آموزش شهروندی و فرهنگ اجتماعی آموزش‌های عمومی خانه‌داری

چگونه پسماندهای خانه را مدیریت کنیم؟

آیا شما نیز برای بیرون گذاشتن زباله‌ها در خانه مشکل دارید؟ با یک تفکر ساده می‌توانید این مسأله را حل کنید و علاوه‌بر صرفه‌جویی مالی، به پاکیزگی محیط زیست نیز کمک کنید. با مطالعه‌ی مقاله‌ی زیر می‌توانید به موارد گفته شده دست یابید.

بخش ۱-کمتر زباله تولید کنید.

       manage-your-home-waste-1

۱٫ کیسه‌ی بارچه‌ای را جایگزین پلاستیک کنید.

این کار تا حد زیادی زباله‌ها را کاهش می‌دهد. محل خرید فرقی نمی‌کند، شما می‌توانید از کیسه‌ی پارچه‌ای استفاده کنید. شما می‌توانید چند کیسه‌ی پارچه‌ای را در محل‌های ضروری برای جلوگیری از فراموشی بخرید. اگر فراموش کردید کیسه را ببرید از یک شخص خواهش کنید تا خرید شما را نیز در نایلون پلاستیکی خود قرار دهد. ضمن اینکه بیشتر فروشگاه‌ها کیسه پارچه‌ای جهت فروش به مشتریان دارند. این کیسه محدود به خرید یک قلم جنس نیست و شما می‌توانید برای همه خرید‌های خود، از آن استفاده کنید.

manage-your-home-waste-2

۲٫ مواد غذایی با بسته‌بندی ساده‌تر بخرید.

اگر شما یک ماده‌ی غذایی با بسته‌بندی پلاستیکی خریداری نمایید که آن هم درون یک بسته‌ی پلاستیکی دیگر قرار دارد،ب یش از حد زباله تولید کرده‌اید. با روش زیر سعی در حل این مشکل و کاهش زباله داشته باشید. کالای خود را به‌صورت فله خریداری نمایید. این کار باعث کاهش بخش عمده‌ای از زباله‌های پلاستیکی می‌شود. ضمن اینکه پس از خرید می‌توانید آنها را در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید.

manage-your-home-waste-3

۳٫ کمپوست تولید کنید.

شما می‌توانید چرخه تولید ورم کمپوسیت(کود کرم)داشته باشید. به‌جای گرم‌کردن غذاهای باقی‌مانده‌ی یخچال، درون ماکروویو غذای تازه بپزید. این کار زمان بیشتری می‌برد اما زباله‌های ناشی از بسته‌بندی غذاها را درون یخچال و ماکروویو کاهش می‌دهد. لبنیات را در ظروفی تهیه کنید که بتوانید دوباره آنها را به فروشندگاه بازگردانید. این کار میزان استفاده‌ی شما از پلاستیک را کاهش می‌دهد. از فروشندگانی که محصولات تازه را ارائه می‌دهند خرید کنید. این محصولات علاوه‌بر تازگی رنگ مواد پلاستیکی را جذب نکرده‌اند.

manage-your-home-waste-4

۴٫ از نوشیدنی‌های بطری استفاده نکنید.

بطری‌های آب و آب‌میوه منبع اصلی زباله‌ها هستند. گاهی اوقات استفاده از آب بطری به‌دلایل بهداشتی ضروری است اما در غیر این صورت، خسارات ناشی از این زباله‌ها را به‌یاد داشته باشید. اگر قصد سفر دارید، به‌جای استفاده از آب و یا آب‌میوه ها می‌توانید خودتان شربت آب‌میوه‌ی خانگی تهیه کنید. اگر قصد خرید نوشیدنی‌های بطری را دارید، ظروف بزرگ‌تر را انتخاب کنید. به جای ۱۸ بطری کوچک، ۵ بطری بزرگ بخرید.

manage-your-home-waste-5

۵٫ مصرف کاغذ را کاهش دهید.

در حالتی که شما کارهای خود را بیشتر با رایانه انجام می‌دهید اما با دقت به محیط اطراف خود، می‌بینید که هنوز هم کاغذ زیادی مصرف می‌کنید. کاهش کاغذ علاوه‌بر کمک به محیط زیست سردرد ناشی از مرتب‌سازی دسته‌های کاغذ را نیز کاهش می‌دهد.
از دریافت رسیدهای بانکی خوداری کنید.
خبرها را آنلاین بخوانید.
دریافت بسته‌ها و نامه‌های پستی را مدیریت کنید.
کیسه‌های جارو برقی را خودتان تولید کنید.
بسیاری از کیسه‌های جارو‌ برقی‌ها قابل استفاده‌ی مجدد نیستند. بنابراین باید دور انداخته شود. شما می‌توانید با تولید این کیسه‌ها برای خودتان علاوه‌بر صرفه‌جویی مالی، کمک بزرگی به کاهش مواد شیمیایی آزاد شده‌ی ناشی از این زباله‌ها کنید.

manage-your-home-waste-6

۶٫ شوینده‌های خانگی تولید کنید.

بسیاری از مواد موجود در شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها غیر قابل بازیافت هستند و پس از مدتی باید به داخل سطل زباله انداخته شود. اگر زمان کافی دارید، می‌توانید خودتان شوینده‌ی خانگی تولید کنید و آنها را در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید و به این ترتیب تولید زباله را کاهش دهید و محیطی عاری از مواد شیمیایی در خانه داشته باشید. برخی مواد قابل تولید عبارت‌اند از:

  • شوینده‌ی لباس
  • شوینده‌ی شیشه
  • شوینده‌ی سرویس بهداشتی
  • شوینده‌ی آشپزخانه
  • صابون
  • شامپو و نرم کننده

بخش ۲- بازیافت

manage-your-home-waste-7

۱٫ لوازم اضافه را به مکان‌های مورد نیاز هدیه دهید.

اگر لباس و یا لوازم برقی قدیمی دارید می‌توانید به شرط سالم بودن،  به دیگران بدهید. وسایل دور ریختنی را به کارخانه‌های بازیافت بدهید. مدرسه‌ها از کامپیوتر و دیگر وسایل برقی قدیمی استقبال می‌کنند. با یک سازمان خیریه برای اهدای وسایل سالم خود، همکاری کنید.

manage-your-home-waste-8

۲٫ بسته‌بندی‌های قابل استفاده را دوباره استفاده کنید.

گاهی اوقات بطری‌ها و جعبه‌های لوازم خریداری شده قابل استفاده هستند و می‌توان پیش از دور انداختن، از آنها استفاده کرد. پاکت‌های کاغذی قابل بازیافت هستند. شما می‌توانید از آنها برای نگهداری کتاب نیز استفاده کنید. از هر دو سمت کاغذهای چاپ شده استفاده کنید و یا از آنها به‌عنوان کاغذ یادداشت و نقاشی کودکان استفاده کنید. از بسته‌بندی‌های شیشه‌ای استفاده کنید و مواد غذایی خشک را در آن نگهداری کنید. مواد پلاستیکی نیز برای استفاده مجدد خوب است اما استفاده بیش از حد باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می‌شود.

manage-your-home-waste-9

۳٫ از قوانین بازیافت تبعیت کنید.

در برخی از شهرها زباله‌ها به‌صورت شیشه، پلاستیک و کاغذ تفکیک می‌شوند و یا گاهی اوقات زباله‌های بازیافتی جمع آوری می‌شود یا باید به مرکز بازیافت شهر تحویل داده شود. این قوانین را بدانید و از آنها تبعیت کنید.
به طور کلی مواد قابل بازیافت عبارت‌اند از:
۱-بسته‌بندی‌های پلاستیکی
۲-کاغذ‌های چاپ شده با روزنامه، شانه تخم‌مرغ و…
۳-بسته‌بندی‌های شیشه‌ای
۴-کنسروها و کاغذهای آلومینیومی

manage-your-home-waste-10

۴-زباله‌ها را مرتب کنید.

برخی زباله‌ها قابل استفاده مجدد و بازیافت نیستند. این لوازم باید دور انداخته شود. سعی کنید از تولید این زباله‌ها خودداری کنید.
برخی از این زباله‌ها عبارت‌اند از:
۱- بطری‌ها ۲- رنگ ۳- تلویزیون، کامپیوتر و لوازم برقی ۴- لامپ

بخش ۳- ساخت کمپوست و مواد مغذی خاک

manage-your-home-waste-11

۱٫ باقی‌مانده‌ی غذا و چمن‌های کوتاه شده را نگه دارید.

این مواد می‌تواند به‌جای اینکه دور ریخته شود به مواد مفید و مغذی برای باغچه‌ی شما تبدیل شود. این مواد مغذی به شکل‌های گوناگونی تهیه می‌شود. برخی مواد می‌توانند جهت غذای دام استفاده شود که در صورت ورود آن به گوشت و لبنیات مانعی ندارد و برخی دیگر جهت کود گیاهان و سبزیجات استفاده می‌شود.
به هر حال در ابتدا مواد زیر را جمع آوری کنید.
مواد سبز: شامل ساقه‌ی گیاهان، چای کیسه‌ای چمن کوتاه شده و برگ‌ها.
مواد قهوه‌ای: شامل چوب، کاغذ و…

manage-your-home-waste-12

۲٫ یک محل برای این مواد بسازید.

یک مکان آفتابی را به این منظور انتخاب کنید، در صورتی که حیاط بزرگی ندارید می‌توانید از یک گلخانه‌ی کوچک به این منظور استفاده کنید. در اینجا چند روش مختلف را یادآور می‌شویم:
یک محل استوانه‌ای شکل را انتخاب کرده و مواد را داخل آن بریزید. این محل باید از خانه شما دور باشد، چرا که در اطراف این محل موش و حشرات جمع می‌شوند.
یک جعبه به این منظور تهیه کنید و از اندازه مناسب جعبه مطمئن شوید.
سطل مخصوص خریداری کنید. این سطل در فروشگاه‌های لوازم و کشاورزی موجود است و اندازه‌های مختلفی دارد.

manage-your-home-waste-13

۳٫ کمپوست خود را انتخاب کنید

توده‌ی کمپوست سرد، زحمت کمتری دارد، اما زمان بیشتری را برای آماده شدن می‌خواهد. توده‌ی کمپوسیت گرم، طی ۶ یا ۸ هفته، قابل مصرف است. تفاوت این دو نوع کمپوست را بیان می‌کنیم:
برای تهیه توده کمپوست سرد،سطل خود را با مقداری از مواد سبز و قهوه‌ای پر کنید. وقتی سطل را به‌تدریج پر کردید، تقریباً یک سال برای تبدیل کامل مواد به کمپوست، زمان لازم است. اما شما می‌توانید به‌تدریج از انتهای سطل استفاده کنید.
بررسی تهیه‌ی توده کمپوست گرم، مواد سبز و قهوه‌ای را کاملاً مخلوط کنید و سطل خود را کامل پر کنید، پس از این کار مواد، گرم می‌شود، وقتی چنین اتفاقی افتاد، آنها را بهم بزنید تا سرد شود. وقتی در طول روزها یا هفته‌های آتی دوباره گرم شد، این عمل را تکرار کنید.
این کار را تا زمانی ادامه دهید که پس از بهم زدن مواد به جهت سرد شدن، دیگر گرم نشود.

manage-your-home-waste-14

۴٫ از محل کمپوست‌ها مراقبت کنید.

اگر مواد خیلی سریع پوشیده شد، مقداری از مواد قهوه‌ای به آن اضافه کنید و اگر خیلی خشک بود، مقداری آب یا یا مواد سبز به آن اضافه کنید. نگهداری و رسیدگی بیشتر شما می‌تواند به آمادگی هر چه سریع‌تر کمپوست کمک کند.

manage-your-home-waste-15

۵٫ کمپوست‌های تولیدی را مصرف کنید.

کمپوست‌های شما وقتی به رنگ قهوه‌ای سوخته و یا مشکی در آید و بوی خاک بدهد، آماده مصرف است. کمپوست‌ها باعث غنی‌سازی باغ و باغچه شما می‌شود و به رشد گیاهان کمک فراوانی می‌کند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها