آموزش‌های عمومی خانه‌داری

چگونه شلوار اتو کنیم؟

آموزش اتو کردن شلوار

چگونه شلوار اتو کنیم؟

شلوار اتوکشیده و مرتب نقش مؤثری در ظاهر شما دارد. شلوارهای پارچه‌ای معمولاً بعد از هر شست‌وشو باید اتو شوند. شلوارهای جین و ضدچروک نیز گاهی نیاز به اتو پیدا می‌کنند. شاید از آن دسته افرادی باشید که همیشه این کار را به خشک‌شویی می‌سپارند یا مادر و همسرشان انجام می‌دهد؛ اما ممکن است یک‌بار مجبور شوید خودتان انجام دهید؛ پس بهتر است این کار را‌ یاد بگیرید.

مراحل

  1. میز اتو را تنظیم کنید. روی سطوح صاف نیز می‌شود اتو کشید، منتهی برای گرفتن نتیجه بهتر و جلوگیری از سوزاندن میز یا فرش، از میز اتو استفاده کنید.

آن را در ارتفاع مناسب قرار دهید و مطمئن شوید که پایه‌ها ثابت باشد.

  1. لباس خود را بررسی کنید. جنس اغلب لباس‌ها قابل اتو کردن هست؛ اما گاهی درجه و حرارت خاصی برای آنها ذکر شده؛ پس اطلاعات لباس را از روی برچسبی که معمولاً در درز آن دوخته‌شده،چک کنید. بسته به جنس لباس که از پشم، پنبه، کتان، پلی‌استر یا پلاستیک باشد درجه حرارت متفاوت است.

پشم و ترکیب پارچه نیاز به تنظیمات حرارت پایین‌تر دارند، درحالی‌که پنبه را می‌توانید در گرم‌ترین دما اتو کنید.

  1. محفظه آب اتو را تا خط نشان پر کنید. استفاده از اتو همراه با بخار کیفیت کار شما را بالا می‌برد.
  2. اتو را روشن کنید و روی درجه‌ای که می‌خواهید بگذارید. اگر روی لباس چیزی درج نشده بود و خود شما هم اطلاعی نداشتید، برای احتیاط با درجه پایین‌تر کار کنید.

وقتی اتو آماده شود، سنسور آن علامت می‌دهد یا چراغش سبز می‌شود؛ اگر فاقد اینها است چند قطره آب به آن بپاشید اگر تبخیر شد اتو آماده است. اگر روی حرارت بالا با بخار قرار داده‌اید نیز، با تست بخا، مشخص می‌شود که آماده شده یا خیر.

  1. اتو کشیدن جیب: شاید برای مرحله اول عجیب باشد اما اگر آستر داخلی جیب چروک باشد و روی شلوار، اتوی داغ بکشید، چروک بیشتری در آن قسمت ایجاد می‌شود. شلوار را برگردانید و آستر جیب‌ها را صاف کرده و اتو بکشید.
  2. اتوی کمر شلوار:  قسمت بالای شلوار را روی میز گذاشته و کاملاً صاف کنید اتو را چند ثانیه بگذارید و فشار دهید. نیازی به حرکت دادن نیست فقط اتو را بردارید و روی قسمت بعدی فشار دهید تا دورتادور کمربند شلوار اتو شود. اگر پارچه طرح‌دار است یا تکه‌دوزی دارد و یا ساسون و چین پلیسه در بالای شلوار هست مواظب باشید که خط تاها خراب نشود و آنها را قبل از اتو صاف کنید.
  3. اتو کردن پاچه‌ها: پایین پاچه‌های شلوار معمولاً بیشتر چروک دارد. اگر شلوار خود را مچاله کرده و در ماشین لباسشویی انداخته باشید و یا چند روزی در سبد لباس‌ها مانده باشد که دیگر جای صافی برایش نمانده.

با توجه به خط دوخت شلوار ،اتو را چند بار روی پاچه بکشید اگر چروک‌ها خیلی زیاد یا مقاوم‌اند، اتو را چند ثانیه بگذارید و فشار دهید.

  1. خط اتوی شلوار: اگر روی شلوار شما خط اتو دارد، با دقت روی خط قبلی تا بزنید و اتو بکشید؛ بسته به جنس شلوارتان چند بار اتو را بکشید تا کاملاً صاف شود. مواظب باشید که روی شلوار یا خطوط دوخت کنار آن، بیش از یک خط نیافتد.

اگر جنس شلوار شما لطیف است می‌توانید آن را از وارونه اتو کنید با دقت به اینکه خطی روی شلوار نیفتد.

  1. اجازه بدهید تا شلوار خنک شود. اتو را از برق جدا کنید و بگذارید خنک شود بعد آن را سرجایش بگذارید. همچنین اگر شلوار را وقتی که هنوز گرم است آویزان کنید یا تا بزنید، ممکن است چین جدیدی روی آن بیفتد.

نکته‌ها

اگر لکه‌ای روی شلوار شما است، آن را اتو نکنید حرارت باعث تثبیت لکه می‌شود.

اگر اتوی شما قسمت بخار ندارد یا قسمت بخار آن خراب است از اسپری آب استفاده کنید. فقط به‌اندازه‌ای اسپری کنید که لباس خیلی خیس نشود.

شلوارهای تیره یا پشمی ممکن است حین اتو درخشش خود را از دست بدهند. می‌توانید یک پارچه روی آن انداخته و بعد اتو بزنید یا آن را قبل از اتو کشیدن وارونه کنید.

هشدار

اتوی داغ ممکن است باعث سوختگی و یا حتی ایجاد آتش شود. نکات ایمنی را حین کار رعایت کنید.

اتو را به‌صورت ایستاده و طوری بگذارید که نیفتد. از برخورد سیم اتو با صفحه داغ آن جلوگیری کنید.

اتو را روی کار بکشید؛ توقف اتو ممکن است پارچه را بسوزاند.

پیروز باشید.


پیروز باشید!
طراح باشی

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها