رژیم غذایی سبک زندگی

چگونه رشد شما متوقف می شود؟

چگونه رشد شما متوقف می‌شود

توقف رشد یک بیماری است که در درجه اول بر افرادی که در دوران کودکی از سوءتغذیه رنج می‌برند تأثیر می‌گذارد. افرادی که رشد آنها متوقف شده معمولاً قد کوتاهی دارند و جثه‌ی بدنی آنها نسبت به سنشان کمتر است. این یک واقعیت است که افرادی که رشد آنها متوقف شده است از عدم رشد اندام‌های خود رنج می‌برند و نتیجه این عدم رشد، مرگ زودرس است. متأسفانه برخی از افراد برای رسیدن به بعضی از اهدافشان تلاش می‌کنند تا رشد خود را متوقف کنند و این کار، بسیار خطرناک است.

خطر توقف رشد

۱-کوتاهی قد نتیجه سوء تغذیه است. تنها عامل قطعی و ثابت شده‌ای که منجر به توقف رشد در سال‌های اولیه زندگی می‌گردد سوءتغذیه است. البته عوامل خاص دیگری هم ممکن است بر رشد فیزیکی افراد تأثیرگذار باشد، اما پزشکان معتقد هستند که عمدتاً سوءتغذیه تأثیر بیشتری در توقف رشد و کوتاهی قد دارد. کسی که گرسنه است و یا در خردسالی دسترسی به مواد مغذی ضروری برای بدن را ندارد به احتمال زیاد شانس بیشتری برای تبدیل شدن به یک کوتوله را دارد.

۲-کوتاهی قد در افراد، در سال‌های اولیه زندگی آنها رخ می‌دهد. یونیسف معین کرده که ۱۰۰۰ روز اول زندگی هر شخص یعنی سه سال اول، دوره‌ی مهمی است که طی آن می‌تواند کوتاهی قد در اشخاص رخ دهد. محروم شدن کودک از غذا و مواد مغذی و ضروری برای بدن در طی این سال‌ها منجر به کاهش رشد و به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای تغییر سایز و اندازه برای بقیه عمر خواهد شد. مگر اینکه تحقیقات پزشکی جدید بتواند این نتایج را معکوس کند.

گرسنگی و کمبود غذا در مراحل بعدی زندگی باعث افت وزن و یا رشد آهسته می‌گردد و در بدترین حالت، فرد از اثرات دائمی توقف رشد در طول زندگی خود رنج می‌برد.

۳- ما می‌دانیم که توقف رشد برای سلامتی فرد بسیار مضراست. حتی با وجود پیشرفت علم پزشکی در حال حاضر اثرات جسمی و روحی بسیار جدی و غیر قابل بازگشتی را دارد. کسی که رشد آن متوقف شده نه تنها از کمبود وزن و جثه کوچک رنج می‌برد بلکه مشکلات ناتوان کننده ی دیگری نیز برای او به وجود می‌آید. این مشکلات عبارت‌اند از:

 • ضعف
 • به  تأخیر افتادن رشد مغز
 • اختلالات یادگیری
 • شرایط ظاهری و بدنی نامناسب
 • تأخیر در رشد اندام‌ها
 • استخوان‌های رشدنیافته

مواردی که مانع رشد می‌گردد:

۱حذف کلسیم

کلسیم را از رژیم غذایی خود حذف نکنید، کلسیم یک ماده مغذی ضروری است که در شیر، شیر سویا، کلم پیچ، پرتقال، بلغور، جو دوسر، پنیر، ماهی ساردین، لوبیا سفید و بسیاری از غذاهای دیگر وجود دارد. کلسیم برای سلامت دندان و استخوان‌ها و عملکرد درست عضلات بسیار مفید و ضروری است. زمانی که شما از مواد حاوی کلسیم اجتناب می‌کنید و آن را در برنامه غذایی خود قرار نمی‌دهید رشد شما متوقف خواهد شد. کمبود کلسیم منجر به علائم خطرناک زیر می‌گردد:

 • استخوان و دندان‌های ضعیف و غیرمستحکم
 • غش
 • مشکل بلعیدن
 • اسپاسم ریه
 • درد در ناحیه کمر و لگن
 • شکنندگی ناخن و مو
 • اضطراب و تحریک‌پذیری
 • کم‌تحرکی
 • و در موارد شدید تشنج

۲کوله‌پشتی نامناسب

هرگز یک کوله‌پشتی و یا وسایل سنگین با خودتان حمل نکنید. در یک مدت زمان طولانی، کمر شما خم می‌شود و قوز در کمر شما ایجاد می‌شود و شما کوتاه‌تر به نظر می‌رسید. به هر حال دقت داشته باشید که وضعیت نامناسب منجر به درد در پشت و گردن شما می‌گردد  و ممکن است منجر به تضعیف دیسک کمر شما گردد.

۳از کایروپراکتیک غافل نشوید.

کایروپراکتیک علم شناخت مفاصل است و پزشک کایروپراکتیک شناخت و توجه خاصی به بیومکانیک ستون فقرات و مفاصل دارد. از یک فرد غیرحرفه‌ای و یا حرفه‌ای در این رشته بخواهید تا ستون فقرات و مفاصل شما را ماساژ دهد. این کار باعث می‌گردد که عضلات و ماهیچه‌های شما شل گردند و وضعیت مفاصل شما بهبود پیدا کند و به بلند قد شدن شما هم کمک شایانی می‌کند. ماساژ یک ابزار ارزشمند برای کمک به کمردرد و بهبود مشکلات از این نوع است حتی اگر شما به دنبال بلند قد شدن هم نیستید.

۴کافئین

معمولی‌ترین چیزی که منجر به توقف رشد می‌گردد،  نوشیدن کافئین در دوران کودکی و نوجوانی است، مصرف بیش‌ازحد نوشیدنی‌های دارای کافئین شما را به فردی مضطرب، عصبی، تحریک‌پذیر، کوتاه قد و پیش فعال تبدیل می‌کند. همچنین کافئین می‌تواند باعث کمبود خواب در شما گردد و زمانی که هورمون رشد در بدن شما تولید می‌شود با آن تداخل پیدا کند و رشد شما را مهار کند.

۵استروئیدهای آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک گروهی از داروها هستند که مشتمل بر هورمون مردانه تستوسترون و گروهی از تستوسترون‌های مصنوعی که برای بدن‌سازی و افزایش حجم عضلات به کار می‌روند.

استروئیدهای آنابولیک می‌توانند جلوی رشد را بگیرند. علاوه بر مواردی که تا به الان در مورد توقف رشد صحبت شد و دلیل اصلی آن عدم رشد کافی یعنی سوءتغذیه بوده است؛  یکی دیگر از عواملی که در سال‌های رشد کودک ممکن است جلوی رشد او را بگیرد هم، استفاده از داروهای استروئیدی خاص در کودکان است. برای مثال استفاده از داروهای استروئیدی در کودکان موجب توقف رشد و استخوان‌های توسعه نیافته می‌شود، کودکانی که از اسپری‌های آسم حتی با دوز ملایم‌تر استفاده می‌کنند نسبت به کودکانی که از اسپری آسم استفاده نمی‌کنند، قد کوتاه‌تری دارند.

به‌طورکلی داروهای استروئیدی در کودکان باید با تشخیص و نسخه پزشک باشد و تحت هیچ شرایطی نباید از این داروها بدون نسخه استفاده کرد.

۶سیگار

سیگار کشیدن ممکن است جلوی رشد شما را بگیرد. مصرف کافئین به همراه سیگار کشیدن می‌تواند رشد شما را متوقف کند. مطالعات نشان می‌دهد نوجوانانی که سیگار می‌کشند و یا در معرض دود سیگار قرار دارند به‌طور متوسط کمی کوتاه‌تر از نوجوانی هستند که سیگار نمی‌کشند و یا در معرض مستقیم دود سیگار نیستند. سیگار کشیدن به عوارض خطرناکی از جمله پوکی استخوان، سکته‌های مغزی، سکته‌های قلبی، اختلالات ریوی و سرطان منجر می‌شود. با ترک کردن سیگار به بهبود سلامتی، تغییر خلق‌وخوی و افزایش انرژی‌ خود کمک کنید.

۷کمبود خواب

کمبود خواب هم یکی دیگر از عواملی است که موجب توقف رشد می‌گردد. همان‌طور که در بالا اشاره شد کمبود خواب به خصوص در دوران کودکی منجر به کاهش رشد می‌گردد، به این دلیل که هورمون‌های طبیعی رشد در خواب تولید می‌شوند اگر یک فرد به اندازه کافی نخوابد این هورمون‌های رشد سرکوب شده و تولید نمی‌شوند.

کمبود خواب می‌تواند به خواب‌آلودگی، تحریک‌پذیری، ضعف، توانایی شناختی پایین‌تر و در موارد شدیدتر، منجر به مشکلات جسمی و روحی گردد.


پیروز باشید!
طراح باشی

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها