خانه‌داری

چگونه لکه های روغن را از روی فرش یا موکت پاک کنیم

میتوانید هر لکه روغنی را با استفاده از یکی از روشهای توضیح داده شده ی زیر از روی کفپوش خود پاک کنید. پیش از شروع هر روش، پارچه یا دستمال حوله ای روی لکه قرار داده و به آرامی نم آن را بگیرید. مراقب باشید لکه روغن را طوری نمالید که بیشتر جذب بافت فرش یا موکت شود. این کار را از اطراف لکه شروع کنید تا به مرکز آن برسید. نوع روغن ریخته شده فرقی نمیکند، این روشها برای روغن موتور، روغن زیتون، روغن بچه، و بقیه انواع روغن جواب میدهد.

روش اول

از جوش شیرین یا نشاسته ذرت استفاده کنید

محل لک شده را با جوش شیرین یا نشاسته ذرت بپوشانید. تا جایی که لازم است پودر بپاشید و نگران استفاده بیش از حد از آن نباشید. هم جوش شیرین و هم نشاسته ذرت پودرهای جاذبی هستند که میتوانند رطوبت و به خصوص روغن را “به خود بکشند”. همچنین آنها به فرش یا موکت آسیبی نمیرسانند و آن را لک نمیکنند.

  • یکی از مزیتهای جوش شیرین یا نشاسته ذرت ارزان بودن آنهاست.
  • مزیت بعدی غیرسمی بودن و ساخته شدن آنها از مواد طبیعی است. نه جوش شیرین و نه نشاسته ذرت هیچکدام تاثیر مخربی روی محیط و روی بدن شما ندارند.

جوش شیرین یا نشاسته ذرت را روی فرش یا موکت بمالید، البته نه خیلی محکم و نه خیلی آرام. به اندازه ای فشار وارد کنید که جوش شیرین یا نشاسته ذرت به بافت فرش یا موکت نفوذ کند. از فرچه برای لکه های روغن بزرگتر و مسواکی مستعمل برای لکه های کوچک استفاده کنید.

اجازه دهید جوش شیرین یا نشاسته ذرت قدری باقی بماند، سپس آن را با جاروبرقی جمع کنید. پودر باید حداقل ۱۵ دقیقه باقی بماند. وقتی جوش شیرین یا نشاسته ذرت روغن را به خود جذب کرد، از جاروبرقی برای تمیز کردن کفپوش خود استفاده کنید. 

تا از بین رفتن آخرین ذره پودر همه جا را کاملا جارو بکشید.

چند قطره مایع دستشویی روی محل لک شده بپاشید. مایع را با فرچه یا مسواکی مستعمل روی فرش یا موکت بکشید. مقدار کمی آب گرم روی محل ریخته و به سرعت مایع را با دستمال یا اسفنجی تمیز خشک کنید. 

  • اگر حین انجام این کار صابون کف کرد نگران نباشید، فقط آنقدر خیسی مایع را بگیرید تا فرش یا موکت تقریبا خشک شود.
  • هرچه بیشتر از آب و مایع استفاده کرده باشید، این کار بیشتر طول میکشد.

اجازه دهید فرش یا موکت کاملا خشک شود. خوب بگردید و آخرین اثرات روغن را پیدا کنید. اگر لکه هنوز هم مشخص است اعمال بالا دوباره را انجام کنید.

روش دوم

الکل بمالید

مقدار کمی الکل به پارچه یا دستمال حوله ای تمیز بمالید. به خاطر داشته باشید که الکل مایعی سمی و قابل اشتعال است. همیشه در محیطی با تهویه مطبوع از الکل استفاده کنید و دستهای خود را پس از کار با آن کاملا شستشو دهید. و آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگاه دارید.

  • اگر مراقب باشید الکل مالیدن کاملا بی خطر است.
  • یکی از مزیتهای استفاده از الکل این است که اکثرا آن را در کمد داروهای خود دارند.

پارچه آغشته به الکل را روی کفپوشِ لک شده فشار دهید. پس از انجام کامل این کار، اجازه دهید کفپوش خشک شود. اگر لکه روغن هنوز دیده میشد، همین کار را با الکل بیشتری ادامه دهید.

  • از آنجا که الکل یک حلال است، به از بین بردن چربی روغن و جدا کردن آن از بافت فرش یا موکت کمک میکند.

الکل باقیمانده را از کفپوش جمع کنید. هنگامی که فرش یا موکت به اندازه کافی خشک شد و لکه پاک شد، همه محل را با آب بشویید و با دستمال حوله ای یا دستمال پارچه ای خشک کنید. این کار الکل باقی مانده را از بین برده و بوی آن را کم میکند.

  • برای از بین بردن بو، از خوشبوکننده های هوا یا عطرها استفاده نکنید چون فقط وضع را بدتر میکند.
  • پنجره ها را باز کرده و پنکه را روشن کنید. بهترین راهکار بهتر کردن تهویه است.

روش سوم

از حلالهای لکه گیر استفاده کنید

حلال لکه گیری که در نظر دارید استفاده کنید را از قبل روی مکانی که لکه روغن دارد تست کنید. حلال لکه گیر را به پارچه ای تمیز یا دستمال حوله ای مالیده و آن را به بخش کوچکی از فرش یا موکت که دیده نمیشود فشار دهید. پس از چند دقیقه، با پارچه ای مرطوب حلال را پاک کنید. بگذارید قسمت تست شده خشک شود، و یقین حاصل کنید که حلال لکه ای باقی نگذاشته یا رنگ را از فرش و موکت پاک کرده باشد.

حلال لکه بر را روی محل لک شده با روغن استفاده کنید. با استفاده از دستمال پارچه ای یا دستماله ای حوله ای، حلال را روی فرش یا موکت لک شده فشار دهید، از لبه های بیرونی شروع کرده و به مرکز لکه برسید. آنقدر محکم فشار دهید که حلال کاملا جذب بافت فرش یا موکت شود.

پس از ۵ دقیقه، دستمال پارچه ای یا حوله ای مرطوبی برداشته و حلال را از روی فرش یا موکت جمع کنید. سپس بگذارید محل لک شده خشک شود. از پنکه یا رطوبتگیر در فضای بسته استفاده کنید تا پروسه خشکشدن سریعتر انجام شود.

خوب بگردید و آخرین اثرات روغن را پیدا کنید. اگر آثاری پیدا شد، آنچه که در بالا توضیح داده شده است را تکرار کنید. ممکن است برای از بین بردن کامل لکه مجبور شوید چندین بار آن محل را تمیز کنید. این مسئله کاملا طبیعی است زیرا روغن ممکن است پس از تمیز کردن اولیه از بافت فرش یا موکت بیرون بزند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها