهای برقی نیز بسیار خطرناک است.
شومینه‌های طبیعی بهترین منبع گرما در خانه‌های قدیمی و ویلاهای روستایی هستند. همیشه تعدادی کنده چوب خشک در خانه نگهداری کنید و شب‌ها در کنار شومینه بخوابید. البته حتما از باز بودن محفظه هوا و سالم بودن دودکش شومینه مطمئن شوید.

درست پوشیدن بهتر از زیاد پوشیدن است

Well-clothed

 در هنگام سرما باید چندین لایه لباس نازک زیر لباس‌های پشمی به تن کنید. چند جوراب بپوشید و حتما کلاه به سر کنید! اگر کیسه خواب هم دارید، حتما آن را روی تشک خود بیاندازید و داخل آن بخوابید.

فعالیت سنگین ممنوع

634961962961698818

از انجام دادن هر کاری که منجر به تعریق و از دست دادن حرارت بدن شود خودداری کنید. اگر برف سنگینی آمد و شما در شرایط فیزیکی خوبی نبودید، هرگز برف پارو نکنید. این کار علاوه بر تعریق و ایجاد رطوبت، می‌تواند منجر به سکته قلبی شود. فراموش نکنید: رطوبت بزرگ‌ترین دشمن شما در سرماست.

مجهز سفر کنید

در زمستان مجهز سفر کنید

اگر در زمستان مجبور شدید با ماشین شخصی سفر کنید، حتما چند پتو، کبریت (ترجیحا ضدآب)، ژل‌ آتش و در صورت امکان اجاق الکلی کوه‌نوردی همراه داشته باشید. همچنین همراه داشتن آب، شکلات و باند و چسب در مواقع اضطراری کمک بسیار بزرگی برای مقابله با حوادث احتمالی است . اگر قصد رفتن به خارج از شهر را دارید، حتی اگر آنجا را به خوبی می‌شناسید، یک نقشه همراه خود ببرید، چون در برف و بوران هیچ جا شبیه قبل نیست و به سادگی گم می‌شوید. همیشه مسیر و زمان حرکت خود را حداقل به یک نفر اطلاع دهید تا در مواقع لزوم نیروهای امداد شما را نجات دهند.

در عصر تکنولوژی، سرمازدگی برای بسیاری از ما دور از انتظار است، اما هر سال عده زیادی بر اثر همین موارد به ظاهر ساده، جان خود را از دست می‌دهند.

پیروزباشید، طراح باشی


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها