آموزش‌های عمومی خانه‌داری مهارت های زندگی

چگونه اتاق خود را تمیز کنیم؟

چگونه خانه خود را تمیز کنیم

چگونه اتاق خود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن یک اتاق‌خواب کثیف و شلخته واقعاً یک چالش سخت است. گاهی اوقات مرتب کردن همه‌ی کتاب‌ها و لباس‌ها و تمیزکاری اساسی اتاق، احساسی مثل صعود به قله اورست در ما ایجاد می‌کند. خوشبختانه این کار در مقایسه با بلندترین قله‌ها خیلی راحت‌تر است. این مراحل ساده را دنبال کنید تا تمیز کردن اتاق برای شما مثل پیاده‌روی در پارک شود نه کوه‌نوردی.

بخش ۱

کار را در قسمت راست مغز خود بگیرید

aid40273-728px-clean-your-room-step-1-version-4

۱ . پخش یک موسیقی خوب.

قبل از شروع کار، از لیست پخش آهنگ‌هایی که دوست دارید، یک موسیقی که حال شما را خوب می‌کند، پخش کنید. موسیقی تند، سرعت شما را برای تمیزکاری بالا می‌برد؛ البته این در زمان طولانی ممکن است شما را خسته‌ کند؛ بنابراین یک موسیقی لذت‌بخش، انگیزه‌دهنده و یا رادیو می‌تواند مناسب باشد؛ آهنگی که شما را افسرده و غمگین می‌کند پخش نکنید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-2-version-3

۲ . اگر موسیقی کمکی به تمرکز شما نمی‌کند، سعی کنید به یک کتاب صوتی، صدای فیلم یا سخنرانی گوش کنید.

فقط مواظب باشید چیزی نباشد که حواس شما را از کار پرت کند. همچنین می‌توانید هوای اتاق را خنک کنید؛ وقتی بدن خنک می‌شود، برای گرم‌شدن شروع به فعالیت می‌کنید. خنک بودن فضا، شما را به حرکت کردن وادار می‌کند. از پتو و لباس گرم دور باشید!

‌گوش دادن به صداهای طبیعی مانند آبشارها، آتش، اقیانوس، باران و باد به‌عنوان صدای پس‌زمینه، به شما کمک می‌کند بر کاری که در دست دارید متمرکز شوید.

مواظب باشید که انتخاب موسیقی و تغییر دادن آن و رفتن از این آلبوم به آلبوم دیگری، وقت شما را تلف نکند! یک لیست پخش خوب و متنوع برای این زمان ها تنظیم کنید .

aid40273-728px-clean-your-room-step-3-version-3

۳ .  روشن کردن فضا؛ پرده‌ها را کنار بزنید تا نور طبیعی بتابد.

پنجره را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود. این کارها روحیه شما را تازه و به شما انرژی می‌دهد. اگر اتاق تاریک است، لامپ ها را روشن کنید. فضای روشن کمک می‌کند در طول پروژه جمع و جور کردن، کسل نشوید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-4-version-3

۴ . نوشتن یک لیست از تمام بخش‌های نامرتب و وسایلی که نیاز به تمیزکاری دارند.

اگرچه این مرحله اختیاری است؛ اما هنوز هم ایده‌ی خوبی است. چک کردن و لیست کردن همه‌ی کارها، یک انگیزه‌ی مضاعف برای شروع کار به شما می‌دهد. همچنین می‌توانید محدودیت زمانی خاص، برای هر آیتم تنظیم کنید؛ به‌این‌ترتیب، زمان تمیزکاری کوتاه‌تر می‌شود.

aid40273-728px-clean-your-room-step-5-version-3

۵ . برنامه‌ریزی یک زمان استراحت.

گذاشتن یک تایم برای استراحت، خوردن، نوشیدن، ماساژ کوتاه یا نرمش، ایده‌ی خوبی است. البته به خودتان اجازه ندهید این زمان استراحت، طولانی شود!  یک تایم کوتاه برای این کار کافیست. بهترین کار این است که به خودتان وعده استراحت بعد از اتمام کامل کار بدهید؛ در اتاقی که حالا کاملاً تمیز شده و روی یک تخت‌خواب مرتب و البته با خیال راحت.

نه وقتی که سرحال هستید و یا خیلی خسته شده‌اید؛ در این صورت، کار از دست شما در می‌رود!

aid40273-728px-clean-your-room-step-6-version-3

۶ . برای خودتان جایزه بگذارید.

از قبل تصمیم بگیرید که بعد از پایان تمیزکردن چه کاری می‌کنید. تفریح با دوستان، تماشای فیلم درکنار خانواده یا یک بستنی بزرگ. پاداش داشتن، به شما انگیزه می‌دهد و کار سریع‌تر پیش می‌رود.

با این حال پاداشتان خیلی بزرگ یا وسوسه انگیز نباشد که از شوق آن، کار را به درستی انجام ندهید!

aid40273-728px-clean-your-room-step-7-version-3

۷ . اگر به انگیزه بیشتر نیاز دارید، مرتب کردن اتاق را به یک بازی تبدیل کنید.

اگر نمی‌توانید انگیزه‌ی لازم برای شروع مرتب کردن اتاق به خودتان بدهید، بهترین راه این است که این کار را به بازی تبدیل کنید. برای مثال ببینید که در ده دقیقه چقدر از وسایل را سر جای خود می‌گذارید. تغییرات کوچک در چیدمان بدهید. به خودتان امتیاز و هدیه بدهید مثلاً یک آب‌نبات بعد از چیدن کتاب‌ها! یا ۵ دقیقه استراحت. چک کردن لیست کار و علامت زدن انجام‌شده ها و

راهکارهای دیگری هم علاوه بر بازی هست. اگر شما دوست دارید که اتاق را تمیز کنید اما نمی‌توانید، به نظر می‌رسد مشکل، عدم انگیزه کافی است؛ خود را در حال تمیز کردن اتاق تصور کنید، اتاق را بعد از مرتب کردن و یا احتمالاً تغیر چیدمان در نظر بیاورید. از تأثیر این کار بر انگیزه دهی و شروع، متعجب خواهید شد!

بخش ۲

مرحله به مرحله تمیز کنید

aid40273-728px-clean-your-room-step-8-version-3

۱ . چند جعبه یا کیسه‌ی دستی آماده کنید.

وقت آن است که وسایل اضافه را از اطراف خود جمع کنید. این‌طور نباشید که هیچ چیز را بیرون نبرید مگر اینکه شکسته باشد. حتماً بسیاری از وسایل اضافه هستند و به کار نمی‌آیند. اگر سالم و نو هستند به کسی که نیاز دارد بدهید و اگر نه، به انبار ببرید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-9-version-3

۲ . همه چیز را کنار بگذارید، اول تخت‌خواب!

مرتب کردن تخت‌خواب با توجه به وقت کمی که می‌گیرد، به شما احساس خوبی می‌دهد؛  زیرا شما یک سطح صاف برای ریختن لباس‌ها، تا کردن آن‌ها و برای استراحت بین کار  دارید. اینجا تخت به‌عنوان یک جزیره‌ای امن،  وسط اقیانوس است! بنابراین وسایل و خورده‌ریزه‌هایی که نیاز به ساماندهی دارند را روی تخت بریزید و راحت آنها را مرتب کنید.

فراموش نکنید هرچند وقت روکش تشک و بالش خود را عوض کنید و پتو را بشویید. خوابیدن در بستر تمیز و نو، احساس خیلی بهتری به شما می‌دهد. حتماً برای اتمام کار، وقت کافی بگذارید. روکش و پتو را مرتب کنید بالش خود را چک کنید. ملافه‌های کثیف را همین‌الان از اتاق خارج کنید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-10-version-3

۳ . اشیاء را سر جای اصلی خود بگذارید.

ابتدا همه‌چیزهایی که روی زمین افتاده را سرجای اول بگذارید. در این‌صورت به اتاق خود، تسلط بیشتری خواهید داشت. لازم نیست خیلی دقیق و با وسواس بچینید فقط سرجای خودشان بگذارید. از وسایل بزرگ‌تر مثل لباس‌ها و کتاب‌ها شروع کنید و بعد خورده‌ریزها را جمع کنید.

حذف سخت‌ترین بخش کار در شروع، وقتی‌که بیشترین انرژی و انگیزه را دارید و بعدازآن آیتم بزرگ بعدی و بعدی تا به قسمت‌های کوچک کار برسید.

اجازه ندهید قسمتی که مشغول آن هستید شما را سرگرم کند. شاید خیلی وقت باشد که، آلبومتان را ورق نزده‌اید و حالا شما را وسوسه کند و یا مشغول خواندن قسمتی از یک مجله شوید؛  آن‌هم وسط دنیای به‌هم‌ریخته اتاق! اگر واقعاً می‌خواهید نگاه کنید، آن را بخشی از پاداش پایان کار خود قرار دهید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-11-version-3

۴ . اتاق را منطقی سازماندهی کنید.

وسایل ضروری که اغلب به آنها نیاز دارید را دم دست بگذارید و وسایلی  که کمتر به کارتان می‌آید را طوری بگذارید که دسترسی به آنها آسان نباشد. اگر وسایل غیرضروری دم دست باشند احتمال می‌رود حین کار یا مطالعه حواس شما پرت شود و الکی وقتتان را  بگیرد.

البته وسایل را آن‌قدر جابجا نکنید که بعداً برای پیدا کردنش دچار مشکل شوید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-12-version-3

۵ . ‌جمع کردن لباس‌های تمیز از اطراف.

همه لباس‌های تمیز را از این طرف و آن طرف جمع کنید و مرتب در کمد قرار دهید یا آویزان کنید تا چروک نشوند.

لباس‌های کثیف را در سبدی بیرون از اتاق و دم دست بگذارید تا پایان کار ممکن است یک لنگه جوراب کثیف دیگر پیدا کنید! و بعد از کامل شدن کار اتاق، به محل لباس‌شویی ببرید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-13-version-3

۶ . ظروف کثیف را از اتاق خارج کنید.

اگر چای یا خوراکی در ظروف باقی  مانده، قبل از خطر ریختن، آنها را به آشپزخانه ببرید.

وسایلی که برای شست و شو و ساماندهی باید به اتاق دیگری بروند را در جعبه یا کیسه‌ای بگذارید و از اتاق خارج کنید تا بعد از تمیزکاری به آنها برسید.

بخش۳

 کپه‌های مخفی وسایل را سازماندهی کنید

aid40273-728px-clean-your-room-step-14-version-2

۱ . تمیز کردن زیر تخت خواب.

همه‌چیز را از زیر تخت بیرون بکشید. از اینکه چقدر آشغال انباشته شده تعجب خواهید کرد. چیزهایی پیدا می‌کنید که فکر می‌کردید گم‌شده یا فراموششان کرده بودید!

آنها را دسته‌بندی کنید: زباله‌ها، وسایلی که می‌شود به خیریه اهدا کرد یا به‌عنوان دست‌دوم فروخت، آنهایی که ممکن است به کار خواهر، برادر یا دوستتان بخورد، دسته‌ای که باید از اتاق خارج شود و دسته‌ای که باید بماند؛

گزینه‌ی آخر بهتر است چه برای نگه‌داشتن وسایل و  چه برای خلاص شدن از شر اضافه‌ها! سپس وسایل اضافی را دسته‌بندی کنید.  همچنین زباله‌ها را چک کنید و مواد قابل بازیافت را جدا کنید.

همچنین زیر مبل، کمد و میز را هم نگاهی بیندازید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-15-version-3

۲ . حمله به دسته های مجزا در همان قسمتی که مشغول آن هستید.

اگر انبوه غول پیکری از وسایل جلوی شماست، قبل از شروع، آنها را به زیر شاخه‌های لباس، کتاب، کفش و … تقسیم کنید.

اول آشغال‌ها را بردارید آن‌هم در دو دسته قابل بازیافت و غیر قابل بازیافت.

بعد وسایلی که متعلق به جاهای دیگر خانه است را به محل خودشان ببرید. وسایل مربوط به بیرون از خانه (کتب کتابخانه یا امانت دوستان) را نیز در جای مشخصی بگذارید که فراموش نکنید.

مرحله‌ی بعد جدا کردن وسایلی که به کار خواهر، برادر یا دوستان شما می‌آید. هم هدیه می‌دهید و هم اتاق خود  را خلوت می‌کنید!

در آخر اگر چیزی برای فروش یا بردن به خیریه دارید در دو بسته جداگانه بگذارید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-16-version-4

۳ . حالا، توده وسایلی را که می‌خواهید نگه دارید

به‌سادگی با جدا کردن هر دسته (لباس، کتاب، کفش و …) و قرار دادن آنها در محل خود شروع کنید. فعلاً درگیر سازمان‌دهی دقیق هر دسته نشوید تا زمان را از دست ندهید. برای مثال همه‌ی کتاب‌ها را در قفسه بگذارید یا روی آن. گرفتار مرتب کردن بر اساس موضوع و… نشوید. همین‌طور ادامه دهید تا این توده به اتمام برسد.

انجام هدف‌های کوچک ، به شما احساس موفقیت می‌دهد؛ درحالی‌که سازمان‌دهی همه‌‌ی‌چیزها از ابتدا خسته‌کننده است. شکستن کارها به قسمت‌های کوچک‌تر، وظایف را مدیریت می‌کند و انگیزه بیشتری برای به پایان رساندن کل کار به شما می‌دهد.

اگر چیزی پیدا کردید که متعلق به هیچ جا نیست، فعلاً به کناری بگذارید یا یک محل ثابت برایش در نظر بگیرید.

اتاق کمتر به‌هم‌ریخته احساس خیلی بهتری ایجاد می‌کند.

اگر جا کم آوردید از اعضای خانه درخواست کنید تا قسمتی از وسایل را در اتاقشان بگذارید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-17-version-2

۴٫ سازماندهی کمد‌ها.

کمدهای خود را با در نظر گرفتن همه وسایل تمیز کنید .  وسایل کمد را به انبوهی که از زیر تخت بیرون آوردید اضافه کنید و شروع کنید. ابتدا دور انداختن یا هدیه دادن وسایلی که نمی‌خواهید. وقتی کمد را تمیز کردید و تصمیم گرفتید کدام وسایل را نگه‌دارید، همه وسایل را باهم مطابقت داده و انتخاب کنید که کدام را به کمد برگردانید و کدام را جای دیگری بگذارید.

اگر لباسی پیدا کردید که فراموش‌ شده بود دوباره امتحانش کنید؛ اگر مناسب نبود یا دیگر دوستش نداشتید آن را در دسته‌ی هدیه‌ها بگذارید تا جا برای بقیه لباس‌ها باز شود.

اگرچند جفت کفش دارید پیشنهاد می‌کنم یک جاکفشی کوچک برای اتاق خود تهیه کنید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-18-version-2

۵ . نگاهی به کل لباس‌ها بیندازید و آنها را منظم دسته‌بندی کنید.

لباس‌ها را مرتب تا بزنید تا هم جای کمتری در کشو بگیرند و هم کشو راحت‌تر باز و بسته شود. هر کشو را فقط به یک یا دو نوع از لباس‌ها اختصاص دهید. یک کمد لباس مرتب، احساس خوبی به شما خواهد داد و همه چیز را راحت‌تر پیدا خواهید کرد.

aid40273-728px-clean-your-room-step-19-version-2

۶ . حالا به سراغ دسته‌های مجزا که ایجاد کرده‌اید بروید.

هنگامی‌که وسایل را در دسته‌های جدا ریختید، حالا به‌نوبت به سراغشان بروید و ساماندهی کنید. وقتی کپه لباس‌ها را کاملاً جمع کنید احساس رضایت بیشتری برای ادامه کار پیدا می‌کنید.

اول، دور انداختن زباله‌های هر دسته؛ یک کیسه‌زباله وسط اتاق بگذارید تا آخر تمیزکاری اتاق، حتماً چیزهایی برای دور انداختن پیدا خواهد شد.

چیزهایی که می‌خواهید از اتاق خارج کنید، کمک‌ به خیریه، اهدایی به دوستان، فروشی‌ها و … در بسته‌های مشخص بگذارید. روی هرکدام یک یادداشت یادآوری بچسبانید. برای به حداقل رساندن آشفته‌بازار اتاق، بهتر است آنها را بیرون از اتاق، بگذارید.

حالا همه ‌ی وسایل ماندنی را در جای خودشان بگذارید.

بخش ۴

سازماندهی اقلام موجود در اتاق

aid40273-728px-clean-your-room-step-20-version-2

۱ . مرتب‌کردن کتاب و مجلات

همه‌ی کتاب و مجله‌های روی میز یا زمین را به ترتیب ارتفاع، موضوع یا تاریخ، سازمان‌دهی کنید . حتی اگر تعداد کمی کتاب دارید، آنها را مرتب کنید.

اطمینان حاصل کنید که تمام قفسه را چک کرده‌اید.

شما می‌توانید بالای هر قفسه برچسب موضوع یا حروف الفبای جداگانه بزنید. این روش شاید خیلی به نظر مهم نیاید، اما کمک زیادی به نظم قفسه می‌کند.

aid40273-728px-clean-your-room-step-21-version-2

۲ . سازمان دادن وسایل روز میز.

حتماً از جامدادی، گیره برای کاغذهای یادداشت و دیگر نگه‌دارنده‌ها برای خرده‌ریزهای خود استفاده کنید. همه‌ی کشوها را بررسی و مرتب کنید. کاغذها را در پوشه‌های جداگانه بگذارید و برچسب بزنید. میز مرتب، در سرعت و کیفیت مطالعه و کارهای شما مؤثر خواهد بود.

aid40273-728px-clean-your-room-step-22-version-2

۳ . سازمان‌دهی هر چیز دیگری که به‌نظر ناجور می‌آید.

همه جای اتاق را چک کنید که شلختگی یا لکه‌ی کثیفی باقی نمانده باشد. حالا وقت کارهای تکمیلی است؛ مثلاً ترتیب قاب عکس‌ها را دوباره درست کنید، اشیاء قیمتی را در جای خود بگذارید و اگر می‌خواهید تنوعی در چیدمان بعضی وسایل بدهید.

حالا اگر برای اتاقتان چیزی مثل قفسه  یا جاکفشی یا حتی یک گلدان برای کنار پنجره نیاز باشد، متوجه خواهید شد. آنها را لیست کنید تا در اولین فرصت بخرید.

بخش ۵

تمیز کردن همه سطوح

aid40273-728px-clean-your-room-step-23

۱ . همه جا را گردگیری کنید.

قفسه‌ها، میز، کمد و تمام وسایل خود  را با گردگیر مناسب تمیز کنید قبل از آن، حتماً در و پنجره را باز بگذارید و اگر حساسیت دارید ماسک بزنید. اگر گردگیر نداشتید، پارچه‌ی مرطوب بکشید و برای سطوح خیلی کثیف از ماده‌ی پاک‌کننده استفاده کنید.

گردگیری از قاب عکس‌ها و درب کمدها را فراموش نکنید

aid40273-728px-clean-your-room-step-24

۲ . جارو کردن اتاق.

قبل از جارو کشیدن حتماً کیسه‌ی آن را چک کنید که پر نباشد. اگر خیلی وقت است که جارو نکشیده‌اید با دقت و بیش از یک‌بار، فرش یا موکت اتاق خود را جارو بکشید.

اگر کف اتاق، لکه‌ای دیدید سعی کنید با پاک‌کننده آن را برطرف کنید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-25

۳ . تمیز کردن شیشه‌های پنجره را فراموش نکنید.

شیشه‌های پنجره، آینه و اگر میز یا کمد شیشه‌ای دارید، با یک پارچه لطیف و شیشه‌پاک‌کن حسابی تمیز کنید. شیشه براق، جلوه زیبایی دارد و پنجره تمیز، نور بیشتر و منظره بهتری به شما می‌دهد.

aid40273-728px-clean-your-room-step-26

۴ .  تمیز کردن دیگر وسایل.

به صورت تصادفی هر چیزی که دیدید را چک کنید و اگر نیاز داشت تمیز کنید. دستگیره‌ی در، پره‌های پنکه، روی کمد و قفسه‌ها و… سعی کنید هیچ گرد و خاک و کثیفی باقی نماند.

aid40273-728px-clean-your-room-step-27

۵ . نکات تکمیلی و پایان کار.

گوشه و کنار را چک کنید که زباله‌ای باقی نمانده باشد. کیسه زباله را به سطل اصلی بیندازید. لباس‌های نشسته و وسایلی که بیرون اتاق گذاشتید را به محل خودشان ببرید. فضای اتاق را با عطری که دوست دارید خوشبو کنید. همچنین می‌توانید یک کیسه گل محمدی یا اسطوخدوس خشک شده در اتاق خود  بگذارید.

aid40273-728px-clean-your-room-step-28

۶ . حالا، وقت پاداش به خودتان است.

استراحت در یک اتاق تمیز یا هر چیزی که شما را سرحال می‌کند؛ تفریح با دوستان، تماشای فیلم، یک خوراکی یا نوشیدنی خوش طعم یا هر کاری که دوست دارید. حالا دیگر خیالتان بابت اتاق راحت است.

هر روز تخت‌خواب خود را مرتب کنید. هر چیزی که بر می‌دارید سرجای خودش بگذارید و همیشه مواظب نظم اتاق باشید. جلوی شلخته شدن را گرفتن، خیلی راحت تر از تمیزکاری اساسی است.

پیروز باشید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سما

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها