عکاسی

آموزش عکاسی از کودک؛ ثبت اولین‌ تجربه‌های فرزندان

آموزش عکاسی از کودک

دیدن کودک‌تان در حال شناخت دنیای پیرامون خود وقتی که غذا می خورد٬ چهار و دست و پا راه می‌رود و یا برای خودش بازی می‌کند لذت‌بخش است و قطعا عکاسی از چنین لحظه‌هایی برای ثبت خاطرات ابدی لذت بخش‌تر خواهد بود. اگر شما نمی‌توانید از اولین لحظه‌های شگفت‌آور زندگی فرزندتان عکس بگیرید٬ این نکات به شما کمک می‌کند تا عکس‌های خاطره انگیزی را برای لذت بردن در آینده رقم بزنید.

آموزش عکاسی از کودک
۱- ­آماده باشید

لحظات کلیدی در زندگی کودکان به صورت طبیعی در زمان رشد آنها اتفاق می‌افتد. برای عکاسی از لحظات، اول باید همیشه آماده باشید و دوربین را در نزدیکی خود قرار دهید. می‌گویند بهترین دوربین همان دوربینی است که در دست شماست. داشتن این دوربین می‌تواند به شما کمک کند تا این لحظه های مهم را حس کنید. گاهی اوقات من دوربین دیجیتالم را در اتاق پذیرایی بر روی طاقچه قرار می دهم تا به آسانی قابل دسترس باشد.

دوربین کم همیشه در حالت آماده و بر روی ISO پایین و دیافراگم ۸٫۲/f قرار دارد تا در نور طبیعی اتاق و آشپزخانه بتوانم عکس‌های زیبایی بگیرم. به علاوه، تلفن همراهم نیز همیشه در اتاق نشیمن است تا راحت‌تر بتوانم در مواقع لزوم از آن استفاده کنم.

آموزش عکاسی از کودک؛ ثبت اولین لحظات زندگی

وقتی اتفاق تازه ای رخ می دهد شما باید به سرعت از آن عکس برداری کنید.

۲- در زاویه مناسب قرار گیرید

به عنوان یک بزرگسال، گاهی اوقات فراموش می کنیم که زندگی بر روی زمین اتفاق می افتد. ممکن شما اولین عکس ها را از فرزندتان در حالت ایستاده بالا در سمت راست گرفته باشید.

 

آموزش عکاسی از کودک؛ ثبت اولین لحظات زندگی اگرچه این حالت بد نیست٬ اما به مرور زمان فرزندتان از عکاسی کردن شما آگاه شده و خجالت می‌کشد. سعی کنید در حال بازی در سطح پایین قرار گیرید و برای شکار این لحظه، عکاسی را از نزدیک انجام دهید. معمولا کودکان متوجه عکاسی شما در سطح خودشان نمی‌شوند و نظرشان به سوی دوربین جلب نمی شود.

آموزش عکاسی از کودک
­۳- نور را کشف کنید.

اگر می خواهید از کودک خود در اولین لحظات عکس بگیرید و می‌دانید ممکن است این اتفاق رخ دهد یا قبلا یکبار رخ داده است٬ دامنه صحنه را مشخص کنید. بیشترین نور از کجاست؟

آموزش عکاسی از کودک

بهترین زمان عکاسی در اتاق کودک چه زمانی است؟ ممکن است بخواهید یک اسباب بازی یا کودک را در موقعیتی خاص در زاویه مناسب برای مشخص بودن لبخند بر روی صورت و یا نشان داده جزئیات اطراف قرار دهید. قبل از وقوع لحظات خاص در خانه و در زوایای مختلف، نور را تمرین کنید. این کار به شما برای تنظیمات دوربین و آمادگی بیشتر کمک می کند.

آموزش عکاسی از کودک
۵- جاهای جدید بروید

اولین‌های فرزند شما در هر شکل و بعدی رخ می‌دهند و معمولا  قبل از یک سالگی رخ می‌دهند. این لحظات معمولا بی برنامه پیش می‌آیند و اگر شما آماده باشید می‌‌توانید این لحظات را شکار کنید.

آموزش عکاسی از کودکاولین غذا خوردن موقعیتی است که شما می توانید برای آن آماده شوید و یا وقتی اولین لحظه‌ای که کودک شما به لمس چمن‌ها عکس العمل نشان می دهد.

آموزش عکاسی از کودک

سعی کنید به مکان های جدید رفته و تمرین کنید. در بهترین زمان روشنایی به ساحل بروید و از لحظه قرار دادن کودک خود بر روی ماسه ها عکس بگیرید.

آموزش عکاسی از کودک

۵-داستان کودک خود را بسازید

شما کودک خود را می‌شناسید. شما تمامی روز و شب خود را با او می گذرانید و می توانید عکس‌العمل ها و شخصیت او را بخوانید. به عنوان والدین جدید٬ شما احساس کودک را به خوبی درک می‌کنید.

آموزش عکاسی از کودک؛ ثبت اولین لحظات زندگی

زمانی که از لحظات مورد نظر عکاسی می کنید،‌ زمانی را برای بازگویی داستان صرف کنید. این داستانی است که شما باید به یاد آورید. اسباب بازی مورد علاقه، اولین باری که سر از پنجره بیرون می گذارد، و یا چمن و ماسه را لمس می کند. داستان های کودک خود را بخاطر بسپارید و چگونگی بازگویی آن را با عکس های موجود یادآوری کنید.

به هر حال اولین‌ها می آیند و می‌روند٬ اما شما نباید این لحظات زیبا را برای به نمایش در آبنده کودک خود از دست دهید. آماده باشید٬ موقعیت، نور و مکان را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که کودک شما در قلب شما جای دارد و این حس به شما کمک می کند تا با قلب خود از کودک دلبندتان عکس بگیرید.
اولین لحظه های کودک عزیزتان را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها