آموزش‌های عمومی

آموزش روش‌های تصحیح اوراق امتحانی برای معلمان و اساتید

تصحیح اوراق امتحانی

اساتید و معلمان اینگونه به شما نمره می‌دهند!

آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که اساتید دانشگاه و معلمین مدرسه چگونه اوراق امتحانی را تصحیح می‌کنند؟ اگر تا امروز فکر می‌کردید تصحیح برگه‌های امتحانی کار راحتی است، پس این مطلب را بخوانید.

marking-exam-papers-2

پیش‌نیازهای تصحیح اوراق دانش‌آموزان

  • بلافاصله پس از برگزاری آزمون، برگه‌های امتحانی را تصحیح کنید. تاخیر در صحیح کردن اوراق نه تنها از دشواری‌های این کار کم نمی‌کند، بلکه ذهن شما را بیشتر درگیر خود می‌کند.
  • پیش از شروع به تصحیح اوراق امتحانی، وقت کافی برای این کار در نظر بگیرید. یادتان باشد تا در زمان تصحیح برگه‌ها خسته، بی‌حوصله و یا عصبانی نباشید، چون ممکن است در نحوه نمره‌دهی شما تاثیرگذار باشد.
  • تصحیح برگه‌های آزمون یک کلاس را در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید. این کار سبب می‌شود تا تمامی برگه‌ها را با روش و نگاهی یکسان بررسی و تصحیح کنید.
  • پیش از تصحیح اوراق امتحانی، نگاهی اجمالی به تمامی آنها انداخته و برگه‌ها را مطالعه کنید. این امر سبب می‌شود تا از کیفیت یا کمیت نحوه پاسخ‌گویی دانشجویان، احتمال سوء برداشت نسبت به یک سوال و به‌طور کلی سطح علمی دانشجویان آگاه شوید.

روش‌های تصحیح اوراق امتحانی

روش اول؛‌ تصحیح برگه به برگه

در این روش برگه یک دانشجو از اولین سوال تا آخرین سوال بررسی می‌شود و در نهایت پس از نمره دادن به او، برگه دانشجوی بعدی تصحیح می‌شود.

روش دوم؛ تصحیح یک روی برگه

در این شیوه یک روی برگه‌های تمام دانش‌آموزان تصحیح می‌شود و سپس تصحیح روی دوم تمامی برگه‌ها انجام می‌شود.

روش سوم؛ تصحیح سوال به سوال

در این روش ابتدا سوال اول تمامی دانشجویان بررسی شده و سپس سوال دوم آنها در تمامی برگه‌ها بررسی می‌شود و صحیح کردن اوراق آزمون به همین ترتیب تا انتهای سوالات پیش می‌رود.

در مجموع، تصحیح به روش سوم از ضریب اشتباه کمتری برخوردار است و سرعت و دقت در آن به مراتب بالاتر است. همچنین در این روش چنانکه لازم باشد ارفاقی در نظر گرفته شود، با توجه به سطح کلی کلاس و به صورت عادلانه انجام خواهد شد. 

نکات لازم در حین تصحیح  برگه‌های امتحانی

  • اسامی فراگیران را در حین تصحیح نگاه نکنید و به صورت ناشناس برگه‌ها را صحیح کنید. به این ترتیب کار برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود.
  • استراحت درهنگام کار را فراموش نکنید. پس از هر ۹۰ دقیقه، حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به خود استراحت دهید. کار متوالی بازدهی شما را پایین می‌آورد و ضریب اشتباهات شما را بالا می‌برد و ممکن است باعث شود ناخواسته در حق یک نفر اجحاف کنید.
  • برای شمردن نمرات، بهتر است نمرات منفی را بشمرید زیرا معمولا نمرات کسب شده بیشتر از نمرات از دست رفته هستند.  شمارش به این شیوه نه تنها کار را آسان‌ترمی‌کند بلکه سرعت شما را نیز بالاتر می‌برد.
با تشکر از استاد گرامی سرکار خانم اعظم زینلی که ما را در نوشتن این آموزش راهنمایی کردند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

هانیه امینی

استاد ادبیات فارسی و نویسنده سرویس اجتماعی در رادیو و مطبوعات

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها