مدیریت و رهبری موفقیت در کار

۶ راه ساده برای تشکیل و مدیریت یک تیم موفق

روش‌های تشکیل و مدیریت یک تیم موفق

تابه‌حال از نزدیک عملکرد یک تیم پربازده را دیده‌اید؟ به‌خصوص در لحظات حساس و انتهایی بازی؟ چیزی که برایم جالب بود این است که هرچقدر به لحظات پایانی رقابت نزدیک می‌شویم، “نیروی کمکی” یا “نیمکت‌ذخیره‌ها” پراهمیت‌تر جلوه می‌کند. در واقع با رسیدن به لحظات حساس‌تر، تیم موفق از ذخیره‌های خود بهره می‌برد و نیروهای تازه‌نفس را با بازیکنان اولیّه تعویض می‌نماید. به‌واقع برخورداری از چنین قابلیتی منوط به داشتن یک نیمکت ذخیره قوی و باانگیزه است که با یاری آنان بتوان روند مسابقه را به نفع خود تغییر داد. این قابلیت، توانمندی و انگیزه‌ی تیم برای موفقیت نامیده می‌شود.

این موضوع در مورد تمام گروه‌های چندنفره، از تیم ورزشی گرفته تا تیم‌های کاری صادق است. برای گسترش این مهارت در یک تیم بسکتبال، نیاز به تلاش فراوان داریم ولی راه و روش دستیابی به آن چگونه است؟

در مقاله‌ی زیر به تعدادی از فاکتورهای اساسی در ایجاد روحیه برتری‌جویی و توانمندی که لازمه موفقیت یک تیم است اشاره شده است و برای یک رهبر تیم، دانستن آن‌ها از اهمیتی وصف‌ناپذیر برخوردار است

۱-تحکیم روابط با افراد زیردست

اولین سوالی که در تیم باید از خود بپرسید این است که آیا از تمام اعضا رضایت دارید؟ هم تیمی‌هایی که همدیگر را دوست داشته باشند با اشتیاق بیشتری با هم همکاری می‌کنند و در مواقع سختی نیز به هم کمک می کنند. برای گسترش این توانایی هر وقت که فرصتی داشتید با دوستان‌ خود حرف بزنید و بیشتر درمورد‌ آن‌ها اطلاعات کسب کنید و صد البته افرادی را به تیم خود دعوت کنید که به ارتباطات سالم و روابط اجتماعی پایبند باشند.

۲-خلاقیت و تنوع

هر تیمی به گروهی از بازیکنان با توانایی‌های متفاوت نیازمند است. یک تیم فوتبال با تعداد زیادی نیروی تهاجمی، نمی‌تواند قهرمان لیگ شود. در تیم‌های سازمان‌یافته برای استخدام، شما نیاز به افرادی با قابلیت‌های گوناگون دارید؛ قابلیت‌هایی که در زمینه‌های تجربه، پیشینه‌ی کاری و تحصیلات به‌ شما کمک کنند. اتحاد و یک‌رنگی با هم تیمی‌های‌ خود را فقط در هدف کاری و ارزش‌های کاری منطبق کنید و در سایر زمینه‌ها  از افرادی با توان‌مندی‌های متفاوت استفاده کنید.

۳-حس خدمت‌گزاری و مراقبت

این حس، چیزی فراتر از  همراهی با کارمندان و حمایت‌های جزئی از آنان است. حس خدمت‌گزاری و در خدمت تیم بودن چیزی است که از رده‌های بالای مدیریتی خصوصاً مدیر، به رده‌های زیردست منتقل می‌شود. همچنین یک نگرش فروتنانه و خاضعانه که جدا از خودکامی و خودرایی معنا می‌دهد و به عنوان تعهدی است که بیان می‌دارد، اول باید به دیگران خدمت کرد و بعد انتظار خدمت متقابل را داشت. برای بالابردن این حس در تیم خود، از افرادی استفاده کنید که تمرکز آن‌ها پیروزی تمام تیم است، نه فقط موفقیت در حیطه‌ی کاری خود. این افراد حاضر خواهند بود خود را فدای دیگران کنند و برای موفقیت در کارگروهی، دیگران را کمک کنند.

۴-رقابت‌های کاری سالم را گرامی بدارید

آیا زیردستان شما می‌توانند به بهترین شکل ممکن، از عهده انجام کار برآیند؟ آیا آن‌ها از استعدادهایی که برای شکل‌گیری یک موفقیت نیاز است به‌طور کامل برخوردارند؟ این‌ها سوالاتی هستند که باید یک رهبر برای کسب اطلاع از توانمندی‌های تیم خود، بپرسد. تک تک اعضای گروه، باید خود را موظف بدانند با حداکثر بازدهی کار کنند که اگر نتوانند، نقطه ضعف آن‌ها منجر به تنزل شغلی‌ خواهد شد. پس افرادی رقابتی و سخت‌کوش به تیم خود هدیه کنید تا موفقیت را به‌دست آورید.

۵-درعین حفظ روابط دوستانه با کارکنان، در مواضع خود استوار و سخت‌گیر باشید.

روی صحبت من تنها با افراد در مقام رهبری نیست. موفقیت یک گروه زمانی محقق می‌شود که مشارکت در هر سطحی به وقوع بپیوندد. در این زمینه رهبری کردن یعنی برعهده گرفتن هدایت گروهی که باید با تصمیمات درست و مواضع استوار به سوی قله سربلندی رهنمون گردد.

۶-شایسته‌سالاری و تربیت نیروهای زبده را سرلوحه کار خود قرار دهید.

مطمئناً این عبارت را باید شنیده باشید که می‌گوید: “کارمندان اصلی‌ترین سرمایه برای ما هستند؛” که معمولاً توسط مدیر عاملان سازمان‌های چندملیتی بیان می‌شود. ولی باید هشدار بدهم که درستی این‌ جمله، با اضافه کردن این عبارت به‌دست می‌آید: “تنها به شرطی که مدیران، آن‌ها را به درستی گزینش و تربیت کرده باشند.” برای پیشرفت در این زمینه‌، نیازمند آن هستید که افراد لایق را برسرکار بیاورید؛ افرادی که ظرفیت پیشرفت را داشته باشند. پس توجه کنید هدف کاری‌ شما چیست و چطور می‌توانید افراد خود را قدرتمندتر کنید.

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها