آموزش شهروندی و فرهنگ اجتماعی آموزش‌های عمومی

کتاب عیدی بدهید، ذهن‌تان بهار می‌شود

کتاب عیدی بدهید

آیین‌های روزگاران گذشته اگرچه گاه غبار زمان و فراموشی می‌گیرند، اما طبیعت هیچوقت دچار نسیان نمی‌شود. بهار بزرگ‌ترین و همیشگی‌ترین آیین نو شدن است؛ آیینی که به‌رغم همه تحولات و تفکرات تازه، همچنان بر همان مدار می‌چرخد و آدم‌ها را وادار می‌کند به فرمانبرداری از قوانین خود. قوانین آن چیست؟ همان تازگی و نو شدن، غلبه‌ حیات بر مردگی.

اما سنت‌های کهن را فقط از طریق نو شدن است که می‌شود بر حسب شکل و شمایل زمانه‌شان حفظ کرد و نگه داشت. مثلاً سنت عیدی دادن که از دیرباز در نوروز رواج داشته، حالا دیگر به تبع فرم و محتوای زندگی آدم‌ها کمی تغییر کرده است. آدم‌ها دیگر شکر و گندم بو داده و تخم مرغ رنگ شده به هم عیدی نمی‌دهند، می‌روند سراغ چیزهایی که به کار امروزشان بیاید. اما گاهی نمی‌شود طناب پوسیده‌ی واقعیت امروز را گرفت و امید نجات داشت. کارو بار آدم‌های امروز هرچه که هست، جایی در آن برای کتاب خواندن پیدا نمی‌شود. زنگ خطرها البته خیلی پیش‌تر به صدا درآمده و درمان‌های فوریتی و دوفوریتی هم گهگاه این طرف و آن طرف انجام شده است. مثلاً چند سال پیش طرح توزیع کتاب در مترو و اتوبوس را به راه انداختند، اما کتاب‌ها اغلب یا دزدیده می‌شدند یا ناخوانده می‌ماندند. از آن سو سال‌های سال است که نهادهای مردمی برای متقاعد کردن و تشویق مردم به کتابخوانی تلاش می‌کنند، ازجمله طرح نذر کتاب و اهدای کتاب و هزاران کمپین و دعوت دیگر که همگی‌شان یک کلیدواژه‌ی آشکار، اما فراموش شده دارند: کتاب!

کتاب بهترین عیدی در نوروز

دراین میان چند سالی هم هست که طرح کتاب عیدی دادن رواج یافته و اسفندماه که از راه می‌رسد، این بحث داغ‌تر می‌شود. اما چرا کتاب عیدی دادن اینهمه مهم و ضروری است؟ به چند دلیل ساده.

اول اینکه این هدیه نیاز و ضرورت هدیه‌گیرنده را درنظر داشته که خیال می‌کنم این مهم‌ترین و مهربانانه‌ترین وجه هدیه دادن است. اینکه تو نه فقط برای فرمانبرداری از یک سنت و پشت سر گذاشتن یک وظیفه دشوار، بلکه با میلِ بی‌همتای کشفِ درون دیگری و رها کردن او از رنج‌ها و تنهایی‌ها و نادانستگی‌هاست که هدیه‌ای می‌خری و شادی او را انتظار می‌کشی. و چه چیزی مثل کتاب می‌تواند آدمی را به شادی قدم گذاشتن در سرزمین‌های کشف نشده برساند؟

فقط می‌ماند این نکته که کتاب خریدن هم آداب و رسوم خودش را دارد. یعنی هر آدمی فقط و فقط شبیه خودش است و پیدا کردن کتابی شبیه او خیلی مهم است. اگر قرار است رسم کتاب عیدی دادن، به یاری سرانه مطالعه ما بشتابد، باید روحیات و سلیقه افراد را در خریدن کتاب از یاد نبریم، وگرنه یک کتاب دیگر به گنجینه کتابخانه‌های خاک خورده اضافه کرده‌ایم.

کتاب عیدی دهید

دوم اینکه کتاب خریدن وجه مالی هدیه را تا حدودی کمرنگ می‌کند و وجه معنوی آن که در سایه زندگی مصرفی امروز از یاد رفته بود، دوباره زنده می‌شود. خیلی خوب است که هدیه دادن دیگر یک جور معاوضه کالا به کالا یا نمایشی برای به تماشا گذاشتن برتری‌های مالی آدم‌ها نباشد. اگرچه هنوز هم وقتی به خیلی‌ها کتاب عیدی می‌دهید، اول به قیمت پشت جلد آن نگاه می‌کنند و بعد به محتوای آن! اما شما دلسرد نشوید. کتاب عیدی دادن فرهنگی است که نه مایه شرمندگی است و نه نشانه فقر. بلکه کمال یافتگی‌ ذهنی و فکری مردمی را نشان می‌دهد که می‌خواهند فرهنگ‌شان را خانه‌تکانی کنند، چیزهای خوب و قدیمی را نگاه دارند و آنچه  را که بی‌مصرف, جاگیر و وقت‌گیر است بیندازند دور.

همین حالا به اولین کتابفروشی نزدیک خود بروید و از اینکه یکی از سلول‌های زنده‌ فرهنگ هستید که به آن جان می‌بخشید، احساس لذت کنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

آرزو شهبازی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها