روانشناسی و موفقیت

چگونه هیچ‌گاه تسلیم نشویم

چگونه هیچگاه تسلیم نشویم
چگونه هیچگاه تسلیم نشویم

اگر می‌خواهید هیچگاه تسلیم نشوید ولی سختی و گرفتاری زیادی دارید و اگر از این جمله “موانع انسان را قدرتمندتر می‌کند” خسته شده‌اید و می‌خواهید بدانید چگونه به سمت موفقیت پیشروی کنید باید به‌خاطر تلاش بی‌وقفه‌تان خود را تشویق کنید و سپس براساس برنامه‌ای حرکت کنید که شما را به سوی پیروزی هدایت می‌کند.

ذهن منعطفی داشته‌ باشید

۱- نگرشی مثبت داشته باشید
اگرچه ممکن است این کار کمی سخت به‌ نظر بیاید ولی اگر تصمیم جدی برای تسلیم‌نشدن گرفته‌اید، باید به آینده خوشبین باشید. مثبت‌اندیشی به شما کمک می‌کند تا چیزهایی که در زنذگیتان درحال افول هستند را ببینید. همچنین این نگرش باعث می‌شود تا فرصت‌های بیشتری را پیدا کنید زیرا با دیدِ “من می‌توانم”، زندگی خود را پیش می‌برید.
درست است. مثبت‌نگری نه‌تنها زندگی را برایتان آسان‌تر می‌کند بلکه باعث در آغوش‌ کشیدن اتفاقات بهتر نیز می‌شود. پس اگر فقط روی نقاط ضعف خود توجه دارید، نمی‌توانید به سمت زندگی بهتر حرکت کنید.
سعی کنید نقاط ضعفتان را به‌همراه دو ویژگی مثبتتان خنثی کنید. این را بدانید که هرچه بیشتر غم‌وغصه خود را به یاد آورید، آرام‌تر به سمت موفقیت گام خواهید برداشت.
یکی از راه‌های موثر برای غلبه بر منفی‌اندیشی، همنشینی با افراد مثبت‌نگر است. اگر با انسانهای ضعیف‌النفس هم‌صحبت هستید باید بپذیرید که به سختی می‌توانید ذهن مثبتی داشته‌ باشید و نمی‌توانید به تسلیم‌نشدن فکر کنید.

۲- تغییرات را در آغوش بکشید
اگر در تلاش برای حرکت به سمت مثبت‌اندیشی هستید، نباید تنها به ایجاد تغییرات اکتفا کنید و باید سعی کنید در آن‌ها موفق شوید. ممکن است به‌خاطر دوری از صمیمی‌ترین دوست خود دچار افسردگی شوید ولی باید بتوانید شرایط جدید را بپذیرید و خود را با آن‌ها تطبیق دهید و حتی موفق شوید.
همان‌گونه که شری کرول(Sheryl Crow) خواننده‌ی آمریکایی می‌گوید، “بعضی وقت‌ها یک تغییر شما را انسان موفقی می‌کند”. حتی اگر یک موقع از محلی امن طرد شدید، با خود بگویید که این بهترین اتفاق ممکن برای اتفاق افتادن بوده و امکان اتفاق بدتر نیز وجود داشت.
به تغییرات به‌عنوان فرصت نگاه کنید تا از آن‌ها چیزهای جدید یاد بگیرید و با افراد جدیدی ملاقات کنید. علی‌رغم این‌که ممکن است جنبه‌ی مثبتی از تغییرات را پیدا نکنید ولی باید بابت کنترل چنین شرایط سختی، به خود افتخار کنید.

۳- از اشتباهاتتان درس بگیرید
اگر می‌خواهید تسلیم مشکلات نشوید، باید اشتباهات خود را به یاد بیاورید و از آن‌ها عبرت بگیرید تا مشکلات گذشته‌ی خود را تکرار نکنید. اگرچه ممکن است از یادآوری اشتباهاتتان شرمسار شوید ولی باید بدانید که چه کاری انجام دادید که منجر به‌ رخ‌دادن آن اشتباه شد تا دیگر در آینده، آن را تکرار نکنید.
اگرچه کسی نمی‌خواهد اشتباه کند ولی اشتباهات باعث جلوگیری از به وقوع پیوستن مشکلات آتی می‌شود. برای مثال؛ انتخاب فرد ثروتمندی برای ازدواج که به طلاق ختم شد، می‌تواند به شما برای انتخاب درست همسر دومتان کمک کند.
هیچ‌گاه واقعیت این‌که می‌توانستید بهتر رفتار کنید را انکار نکنید زیرا اگر این کار را انجام دهید هیچ‌گاه موفق به یادگیری نخواهید شد.

۴- به وجود فرصت برای موفقیت ایمان داشته‌باشید
اگر به دنبال تسلیم‌نشدن هستید، باید بدانید که همیشه راه‌هایی برای موفقیت در آینده وجود دارند. اگرچه انسان در زمان حاضر زندگی می‌کند ولی نباید حقیقت وجود راه‌های به‌سوی پیروزی را انکار کند. زیرا اگر نگرشی دارید که معتقد هستید راهی برای شما باز نخواهدشد، فرصت‌های جدید، دیگر به‌سوی شما نخواهند آمد زیرا قادر به درک آن‌ها نخواهید بود.
همچنین شما می‌توانید مفهوم موفقیت را برای خودتان تغییر دهید. مثلاً شاید شما با خودتان فکر کنید فروش کتاب رمان در سن ۲۵سالگی موفقیت عظیمی است ولی وقتی ۳۰ساله شدید، خواهید دید که موفقیت در ایجاد انگیزه‌ی دانش‌آموزان ادبیات نیز وجود دارد.

۵- شناخت خود را از زندگی افزایش دهید
اگر می‌خواهید فرد مثبت‌اندیشی باشید و هیچ‌گاه تسلیم مشکلات نشوید، دانش و آگاهی خود را افزایش دهید. زیرا با افزایش آگاهیT راه‌های زیادی برای موفقیت خواهید آموخت و در نتیجه موقعیت‌ها و فرصت‌های بیشتری به‌دست می‌آورید. اگر تشنه یادگیری و آموختن هستید خواهید دید که همیشه چیزی برای فراگیری وجود دارد. شما می‌توانید در هر زمینه‌ای اطلاعات خود را افزایش دهید، مثلاً؛ قبولی در دانشگاه، یافتن شغلی جدید یا فروش رمانتان. پس هرچه بیشتر بدانید، بهتر می‌توانید مشکلات را تاروپود نمایید.
خواندن کتاب، روزنامه، مطالب در اینترنت و… همه‌وهمه می‌توانند بر دانش شما بیفزایند. همچنین شما می‌توانید با کارشناسی نیز به مباحثه بپردازید و یا از افراد کارآزموده و به اصطلاح عامیانه ،ریش‌سفید، راهنمایی بگیرید.
تا زمانی‌که بدانید هنور مطلبی برای یادگیری وجود دارد، تسلیم نخواهیدشد.

۶- صبورتر باشید زیرا در صورت تلاش اتفاقات خوب وقوع می‌یابند
دلیل دیگری که ممکن است تسلیم شوید این است که منتظر به وقوع‌ پیوستن اتفاقات خوب هستید. ممکن است فکر کنید درخواست‌ کردن برای ۱۰شغل، ارسال رمان به  ۵ویراستار و چندین مرتبه خواستگاری، رسیدن شما به موفقیت را تضمین می‌کند ولی باید بدانید مسیر پیروزی از شکست تشکیل شده‌ است پس نباید از تلاش‌ کردن دست بردارید و قبل از شروع هرکاری آن را مختومه بدانید.
مشورت‌کردن با افرادی که در شرایط شما قرار داشته‌اند راه بسیار مناسبی است. مثلاً ممکن است شما برای ۱۰شغل رزومه داده‌اید ولی حتی یک تماس هم با شما گرفته نشده‌ است و دوست شما نیز به تازگی مشغول به کاری شده‌ است. او می‌گوید برای ۷۰ شرکت و اداره رزومه فرستاده ولی حتی برای مصاحبه نیز فراخوانده نشده‌ است. با این راهکار شما می‌توانید به مسیر خود امیدوار شوید به خواسته خود برسید.
احتمال این‌که با خود بگویید فرد بسیار بااستعداد، زیرک و سخت‌کوشی هستید زیاد است و ممکن است مرتباً با خود تکرار کنید مدیری که از شما استفاده می‌کند فرد خوشبختی است ولی باید بدانید مردم نمی‌توانند شما را بدون هیچ سند و مدرکی استخدام کنند. پس این‌کار زمان زیادی می‌طلبد و شما باید خود را به آن‌ها ثابت کنید.

با سختی‌ها مبارزه کنید

۱- قربانی درماندگی و بیچارگی نشوید
اگر قربانی درماندگی شوید هیچ راهی برای پیروزی نخواهید یافت و فکر می‌کنید که تمام دنیا علیه شما به‌ پا خواسته‌اند. افرادی که دچار سرافکندگی شده‌اند فکر می‌کنند که دیگر راهی برای پیشرفت نخواهند داشت زیرا همواره در گذشته شکست خورده‌اند. اگر می‌خواهید بر بیچارگی غلبه کنید باید فرصت‌های جدید را غنیمت بشمرید.
کسی که دچار بیچارگی شده‌ است مدام با خود می‌گوید:” من در مصاحبه‌ی ۵ شغل قبلی موفق نشدم پس در این موقعیت هم موفق نخواهم‌ شد. شاید من مشکلی دارم پس نباید خودم را اذیت کنم زیرا تمام اوقات شکست می‌خورم”.
کسی که می‌خواهد بر بیچارگی چیره شود باید مثبت‌اندیش باشد و بداند که قدرت تغییر شرایط را دارد. او به‌جای سخنان ناامیدکننده باید بگوید:” اگرچه در مصاحبه ۵ شغل قبلی ناموفق بوده‌ام ولی باید امیدوار باشم زیرا مدیرانی هستند که علاقمند به استخدام من می‌باشند. من فقط باید رزومه‌ی خود را برای شرکت‌های زیادی ارسال کنم و بالاخره شغل مورد نظر خود را پیدا خواهم‌کرد.”

۲- مربی قابل اعتمادی انتخاب کنید
یکی از راه‌های مقابله با درماندگی انتخاب مربی ماهری است که شما را در تقابل با سخت‌ترین نوع سرافکندگی کمک می‌کند. انتخاب فردی با این شرایط شما را در رسیدن به موفقیت یاری می‌کند. اختلاط با فرد دیگری نیز می‌تواند شما را باانگیزه کند و به شما نصیحت‌های مفیدی بدهد.
به‌علاوه؛ ممکن است مربی شما نیز در گذشته با موانع و مشکلات ، مقابله کرده‌ باشد که شنیدن داستان زندگی او نیز کمک شایانی به شما می‌کند.

۳- روابط اجتماعی قدرتمندی داشته‌ باشید
در کنار یک مربی خوب، روابط اجتماعی بالا نیز در مواقع نیاز، کاملاً یاری‌رسان است. داشتن دوستان قابل‌اعتماد، کانون خانواده‌ی گرم و صمیمی و عضویت در گروهی که قدر یکدیگر را می‌دانند، از تنها ماندن شما جلوگیری می‌کند و باعث خواهدشد بر مشکلات راحت‌تر فائق آیید. هرگز به فکر مقابله با این شرایط به‌صورت تک‌نفره نباشید زیرا این‌گونه بیشتر به فکر تسلیم‌شدن خواهیدافتاد.
بهره‌مندی ازحضور فردی که فقط به سخنان شما گوش می‌دهد می‌تواند وجود روزنه‌ی امید را برایتان به‌وجود بیاورد.
سخن‌گفتن با کسانی که برایتان ارزش قائل هستند، به کاهش استرستان کمک می‌کند.

۴- فراموش نکنید که برای خودتان ارزش قائل باشید
اگر در شرایط بسیار سختی قرار دارید، باید مهم‌ترین اهداف شما انجام کارهای روزانه از قبیل: خوردن سه وعده‌ی غذایی، دوش‌گرفتن یا استراحت‌ کردن باشد تا از لحاظ روحی‌ و روانی سالم بمانید. هرگز به خود اجازه‌ی احساس خستگی ندهید زیرا خستگی باعث می‌شود در انجام تمام کارهای روزانه خود سستی کنید.
خوردن غذاهایی با ارزش پروتئینی و قندی بالا می‌تواند شما را آماده‌ی مبارزه با هر نوع سختی کند.
سعی کنید هر شب به‌مدت ۸-۷ ساعت بخوابید و هر روز زمان مشابهی از خواب بیدار شوید زیرا این برنامه شما را در مقابل تمام تهدیدات جهانی بیمه می‌کند.

۵- مرد عمل باشید
اگر می‌خواهید موفق شوید نباید فقط بنشینید و یا در تختخواب خود غلت بزنید و برای اشتباهاتتان دلیل بیاورید. باید از خانه‌ی خود بیرون بروید و رزومه خود را به شرکت‌های مختلف ارائه کنید و هرکاری که شما را به هدفتان نزدیک می‌کند انجام دهید. اگر فقط بنشینید و بخاط اشتباهاتتان تأسف بخورید، اتفاقات تازه و جدیدی برایتان نخواهد افتاد.
پس نباید این اتفاقات شما را وحشت‌زده کنند و از تلاش‌ کردن باز دارند.
برنامه‌ریزی کنید و به‌دنبال اهدافتان بروید زیرا این کار شما را در راه رسیدن به هدفتان مصمم‌تر می‌کند.

۶- اعتمادبه‌نفستان را بازسازی کنید
ممکن است به‌خاطر کار با حقوق پایین اعتماد به‌ نفس شما خدشه‌دار شده‌ باشد ولی نباید ناامید شوید و تمام تلاشتان را به‌کار گیرید تا به آن درجه‌ای برسید که شایستگی آن را دارید. اگرچه بازیابی اعتمادبه‌نفس کار سختی است ولی بدانید هرچه زودتر شروع کنید، با سختی‌ها راحت‌تر مقابله خواهید کرد.
به اراده‌ی خود شک نکنید و مطمئن باشید به هرچیزی که می‌خواهید دست خواهید یافت. اگر به اراده‌ی خود شک داشته باشید تمامی افراد نیز همین‌گونه فکر خواهند کرد.
با کسانی معاشرت کنید که به شما احساس خوبی می‌دهند و شما را ناامید نمی‌کنند.
دستان خود را مانند انسان‌های ناامید دور گردن خود نگذارید و به تمام اتفاقاتی که برایتان رخ می‌دهد نگاهی امیدوارانه داشته‌ باشید.

۷- پس از شکست‌ها قوی بمانید
ممکن است ضرب‌المثل انسان‌های خوشبین را شنیده‌ باشید. آن‌ها با خود می‌گویند “هرچه که شما را نکشت، قدرتمندترتان خواهدکرد”. درواقع اگر شما با هر شکستی خود را ببازید و نتوانید از آن درس بگیرید دیگر نخواهیدتوانست اراده آهنینی داشته‌باشید. شما باید از شکستها عبرت بگیرید و نگذارید روی شما تاثیر منفی بگذارند.
پس از هر شکست، آن را بررسی کنید و ببینید چه چیزی می‌توانید از آن بیاموزید و به فکر اصلاح کار خود برای موفقیت در گام‌های بعدی باشید.
به خودتان افتخار کنید زیرا افراد زیادی بوده‌اند که  پس از شکست، دیگر نتوانستد ادامه دهند. پس اگرچه شکست‌خوردن هیچ لذتی ندارد ولی تنها راه حرکت به‌سمت جلوست.

۸- نگذارید گذشته‌ی شما بر آینده‌تان تأثیر بگذارد
شاید فکر کنید به‌خاطر شکست و عدم‌ موفقیت در گذشته دیگر نخواهید توانست موفق شوید. بسیاری از انسان‌های موفق، از شکست و فقر راه خود را آغاز نموده‌اند پس بگذارید گذشته‌تان شما را مصمم سازد.
درست است تا به‌حال نتوانستید شغلی برای خود پیدا کنید ولی این به معنای آن نیست که خود را شایسته هیچ شغلی ندانید بلکه تجارب گذشته شما، باید برای بهترشدن، شما را تشویق کند.
اگر تصور می‌کنید محکوم به شکست هستید و در روابط گذشته خود هیچ پیشرفتی نداشته‌اید، بدیهی است که این طرز فکر مانع حرکت شما به سوی موفقیت می‌شود.

قوی و قدرتمند بمانید

۱- اهداف منطقی برای خودتان ترسیم کنید
یکی از راه‌های قوی‌ماندن، تعیین اهداف منطقی است. اگر هدفتان این است که کره‌ی ماه را فتح کنید ممکن است در بین راه و در برخورد با ستارگان شکست بخورید. پس انتخاب اهداف کوچک است که شما را به قله‌ی موفقیت می‌رساند و از اهداف کوچک به هدف اصلیتان خواهید رسید.
اگر از همان ابتدا بخواهید رمانی را منتشر کنید باید بدانید که به سختی انجام خواهد شد ولی اگر پله‌پله گام بردارید و ابتدا داستانی را در روزنامه، بعد مجله، سپس اینترنت و در پایان رمان خود را به‌طور مستقل چاپ کنید بی‌شک موفق خواهید شد.

۲- باید راهی هموار برای خودتان ایجاد کنید تا به اهدافتان برسید
اگر بخواهید فقط بنشینید و با افکار بی‌اساس، خود را عذاب دهید هیچ‌چیزی عاید شما نخواهدشد. اگر می‌خواهید بازیگری موفق و مشهور شوید به این هدف ایمان داشته‌ باشید و آن را دنبال کنید زیرا انسان چیزهایی را که دوست دارد به آن خواهد رسید. حتی اگر به هدفتان نرسیدید حداقل کارهای مشابه آن مانند آموزش بازیگری و راه‌اندازی وبلاگ مربوط به بازیگری را انجام دهید.
ایجاد مسیر هموار برای رسیدن به اهدافتان نباید توقعتان را پایین بیاورد بلکه باید شما را برای رسیدن به هدفتان تشویق کند.
نباید در مورد خودتان بعنوان یک بازنده فکرکنید زیرا شما را درمورد تمامی دستاوردهایتان ناراضی می‌کند.

۳- استرس خود را مدیریت کنید
باید برای مدیریتِ اضطراب خود روشی پیدا کنید. اگر نمی‌توانید شغلی پیدا کنید که راضیتان کند، روشی برای کنترل استرستان پیدا کنید.
چند راه برای مقابله با استرس:
۳-۱ با کسانی معاشرت کنید که حال شما را خوب می‌کنند.
۳-۲ عناصر استرس‌زا زندگیتان را از بین ببرید.
۳-۳ تا جایی که می‌توانید مشغول کارهای دلخواه و موردعلاقه‌تان شوید.
۳-۴ یوگا انجام دهید.
۳-۵ کافئین کمتری مصرف کنید.
۳-۶ از نوشیدن الکل به‌عنوان ماده‌ی بازدارنده اجتناب کنید.
۳-۷ با یکی از دوستانتان یا یک دکتر روانشناس صحبت کنید.
۳-۸ مطلبی بنویسید.

۴- انتظار نتایج متنوع را انجام کارهای یکسان نداشته‌ باشید
افق جدیدی برای مشاهده‌ی وضعیتتان خلق کنید. اگر برای ۷۰ شغل رزومه داده‌اید و خبری نشده‌ است، دیگر دنیال رزومه‌ دادن برای ۷۰ شغل دیگر نباشید و از یکی از دوستانتان بخواهید مشکل کار شما را پیدا کند. اگر یک کار تکراری پشت‌ سر هم انجام دهید، مانند این است که مرتباً سر خود را به دیوار می‌زنید و نتیجه‌ی خاصی نمی‌گیرید.
اگر چندین کار را انجام داده‌اید و نتیجه نداده‌ است، باید نگرش خود را عوض کنید.
شاید تغییر، گزینه‌ی خوبی باشد به‌خصوص زمانی که از مدیر شرکتتان خواهان افزایش حقوق هستید و او توجهی نمی‌کند، به فکر کار جدیدی باشید.

۵- نگذارید کسی ارزش شما را پایین بیاورد
اگر فکر می‌کنید با وجود افراد منفی‌نگر بهترین کار تسلیم‌ شدن است، اشتباه نکنید. اگرچه کار بسیار سختی است ولی نباید به حرف‌های آنان گوش داد و به‌اصطلاح عامیانه باید پنبه در گوش خود فرو کنیم.
اگر مردم نظراتشان را نسبت به شما می‌گویند، به آنها گوش کنید و از آن‌ها برای انجام بهتر کارهای خود در آینده استفاده کنید.
اگر مردم تمام دنیا نمی‌توانند با شما صحبت کنند، به معنای خاص بودن شما نیست بلکه باید نگرش خود را در این شرایط تغییر دهید.

۶- نگرشتان درمورد زندگی را حفظ کنید
آیا زندگی شما آن‌ طور که فکر می‌کنید افتضاح است؟ اگر در شرایط اقتصادی نامناسبی شغلی پیدا کردید، پس پاسخ این سوال منفی است. همچنین مجرد بودن امری ناخوشایند است ولی شما دوستانی دارید که می‌توانید با آنها خوش بگذرانید. اتفاقات مثبت زندگیتان را مرور کنید و از آنها سکویی برای پرتاب به‌سوی موفقیت بسازید.
تمام ارزش‌های زندگیتان را بنویسید و مرتباً به آن‌ها نگاه بیندازید زیرا این کار باعث می‌شود فکر کنید زندگیتان آن‌قدر هم بد نیست.
از تمام کسانی که شما را کمک می‌کنند تشکر کنید چون باعث می‌شود بدانید که در زندگی تنها نیستید.

۷- عضوی از افرادی باشید که هدف مشترکی دارند
اگر می‌خواهید نویسنده موفقی شوید به گروه نویسندگان بپیوندید. اگر می‌خواهید ازدواج کنید عضو گروه مجردها شوید. ممکن است فکر کنید شما تنها انسان کره‌‌ی زمین هستید که با این مشکلات دست‌ و پنجه نرم می‌کند ولی اگر با انسان‌های مشابه خودتان باشید، خواهید دید که با تنهایی فاصله زیادی دارید.
عضویت در گروه انسان‌هایی که افکاری شبیه به هم دارند، شما را در فراگیری نصیحتها، تشویقها و حس تعلق کمک می‌کند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها