موفقیت در شغل و کسب و کار

۱۰۰ راه کار برای پس انداز پول

۱۰۰ راهکار برای پس‌انداز کردن

ما در مجموعه‌ی طراح باشی ۱۰۰ راهکار را برای صرفه‌جویی در پول برای شما قرار داده‌ایم؛ هیچ‌یک از این راهکارهای بیان‌شده در این مطلب به‌خودی‌خود باعث تغییر در زندگی شما نخواهند شد؛ اما انجام مداوم تک‌تک این راهکارها در طول یک مدت‌زمان برای شما مقداری پول را پس‌انداز می‌کنند.

مهم نیست که زندگی مالی شما الآن چطور هست؛ تنها چیزی که اهمیت دارد آن است که شما می‌توانید با یک اقدام درست تغییرات اساسی در زنگی مالی خود بدهید، شاید انجام این راهکارها مدت‌زمانی زیادی طول بکشد؛ ولی مهم این است که مسیر درست را انتخاب کنید و به این نکته هم دقت داشته باشید که اولین گام در هر کاری سخت‌ترین است.

بااین‌وجود راهکارهای ارائه‌شده فوق‌العاده است و هرکسی قادر به انجام آن است. با انجام مداوم هر یک از این راهکارها بعد از مدتی متوجه خواهید شد که در میزان پول شما به میزان قابل‌توجه‌ای صرفه‌جویی شده است

۱- ایجاد بهترین حساب پس‌انداز بانکی

اگر شما مقداری پول نقد خود را در یک حساب بانکی پس‌انداز کرده‌اید که نرخ بهره خوبی را عاید شما نمی‌کند بهترین کار آن است که پول خود را در حسابی پس‌انداز کنید که دارای نرخ بهره بالاتری باشد.

۲- خاموش کردن تلویزیون

یکی از راه‌های پس‌انداز پول این است که میزان تماشا کردن تلویزیون خود را به‌شدت کاهش دهید؛ برای این کار مزایای مالی بسیاری وجود دارد ازجمله:

  • شما کمتر در معرض تبلیغات هزینه آور قرار می‌گیرید.
  • قبض برق کمتری پرداخت می‌کنید.
  • زمان بیشتری برای تمرکز بر امور مهم زندگی به خصوص کسب‌وکار پیدا می‌کنید و…  .

اگر می‌خواهید این راهکار را عملی کنید کابل تلویزیون خود را از دسترس خارج کنید.

۳- توقف جمع‌آوری و شروع  به فروش

خیلی از مواقع پیش می‌آید که شما یک سری از اقلام لوکس را خریداری کرده باشید که اصلاً موردنیازشما نبوده و صرفاً به خاطر دوست داشتن، آنها را خریده باشید؛ هم‌اکنون بهترین زمان است که این اقلام لوکس را بفروشید و با پول ناشی از فروش آنها به اهداف مهم‌تر زندگی‌ خود فکر کنید. برای فروش این اقلام لوکس راه‌های متعددی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از فروش آنلاین است.

۴- خرید با تخفیف

همیشه به‌محض ورود به یک مغازه از آن خرید نکنید و از چند مغازه مشابه هم دیدن کنید و قیمت‌ها را مقایسه کنید و به دنبال  مراکز خریدی باشید که بابت خرید از مغازه آنها به شما تخفیف می‌دهند.

۵- در هدیه دادن به دوستان از چیزهای ساده و خانگی استفاده کنید

شما می‌توانید برای هدیه دادن به دوستان خود به‌جای خرید اقلام لوکس و به‌قول‌معروف گنجه پر کن از  یک دست خط زیبا، استفاده کردن از یک غذای خانگی، انواع کوکی‌ها، گل یا حتی یک تماس تلفنی و … استفاده کنید به این صورت هم در وقت شما برای پیدا کردن یک هدیه لوکس و هم در پول شما صرفه‌جویی خواهد شد.

۶- قانون ۳۰ روز

همیشه اجتناب کردن از ارضای فوری یک نیاز، مهم‌ترین نقش برای صرفه‌جویی پول را برای شما خواهد داشت به‌خصوص اگر در یک‌زمان ۳۰ روزه  این کار را انجام دهی.د اغلب شما بعد از گذشت یک ماه  خواهید فهمید که خریدهای ضروری‌ کدام موارد است و همان‌ها را تصویب می‌کنید و از خرید اقلام غیرضروری اجتناب می‌کنید. همیشه خرید یک جنس غیرضروری را به تعویق بیندازید.

۷- نوشتن یک لیست قبل از خرید و چک کردن آن

ایجاد کردن یک لیست قبل از آنکه شما به فروشگاه مواد غذایی بروید نه‌تنها به شما کمک می‌کند که اقلامی متناسب با برنامه غذایی خود بخرید بلکه از خرید مواد غذایی که باعث اسراف و هدر رفتن پول شما می‌شود خودداری می‌کند.

۸- دعوت از دوستان به‌جای بیرون رفتن

به‌جای بیرون رفتن با دوستان خود و استفاده از تفریحاتی که هزینه‌بر است می‌توانید میزبان دوستان خود در منزل باشید با یک شام ساده و استفاده از تفریحات و سرگرمی‌هایی مثل کارت‌های بازی، تماشا کردن فیلم در منزل با دوستان خود و… . با این میزبانی، به‌شدت در پول شما صرفه‌جویی خواهد شد.

۹- تعمیر لباس‌های خود به‌جای خرید مجدد

دور انداختن یک پیراهن به خاطر یک دکمه‌ی شکسته، کاری معقول نیست .درحالی‌که می‌توانید با تعویض دکمه‌های آن برای یک مدت طولانی از آن استفاده کنید یادگیری مهارت‌های دوخت عمومی را اکثریت بلد هستیم پس با بهبود بخشیدن این مهارت‌ها و تعمیر لباس‌های خود، در میزان پولمان صرفه‌جویی کنیم.

۱۰- هزینه نکردن پول زیاد برای سرگرمی فرزندان خود

اکثر کودکان به‌خصوص کوچک‌ترها را می‌توان ارزان‌تر سرگرم کرد. مثلاً بازی کردن با توپ  در حیاط، بردن آن‌ها به پارک، درست کردن یک باغچه کوچک و گل‌کاری در آن، آموزش دوچرخه‌سواری، قرار دادن روزنامه‌های باطله در اختیار کودکان و آموزش هنر کاغذ و یا همان اوریگامی که در این صورت خلاقیت کودکان شکوفا خواهد شد.

۱۱- برداشت از حساب بانکی

میزان برداشت از حساب بانکی خود را به حداقل برسانید. هر زمان که شما اقدام به برداشت از حساب خود می‌کنید این برداشت، شما را ملزم به پرداخت یک نرخ اضافی هزینه می‌کند به‌خصوص اگر این برداشت را در  بانک خودتان هم انجام ندهید. در مورد استفاده از کارت‌های اعتباری هم سعی کنید برای دریافت خدمات از عابر بانک همان کارت، استفاده کنید تا نیاز به پرداخت هزینه‌ی کارمزد نباشد.

۱۲- پاک‌سازی لباس‌های کمد خود

یک سری به کمد لباس‌های خود بزنید و لباس‌هایی را که مدت‌زمان طولانی از آن استفاده نکرده‌اید را از آن خارج کنید و به‌عنوان لباس دست‌دوم بفروشید.

۱۳- سرگرمی ارزان

اگر شما به خریدن ویدیوهای بازی عادت کرده‌اید ، این عادت خود را ترک کنید و به‌جای آن از بازی‌هایی که قدرت ذهن شما را بالا می‌برد مثل بازی با پازل یا هر نوع بازی فکری دیگر که موردنظر خودتان است استفاده کنید.

۱۴- بیشتر آب بنوشید

نه‌تنها نوشیدن مقدار زیاد آب دارای خواص درمانی زیادی است؛ همچنین ازنظر مالی هم به‌صرفه است. استفاده کردن از آب به‌جای نوشابه، آب‌میوه، دوغ و … مقداری کمی از پول را برای شما پس‌انداز می‌کند.

۱۵- اجتناب از فست فودها

به‌جای استفاده از فست فودها و غذاهای آماده بیرون می‌توانید یک غذای ساده و سالم را در عرض یک ساعت در منزل خودتان درست و نوش‌جان کنید؛ این کار نه‌تنها به ذخیره‌ی پول  شما بلکه به‌سلامتی شما هم کمک شایانی می‌کند.

۱۶- ترک سیگار

اگر شما یک فرد سیگاری هستید باید بدانید که این عادت شما نه‌تنها هزینه‌براست، بلکه برای سلامتی شما فوق‌العاده زیان‌بار است. اگر می‌خواهید طول عمر خود را افزایش دهید و در پولتان صرفه‌جویی شود سیگار را از دسترس خود خارج کنید.  برای این کار از راهکارهای ترک سیگار  و از برخی از محصولات ضد سیگار کشیدن استفاده کنید، هرچند ترک سیگار برای عده‌ای امری سخت به شمار می‌آید اما با یک اراده قوی و عزمی راسخ امکان پذیر خواهد بود.

۱۷- بسته بندی کردن قطعات گوشت

همه‌ی ما می‌دانیم که گوشت ماده غذایی مهمی در غذا است هر باری که شما این ماده غذایی را می‌خرید در هنگام خرد کردن، آن را در چند بسته قرار دهید و مقداری از آن را نیم‌پز کنید و در یک بسته در فریزر قرار دهید؛ به‌این‌ترتیب هر بار که شما برای درست کردن غذا عجله داشتید آن را از فریزر خارج کرده و فقط گرم‌ کنید؛ به این ترتیب از روی آوردن به فست فودها و غذاهای ناسالم جلوگیری خواهد شد.

۱۸- خاموش کردن چراغ‌ها

زمانی که خانه را ترک می‌کنید یا حتی اتاق را ترک می‌کنید چراغ را خاموش‌کنید و تا زمانی که می‌توان از نور طبیعی خورشید استفاده کرد بی‌دلیل چراغ را روشن نکنید این کار باعث صرفه‌جویی در قبض برق شما خواهد شد.

۱۹- مبادله کتاب یا دی‌وی‌دی در اینترنت یا کتابخانه

اگر شما مجموعه‌ای از سی دی یا دی‌وی‌دی در منزل دارید می‌توانید آنها را در اینترنت به‌صورت آنلاین با دیگران مبادله ‌کنید یا اگر محل زندگی شما نزدیک یک کتابخانه است که سی دی را همراه کتاب به امانت می‌دهد می‌توانید از این فرصت مناسب استفاده کنید و میزان هزینه‌ی خود را در رابطه با خرید کتاب یا دی‌وی‌دی به حداقل برسانید.

۲۰- فروش در منزل

حیاط یا پارکینگ منزل خود را به یک فروشگاه تبدیل کنید. شما می‌توانید در منزل خود به فروش کفش، لباس یا تجهیزات ورزشی بپردازید. فقط نکته اساسی آن است که حواستان به قیمت‌ها باشد و اجناستان را به قیمت بالا به فروش نرسانید فقط کافی است برای فروش، کمی قیمت‌های خود را از قیمت‌های دیگر فروشندگان پایین‌تر بزنید.

۲۱- نصب لامپ کم‌مصرف

خریدن لامپ کم‌مصرف به‌جای لامپ‌های رشته‌ای ممکن است ابتدا هزینه‌آور باشد؛ اما استفاده از این لامپ‌ها در مدت‌زمان طولانی هزینه‌ی برق مصرفی شما را به‌مراتب پایین می‌آورد. هر لامپ کم‌مصرف معادل یک‌چهارم لامپ‌های رشته‌ای انرژی مصرف می‌کند و این مورد ارزان‌ترین گزینه بعد از لامپ‌های سنتی است.

به‌هرحال نیاز نیست شما همه‌ی لامپ‌های منزل خود را تعویض کنید حتی با عوض کردن ۴ یا ۵ لامپی که در منزل خود، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که تقریباً ۱۳۰۰۰۰ هزار تومان در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود.

۲۲- نصب یک ترموستات قابل‌برنامه‌ریزی

اگر شما می‌خواهید در مصرف انرژی هنگامی‌که در منزل نیستید صرفه‌جویی کنید و یا میزان گرما و سرمای منزل خود را کنترل کنید، می‌توانید از یک ترموستات قابل‌برنامه‌ریزی استفاده کنید. این کار این اطمینان‌خاطر را برای شما فراهم می‌کند که میزان آب و برقتان هدر نمی رود و این یعنی صرفه‌جویی در پولتان.

۲۳- خرید لوازم‌خانگی با برچسب انرژی A

در هنگام خرید لوازم برقی با کمی تحقیق بهترین آنها را ازنظر مصرف انرژی انتخاب کنید؛ هرچند این کار موجب تحمیل هزینه زیادی برای شما در زمان فعلی خواهد شد؛ اما در درازمدت در میزان مصرف انرژی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای صرفه‌جویی خواهد شد و شما مقدار پول زیادی را در درازمدت نجات داده‌اید.

۲۴- فیلتر هوای خودرو را تمیز نگه ‌دارید

با یک فیلتر تمیز در هنگام رانندگی، میزان مصرف گاز خود را تا ۷ درصد بهبود می‌بخشید.  برای تمیز کردن فیلتر هوای خودروی خود، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. این کار میزان مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

۲۵- استفاده درست از کارت‌های اعتباری

اگر شما عادت کرده‌اید که هنگام رفتن به بیرون، کارت اعتباری به همراه ببرید این عادت را ترک کنید و کارت را در منزل بگذارید چون همراه داشتن کارت اعتباری با خود باعث می‌شود هر موقع یک ‌قلم کالا دیدید و از آن خوشتان آمد خرید کنید؛ درحالی‌که این قلم کالا برای شما لازم و ضروری نیست، پس مقداری پول در کیف خود داشته باشید و کارت خود را در منزل بگذارید.

۲۶- صندوق‌های قرض‌الحسنه فامیلی

اگر این‌گونه صندوق‌های قرض‌الحسنه در فامیل دارید حتماً در آن شرکت کنید در این‌گونه صندوق‌ها برخی از گرفتاری‌های مالی شما حل خواهد شد.

۲۷- انجام یک مقایسه‌ی قیمت و پیدا کردن یک فروشگاه مواد غذایی ارزان‌تر

اگر ما متوجه روال خرید کردن خودمان از فروشگاه مواد غذایی نباشیم، ممکن است که ما خرید مناسب و به‌صرفه‌ای را تا به الآن انجام نداده باشیم؛ پس فقط برای یک مدت، اقلام غذایی خود را از چند فروشگاه مواد غذایی خریداری کنید و به میزان قیمت هم، توجه داشته باشید؛ به این صورت یک فروشگاه مواد غذایی، باقیمت مناسب، پیدا خواهید کرد که برای صرفه‌جویی در میزان هزینه‌های شما بسیار مناسب است.

۲۸- خودتان تولیدکننده باشید

مثلاً نان خانگی بپزید. شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد اما با چند بار انجام دادن شما در پختن نان روزانه خود، ماهر خواهید شد و این از خرید یک نان از نانوایی خوشمزه‌تر، سالم‌تر و باکیفیت‌تر خواهد بود.

دقت داشته باشید که یادگیری مهارت‌های مختلف در صرفه‌جویی برای پولتان بسیار مؤثر خواهد بود.

۲۹- دوری از داروها برای درمان استرس

برای درمان تنش و استرس به‌جای روی آوردن به موارد هزینه افزا و مصرف داروهای اعصاب می‌توانید از راه‌کارهایی مثل ورزش کردن و یا مشغول کردن خود، به کار باغبانی استفاده کنید. این امور ممکن است مدت‌زمان زیادی طول بکشد تا شما را از تنش رها کند ولی به‌طور قطعی استرس شما را درمان خواهد کرد و شما دیگر مجبور به ‌صرف هزینه بابت قرص و دارو نخواهید بود.

۳۰- رویاهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

شاید در ابتدا این راه‌حل برای ذخیره‌ی پول کمی عجیب‌ وغریب به نظر برسد؛ اما ارتباط با مردمی که شما را دوست دارند و صحبت کردن با آنها در مورد آرزوهای خود، باعث می‌گردد آنها، راه‌حل‌هایی را برای رسیدن به هدف در اختیار شما قراردهند.

۳۱- تعمیر و نگهداری

اکثر وسایل برقی در منزل خود  را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها از هرگونه گردوغبار دور هستند و کاملاً تمیز می‌باشند برای این کار یخچال، فریزر، خشک‌کن و سیستم گرمایشی و سرمایشی خود را کنترل کنید و آنها را از هرگونه گردوغبار پاک کنید این کار باعث صرفه‌جویی در انرژی خواهد شد؛ همچنین نسبت به سالم بودن نوار دور یخچال و فریزر اطمینان حاصل کنید.

۳۲-  لغو عضویت در باشگاه‌هایی که از آنها استفاده نمی‌کنید

اگر شما ملزم به پرداخت مقداری پول بابت عضویت در یک باشگاه ورزشی هستید که از آن استفاده نمی‌کنید این عضویت را لغو کنید؛ حتی گاهی در تلفن همراه هم بابت دریافت آهنگ پیشواز یا فعال بودن یک سری از سرویس‌ها مقداری پول از شارژ شما کسر می‌گردد، این مورد اصلاً به‌صرفه نیست؛ عاقلانه آن است که این عضویت‌های بی‌مورد را لغو کنید.

۳۳- خرید اینترنتی

گاهی خرید از فروشگاه‌های اینترنتی بسیار به‌صرفه‌تر از آن است که خودتان اقدام به خرید کنی؛د این کار علاوه بر آنکه در زمان شما  صرفه‌جویی می‌کند، برای ذخیره‌سازی پول نیز راهکار مناسبی است. ازآنجاکه خرید اینترنتی می‌تواند از خانه، محل کار یا دیگر مکان‌ها صورت گیرد، دیگر نیازی به جابه‌جایی بین فروشگاه‌های مختلف و صرف انرژی زیاد نیست. به‌خصوص اگر بابت خرید اینترنتی تخفیف هم داده شود.

۳۴- دست‌های خود را تمیز نگه ‌دارید

تمیز نگه‌داشتن دست‌ها و شست‌وشو کامل آنها بعد از فعالیت یا  کار در فضاهای مختلف باعث می‌گردد  که بدن شما از دست‌یابی به هر نوع ویروس یا باکتری در امان باشد و این ‌یک گام برای آن است که هزینه‌های ناشی از رفتن به نزد پزشک را کاهش دهید. شست‌وشوی دست‌ها در این ترفند یک مصداق از رعایت  بهداشت فردی است و رعایت کردن همه‌جانبه‌ی بهداشت ازجمله رعایت بهداشت دهان و دندان، پوست و مو و غیره را شامل می‌گردد.

۳۵-  حذف شماره کارت اعتباری خود از حساب‌های آنلاین

خرید کردن آنلاین نیز یکی از راه‌های از دست دادن پول نقد است؛ مثلاً وقتی‌که اطلاعات کارت اعتباری شما در یک حساب ذخیره ‌شده باشد به‌محض آنکه از یک محصول در یک سایت خوشتان آمد آن را می‌خرید؛ بهترین راه ترک این عادت این است که اطلاعات موجود در حساب ذخیره ‌شده را حذف کنید.

۳۶- دریافت مزد در مقابل کار

افرادی هستند که در هنگام مسافرت نیازمند سپردن منزل خود به افرادی هستند که از باغچه یا حیوانات خانگی یا حتی از کودکان مراقبت کنند؛ این نوع از کارها را قبول کنید و در مقابل انجام خدمت، پول دریافت کنید.

۳۷- خرید کردن برخی از وسایل مورد نیاز خود  در هنگام حراج

بسیاری از فروشگاه‌های لباس، در زمان‌هایی خاص حراج می‌زنند؛ مثلاً با شروع فصل پاییز حراج تابستانه‌ی آنها آغاز می‌شود؛ در این زمان شما می‌توانید یک سری از لباس‌های تابستانه  را به قیمت مناسب خریداری کنید و سال بعد از آنها استفاده کنید؛ نه‌تنها فروشگاه‌های لباس این نوع حراج را دارند، بلکه یک سری از فروشگاه‌ها به دلیل تغییر کاربری ، اجناس خود را به حراج می‌گذارند و این فرصت مناسبی است تا یک سری از خریدهای خود را در این زمان‌ها انجام دهید.

۳۸- انجام کارهای داوطلبانه

داوطلب شدن در یک سری از گروه‌ها منجر می‌گردد که با یک گروه جدید آشنا شوید که یک سری از فعالیت‌ها را برای نشاط‌بخشی به زندگی، برای شما به ارمغان می‌آورند. ازجمله از این گروه‌ها می‌توان به هلال‌احمر، بسیج و … اشاره کرد.

۳۹- روی خودتان حساب کنید

هدفی که تعیین کرده‌اید (پس‌انداز پول) باید برای خود شما باشد.  به یک اتاق ساکت بروید و مدت‌زمانی را به  وسایلی که در طول زندگی خریداری کرده‌اید فکر کنید. شما بعد از چند دقیقه درخواهید یافت که بسیاری از هزینه‌هایی که انجام داده‌اید مصداق ولخرجی بوده و نیاز به خرید نبوده پس با یک تصمیم عاقلانه از این به بعد به فکر هدف خود باشید و خرج اضافی انجام ندهید.

۴۰- خرید  برندهای عمومی از هر جنس

دنبال خریدن اجناس با مارک‌های خاص و مشهور نباشید؛ این کار فقط مقدار زیادی از پول شما را از دستتان خارج می‌کند؛ درحالی‌که خریدن با یک مارک غیر معروف نیز همان فایده و استفاده را به شما می‌رساند. تفاوت مارک‌ها فقط در نوع بازاریابی آنها است.

۴۱- آماده‌سازی برخی از وعدههای غذایی در خانه

اگر تازه زندگی مشترک خود را شروع کرده‌اید  و زیاد آشپزی بلد نیستید یک‌راه ساده آن است که از کتاب آشپزی استفاده کنید. این کار بسیار به‌صرفه‌تر و سالم‌تر از خرید غذا از بیرون است.

۴۲- بیمه

بیمه یک سرمایه‌گذاری مناسب در زندگی است؛ مثلاً بیمه اتومبیل ممکن است در ابتدا برای شما هزینه‌بر باشد؛ اما این اطمینان را برای شما ایجاد می‌کند که اگر در یک‌زمان شما تصادف کردید و خسارت دیدید شرکت بیمه خسارت را پرداخت می‌کند. بنابراین هزینه‌های ضروری را هیچ‌گاه از قلم نیندازید و در محاسبات اول ماه حتماً آن را در نظر بگیرید.

۴۳- اتومبیل کارآمد

ازجمله علل افزایش مصرف سوخت کثیف بودن فیلتر هوا، حمل وسایل اضافی در اتومبیل، استفاده از باربند، رانندگی با سرعت‌بالا و پایین بودن شیشه اتومبیل، کم بودن باد لاستیک و … است. همه این موارد باعث احتراق ناقص سوخت و درنهایت افزایش مصرف سوخت اتومبیل می‌گردد. ما می‌توانیم با  انتخاب سوخت‌های استاندار ازجمله بنزین سوپر، هم باعث افزایش طول عمر موتور و هم مصرف بهینه‌ی سوخت شویم.

۴۴- خرید به‌عنوان یک تفریح را فراموش کنید

وارد شدن به یک فروشگاه مرکزی به‌قصد صرفاً دیدن کار جالبی نیست؛ چراکه ممکن است بسته‌بندی‌های جذاب باعث بشوند شما را به خریدن وسوسه کنند؛ درحالی‌که اصلاً نیاز به خرید آن قلم ندارید. به‌جای این تفریح کافی است تفریحات دیگر مثل قدم زدن در پارک، پیاده‌روی یا هر نوع تفریح دیگری به‌جز خرید را در برنامه خود قرار دهید.

۴۵-  پاداش و اضافه‌کاری

اگر در طول سال پاداش یا اضافه‌کاری دریافت کردید آن را پس‌انداز کنید و تا جایی که امکان دارد از آن استفاده نکنید؛ آن‌وقت در پایان سال متوجه می‌شوید که همان پولی که  به نظرشما اندک بوده، مبلغ قابل‌توجه‌ای شده است.

۴۶- استفاده از فضای استفاده‌نشده در منزلتان

اگر شما در یک منطقه‌ی خوش آب‌وهوا و توریستی زندگی می‌کنید و یک اتاق‌خواب اضافی یا یک زیرزمینی را در منزل خود دارید که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد می‌توانید آن را اجاره دهید و بابت اجاره‌ی آن، پول خوبی دریافت کنید.

۴۷- بدهی‌های خود را جلوی چشمتان نگه‌دارید

یک لیستی از بدهی‌های خود و تاریخ‌های سررسید آنها تهیه کنید و آن را درجایی از منزل خود قرار دهید که همیشه مقابل دیدگان شما باشد؛ به‌این‌صورت هر بار که یک قسط از بدهی‌‌های خود را پرداخت می‌کنید، روی آن‌، یک خط قرمز بکشید و تا زمانی که تمام سررسید بدهی‌های خود را پرداخت کنید این کار را ادامه دهید. با این کار هرگز به فکر خرج کردن بی‌مورد پول خود نمی‌افتید.

۴۸- لغو اشتراک مجلات یا روزنامه

شما ممکن است اشتراک یک روزنامه یا مجله را داشته باشید؛ این کار باعث می‌شود ماهانه مقداری از پول شما بابت این اشتراک از بین برود. مثلاً اگر شما ماهانه بابت اشتراک یک روزنامه ملزم به پرداخت ۱۰۰۰۰ تومان هستید با لغو این عضویت سالانه حدود ۱۲۰۰۰۰ هزار تومان را نجات داده‌اید.

۴۹- صبحانه خوب

وعده‌ی صبحانه خود را کامل میل کنید تا هم در طول روز پرانرژی باشید و هم در موقع کار و فعالیت به فست فودها و غذاهای آماده روی نیاورید. به هنگام رفتن به سرکار هم یک میان وعده‌ی سالم با خود ببرید.

۵۰- نگه‌داری از کودکان

عموماً همه امروزه در محل‌هایی زندگی می‌کنیم که اطرافمان پر از خانواده‌های جوان است که هرکدام ممکن است یک یا دو فرزند کوچک داشته باشند در مواقعی که کار ضروری دارید می‌توانید فرزند خود را برای نگهداری به آنها بسپارید و در مقابل، هرگاه آنها خواستند جایی بروند شما از کودکان آنها نگهداری کنید در این حالت از شر پرداخت پول بابت پرستار کودک رها می‌شوید.

۵۱- استفاده بهینه از غذای پخته

اگر شب گذشته غذایی آماده کرده‌اید و مقداری از آن باقی‌مانده، آن را دور نریزید؛ مثلاً اگر شب گذشته مرغ پخته باشید و مقداری از آن باقی‌مانده باشد می‌توانید با آن سوپ درست کنید تا در میزان مصرف مواد غذایی در منزلتان صرفه‌جویی گردد.

۵۲- نگاه دوباره به لباس‌های کمد خود

اگر شما عادت کرده‌اید که با هربار دیدن لباس‌های جدید، آنها را بخرید و در کمد خود قرار دهید این عادت را ترک کنید. یک سری به لباس‌های کمد خود بزنید و به‌جای خرید مجدد، آنها را مورد استفاده قرار دهید.

۵۳- وعده ناهار در محل کار

اگر شما مجبورید در محل کارخود وعده ناهارتان را میل کنید همیشه از شب قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید و یک ناهار ساده و خانگی با خود به محل کار خود ببرید.

۵۴- به حداقل رساندن خرید لباس

به‌جای خرید لباس‌های متعدد  وبی شمار، چند دست لباس بخرید که باهم ست می‌شوند. مثلاً اگر شما ۷ دست شلوار و ۵ دست پیراهن و ۷ دست کروات داشته باشید برای رفتن به مهمانی گزینه‌های بی‌شماری برای پوشیدن دارید؛ این‌یک نگاه اقتصادی برای به حداقل رساندن میزان خرید لباس است.

۵۵- مشورت خواستن از دیگران

هنگامی‌که شما از پس‌انداز پول خود دچار دلسردی می‌شوید با کسانی که شما را دوست دارند و برای آنها اهمیت دارید ازجمله پدر و مادر خود مشورت کنید و از اوضاع زندگی خود، برای آنها بگویید. آنها تجربه بیشتری از زندگی دارند و در این مورد ممکن است پیشنهاد‌های خوبی را برای بهبود زندگی‌ شما ارائه دهند.

۵۶- تعمیرکار وسایل خود باشید

امروزه با وجود دنیای آنلاین و انواع آموزش‌ها در هر زمینه‌ای زندگی بسیار آسان شده است و شما در هر موردی که به مشکل برخورد کردید و نیاز به کمک داشتید با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید مشکل خود را حل کنید. گاهی اوقات وسایل شما نیاز به یک تعمیر جزئی دارند که شما خودتان هم می‌توانید آن را انجام دهید.

۵۷- دفترچه یادداشت ایده

همیشه یک دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید تا زمانی که ایده خوبی به ذهن شما رسید آن را یادداشت کنید تا اگر فرصت عملی کردن ایده را نداشتید آن ایده را به فراموشی نسپارید و در یک فرصت دیگر آن را عملی کنید. گاهی بهترین ایده‌ها برای صرفه‌جویی در پول ممکن است به ذهن شما خطور کند که اگر آن را یادداشت نکنید ممکن است آن را به وادی فراموشی بسپارید.

۵۸- استفاده بهینه از فضای خالی فریزر

داشتن یک فریزر بزرگ در خانه که تعدادی فضای خالی دارد نعمت بزرگی برای شماست؛ چرا که می‌توانید در آن، تعدادی وعده‌‌ غذایی آماده کنید و آن را در فریزر قرار دهید. مقداری نان خانگی بپزید و برای مدت مثلاً یک ماه آن را در فریزر قرار دهید. این برای زمانی که شما فرصت کافی برای درست کردن یک وعده غذایی ندارید کمک شایانی می‌کند تا از استفاده از غذای بیرون اجتناب کنید.

۵۹- به دنبال یک مکان ارزان‌تر برای زندگی باشید

اگر شما در مکان و شهری زندگی می‌کنید که هزینه‌ها برای شما سرسام‌آور است می‌توانید به فکر تغییر محل زندگی‌ خود به یک شهرستان کوچک باشید تا از میزان هزینه‌های اضافی خود بکاهید. اگر شما اصالتاً اهل یک شهرستان کوچک بوده‌اید و اکنون دریکی از شهرهای بزرگ و صنعتی کشور زندگی می‌کنید بهتر است که به دیار آب و اجدادی خود بازگردید. اولین هزینه‌ای که بعد از انتقال برای شما کم می‌گردد هزینه‌ی پرداخت پول بابت وسایل نقلیه است که در یک شهرستان کوچک آن‌قدر نیاز به استفاده از آن نیست.

۶۰- برنامه‌های رایگان

در هر شهری چندین پارک وجود دارد که دارای زمین بسکتبال، والیبال و دستگاه‌های ورزشی است که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید و لذت ببرید و بابت باشگاه ،هزینه‌ای را پرداخت نکنید.

۶۱- تنظیم باد لاستیک خودرو

فشار باد مناسب، قدرت تایر را در برابر نیروی وزن و شرایط مختلف رانندگی مانند ترمز کردن، شتاب گرفتن و غیره بیشتر می‌کند. بهترین وضعیت تایر با فشار باد مناسب مهیا می‌شود. لاستیک کم‌باد باعث مصرف سوخت بالا می‌شود و لاستیک پرباد هم باعث سایش بیش‌ازحد لاستیک شده و عمر آن را کم می‌کند و شمارا ملزم به خرید یک لاستیک جدید برای خودروی خود می‌کند.

۶۲- باغبانی

باغبانی و درست کردن یک باغچه کوچک در حیاط خانه‌‌ی خود، هم می‌تواند یک سرگرمی ارزان و هم می‌‌تواند باعث پرورش برخی از سبزی‌ها برای خانواده‌ی شما باشد. می‌توانید در باغچه، سبزی‌خوردن، فلفل گوجه یا خیار پروش دهید.

۶۳- غذای رایگان

در هر کشور متناسب با فرهنگ و آرمان‌هایش در یک سری از تاریخ‌ها و زمان‌های خاصی شما می‌توانید از وعده غذایی و تفریحات رایگان لذت ببرید. در کشور ما با توجه به عقاید مذهبی در زمان‌های  میلاد یا شهادت ائمه اطهار این‌گونه مراسم‌ها برپا می‌گردد.

۶۴- حمل‌ونقل عمومی

اگر سیستم حمل‌ونقل عمومی نزدیک محل زندگی شماست به‌جای استفاده  از اتومبیل شخصی از آن بهره بگیرید با این کار هم به تمیزی هوای شهرخود کمک می‌کنید هم بابت هزینه پارک به‌زحمت نمی‌افتید.

۶۵- آرایشگری را یاد بگیرید

شاید ابتدا، این ایده زیاد جالب به نظر نرسد اما با چند بار تمرین می‌توانید موهای خود را با یک مدل ساده خودتان کوتاه کنید؛ برای این کار می‌توانید از فیلم‌های آموزشی یاد بگیرد و بعد چند بار انجام دادن شما به مهارت کافی برای کوتاهی موهای خود می‌رسید. این کار شما را از پرداخت هزینه، بابت آرایشگاه مبرا می‌کند. با یادگرفتن مهارت آرایشگری می‌توانید موهای فرزندان خود را در منزل کوتاه کنید.

۶۶- هم‌سفری

اگر محل زندگی شما نزدیک محل زندگی یکی از همکارانتان است برای رفتن به سرکار باهم هم‌سفر شوید یک هفته با ماشین شما و هفته دیگر با ماشین همکارتان به سرکار بروید.

۶۷- ترسیم یک نمودار از بدهی‌های خود

همه نیاز دارند تا برای پرداخت بدهی‌هایشان یک برنامه مناسب بریزند. شما هم بشینید و یک برنامه برای بازپرداخت بدهی‌های خود بریزد تا با یک برنامه‌ریزی مناسب هر چه سریع‌تر از شر بدهی خلاص شوید.

۶۸- آرام‌پز

استفاده از یک قابلمه آرام‌پز بهترین معامله برای کاهش هزینه‌های پخت‌وپز‌است. وقتی شما به سرکار می‌روید می‌توانید خورشت موردنظر خود را در آرام‌پز بریزید و هنگامی‌که از سرکار برمی‌گردید یک غذای خوشمزه و خانگی را به‌جای فست فودها میل کنید.

۶۹- تعمیر به‌موقع وسایل

به‌جای اینکه منتظر بمانید تا یک وسیله که خراب ‌شده است برای همیشه از کار بیفتد و هزینه شما را بالا ببرد، یک برنامه منظم برای تعمیر آن ترتیب دهید. حتی وقتی دندان‌های شما کمی پوسیدگی دارند به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا قبل از آنکه هزینه‌ی درمانی شما بالا برود پوسیدگی دندان را برطرف کند.

۷۰- کالاهای اساسی به‌صورت فله

شما می‌توانید یک سری از کالاهای اساسی که برای مدت طولانی می‌توان از آنها استفاده کرد و فاسد نمی‌شوند را به‌صورت فله‌ای بخرید. بدین‌صورت از پرداخت هزینه بابت تورم، نسبت به بعضی از کالاها معاف می‌شوید. ازجمله از این کالاها می‌توان به مواد شوینده، کیسه‌زباله برخی از خوراکی‌ها، پوشک و … اشاره کرد.

۷۱- مواد غذایی بسته‌بندی برای سفر

در هنگام مسافرت برخی از مواد غذایی  را با خود به همراه ببرید تا در میانه‌ی سفر اگر خواستید استراحت کنید نیاز به پرداخت صورت‌حساب سنگین به رستوران بابت غذا نباشید. می‌توانید در یک پارک بایستید و یک غذای ساده خودتان درست و میل کنید.

۷۲- مدیریت قبض تلفن همراه

یک نگاهی به قبض تلفن همراه خود بزنید و ریز آن را مورد بررسی قرار دهید و به دنبال کاهش مبلغ قبض برای ماه بعد باشید؛ مثلاً خود را ملزم کنید که تماس یا پیامک‌های بی‌مورد و غیرضروری‌ خود را کاهش دهید.

۷۳- وام دانشجویی

استفاده از وام‌های دانشجویی در زمان تحصیل یک موقعیت مثبت برای شماست؛ چراکه این وام‌های دارای نرخ بهره نیستند و در ضمن بعد تحصیل، شما ملزم به پرداخت اقساط خواهید بود؛ همچنین مبلغ هر قسط نیز بسیار بالا نیست و بعد از اتمام تحصیلات خود نیز، بابت بازپرداخت به‌زحمت نخواهید افتاد.

۷۴- خرید اتومبیل

اگر به دنبال خرید یک خودرو هستید به دنبال خرید اتومبیلی باشید که اکثریت از آن رضایت دارند. اگر شما اتومبیلی را بخرید که کارخانه‌ی آن تازه تأسیس است این کار ریسک بالایی دارد. پس به دنبال اتومبیلی باکیفیت و دارای گارانتی باشید.

۷۵- کتابخانه

کتابخانه یک مکان برای قرض گرفتن کتاب نیست از آن به‌عنوان یک مکان آزاد برای بسیاری از کارها می‌توان بهره جست؛ ازجمله: یادگیری زبان خارجه، ملاقات با دوستان، استفاده از اینترنت، چک کردن فیلم و سی دی، گرفتن روزنامه‌های محلی رایگان و …

۷۶- اصلاح صورت با یک تیغ صورت تراشی ساده

استفاده از یک تیغ ساده به‌جای خرید یک ماشین صورت تراشی برقی گران‌قیمت بسیار به‌صرفه‌تر است.

۷۷- ایجاد ذهنیت مثبت

همه ما در زندگی شخصی خود از اشخاص یا چیزهایی الهام می‌گیریم که این  کار برای اینکه یک موقعیت مثبت را در زندگی ما رقم بزند بسیار مهم است .این اشخاص می‌توانند همسر، فرزندان یا کسانی باشند که در جامه مورداحترام هستند.

همیشه افرادی که برای شما ذهنیت مثبت و خوبی را رقم می‌زنند و شما را برای رسیدن به اهداف زندگی‌ خود ترغیب می‌کنند را در جلوی چشمتان داشته باشید. برای این کار کافی است عکس این اشخاص را در کیف پول یا در اتاق یا جلوی آینه نصب کنید.

۷۸- یادگیری تمام مزایایی که شرکتتان به شما ارائه می‌دهد

یک‌زمانی را صرف کنید تا  از مزایای شغلی که در آن هستید آگاه شوید.برای مثال اگر بازنشسته هستید، صندوق بازنشستگان یک سری خدمات خوبی از قبیل: وام یا سفر زیارتی یا ارائه خدمات درمانی را در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی برخی از شرکت‌ها یک سری از لوازم‌خانگی را به‌صورت قسطی در اختیار کارکنان خود قرار می‌دهند.

۷۹- تمیز کردن جای خرید مجدد

در بسیاری از موارد پیش می‌آید که با خراب شدن یکی از وسایل خود به فکر خرید مجدد بیفتید درحالی‌که اگر آن وسیله امکان تعمیر داشته باشد برای شما بسیار به‌صرفه‌تر است. مثلاً اگر فلت تلفن همراه شما شکسته یا قاب اصلی آن دچار شکستگی شده، به‌جای خرید مجدد یک تلفن همراه با پرداخت مقدار کمی پول، آن را تعمیر کنید و مورد استفاده قرار دهید.

۸۰- پیشنهاد فعالیت‌های ارزان هنگام ملاقات با خانواده و دوستان

هنگامی‌که با دوستان  یا خانواده خود به  بیرون می‌روید آنها را متقاعد کنید که به‌جای رفتن به مکان‌های هزینه‌بر، یک تفریح ارزان‌تر را انتخاب کنند؛ مثلاً به‌جای رفتن به سینما به پارک بروید

۸۱- رانندگی با سرعت مجاز

رانندگی با سرعت‌بالا نه‌تنها شما را متحمل هزینه اضافی بابت سوخت می‌کند بلکه باعث می‌شود تخلفات رانندگی شما بالا رفته و بابت جریمه هم ملزم به پرداخت پول گردید.

۸۲- مطالعه زیاد

مطالعه و خواندن یک کتاب یکی از سرگرمی‌های مفید است. در تمام شهرها یک کتابخانه عمومی وجود دارد که در دسترس عموم است بروید به کتابخانه و کتاب‌های موردعلاقه‌ خود را بیابید و در وقت آزاد خود به مطالعه بپردازید این کار نه‌تنها میزان اطلاعات شما را بالا می‌برد بلکه یک سرگرمی مفید هم محسوب می‌شود.

۸۳- خرید یک‌خانه کوچک‌تر

اگر قصد خرید یک‌خانه را دارید ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که یک‌خانه کوچک‌تر بخرید تا مقداری پول نقد در حساب شما باقی بماند.

۸۴- تغییر مسیر

اگر برای رفتن به محل کار یا برگشت از آن همیشه از یک مسیر رفت و آمد می‌کنید سعی کنید مسیرهای جدید را تجربه کنید.  شاید یک مسیر برای شما جدید و ناشناس باشد ولی ممکن است بسیار کوتاه‌تر از مسیر همیشگی باشد و یا حتی در این مسیر مراکز خرید خوبی پیدا کنید که می‌توانید در حین بازگشت از محل کارتان  خریدهای خود را انجام دهید، این کار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با یک مسیر کوتاه‌تر، در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید.

۸۵- ولخرجی ممنوع

پولتان را مدیریت کنید و از ولخرجی بپرهیزید و پول خود را در مسیر درست خرج کنید. گاهی اوقات ثبت‌نام کردن در برخی از خدماتی که اصلاً موردنیاز شما نیست حجم پالایی از پول را از دستتان خارج می‌کند.

۸۶- کاهش هزینه بابت محصولات آرایشی و بهداشتی

استفاده مکرر از لوازم‌آرایشی نه‌تنها برای سلامتی شما مفید نیست بلکه عوارضی را هم در بردارد و حجم بالایی از پول شما را هم از بین می‌برند. در بین لوازم بهداشتی آنهایی را که لازم و ضروری است خریداری کنید؛ مثلاً خمیردندان، شامپو، کرم مرطوب‌کننده، نخ دندان و…جزء اقلام ضروری است.

۸۷- کمتر گوشت بخورید

گوشت در مقایسه با میوه و سبزی‌ها،  بسیار گران‌قیمت است. شما می‌توانید گوشت کمتری مصرف کنید و درعین‌حال این میزان کمتر پروتئین را با مواد غذایی دیگر ازجمله لوبیا، قارچ و … جبران کنید.

۸۸- استفاده از کوپن خرید

از کوپن‌های خرید مواد غذایی استفاده کنید.

۸۹- جلوگیری از اتلاف انرژی

در زمستان برای جلوگیری از اتلاف انرژی برای پنجره‌های خود از درزگیر استفاده کنید یا پنجره‌های خود را دوجداره کنید. داخل منزل لباس گرم بپوشید تا نیاز به بالا بردن مصرف سوخت برای گرم کردن منزل نباشد.

۹۰- شست‌وشوی بهینه‌ی لباس

دقت داشته باشید شستن لباس‌های خود در ساعات اوج مصرف برق نباشد. هرگز برای خشک شدن لباس‌ها از خشک‌کن استفاده نکنید، لباس‌ها را در معرض نور رایگان خورشید قرار دهید و اجازه دهید این‌گونه خشک شوند.

۹۱- محافظ

اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل برقی شما دارای محافظ هستند تا در هنگام نوسانات برقی به وسایل برقی شما خسارت وارد نشود.

۹۲- برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده درست از وام دانشجویی

ازآنجایی‌که بازپرداخت وام‌های دانشجویی در حین تحصیل نیست، شما می‌توانید با مبلغ دریافت شده یک سرمایه‌گذاری خوب انجام دهید.

۹۳- کاهش هزینه تعطیلات

به‌جای مسافرت کردن به مکان‌های دور به دیدن فضای سبز منطقه‌ی زندگی خود بروید در این حالت کلی پول بابت پرداخت به رستوران، هتل یا محل اقامت برای شما ذخیره می‌شود.

۹۴- سینما

اگر جزء افرادی هستید که به‌محض اینکه فیلم جدیدی در سینما به اکران درمی‌آید بلیت تهیه می‌کنید و به تماشای فیلم می‌روید ما به شما توصیه می‌کنیم که این عادت را ترک کنید چون بعد چند ماه همان فیلم در شبکه تلویزیونی یا  به‌صورت سی دی در دسترس شما است.

۹۵- بیشتر ورزش کنید

به پیاده‌روی بروید یا برخی از حرکات و نرمش‌های عضلانی  را در منزل انجام دهید این‌گونه  ورزش‌ها در منزل بدون هیچ هزینه‌ای قابل انجام است و برای سلامتی شما بسیار مفید است.

۹۶- قبوض خود را به‌صورت آنلاین یا از طریق تلفن‌بانک  پرداخت کنید.

۹۷- بازی‌های کامپیوتری

همان‌طور که کابل تلویزیون خود را از دسترس خارج کردید میزان استفاده خود از  بازی‌های کامپیوتری را کم کنید تا هم فرصت کافی برای برنامه‌ریزی اهداف مالی خود داشته باشید هم در میزان مصرف برق صرفه جوی کنید.

۹۸- مثبت اندیشی

از هر شکست و تجربه تلخ در زنگی خود به بهترین وجه استفاده کنید  در هر تجربه منفی یک تجربه مثبت و جود دارد و تمام  این اتفاقات به نفع ماست اما گاهی فقط با چشم دوختن به جنبه‌ی منفی آن نمی‌خواهیم مثبت بودن آن را درک کنیم. این سخن دقیقاً مطابق با آیه (۲۱۶) سوره بقره است که خداوند فرموده چه‌بسا کاری را که از آن اکراه دارید و در آن کار، خیر شما وجود دارد. پس مثبت نگر باشید.

۹۹- نوآوری

گاهی اوقات بدترین شرایط زندگی، شما را وادار به ایجاد بهترین تلاش می‌کند. نوآوری در زندگی خود را هرگز فراموش نکنید برای رسیدن به هدفتان (پس‌انداز) از هیچ تلاشی مضایقه نکنید. در تمام لحظه‌های خود با تجسم خلاق، هدف موردنظر را تصویرسازی کنید.

۱۰۰- هرگز تسلیم نشوید

هر بار با شکست مواجه شدید ناامید و مأیوس نباشید. پیرامون زندگی افرادی که ازلحاظ مالی موفق هستند، مطالعه کنید و ببینید که همه‌ی افراد در مراحلی از زندگی خود با شکست مواجه شده‌اند، راهکارهای آن‌ها را مطالعه کنید شاید برای زندگی مالی فعلی شما این راهکارها مثمر ثمر باشد.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طلوع

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها