آموزش‌های عمومی موسیقی

‌آیا می‌توانم خواننده شوم؟ ؛ نشانه‌های استعداد خوانندگی

‌آیا می‌توانم خواننده شوم؟ ؛ نشانه‌های استعداد خوانندگی

تقریبا همه انسان‌ها آوار می‌خوانند، قدیمی‌ها برای دلشان در حمام و تالارهایی با سقف بلند می‌خواندند و امروزی‌ها به لطف اینترنت و نرم‌افزارهای کوک کردن صدا، یک شبه ستاره می‌شوند و تا روز بعد فراموش می‌شوند. اما از میان همه این خواننده‌ها، صدای عده‌ای برای همیشه در یادها می‌ماند. مهم نیست این افراد چقدر علم موسیقی بدانند؛ آنها از دل می‌خوانند و با موسیقی زندگی می‌کنند.

اگر شما هم از صدای تکراری خواننده‌های پاپ امروز خسته شده‌اید و هیچ موسیقی جدیدی به دلتان نمی‌نشیند،‌ این مطلب را بخوانید و اگر شرایط خواننده شدن را دارید،‌ خودتان دست به کار شوید.

MichaelGrimm
مایکل گریم؛ خواننده‌ای که با احساس ناب خود، از کافه‌های کوچک به سالن‌های بزرگ راه پیدا کرد

 

یک خواننده ذاتی چه خصوصیاتی دارد؟

اگر پیش از این یک آلبوم موسیقی منتشر کرده باشید دلیل نمی‌شود که شما یک خواننده ذاتی باشید. اگر هیچ آواز ضبط شده‌ای هم ندارید دلیلی بر عدم توانایی شما برای خوانندگی نیست.

اما اگر در خودتان نشانه‌های زیر را می‌ببینید، حداقل می‌توانید مطمئن باشید که استعداد خوانندگی دارید:

 1. خواننده‌های ذاتی همیشه می‌خوانند. مهم نیست کسی دور و برتان باشد، شما همیشه با خود زمزمه می‌کنید و هیج چیزی نمی‌تواند مانع این لذت شما شود.
 2. بیش از دیگران صدای خودتان را دوست دارید و برای آن ارزش قایل هستید.
 3. عاشق ساز زدن هستید و یا حداقل در یک دوره از زندگی خود نوازندگی کرده‌اید.
 4. اگر نوازنده باشید به نحوه صدادهی و روش‌ ایجاد طنین‌های محتلف از ساز خود دقت می‌کنید.
 5. بجای هدیه دادن به کسی که دوستش دارید، برای او آواز می‌خوانید.
 6. شما عاشق دیدن خواننده‌ها و یا نوازنده‌هایی هستید که با احساس اجرا می‌کنند و همیشه درباره اجرای آنها بحث می‌کنید.
 7. با شنیدن موسیقی وارد یک عالم دیگر می‌شوید و درد و غم را فراموش می‌کنید.
 8. فقط برای وقت گذرانی به موسیقی گوش نمی‌دهید. شما نمی‌توانید همزمان روی یک مساله تمرکز کنید و به یک موسیقی خوب گوش دهید. وقتی در هنگام ورزش موسیقی گوش می‌کنید متوجه گذشت زمان نمی‌شوید.
 9. بخشی از زمان شما در طول روز به فکر کردن درباره موسیقی می‌گذرد.
 10. موسیقی شما را به احساسات و خاطرات گذشته وصل می‌کند. مثلا با شنیدن یک موسیقی خاص، یاد یک دوست، یک مراسم تولد، معشوق خود و یا لالایی مادرتان می‌افتید.
 11. موسیقی روشی برای بیان احساسات شماست. وقتی ناراحت و یا عصبانی هستید، موسیقی می‌تواند شما را آرام کند و احساسات‌تان را کنترل کند.
 12. یک ملودی زیبا می‌تواند شما را احساساتی کند و همزمان با اشک ریختن یک حس زیبا به شما دهد. احتمالا همزمان با غلیان احساسات، همراه خواننده آهنگ، شعر را زمزمه هم می‌کنید.
 13. شما عاشق جمع‌آوری کلکسیون‌های موسیقی از دوستان و فامیل هستید و  همیشه از شنیدن یک موزیک جدید لذت می‌برید.
 14. با دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و فیسبوک و یا به صورت حضوری موسیقی ردوبدل می‌کنید و از بحث کردن در مورد سبک‌های موسیقی و استایل نوازندگی و آهنگسازی ستارگان محبوب خود کیف می‌کنید.
 15. اطرافیان می‌گویند شما با شنیدن موسیقی از خود بیخود می‌شوید و آنها را فراموش می‌کنید. شما از این حرف نه تنها نارحت نمی‌شوید، بلکه به آن افتخار می‌کنید.

آیا داشتن استعداد خوانندگی کافی است؟

وجود نشانه‌های بالا در افراد به این معنی نیست که آنها خوب می‌خوانند و لزوما تبدیل به ستاره‌های موسیقی می‌شوند. زیرا موفقیت در این حرفه نیازمند آموزش موسیقی و شرکت در دوره‌های آموزش خوانندگی است. اما اگر این افراد خواننده هم نشوند، نسبت به دیگران یک برتری دارند:‌ داشتن یک احساس خالص و ناب.

‌آیا می‌توانم خواننده شوم؟

موسیقی هم مثل همه هنرها و همه شغل‌ها، خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارد. خوانندگان و نوازندگان حرفه‌ای یک‌شبه ستاره نمی‌شوند و مجبورند بخشی از زندگی خود را فدای موسیقی کنند. اما یکی از برتری‌های موسیقی خصوصا برای کسانی که ذاتا عاشق موسیقی هستند این است که موسیقی مانند مدیتیشن، می‌تواند افراد را از دنیای مادی جدا کند و به آنها آرامش دهد. علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که موسیقی تاثیرات مثبتی بر روی سلامت جسم و روح دارد.

چگونه خواننده شویم؟

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که موسیقی با وجودتان عجین شده، این شانس را دارید که زودتر از بقیه موسیقی را یاد بگیرید  و پیشرفت کنید. همچنین به طور ناخودآگاه تمایل دارید وقت‌تان را با کسانی بگذرانید که عاشق موسیقی هستند. اما فراموش نکنید که یاد گرفتن موسیقی، نیازمند فراگیری نت‌خوانی و تئوری موسیقی است.

پس هر چه زودتر دست به کار شوید!

…………………

با آرزوی سلامتی برای شهریار موسیقی ایران، استاد محمدرضا شجریان

محمد رضا شجریان
محمدرضا شجریان، صدای ماندگار و اسطوره موسیقی ایران

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام من ابولفضل افروزه هستم و در حال دوره اموزش اواز پاپ و تیوریی موسقی هم دارم یا د میگریم میخاستم بدونم ایا برای خواننده شدن باید پولدار یا نه لطفا بهم بگین چون جواب کل زندگیم به شما وابسته است

  • اگرچه انتشار موسیقی نیاز به هزینه داره اما خواننده شدن فقط نیاز به تمرین داره. اگر شما نمونه کارهای خوبی در شبکه های اجتماعی و سایت های عمومی داشته باشید، آهنگسازها حتما سراغ شما میان.
   موفق باشید

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها