آموزش‌های عمومی موفقیت در زندگی موفقیت در کار

چگونه مادام‌العمر به خودتان حقوق بدهید!

به خودتان حقوق دهید

آسودگی و آرامش در زندگی و داشتن اوقاتی خوش و بدون هر نوع دغدغه مالی، مستلزم داشتن یک برنامه‌ریزی بلند‌مدت و نگرشی متفاوت است. در این مبحث دورنمایی از چگونگی رسیدن به شرایطی مطلوب و ایده‌آل و  این‌که چطور می‌توانید حقوقی مادام‌العمر دریافت کنید را برایتان بازگو می‌کنیم.

گام نخست در رسیدن به این مهم، گرفتن تصمیم، داشتن عزم و اراده‌ای راسخ و درنهایت صرفه‌جویی کردن است

  • تصمیم به پس‌انداز بگیرید

از امروز تصمیم بگیرید که حداقل ۱۰ درصد از درآمد خود را در شروع دوران کاری پس‌انداز و یا سرمایه‌گذاری کنید. هر بار که حقوق می‌گیرید ۱۰ درصد از آن را در یک حساب پس‌انداز مخصوص ذخیره کنید.

واقعیت این است که اگر شما فقط ۱۰۰ هزارتومان در ماه، در طول عمر کاری‌تان کنار بگذارید و آن را در حسابی با سود ۱۰ درصد در سال پس انداز کنید، هنگام بازنشستگی صاحب یک میلیارد تومان خواهید بود. بنابراین هر کس، حتی آن‌هایی که دارای حداقل دستمزد هستند، اگر این کار را زود شروع کنند و به مدت کافی پس‌انداز کنند، در طول عمر کاری‌شان میلیونر می‌شوند.

  • عزم خود را جزم کنید

این که در تمام عمر ابتدا پس‌انداز و سپس سرمایه گذاری کنید کار آسانی نیست. این کار نیاز به عزم و اراد‌ه‌ای راسخ دارد. باید آن را هدف قرار دهید، برای آن برنامه‌ریزی کنید و بطور مداوم روی آن کار کنید. خواهید دید که این کار پس از مدتی به صورت یک عادت در می‌آید و موفقیت مالی‌تان عملاً تضمین می‌شود.

حقوق خودتان را بدنید

  • صرفه‌جویی کنید

با پشتکار تمام در همه چیز صرفه‌جویی کنید، مواظب هر ریال خود باشید، هر هزینه‌ای را زیر سؤال ببرید و هر خرید عمده‌ای را به مدت یک ماه و حداقل یک هفته به تأخیر بیندازید. هر چه خریدهای عمده را بیشتر به تأخیر بیندازید، تصمیم‌گیری شما معقول‌تر و قیمت خرید نیز بهتر خواهد شد.

اسیر قانون پارکینسون نشوید

یکی از دلایل عمده‌ای که مردم هنگام بازنشستگی فقیر هستند این است که چیزی را می‌بینند و بدون فکر آن را می‌خرند. به این ترتیب قربانی «قانون پارکینسون» می‌شوند که می‌گوید: «هزینه‌ها متناسب با درآمد افزایش پیدا می‌کنند.» یعنی در‌آمد شما هر چه باشد، آن را به اضافه کمی بیشتر خرج می‌کنید و هرگز از هزینه‌ها پیشی نمی‌گیرید و از زیر بار بدهی‌ها رها نمی‌شوید. ولی شما مجبور نیستید قربانی قانون پارکینسون بشوید. اگر نمی‌توانید ۱۰ درصد از درآمدتان را پس انداز کنید، از امروز با یک درصد شروع و در یک حساب مخصوص پس انداز آن را سرمایه گذاری کنید. این مبلغ را در آغاز هر ماه، حتی پیش از پرداخت بدهی‌ها، کنار بگذارید و زندگی‌تان را با ۹۹ درصد باقیمانده اداره کنید. هنگامی که به این مبلغ عادت کردید، مقدار پس‌انداز را به ۲ درصد سپس به ۳ درصد و به همین صورت افزایش دهید. به این ترتیب طی یک سال، شما قادر به پس انداز ۱۰ درصد و شاید ۱۵ یا حتی ۲ درصد از درآمدتان خواهید بود و هنوز هم می‌توانید به راحتی با باقیماندۀ درآمدتان زندگی کنید.

در همین حال سرمایه‌گذاری‌تان در حال رشد، هزینه‌ها تحت کنترل و بدهی‌ها در حال پرداخت شدن خواهند بود. طی یک تا دو سال، وضعیت مالی شما تحت کنترل‌تان در خواهد آمد و در مسیر میلیونر شدن قرار خواهید گرفت. این روش در مورد هر کس که آن را به کار گرفته موفق بوده است. خودتان آن را آزمایش کنید و نتیجه را ببینید.

تمرین عملی

از امروز یک حساب مخصوص پس انداز باز کنید و سپرد‌ه‌ای، هر‌قدر مختصر، در آن بگذارید. سپس در هر فرصت مبلغ آن را افزایش دهید. در مورد پول مطالعه کنید تا متوجه شوید چگونه رشد می‌کند. کتاب‌ها و مجلاتی را که توسط متخصصین در این موضوع نوشته شده بخوانید. هرگز پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، یادگیری و رشد را متوقف نکنید تا اینکه به استقلال مالی دست پیدا کنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

هانیه امینی

استاد ادبیات فارسی و نویسنده سرویس اجتماعی در رادیو و مطبوعات

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها