فریلنسینگ موفقیت در شغل و کسب و کار موفقیت در کار

۱۰ کاری که فریلنسرهای موفق انجام داده‌اند

۱۰ کاری که فریلنسرهای موفق کرده اند

اگر فریلنسر هستید ناچارید موفق باشید

به‌عنوان یک فریلنسر شما مدیر خودتان هستید و این کار مستلزم مدیریت زمان است تا بتوانید کارهای خود را به‌خوبی انجام دهید.
برخی از این راهکارهایی که در ادامه مطرح می‌شوند ممکن است بسیار ساده باشند؛ ولی با همین چند روش می‌توانید فرایند کاری خود را بهتر کنید. امیدوارم چند مورد از این راهکارها برای شما کاربردی باشد و در شغلتان مؤثر واقع شوند.

۱۰ کاری که فریلنسرهای موفق کرده اند

۱-برای هر پروژه‌ی خود قرارداد ببندید

آیا برای انجام پروژه‌های کوچک، به قرارداد نیاز است؟ چگونه قرارداد مناسبی برای فعالیت خود بنویسیم؟ بسیاری از فریلنسرهای آزاد به خاطر جزییات زیاد در قراردادها، دچار گرفتاری می‌شوند درحالی‌که با تمرکز روی همین جزییات، می‌توانند به کسب درآمد بیشتر فکر کنند.
یک قرارداد ساده باید شامل نکات مهم و اساسی شود و  درعین‌حال مورد توافق شما و کارفرمای شما باشد.

برخی از بندهایی که باید در قرارداد بگنجانید عبارت‌اند از:

 • کاری که شما انجام می‌دهید باید اصل باشد و کپی کار دیگران نباشد.
 • مقدار مبلغ دریافتی و زمان تحویل پروژه را مشخص کنید.
 • زمانی که کارفرما کار شما را تحویل گرفت می‌تواند از آن در هر زمینه‌ای استفاده کند.
 • شما و کارفرما حق فسخ قرارداد را دارید.
 • برخی اطلاعات مهم درمورد شما جهت آشنایی بهتر کارفرما با شما.

پس از اینکه کار خود را به انجام رساندید، کارفرما می‌تواند آن را امضا و چاپ کند و یا آن را عودت دهد.
اگر از این راه توانستید درآمد قابل‌توجهی داشته‌ باشید، ممکن است بخواهید با قراردادی حرفه‌ای درآمد خود را چند برابر کنید.

۲-مقداری از هزینه را در ابتدای کار دریافت کنید

یکی از معضلاتی که ممکن است فریلنسرها با آن مواجه شوند، عدم دریافت هزینه در موعد مقرر یا وجود برخی مشکلات با مشتری است. البته این مشکلات نیز می‌توانند با راهکارهایی ساده حل‌وفصل شوند.
برای دریافت کامل و به‌موقع حقوق خود باید هزینه کمی برای دستمزد خود تعیین کنید. برای انجام این کار می‌توانید در قرارداد خود یا پیش از شروع پروژه از کارفرما درخواست کنید نصف هزینه را بپردازد. اگر کارفرما با این اقدام شما موافقت نکرد به او هشدار دهید که در ادامه‌ی راه با مشکل مواجه خواهید شد. به‌علاوه شما می‌توانید با دریافت نصف یا یک‌سوم هزینه پیش از شروع پروژه، دستمزد پایانی خود را به‌راحتی دریافت کنید.
اگر پروژه‌ای با حقوق کم را پذیرفتید، هرچه زودتر آن را شروع کنید و به یاد داشته باشید ۵۰% هزینه را دریافت کنید زیرا با این کار، مشتری نمی‌تواند پروژه را لغو کند و دریافت حقوق شما مطمئناً انجام خواهد شد.

۳-از “نه گفتن” نترسید

اگر دوست‌‌دارید به مردم کمک کنید، “نه گفتن” مقداری سخت است. به‌خصوص زمانی که از کمک به افراد لذت می‌برید و نمی‌خواهید آنها را ناامید کنید.

شما با انجام هر فعالیتی می‌تواند فرد یا افرادی را ناراحت کنید. مثلاً؛ مشتری را با دیر انجام دادن کار، خانواده را با درگیر کار بودن و خودتان را با شغلی که انتخاب کرده‌اید. پس به‌راحتی می‌توانید کاری که مناسب شما نیست را قبول نکنید. اگر می‌خواهید پروژه‌ای را قبول کنید، قبل از شروع آن این سؤالات را از خودتان بپرسید:

 1. آیا این پروژه در تخصص من است؟
 2. چرا من این‌کار را انجام می‌دهم؟
 3. آیا متعهد به انجام آن هستم؟
 4. چرا انجام این پروژه را در دستور کار قرار دادم؟

یکی از بدترین اتفاقاتی که می‌تواند رخ دهد، پر شدن برنامه کاری‌ شما با پروژه‌های بسیار است. حالا شما هم مضطرب هستید و بدترین قسمت نیز، نبود زمان برای انجام پروژه موردعلاقه‌ شما است. پس اگر کارهایی که به آن‌ها علاقه‌ای ندارید را قبول کنید، دیگر نمی‌توانید فعالیت خوشایند خود را بپذیرید.
بنابراین دفعه‌ی آینده که کاری به شما پیشنهاد می‌شود، ابتدا آن را ببینید و اگر در تخصص شماست، آن را قبول کنید.

۴-بر روی شغل خود تمرکز کافی داشته‌ باشید

اگر نمی‌خواهید مانند برخی افراد باشید، بر روی کار و فعالیت خود، تمرکز کافی کنید تا در میانه‌ی راه و حین انجام پروژه‌های مختلف به مشکل برنخورید.
می‌توانید انجام فعالیت خود را با تمرکز کردن، آسان کنید. یک یا دو تخصص را دنبال کنید و تنها پروژه‌هایی را قبول کنید که در این زمینه‌ها هستند.
سعی کنید ترجمه را با عبارات و کلمات خودتان انجام دهید و از سایت‌های دیگر برای ترجمه آن استفاده نکنید؛ زیرا این کار باعث می‌شود مطلب شما  مورد استقبال قرار گیرد و فرصت‌های شغلی بیشتری برای شما فراهم شود.

۵-مواردی که در آنها تخصص دارید را نشان دهید

بسیاری از مترجمان نمونه‌ کارهای خود را با انواع و اقسام فایل‌ها نشان می‌دهند. بهترین راهکار آن است تا نمونه کارهایی را در پروفایل خود نمایش دهید که در انجام آنها متخصص بوده‌اید؛ زیرا عدم انجام این کار باعث پر شدن پروفایل با نمونه‌ کارهای مختلف می‌شود.
شما باید نمونه‌ کارهایی را معرفی کنید که قصد ادامه فعالیت در آن زمینه‌ها را دارید و فرقی نمی‌کند که نمونه‌کارهای شما برای کارهای خودتان ترجمه شده یا برای مشتری.
برای مثال اگر در زمینه‌ی گرافیک مهارت دارید، نمونه کارهایی از این قبیل را به مشتریان خود ارائه کنید؛ زیرا باعث می‌شود به‌عنوان مترجم و متخصص گرافیک شناخته شوید.

۶-با مشتریان خود راستگو باشید

سعی کنید چهره‌ی واقعی خود را در کارتان نشان دهید؛ زیرا شما خودِ تجاربتان هستید و می‌توانید به این مفهوم افتخار کنید.
به‌عنوان یک کارفرما، شما باید بدانید هزینه را به چه کسی می‌پردازید. پس تمام اینها بستگی به شما دارد که چه شکل و چهره‌ای را به مشتریانتان نشان می‌دهید.
اگر کارفرمایی علاقه‌مند به انجام کار با شماست، خود را به او بشناسانید. اگر می‌خواهید شما را استخدام کند، چگونگی انجام کار خود را با آنها در میان بگذارید.

۷-بنویسید، بنویسید و بنویسید

نوشتن مهمترین راهکاری است که می‌توان با انجام آن به مراحل بعدی رسید. نوشتن تنها راه مطرح‌کردن خود به‌عنوان مترجم‌ آزاد است و به‌وسیله آن می‌توان برای خود نامی دست‌ و پا کرد.
هر مترجم موفقی، پیشرفت کار خود را به نوشتن، مربوط می‌داند و این با چیزی محقق نمی‌شود مگر تمرین زیاد.

۸-روی حالا تمرکز کنید

قبل از شروع انجام کار، هدف خود را مشخص کنید و برای رسیدن به آن از همین حالا تلاش کنید. بسیاری از مترجمان‌ آزاد، نسبت به دیگران به‌خاطر پست‌ و مقام خود، حسادت می‌ورزند.
اگر می‌خواهید درآمد کافی داشته‌ باشید ولی حاضر به اعتماد به مشتری خود نیستید، چگونه انتظار دارید به هدف مورد نظر خود در آینده برسید؟
فهرستی از کارهای روزانه‌ی خود تهیه کنید و سعی کنید تا پایان روز آنها را انجام داده‌ باشید. اگر سعی کنید پیشرفت کار خود را در طی هدف بلند مدت‌ خود تنظیم کنید، سریع‌تر به موفقیت خواهید رسید.

۹-اعداد مورد نظر خود را مشخص کنید

به‌عنوان یک شاغل باید اعداد و ارقامی را برای خود تنظیم کنید. مثلاً؛

 • دوست دارید درآمد ماهانه‌ی شما چقدر باشد؟
 • تعداد بازدیدها از نمونه‌کارهای خود را بررسی کنید
 • چه تعداد صفحه یا نمونه‌ کار مورد استقبال قرار نمی‌گیرد؟

آگاه‌ بودن از این اعداد باعث می‌شود نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید و به سوی هدف خود نزدیک‌تر شوید. مثلاً؛ اگر هر ماه از ترجمه یک متن در زمینه‌ی یک رشته، ۱۰۰ دلار درآمد کسب می‌کنید، بر روی ترجمه‌ی متون در این زمینه بیشتر تمرکز کنید.

۱۰-درآمد خود را به دو دسته‌ی مالیات و پس‌انداز تقسیم کنید

می‌توانید درآمد خود را این‌گونه تقسیم کنید:

 • ۱۲ درصد برای هزینه‌های مربوط به کسب‌وکار
 • ۱۶ درصد برای مالیات
 • ۱۲ درصد برای پس‌انداز زندگی
 • باقی‌مانده هم برای هزینه‌های جاری زندگی

البته این نمونه‌ای برای تقسیم درآمد شما بود و چیزی که اهمیت دارد این است که حداقل ۱۶ درصد را برای مالیات خود ذخیره کنید زیرا هر کارمندی نیز این مقدار از درآمد خود را برای مالیات کنار می‌گذارد.

نتیجه‌گیری
بهتر است این نکات را هنگامی بکار گیرید که در آغاز راه هستید و به یاد داشته باشید که افراد زیادی از این نکات در کار خود بهره برده‌اند و پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌اند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها