مدیریت و رهبری

آموزش مدیریت و جذب سرمایه با زبان بدن

با زبان بدن مدیریت کنید و سرمایه جذب کنید

بیشتر ما این تجربه را داریم که در سالن اجتماعات و سخنرانی، ساعت‌ها بدون هیچ تفکری نشسته‌ایم و بارها به سخنران نگاه کرده و آه می‌کشیم که چقدر طولانی و بی‌فایده است. سخنران نیز بدون توجه به بی‌حوصلگی حضار به سخنانش ادامه می‌دهد. تمامی افراد باید بدانند که گفتن یکسری مطالب از پیش نوشته شده بر روی کاغذ و خواندن آن، نه تنها کسی را جذب نمی‌کند بلکه عملاً اتلاف وقت و سرمایه سازمان است.
برای اینکه به اهداف تعیین شده برای اجرای مذاکره و سخنرانی دست یابیم، لازم است تا از زبان بدن خود نهایت استفاده را برای جذب افراد ببریم.

چگونه مدیران با زبان بدن، شنوندگان را جذب می‌کنند؟

مدیران موفق می‌توانند متن سخنرانی خود را با حرکات مختلف بدن، برجسته‌تر و جذاب‌تر کنند. در ادامه بخشی از تکنیک‌های افراد موفق برای استفاده از زبان بدن را برای شما می‌نویسیم.

با دستان خود حرف بزنید

بسیاری از انسان‌ها عادت دارند که موقع صحبت کردن از دست‌های خود استفاده کنند ولی هنگام سخنرانی‌ها این استفاده باید بسیار هوشمندانه و آگاهانه باشد به نحوی که مفهوم صحبت‌های خود را شفاف‌تر بیان کنیم.

به دستان خود توجه کنید

حرکات انگشتان دست می‌تواند بسیاری از حالات روانی ما را فاش کند. برای مثال بی‌قراری یا قفل کردن دست‌ها به هم، استرس و عصبانیت را نشان می‌دهد. وقتی در حال مذاکره هستید مطمئن شوید که دستان شما اعتماد به نفس و ثبات را مخابره می‌کند برای این منظور سعی کنید دستان خود را کمی زیر سینه‌ی خود قرار داده و انگشتان خود را به هم نزدیک کنید.

ژست مدیریتی داشته باشید

هنگام ایستادن باید پاهای شما کمی از هم باز باشد و بازوهای شما نیز در دو طرف بدن قرار داشته باشند. چهارشانه بایستید و سر خود را بالا بگیرید. ساده و مناسب‌ترین لباس خود را انتخاب کنید چون ممکن است ترکیب ناهماهنگ لباس شما، مرتب کردن لباس و مو و … نظر حضار را به‌خود جلب کند و مانع از توجه آن‌ها به بحث سخنرانی شود.

ارتباط چشمی داشته باشید

شاید ذاتاً انسان خجالتی و کم رویی باشید اما برای نشان دادن قدرت و اعتماد به نفس خود، وقتی با کسی صحبت می‌کنید به چشم‌های او نگاه کنید. بهتر است از شیوه‌ی اساتید و معلمان در این خصوص استفاده کنید؛ یعنی نگاه خود را به‌طور فراگیر بین حضار توزیع کنید و از دزدیدن نگاه به یکی و زل زدن به دیگری دوری کنید.

ژست باز داشته باشید

از دائم در یک مکان نشستن اجتناب کنید و با وسایل خود سرگرم نشوید. بسیار راحت و ریلکس قدم بردارید، بازوهای خود را باز و رها نگه‌دارید و در خلال صحبت های خود، طوری با دست بازی کنید که کف دست‌های شما دیده شوند.

حرکات طرف مقابل را زیر نظر بگیرید

سعی کنید زبان بدن، تن صدا و رفتار حضار را تفسیر کنید. مثلاً اگر حضار به سخنان شما علاقه‌مند شده باشند به جلو خم شده و حرکات شما را دنبال خواهند کرد و اگر به پشت تکیه دهند و دست به سینه بنشینند؛ سعی کنید راهی را برای بازگرداندن توجه وی پیدا کنید برای این کار می‌توانید با طرح یک سؤال حضار را به تفکر در موضوع وادار کنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها